NAŽIVO

Libanonská tlačová agentúra NNA uviedla, že Izrael a Hizballáh na seba opäť vzájomne útočili.

13:03

Vysokopostavený iránsky zdroj Pre agentúru Reuters uviedol, že USA súhlasili s uvoľnením zmrazených iránskych aktív.

13:00

Ruské ministerstvo obrany informuje o výmene zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom – 175 za 175.

12:42

Traja ľudia oboznámení so spravodajskými informáciami pre CNN uviedli, že spravodajské služby USA v analýzach naznačujú, že Čína sa pripravuje v najbližších týždňoch dodať Iránu systémy protivzdušnej obrany.

12:14

Hovorca britskej vlády uviedol, že Británia odkladá plán odovzdať Čagoské ostrovy Mauríciu.

12:13

Civilná obrana uviedla, že pri útokoch Izraela na Pásmo Gazy v noci na sobotu zahynulo najmenej sedem ľudí.

11:57

V Nemecku v období od januára do marca vyhlásilo bankrot 4573 podnikov. Insolvencií bolo naposledy viac v treťom štvrťroku 2005.

11:16

Estónske úrady uviedli, že Estónsko nakupuje tri ďalšie americké raketové systémy HIMARS, munície a vybavenia.

11:15

Trump vyhlásil, že vo Washingtone postavia Víťazný oblúk, ktorý nazval „najväčším a najkrajším na svete“.

Biely dom už predložil návrh Komisii pre výtvarné umenie.

Podľa jeho slov by sa oblúk mal stať „skvelým doplnkom“ pre Washington a bude tešiť Američanov „po mnoho desaťročí“.

Víťazný oblúk
Víťazný oblúk / Foto: Telegram
09:47

J. D. Vance, Steve Witkoff a Jared Kushner prileteli do Pakistanu. Delegácia USA má so zástupcami Iránu začať rokovania s cieľom ukončiť vojnu na Blízkom východe.

08:36

Nigérijský súd odsúdil viac než 300 osôb podozrivých z terorizmu. Súdny proces sa začal v utorok.

08:27
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Blaha rozobral „zväzáka“ Klusa

Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer) sa v televíznej diskusii na TA3 stretol s poslancom za SaS Martinom Klusom

❚❚
.

Na úvod redaktor spomenul kritické vyjadrenie premiéra Pelegriniho na status Ľuboša Blahu. Od tejto kritiky si veľa sľubovali Blahovi odporcovia,  ktorí ho nevedia argumentačne poraziť. Redaktor sa spolu s premiérom Pellegrinim zrejme nazdávali, že zmyslom parlamentného výboru pre európske záležitosti je šírenie propagandy EÚ. Neznalosť súvislostí a z toho vyplývajúca neschopnosť klásť zmysluplné otázky je však symptomatická pre celú súčasnú generáciu novinárov, vyškolených len na opakovanie predžutých názorov od zamestnávateľa.

Blaha odpovedal, že jeho kritický status hovoril o tom, že podoba Európskej únie, ako ju dnes poznáme, je liberálna a odtrhnutá od ľudí. Strana Smer zastrešuje celé ľavicové spektrum, tak je pochopiteľné, že na niektoré veci sú aj odlišné názory. Pokiaľ sa dejú veci, ktoré sú v neprospech pracujúcich ľudí, tak na to bude naďalej upozorňovať, ale to neznamená, že by bol protieurópsky. Je zástanca sociálnej Európy a nie Európy ktorá je tu teraz, uviedol Blaha.

Klus spomenul že tento problém už je vyriešený, lebo strana SaS napísala brožúrku, v ktorej všetko do detailu vyriešili tak, aby boli všetci spokojní. Ale využívať slovník ako Blaha je cestou do pekla, lebo aj vďaka tomu budeme mať jednu z najnižších účastí v eurovoľbách.

.

Redaktor vyhodnotil ako najpodstatnejšiu vec, že Blaha použil vo vzťahu k EÚ slovo „lúzri“. Blaha mu vysvetlil, že to slovo použil vo vzťahu k denníku N, nie k EÚ. Do reči mu skočil Klus, ktorý oznámil, že on si novinárov váži. Blaha pokračoval, že po všetkých tých útokoch novinárov na Roberta Fica je to primerané pomenovanie.

„Pokiaľ tvrdo pomenujeme niektoré veci a poviete iný ako liberálny názor, alebo náhodou poviete niečo zlé o Sovietskom zväze, pardon, dnes o EÚ, tak je to okamžite považované za extrémistické, ale týmto spôsobom nemôžeme fungovať, veď tá EÚ sa nezmení k lepšiemu, pokiaľ ju nebudeme kritizovať.“

Moderátor sa opýtal, či nie je Blahovou úlohou mierniť ten hnev ľudí voči EÚ.

Blaha mu vysvetlil že nie. Že jeho úlohou je počúvať ľudí a keď vidí, že majú problém napríklad s migračnými kvótami, alebo dvojakou kvalitou potravín, tak to pomenuje.

„Ja som ľavicový politik a to, že kritizujem Junckersovu a predtým Barosovu komisiu, ktorí sú liberáli a pravičiari, je normálne. Ale to neznamená, že som protieurópsky. Je potom protieurópsky aj Tsipras, Melenchon, Corbyn, ľavicoví politici, ktorí majú svoj názor? Toto je totalitný liberálny teror, ktorý tu zavádzajú kolegovia pána Klusa a bránia nám vo vyjadrovaní a predstierajú, že všetko je v najväčšom poriadku.“

.

„Takže nebudete odstupovať z eurovýboru?,“ položil ďalšiu otázku redaktor.

„Samozrejme, že nie, mám plnú podporu klubu, podporu predsedu strany. Ja rešpektujem názor Pellegriniho, ale vo vzťahu k parlamentnej demokracii nie vláda kontroluje parlament a určuje, že kto bude sedieť na akej pozícii, ale je to parlament, kto určuje, kto bude sedieť vo vláde, vysvetlil redaktorovi fungovanie moci Blaha.

Klus znovu oznámil, že na všetko je veľmi jednoduchá odpoveď.

„27 riešení pre Európsku úniu, ako sme to ponúkli my. Kolega tu porovnal Európsku úniu so Sovietskym zväzom! Ako môže niečo také spodobniť predseda eurovýboru? Ja si to neviem predstaviť! Sovietsky zväz bola totalitná ríša, ktorá zavraždila desiatky miliónov občanov. A invázia v 1968, pán kolega, to Vám už nič nehovorí“, povedal Klus. „My sme Európska únia, my tam máme svojich poslancov a komisára a toto sa dá spodobňovať so Sovietskym zväzom?“

Blaha odpovedal, že keď hovorí o analógií so Sovietskym zväzom, hovorí o atmosfére, kde je akákoľvek kritika považovaná za extrémistickú, fašistickú..

.

Redaktor sa zapojil s poznámkou: „Akože Ján Palach nie je hrdina..?

To sem nepleťte, bavíme sa o Európskej únii, zastavil ho Blaha. „Pokiaľ máme viesť normálnu diskusiu, tak v EÚ sú dve paradigmy. Intergovernmentálna paradigma, o ktorej hovorí Maďarsko, Poľsko a krajiny V4, to je posilňovanie národného štátu na úkor Bruselu a potom tu máme druhú, supranacionálnu paradigmu, to sú federalisti, ktorí chcú posilňovať európsky parlament a európsku komisiu, proti čomu som ja.“

Redaktor vzniesol myšlienku, že ak sa federalizácia zastaví, tak to nahrá takým ľuďom ako je Harabin, ale tiež kotlebovcom a ďalším euroskeptikom.

Blaha mu odpovedal, že v 60. rokoch mal víziu Európy národov, ktorá bude fungovať intergovernmentálne, Charles de Gaulle. „Máte pocit, že to bol fašista, neonacista, alebo populista? Týmto spôsobom predsa viesť diskusiu nemôžeme“, snažil sa Blaha dostať redaktora aspoň trochu do obrazu.

„Keď sa bavíme o sociálnej oblasti, tak mám záujem, aby sme mali federálne riešenie, to znamená minimálna mzda, zdaňovanie korporácií, aby nemohli utekať z jedného štátu do druhého, ale pokiaľ sa bavíme o kultúrnych veciach, tak nie je možné v strednej Európe zavádzať multikultúrny model, ktorý je typický pre Amsterdam, alebo Brusel. Nemôžu nám tu vtláčať liberálnu ideológiu, ktorá nie je vlastná tomuto regiónu. Tiež nám nemôžu nakazovať, aby sme nenávideli Rusov.“

Redaktor otvoril tému populistov ako Strache, ktorý je v centre obrovského škandálu. „Na jednej strane akoby sme tie peniaze z EÚ chceli, ale na druhej máme tam takú a takú požiadavku. Je toto vôbec možné na úrovni každého členského štátu rozoberať, ale peniaze nám dajte a o ničom nerozhodujte? “, predniesol svoj pohľad redaktor, ktorý si zrejme myslí že peniaze sa tvoria v Bruseli a nie v členských krajinách.

Klus mu odpovedal na podobnej úrovni, že sa teší, že sa EÚ podarilo dosiahnuť dohodu s Japonskom, Kanadou aj so Singapurom o voľnom obchode, lebo to je niečo, čo pomáha našim občanom, lebo vďaka tomu máme viac práce a sme bohatšia krajina, lebo sme jedna z najotvorenejších krajín na svete.

Klus nesúhlasí s Blahom, že by sme tu mali mať nejakú jednotnú minimálnu mzdu. “Ja si to neviem predstaviť. Pretože predstava, že by sme mali rovnakú minimálnu mzdu ako vo Francúzsku, je veľmi ľúbivá, ale naša ekonomika to nie je schopná utiahnuť.“

Blaha mu vysvetlil, že o minimálnej mzde sa hovorí ako o percente nejakého priemeru a nikdy nie o nejakej pevnej sume. „Veď predsa všetci vieme že minimálna mzda nebude 3000 eur ako niekde v Luxembursku, to je hádam jasné každému. To, čo tu hovorí kolega o voľnom trhu, oni chápu Európu ako liberálny projekt a my ľavičiari chceme mať Európu ako sociálny projekt. Viac solidarity s pracujúcimi ľuďmi a menej moci pre banky a nadnárodné koncerny. Videli sme, keď sa vyjednávala obchodná dohoda z USA kam sa to valilo, že tu boli oslabované sociálne práva, oslabované ekologické práva. Tu bolo vidieť, že technokrati chcú prijímať dohody bez národných parlamentov a chcú obchádzať národné štáty.“

Klus vytiahol obchodnú dohodu CETA, proti ktorej uzavretiu bol Blaha. „Dnes už platí druhý rok, je to zlé alebo dobré pre Slovensku republiku? Našli ste tam niečo z tých kritických scenárov, ktoré ste aj vy neustále opakovali?“

.

„Zase demagógia z vašej strany,“ odpovedal Blaha, „pretože pri tejto dohode platí iba tá časť, ktorá nebola kontroverzná. Tá, ktorá bola kontroverzná a proti ktorej sme vznášali námietky, neplatí.“

Redaktor upriamil pozornosť na dianie v Rakúsku, kde dochádza k pádu vlády.

Klus sa vďačne ujal témy: „Tu to máme jasne nahraté, s čím prichádzajú kolegovia z Moskvy za jednotlivými radikálmi a extrémistami naprieč celou EÚ a máme takých aj u nás a som si istý, že keby prišli k moci, tak by to dopadlo podobne ako so Strachem. To sú ľudia ktorí chcú, aby sme zrušili sankcie, alebo aby sme sa tvárili, že sa nič nedeje, keď príde kyberneticky útok na Holandsko alebo Estónsko. Kvôli tomu ich Moskva platí a som veľmi rád, že konečne v Rakúsku to vyšlo najavo, lebo takíto radikáli otvorene sa hlásiaci k spolupráci s Vladimírom Putinom nemajú mať v EÚ svoje miesto. Ich jediným cieľom je rozbitie EÚ zvnútra a ešte dostať krajiny z NATO.“

Redaktor naznačil že nešlo o ruskú akciu, ale o nafingovanú vec na Stracheho.

Blaha ho doplnil, že nechápe, ako môže niekto z toho obviňovať Ruskú federáciu, keď to bolo nafingované od ľudí liberálneho razenia, aby ho nachytali.

.

Redaktor napomenul Blahu, že Strache tam hovorí, že je viac takých sponzorov ktorí by investovali 500 tisíc eur a tak ďalej…

Blaha: Pokiaľ krajná pravica niečo také robí, tak to treba odsúdiť, ale čo ja mám s krajnou pravicou? Ja som ľavičiar. Ja iba hovorím, že nemožno z toho viniť Ruskú federáciu. Ja mám pochybnosti, či to na Stracheho nastražil skutočne len nemecký komediant, alebo či to neboli v skutočnosti skôr západné tajné služby, aby zničili túto stranu. Tak neobviňujme z týchto vecí Rusko.

Klus: Samozrejme, nemá nič spoločné, ako nemalo so Škripaľom nič spoločné, ako nemalo nič spoločné s kybernetickým útokom na Estónsko a Holandsko.

Blaha: To sú vaše konšpiračné teórie.

Klus: Veď tam sú jasné dôkazy, tak ako tu!

.

Blaha: Uveďte mi jeden dôkaz.

Klus: Tak si prečítajte Bellingcat (internetový portál nejakého nemeckého aktivistu, niečo ako u nás Smatana), tam máte dôkaz za dôkazom. Ako tam prišli obdivovatelia katedrál a zrazu pršalo, tak sa vrátili.

Blaha: V čom je zapojenie Ruskej federácie vo vzťahu k pánu Strachemu?

Klus: Čiže keď Strache s radosťou povie, hoc fingovane, že urobí všetko…

Blaha: V čom je tam ruské zapojenie?

Klus: Keď tu je niekto schopný nasľubovať, že urobí pre Rusov čokoľvek keď bude vo vláde..

Blaha: A hovorí to nemeckému komediantovi…

.

Klus: Tak čo si o tom politikovi máte myslieť?

Blaha: A ja ho obhajujem? Veď ja len hovorím, že s tým Rusi nemali nič spoločné a vy že áno. Veď si šliapete po jazyku.

Klus: Ak bol dva roky ochotný hrať ruského agenta vo vláde…

Blaha: Čiže on hral dva roky ruského agenta vo vláde a potom za ním prídu Rusi, že ako by im mohol pomôcť? Veď to sú úplne absurdity, veď to nemá logiku.

Klus krútil hlavou a usmieval sa. Ešte väčšiu absurditu však predviedol redaktor, ktorý poznamenal, že: „faktom je, že Vladimír Putin bol v Rakúsku niekoľkokrát a bol prijatý pánom Kurzom, a ministerka ho pozývala na svoju svadbu, sú tam zaujímavé väzby.“

Blaha mu odpovedal, že je pochopiteľné, že sa stretol s Kurzom, ktorý je rakúskym kancelárom a nie predstaviteľom krajnej pravice.

Redaktor ešte uviedol, že Rakúsko je neutrálna krajina, a tak sa môže stretávať a rokovať s kým chce.

.

Blaha zasa pripomenul, že ľavicový a pravicový odpor voči EÚ sú dve úplne odlišné veci.

„Ľavicový je čo, tie žlté vesty“… opýtal sa neisto redaktor.

„Máte hnutie piatich hviezd v Taliansku, Syrizu v Grécku, Melenchona vo Francúzsku, to sú antiglobalisti. Vadí im že sa k moci dostávajú korporácie a banky bez demokratického mandátu, vadia im sociálne nerovnosti a chudoba a potom máte krajnú pravicu, ktorá otvára témy ako poriadok, autorita, nacionalizmus“,  vysvetlil Blaha a pokračoval:

„Čo ich spája, je, že spoločne kritizujú Európsku úniu, ale preboha na základe toho ich dávať do jednej hromady a teraz sa tváriť že Le Penová a Melanchon je jedno a to isté, tak to si trhajú vlasy politológovia, keď počujú takéto nezmysly.“

Redaktor radšej zmenil tému.

„Páni, ale ono to vedie k väčšiemu záujmu o európske voľby. Všimli ste si posledný prieskum v Spolkovej republike Nemecko?“, predniesol redaktor a dodal, že na Slovensku je taká účasť z ríše snov.

Klus ho hneď doplnil, že aj my sme si tento sen mohli naplniť, ale je hanbou, že nemôžeme voliť poslancov do europarlamentu zo zahraničia. „My sme vládnej koalícii predložili návrh zákona, aby sa prezidentské voľby a eurovoľby konali spolu a vtedy by sme už nehovorili iba o nejakom sne o 50 % účasti, ale bolo by to už reálne.“

.

Klus tiež dodal, že ak tu má niekto pocit že ho EU zrádza, je to preto, lebo si číta podobné statusy, ako píše Ľuboš Blaha, kde sa stále píše, že za všetko môže zlý Brusel. “Ale my sme Brusel, my sme tí, ktorí máme možnosť ovplyvňovať legislatívu EU, tak si to konečne uvedomme.“

Blaha: Dôveru ľudí k Europskej únii nevybudujete takýmito zväzáckymi frázami, že my sme Brusel, my sme EÚ. Ľudia vnímajú, že rozdelenie bohatstva v EÚ je nerovné. Preto treba tú EÚ zmeniť, aby tie mzdy rástli aj v tých chudobnejších krajinách, lebo rastú len zisky bankám a korporáciám. Euroskepticizmus narastá tam, kde majú ľudia sociálne problémy a pokiaľ tento problém riešiť nebudete a stále len budete používať tento druh propagandy, že Európa sme my, v Európe je super, tak s tým už nikoho neoslovíte. Jediné čo môže Európu zachrániť sú reálne sociálne programy a  pomoc pracujúcim ľuďom. Je toto protieurópsky postoj z mojej strany? Veď ja Európu chcem zachrániť, ale aby bola proľudová a v prospech pracujúcich ľudí.

Klus: Štát musí najprv nejaké dane vybrať, aby ich mohol prerozdeľovať. Komu chcete brať tie peniaze, aby sme mali nemecké mzdy? Najprv nám musí fungovať nejaké malé, stredné podnikanie, aby mal kto tie dane platiť, aby sme ich potom mohli prerozdeľovať.

Blaha: Bavíme sa o veľkých bankách a koncernoch ktorým rastu zisky, nie o malých živnostníkoch. EÚ musí robiť ďaleko viac v tejto oblasti a aj my by sme mali samozrejme robiť viac. To je jediný spôsob ako zachrániť sociálnu stabilitu v Európe.

Klus: A to dosiahnete tým, že budete písať hejterské statusy?

Blaha: Budem upozorňovať na tieto veci, lebo keď ich budete zamlčiavať, tak tento problém vybuchne.

 

.

Celá relácia TU

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Akcie posilnili a ropa klesla vďaka opatrnému optimizmu po prímerí medzi USA a Iránom , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


„Toto nemôže Šimečka starší myslieť vážne,“ pobúril sa Gašpar

Novinár Martin Milan Šimečka, otec lídra strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku, sa nedávno nechal počuť, že za nekontrolovateľný prílev migrantov…

11. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Po zvyšok roka sa predpovedá otepľovanie, zemská klíma opäť vstúpi do fázy El Niño

Popredné svetové inštitúcie pre výskum klímy, program EÚ Copernicus a Svetová meteorologická organizácia , predpovedajú, že oceány vstupujú do fázy…

11. 04. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Deň narcisov je tu už 30 rokov, 16. apríla opäť stretnete dobrovoľníkov v uliciach

Deň narcisov je tu už 30 rokov. Zbierka na podporu onkologických pacientov bude v slovenských mestách a obciach vo štvrtok…

11. 04. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nórsko posiela správu o jadrovej energetike do verejnej diskusie

Nórsky minister energetiky Terje Aasland prevzal správu Nórskej jadrovej komisie, ktorá hodnotí jadrovú energiu ako možný zdroj elektriny v krajine.…

11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA plánujú v najbližších dňoch vyslať na Blízky východ až dvetisíc vojakov

Napriek prípravám na rokovania medzi USA a Iránom obe strany využívajú prímerie na posilnenie svojich vojenských kapacít

11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Marián Tkáč

Marek Tencer

Gustáv Murín

Erik Majercak

Anton Čapkovič

Miroslav Iliaš

.
.

Gyimesi pre HS: Orbán vládol 16 rokov sám. Ani jedna z jeho vlád nebola koaličná, vždy mal dvojtretinovú väčšinu. Všetko je teda buď jeho zásluha, alebo jeho vina

Maďarské parlamentné voľby sa začnú o pár hodín, ich výsledok zostáva veľkou neznámou. Prieskumy verejnej mienky sú v Maďarsku totiž…

11. 04. 2026 | Rozhovory | 15 min. čítania | 0 komentárov

.

„Toto nemôže Šimečka starší myslieť vážne,“ pobúril sa Gašpar

Novinár Martin Milan Šimečka, otec lídra strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku, sa nedávno nechal počuť, že za nekontrolovateľný prílev migrantov…

11. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Posielajú si verejné odkazy. Andrej Danko reaguje na kritiku francúzskeho veľvyslanectva za vyjadrenia o Macronovi

Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku reagovalo na výroky predsedu SNS a podpredsedu parlamentu Andreja Danka, podľa ktorých francúzsky prezident Emmanuel Macron…

11. 04. 2026 | Aktualizované 11. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Aktualizované 11. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Nastal čas poslať dedka do domova dôchodcov“

Novinári a blogeri podporujúci hnutie MAGA reagovali na kritiku prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý ich predtým pokarhal za odmietavý postoj…

11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„To môže mať vplyv.“ Putinovo rozhodnutie vyvolalo v Nemecku obavy

JW: Putin, podpísaním zákona o genocíde obyvateľstva ZSSR, vyslal nie len Nemecku jasný signál

11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Náhoda? Alebo čistá politická hra?

Do dnešného dňa Ukrajina neukázala, ako „vážne“ je poškodený ropovod Družba. Prezident Volodymyr Zelenskyj sa však nechal počuť, že ropovod…

11. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Delegácie USA a Iránu sa stretávajú v Pakistane. Irán odovzdal zoznam podmienok

Americká delegácia pricestovala do Pakistanu, aby sa zúčastnila mierových rokovaní s Iránom s cieľom ukončiť vojnu na Blízkom východe, informuje…

11. 04. 2026 | Aktualizované 11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Aktualizované 11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Berlín ide po krku podnikom, v ktorých sa dá platiť v hotovosti

Berlín sa pokúša o zrušenie hotovostných platieb v obchodoch a podnikoch. Nemecké hlavné mesto chce prinútiť podnikateľov, aby prijímali výlučne…

10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA plánujú v najbližších dňoch vyslať na Blízky východ až dvetisíc vojakov

Napriek prípravám na rokovania medzi USA a Iránom obe strany využívajú prímerie na posilnenie svojich vojenských kapacít

11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Herci a demokracia

Slávnostné odovzdávanie ocenení za filmovú tvorbu “ Slnko v sieti“ znovu ukázalo, že chápanie demokracie mnohých hercov je viac ako…

11. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Proč tam leze?

Tak nám náš agent Pávek oznámil, že chce být šéfem delegace na sektání NATO v Ankaře. Napsal Andreji Babišovi dopis…

11. 04. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nie nová pomoc, ale odklad. OČR prekrýva meškajúcu digitalizáciu

Dnešné titulky predávajú zmeny pri OČR ako novú pomoc. Tie však poslanci schválili už v septembri 2025 a pôvodne mali…

11. 04. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Posádka misie Artemis II pristála v Tichom oceáne po rekordnom prelete okolo Mesiaca. NASA hovorí o „dokonalom lete“

Štyria astronauti pristáli na Zemi pri pobreží Kalifornie, čím úspešne ukončili historickú 10-dňovú misiu

11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

USA požiadali Izrael o pozastavenie útokov na Libanon

USA požiadali Izrael o pozastavenie útokov na Libanon pred začatím priamych rokovaní, informujú zdroje portálu Axios

11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

11. 04. 2026 | Aktualizované 11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Aktualizované 11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: V Odese došlo v noci k útokom na infraštruktúrne objekty,

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 04. 2026 | Aktualizované 11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Aktualizované 11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

J.D. Vance v Budapešti označil finančný tlak EÚ a prerušenie dodávok z Ukrajiny za „zasahovanie do volieb“

„Zahraničný zásah v Maďarsku predstavuje útok na suverenitu,“ vyhlásil americký viceprezident J.D. Vance na podujatí organizovanom Mathias Corvinus Collegium v…

10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.


Ukrajinské drony sú len „čínskou stavebnicou“

Ukrajinské drony sa vyrábajú zo zahraničných komponentov a na zahraničnom zariadení, preto je Ukrajina len ich „používateľom, nič viac“. Vyhlásil…

11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump stojí za Orbánom

Americký prezident Donald Trump v predvečer maďarských volieb sľúbil maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi ekonomickú podporu v prípade, že vyhrá voľby 

11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Útok na americkú základňu v Kuvajte nebol vykonaný dronmi, ale dvoma Su-24 s iránskymi pilotmi

USA, 11. apríl 2026 - Napriek rozhovorom o rokovaniach zostáva situácia v regióne napätá. Na 11. apríla sú naplánované kontakty…

11. 04. 2026 | 0 komentárov

Prezident má najväčšiu zodpovednosť za stav slovenského zdravotníctva

Prezident má najväčšiu zodpovednosť za stav slovenského zdravotníctva, vysvetliť by mal najprv „záchrankový“ tender. Uviedla to koaličná SNS v reakcii…

10. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ktorá planéta v našej sústave ma najdlhší deň?

Najdlhší deň v slnečnej sústave patrí planéte, ktorá úplne odporuje našim predstavám o čase. Vesmír nám tak ukazuje, ako odlišne…

11. 04. 2026 | 0 komentárov

Trump si to „pokašľal“ už aj u pápeža Leva XIV., ktorý je pôvodom Američan

Zo všetkých podivných a zvláštnych krokov administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa – jej náhlych zmien smeru, výkyvov dopredu a dozadu,…

10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

"Tam sa robia iné biznisy..." Mak znovu otvoril spor s Calzonom a SFZ nazval "hanbou najhrubšieho zrna"

Útočník Slovana Bratislava Róbert Mak v rozhovore pre televíziu Markíza prehovoril o svojom konci v reprezentácii, keď sa pred časom…

11. 04. 2026 | 0 komentárov

Ukrajinských "expertov" vyhnali z Blízkeho východu: Všetkých päť objektov, ktoré mali brániť, bolo zničených

Ukrajina, 10. apríl 2026 - Ukrajinských „pomocníkov“ požiadali, aby opustili Záliv. Požiadali ich... samotní Arabi, ktorých ukrajinská protivzdušná obrana „bránila“.…

11. 04. 2026 | 0 komentárov

Rusko v apríli zvýšilo vývoz ropy zo svojich prístavov napriek ukrajinským útokom

Rusko v apríli zvýšilo vývoz ropy zo svojich prístavov v Baltskom a Čiernom mori napriek ukrajinským útokom dronmi. Všetky terminály,…

10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ktoré je najväčšie psie plemeno na svete?

Najväčšie psie plemeno fascinuje milovníkov zvierat svojou veľkosťou aj majestátnosťou. Plemená však možno posudzovať podľa výšky aj hmotnosti, čo vedie…

11. 04. 2026 | 0 komentárov

To najdivokejšie obočie, ktoré ste kedy videli

Obočie je jedným z najvýraznejších prvkov tváre a dokáže úplne zmeniť vzhľad človeka. Obočie sa stalo nielen módnym trendom, ale…

11. 04. 2026 | 0 komentárov

Na písme zostalo – Dokumenty Veľkej Moravy

Publikácia predstavuje najstaršie písomné pamiatky z historického obdobia Veľkej Moravy viažuce sa k územiu dnešného Slovenska. Knihu nájdete tu

10. 04. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Premiér avizuje trestné oznámenie na Záleskú v súvislosti s prípadom Dušana Kováčika

Premiér Robert Fico avizuje trestné oznámenie na sudkyňu Špecializovaného trestného súdu Pamelu Záleskú pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.…

10. 04. 2026 | Aktualizované 10. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Aktualizované 10. 04. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ankara odmieta povinnosť NATO zasiahnuť v konflikte s Iránom, Trump tlačí na spojencov

Turecký minister obchodu Ömer Bolat vyhlásil, že členské štáty NATO nie sú povinné zapojiť sa do vojny Spojených štátov a…

10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Budanov pripúšťa, že vojna na Ukrajine by sa mohla skončiť už v najbližšej dobe

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 04. 2026 | Aktualizované 10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Aktualizované 10. 04. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Lindtner o Mazákovi: „Vrana k vrane sadá“

Advokát a poradca premiéra Dávid Lindtner ostro reaguje na poznámky bývalého predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka  

10. 04. 2026 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Slovenský „Oscar“ prerazil dno: toto už STVR nemohla tolerovať

Za normálnych okolností by sme sa po tieto dni tešili výročnej oslave súčasného slovenského filmu, odovzdávaniu cien Slnko v sieti…

10. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marián Tkáč

Marek Tencer

Gustáv Murín

Erik Majercak

Anton Čapkovič

Miroslav Iliaš

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov