Deň pohrebu ukrajinského hospodárstva

Deň pohrebu ukrajinského hospodárstva

Kyjev 3. novembra 2014 (HSP/Foto: TASR)

 

Zasa sa zmenila situácia ohľadom asociačnej zmluvy EÚ a Ukrajiny. Ukrajinský prezident Petro Porošenko konal presne podľa sloganu: „Odvolávam to, čo som predtým odvolal.“ Zasa zmenil svoje rozhodnutie, čím značne skomplikoval situáciu

V televíznom rozhovore Petro Porošenko vyhlásil, že implementácia dohody o vytvorení zóny voľného obchodu EÚ – Ukrajina platí už od 1. novembra. Predtým, po komplikovaných a nervóznych rokovaniach EÚ, Ruska a Ukrajiny tento termín posunuli na neskorší termín – 1. januára r. 2016. A zasa toto rozhodnutie ukrajinský prezident odvolal.

Reklama
Na snímke ukrajinský prezident Peter Porošenko

„Táto dohoda bola ratifikovaná a je platná od 1. novembra tohto roku. Je platná v celom rozsahu. Žiadne výnimky, žiadne odkladanie na neskorší termín. Nič také! Po rokovaniach v Bruseli získali sme právo ochrániť svoj trh. Toto bolo gesto našich európskych partnerov,“ zdôraznil Porošenko.

Toto rozhodnutie ukrajinského prezidenta odborníkov, analytikov a politikov prekvapilo iba čiastočne. Mnohí tento „demarš“ predsa očakávali – hlavne po ukrajinských voľbách. Navyše podobné vyhlásenie, ktoré protirečilo dosiahnutým dohodám, vydal ukrajinský prezident počas septembrovej spoločnej tlačovky s vtedajším šéfom Eurokomisie José Manuelom Barrosom. Analytici prízvukujú, že najzaujímavejšie na poslednom vyhlásení ukrajinského prezidenta nie je to, že asociačná dohoda vstupuje do platnosti, ale to, že bude platná v celom rozsahu – teda bude vytvorená aj zóna voľného obchodu medzi EÚ a Ukrajinou.

Reklama

Iba prednedávnom, počas trojstranných rokovaní EÚ – Rusko – Ukrajina sa dohodli, že rozhodnutie o zóne voľného obchodu bude platiť od 1. januára r. 2016. Ale ukrajinský prezident túto dohodu hodil do smetného koša. Prečo sa tak prudko otočil? Analytici sa domnievajú, že to zapríčinili výsledky nedávnych ukrajinských volieb. Porošenko získal oveľa menej hlasov ako očakával. Premiér Jaceňuk s jeho tvrdou protiruskou rétorikou bodoval oveľa lepšie. A Porošenko sa tiež rozhodol pritvrdiť.

Ukrajinskí analytici poukazujú na to, že sa Porošenko bojí vyzerať príliš „proruským“ a preto začína podnikať kroky, ktorými chce presvedčiť obyvateľov Ukrajiny, že nie je menší „protiruský bojovník“ ako Jaceňuk. Mnohí však prízvukujú, že s otvorením zóny voľného obchodu s EÚ ukrajinský prezident zjavne prestrelil.

Ak chcel tým uškodiť Rusku, tak to sa zjavne nepodarí. Ruské vedenie si uvedomuje, s kým má tu česť. Absolútne triezvo hodnotí si celú situáciu a snaží sa predvídať nasledujúce kroky ukrajinskej vlády a celkový vývoj situácie v Európe. Predvídalo aj to, že vedenie Ukrajiny môže bez problémov porušiť niektoré dohody – tak, ako už mnohé z nich porušilo v minulosti.

Preto ešte 19. septembra ruský premiér Dmitrij Medvedev podpísal nariadenie o zavedení cla na ukrajinské tovary. Platiť však malo až odvtedy, kedy by Ukrajina vyhlásila zónu voľného obchodu s EÚ. Teda podľa dohody by sa takto malo stať 1. januára 2016. Porošenko zmenil dohody a preto toto medvedevové nariadenie je automaticky platné tiež od 1. novembra.

Ruskí a ukrajinskí ekonómovia tvrdia, že týmto konaním prezidenta Porošenka Ukrajina nielen nevyhrala, ale zjavne prehrala. Väčšina z nich prízvukuje, že si vôbec neuvedomuje následky. Zaujímajú ho predovšetkým politické ciele a „vlastná reklama“, ale vôbec nerozumie hospodárskym otázkam.

Reklama

Moskva automaticky zavádza clo na 144 druhov ukrajinských tovarov. Ruskí ekonómovia vysvetľujú, že je to veľmi jednoduchá logika. Podľa zmluvy, vytvorenie zóny voľného obchodu EÚ – Ukrajina znamená, že na území Ukrajiny budú platiť pravidla obchodnej politiky EÚ. Taktiež to automaticky znamená, že Kyjev bude musieť otvoriť svoj vnútorný trh pre európske tovary. Ukrajinský trh je mimoriadne zdevastovaný, oslabený, takmer zničený. Ukrajinské podniky a výrobcovia vôbec nedokážu konkurovať európskym.

Mimoriadne nízka kúpna sila ukrajinského obyvateľstva nedokáže „udržiavať tento trh pri živote“ a konkurencie neschopné ukrajinské tovary /spolu s európskymi „zamaskovanými“ ako ukrajinské/ lavínou povalia na ruský trh. Samozrejme, podľa starých pravidiel, by nepodliehali clu a nemuseli by spĺňať prísne exportné pravidla. Ruský trh je samozrejme obrovský, ale predsa by pocítil vážne problémy.

Aby sa tak nestalo, Moskva automaticky začne brániť svoj trh a sprísni colné požiadavky voči importu a zavedie clá. Naopak, pretože clo na dodávky tovarov z EÚ bude na Ukrajine odteraz nulové, zaplavia ukrajinský trh tovary z únie. Analytici hovoria, že sa stane jednoduchá vec: Ukrajina čiastočne nadobudne obchodné vzťahy v Európe, ale úplne ich stratí v Rusku. Nedokáže však kompenzovať vzťahy s Ruskom tými európskymi. Ukrajinskí výrobcovia postupne skrachujú a Ukrajina sa premení na „banánovú“ republiku, kde si všetko „sprivatizujú“ zahraničné spoločnosti.

Experti prízvukujú, že v zóne voľného obchodu EÚ je takmer všetko – akurát okrem slobody. Iba mizerná časť ukrajinských výrobcov je pripravená pracovať podľa legislatívnych a kvalitatívnych štandardov EÚ. Inak nemajú šancu fungovať na tomto trhu. Ostatní sa musia „preškoliť“ a získať európske certifikáty, čo pre ukrajinské podniky bude obrovským, takmer neriešiteľným problémom: musia investovať obrovské finančné prostriedky na nákup moderných technológií. Kde by na to vzali? Východisko je jediné – predať podnik. A v tomto sa zhodujú takmer všetci analytici: ukrajinské podniky veľmi rýchlo sa dostanú do cudzích rúk a Ukrajina sa ozaj stane „banánovou“ republikou.

Ukrajinskí výrobcovia na európskom trhu nepochodia, ale ruský stratia. Preto drvivá väčšina ukrajinských expertov nerozdeľuje nadšenie prezidenta Porošenka: uvedomujú si, ako to môže dopadnúť na Ukrajine. Taktiež si uvedomujú aj to, že súčasným ukrajinským vodcom je to úplne jedno: majú svoje politické ciele a nezaujíma ich ani rozvoj krajiny, ani hospodársko-obchodne vzťahy, ba ani problémy obyvateľstva. Hrajú svoju hru.

Reklama

Odborníci to však vidia celkom realisticky. Mnohí vo svojich komentároch prízvukujú, že ukrajinské hospodárstvo prudko klesne dole. Publicista a šéfredaktor ukrajinského analytického portálu Alternatíva Andrej Vadžra to vidí ešte pesimistickejšie a hovorí, že 1. november bol dňom pohrebu ukrajinského hospodárstva.

eu

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:17

Američania očakávajú, že Izrael podnikne odvetný úder mimo Iránu, uviedla televízia NBC News s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rokovaniami oboch strán.

Cieľom úderu by mohli byť iránske vojenské sily a zástupcovia mimo Iránu. Napríklad Sýria.

16:08

Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že podporuje európsky fotovoltický výrobný priemysel podpísaním novej “Solárnej charty”, ktorá sa zrodila pod dohľadom prebiehajúceho belgického predsedníctva v Rade EÚ.

16:08

Medzinárodný menový fond (MMF) mierne zvýšil prognózu rastu globálnej ekonomiky. Aktuálne v tomto roku počíta s expanziou o 3,2 %. Ešte v januári očakával nárast o 3,1 %. V budúcom roku by malo tempo rastu stagnovať na 3,2 %.

15:59

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 medziročne klesla o 6,8 % a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa nové objednávky medzimesačne zvýšili o 2,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

15:57

Súd v Moskve vyhovel žiadosti vyšetrovateľov a v neprítomnosti nariadil vziať do väzby známeho ruského novinára Michaila Zygara, ktorý je stíhaný v prípade šírenia dezinformácií o ruskej armáde.

15:19

15:12

Ruské úrady v utorok vyzvali obyvateľov 21 záplavami ohrozených miest a obcí na západnej Sibíri, aby opustili svoje domovy. Kým hladina vody v riekach v Orenburskej oblasti na juhovýchode európskej časti Ruska od polovice apríla začala klesať z kritických úrovní, povodeň sa začína v Ťumenskej a Kurganskej oblasti na západnej Sibíri.

14:44

Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok uviedol, že sa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom dohodli na podpore mierovej konferencie o Ukrajine, ktorá sa uskutoční vo Švajčiarsku – pravdepodobne bez účasti Ruska.

14:29

Európska komisia (EK) v utorok informovala o stave Schengenského priestoru za posledný rok a stanovila priority na nasledujúci rok. Najväčší priestor voľného cestovania na svete, ktorý zaručuje bezproblémové a bezpečné cestovanie pre takmer 450 miliónov ľudí, je nevyhnutný pre konkurencieschopnosť EÚ, pripomenula EK. 

14:24

Vysoké ceny benzínu by mohla vláda riešiť znížením spotrebnej dane. Cena benzínu by tak mohla klesnúť aj o 20 centov. Uviedol to v utorok na tlačovej besede poslanec strany SaS Marián Viskupič s tým, že Slovensko má dlhodobo najvyššie ceny benzínu spomedzi okolitých krajín. Vládu preto vyzvali, aby začala konať.

14:23

Medziročné zníženie celkovej spotreby plynu na Slovensku pokračovalo po februárovom poklese o 15 % aj v marci. Domácnosti aj firmy či inštitúcie minuli 4,621 terawatthodín (TWh) plynu, čo je oproti vlaňajšiemu marcu pokles o 8,1 %. Vyplýva to z dát zverejnených spoločnosťou SPP-distribúcia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali