NAŽIVO
Ukrajinský dron v noci zasiahol osobný vlak z Moskvy do Simferopola na okupovanom Kryme. Na základe informácii agentúry DPA zahynul pomocník rušňovodiča, cestujúci pokračovali v ceste náhradnou dopravou.
12:55Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Budanov rokoval vo Varšave s poľskými predstaviteľmi o rozhodnutí pomenovať ukrajinskú vojenskú jednotku po UPA. Podľa informácií agentúry PAP poľská strana zopakovala svoje výhrady a zdôraznila citlivosť témy Volyne.
12:54Maurícius odmietol správy, že by od USA dostal ponuku na odkúpenie Čagoských ostrovov. Tvrdí, že ho Washington v tejto veci neoslovil a jeho nárok na súostrovie zostáva nezmenený, informovala agentúra Reuters.
12:53Lotyšská armáda varovala obyvateľov pri hraniciach s Ruskom, aby nevychádzali von, po tom čo do vzdušného priestoru prenikol dron z Ruska. NATO stíhačky bezpilotné lietadlo zostrelili, informovala agentúra Reuters.
12:52Zakladateľ Telegramu Pavel Durov kritizoval ruskú cenzúru a technologickú politiku, pretože podľa neho oslabujú ruskú „digitálnu suverenitu“ a zároveň uľahčujú americkú kyberšpionáž. Informoval o tom denník The Moscow Times.
12:48V meste Ucunomija pri Tokiu zavreli takmer sto škôl, pretože sa tam už tretí deň pohybuje medveď. Po zvierati pátrajú desiatky policajtov, poľovníkov a miestnych pracovníkov, uvádza AFP.
12:20Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje, že dnešné pojednávanie v kauze Očistec je jedným z najvýznamnejších procesov, ktoré sa týkajú fungovania štátu v ére vlád Smeru. Podľa SaS ide o kauzu, ktorá odhaľuje spôsob fungovania mocenských štruktúr, prepojenie politiky, bezpečnostných zložiek a ľudí podozrivých z korupcie.

Krajiny po celom svete každoročne 14. júna prostredníctvom Svetového dňa darcov krvi vzdávajú vďaku dobrovoľným a bezodplatným darcom krvi, ktorí svojou darovanou krvou zachraňujú tisícky ľudských životov. Národná transfúzna služba (NTS) SR pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi 14. júna otvára od 8.00 do 12.00 h svoje odberné centrá pre širokú verejnosť.
Čítať viac | 12:07V noci z pondelka na utorok očakávajú meteorológovia jasno až polojasno, postupne miestami oblačno s teplotami 18 až 13, v údoliach miestami 13 až 8 stupňov C. Cez deň má byť polooblačno až oblačno, postupne ďalšie pribúdanie oblačnosti a ojedinele, v západnej polovici miestami prehánky alebo dážď. Ojedinele búrky, aj intenzívne. Veľmi teplo – od 27 až 32, na Kysuciach, Orave, Liptove a hornom Spiši okolo 25 stupňov C.
Čítať viac | 12:02Volič, ktorý sa chce zúčastniť na júlovom referende, no nebude môcť hlasovať v mieste svojho trvalého pobytu, môže požiadať o hlasovací preukaz. Urobiť tak môže elektronicky alebo listom ešte týždeň, do 15. júna, a osobne najneskôr deň pred konaním referenda, teda do 3. júla. Následne môže 4. júla s preukazom hlasovať v referende v hociktorej volebnej miestnosti na Slovensku. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe Ministerstva vnútra SR.
Čítať viac | 12:00Cestujúci z Bratislavy môžu oddnes využiť nové priame letecké spojenie na grécky ostrov Mykonos. Novú linku spustila letecká spoločnosť Wizz Air, ktorá tak rozšírila svoju ponuku destinácií dostupných z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Na Mykonos bude možné z Bratislavy letieť do konca letnej sezóny každý pondelok a piatok, až do 23. októbra.
Čítať viac | 11:55Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) podpísali memorandum o spolupráci v oblasti ekologickej osvety a podpory cirkulárnej ekonomiky, ochrany vôd a rozvoja zberu použitého kuchynského oleja. Cieľom je podporiť environmentálne zodpovedné nakladanie s použitým kuchynským olejom, rozširovať zodpovednosť a osvetu medzi samosprávami a domácnosťami a prispieť k ochrane vodných zdrojov a komunálnej infraštruktúry. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda ZMOS-u Jozef Božik.
Čítať viac | 11:50Šesť ľudí utrpelo v nedeľu zranenia pri útoku nožom na newyorskej železničnej stanici Penn Station. Uviedol to povedal newyorský starosta Zohran Mamdani.
Čítať viac | 11:39Súčasný primátor krajského mesta Žilina Peter Fiabáne bude v jesenných komunálnych voľbách obhajovať svoj post. Ako informoval na pondelkovom tlačovom brífingu, do volieb pôjde opäť ako nezávislý kandidát. Podporu mu prišli vyjadriť čelní predstavitelia strán a hnutí PS, SaS, KDH a Demokrati.
Čítať viac | 11:22Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje kúpu Čagoských ostrovov od Maurícia, informujú britské noviny The Telegraph.
Čítať viac | 11:14Irán pohrozil, že v reakcii na útoky na energetický sektor zaútočí na všetky ropné, plynárenské a energetické zariadenia v regióne, ktoré sú spojené s USA, Izraelom a ich spojencami.
11:12Najvýznamnejšia investícia do kvalitnejšej a plynulejšej cestnej dopravy v bratislavskom regióne má pred sebou posledné práce. Križovatka diaľnic D1/D4 pri Bratislave finišuje a už túto stavebnú sezónu diaľničiari odovzdajú križovatku motoristom do plnohodnotného užívania. Od odovzdania celého dopravného uzla delia motoristov už iba dve uzávery, informovalo v pondelok oddelenie mediálnej komunikácie NDS.
Čítať viac | 10:51Krajiny EÚ povolili svojim vojenským lodiam v Stredozemnom mori zadržiavať tankery „tieňovej flotily“ Ruskej federácie, uviedla šéfka európskej diplomacie Kallasová po príchode na stretnutie ministrov obrany krajín EÚ. Zadržania bolo povolené v rámci operácie námorných síl EÚ IRINI, ktorá bola spustená v Stredozemnom mori v roku 2020 s cieľom zabrániť nelegálnym dodávkam zbraní do Líbye. Samotné krajiny EÚ, ktorým patria lode zapojené do operácie IRINI, zatiaľ nepotvrdili zámery zadržiavať lode tieňovej flotily.

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský sa zaoberal podnetom týkajúcim sa všeobecne záväzného nariadenia mesta Prievidza č. 19/2023, ktorým boli zmenené sadzby dane z nehnuteľností upravené vo VZN č. 11/2019. Podávateľ podnetu namietal, že výrazné zvýšenie sadzieb dane zo stavieb môže mať neprimeraný až likvidačný dopad na vlastníkov nehnuteľností vrátane podnikateľských subjektov. Verejného ochrancu práv preto žiadal, aby podal návrh na začatie konania pred Ústavným súdom Slovenskej republiky.
Čítať viac | 10:14Čítaním rozsiahlej obžaloby sa na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, začal v pondelok proces v kauze Očistec, ktorá sa týka podozrení z údajného vytvorenia a fungovania zločineckej skupiny v rámci najvyšších zložiek polície a bezpečnostných orgánov v období rokov 2012 až 2018.
Čítať viac | 10:14Počet osobných bankrotov na Slovensku sa v máji mierne zvýšil. Podľa údajov CRIF – Slovak Credit Bureau zbankrotovalo 587 dlžníkov, čo predstavuje medzimesačný nárast o 2,3 %. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka však počet bankrotov klesol o viac ako deväť percent, keďže vlani v máji osobný bankrot vyhlásilo 646 ľudí.
Čítať viac | 10:04Zemný plyn v 23. týždni zdražel o 5,42 % a vymazal predošlý pokles. Cena elektriny sa takmer nehýbe – už piaty týždeň sa drží medzi 108 a 109 eurami za MWh a tentoraz vzrástla len na 109,47 eura/MWh.
09:58Ceny ropy v pondelok ráno výrazne vzrástli po izraelských útokoch na Libanon a následných výbuchoch hlásených z viacerých iránskych miest. Obavy z eskalácie konfliktu a ohrozenia prepravy cez Hormuzský prieliv vytlačili Brent s augustovým kontraktom na 97,35 USD za barel, čo je nárast o 4,26 USD (4,58 %). Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.
09:56Jemenskí húsíovia podporovaní Iránom sa prihlásili k raketovému útoku na Izrael a vyhlásili zákaz izraelskej lodnej dopravy v Červenom mori. Tento krok vyvolal obavy o bezpečnosť jednej z hlavných svetových obchodných trás, informovala agentúra AFP.
09:55Na stanici Penn Station v New Yorku pobodal muž v nedeľu večer šesť ľudí. Útočníka zadržali krátko po 19.00 h miestneho času, informovala televízia NBC News.
09:52






















