„Zostávajú len dve možnosti…“ Český diplomat hodnotí rokovania Ruska a NATO

„Zostávajú len dve možnosti…“ Český diplomat hodnotí rokovania Ruska a NATO

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

 

Minulé rokovanie o bezpečnostných garanciách ruských námestníkov MZV s ich náprotivkami z USA a EÚ nedospelo k veľkému posunu. Odmietavý postoj západných spojencov vyjsť v ústrety požiadavkám o nerozširovaní NATO je podľa bývalého diplomata a poslanca za SPD Jaroslava Baštu očakávaný. V komentári vymenoval stratégie, medzi ktorými sa teraz rozhoduje Ukrajina

bývalý diplomat Jaroslav Bašta
Na snímke bývalý diplomat Jaroslav Bašta

Ruská strana počas rokovaní so Spojenými štátmi v Ženeve (9. až 10. januára) požiadala o právnicky zakotvené garancie nerozširovania NATO smerom na východ. Nasledovali ďalšie rokovania Rady Rusko-NATO a 13. januára s OBSE. Aliancia podľa slov hlavného tajomníka Jense Stoltenberga žiadne garancie neposkytne. Ministerstvo zahraničia USA tiež nesúhlasí s požiadavkou na zastavenie rozširovania.

Reklama

„Reakcia Západu sa dala očakávať. Nie je však výrazom sily a prevahy, ale skôr bezradnosti a neochoty opustiť zabehané ideologické klišé. Najmä Američania nepochopili, že svojím postupom vyhrotili situáciu natoľko, že vedenie Ruskej federácie už nemá kam ustúpiť,“ hodnotí reakciu Západu bývalý veľvyslanec Českej republiky na Ukrajine a v Rusku, Jaroslav Bašta.

Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova po skončení rokovaní Spojené štáty sľúbili, že tento týždeň „dajú na papier“ odpoveď na ruské návrhy o bezpečnostných zárukách, a tiež sa očakáva písomná odpoveď NATO. Pripomíname, že koncom minulého roku RF poslala americkej stráne vlastné návrhy. Ďalšia etapa rokovaní má prebehnúť medzi hlavami MZV RF a USA, a to 21. januára v Ženeve počas zahraničnej cesty Blinkena.

Reklama

Lavrov predtým povedal, že pevne počíta s konkrétnymi odpoveďami, ktoré sľúbili na tie návrhy dokumentov, ktoré Rusko odovzdalo Spojeným štátom a členom NATO.

“Existuje dôvod sa domnievať, že v týchto dňoch dôjde k nejakým kontaktom na túto tému,” podotkol politik.

Hlavným kameňom úrazu prebiehajúcich rokovaní je otázka vojenskej prítomnosti spojeneckých síl pri hraniciach Ruska, a tiež rozširovanie aliancie na východ, menovite zaradenie Ukrajiny medzi členov NATO. V náročnej pozícii sa ocitli západné štáty, najmä Francúzsko a Nemecko, ktoré už predtým vyslovovali svoj nesúhlas s týmto krokom. Podľa diplomata Bašty existujú dve cesty, ako sa situácia môže rozuzliť.

„Dnes táto otázka stojí tak, že Západ slovne nemôže uznať, že Ukrajina sa nesmie stať členom NATO. Na druhej strane však chápe, že kvôli tomu nemôže ísť do vojny s Ruskou federáciou. Za to mu Ukrajina nestojí. Zostávajú len dve možnosti – buď Kyjev pristúpi na minské dohody II, a tým pádom sa podľa regulí Severoatlantickej aliancie Ukrajina nebude môcť stať členom, alebo RF uzná obe povstalecké republiky a poskytne im oficiálne vojenskú pomoc. Tento variant považujem za pravdepodobnejší, pretože očakávam, že niekedy začiatkom februára dôjde k útoku ukrajinských ozbrojených síl na Doneck a Luhansk. Zopakujú tak scenár z 8. 8. 2008 z Južného Osetska či z roku 2014, keď k zvrhnutiu prezidenta Janukovyča došlo v závere Zimných olympijských hier v Soči,“ vysvetlil svoj postoj bývalý český veľvyslanec.

Po rokovaní v Ženeve Wendy Shermanová vyhlásila, že k hlavným témam pre Spojené štáty patria okrem iného určité typy raketových systémov, rozmiestnenie rakiet a jadrová politika. Pýtali sme sa pána Baštu, v čom môže spočívať riešenie prijateľné pre obe strany.

Reklama

K tomu diplomat poznamenal: „V súčasnej situácii Spojené štáty musia v tejto oblasti rešpektovať technologickú prevahu ruských ozbrojených síl. Nakoniec teda dôjde ku kompromisu, ktorý bude reflektovať väčšinu ruských požiadaviek.“

Podľa Jaroslava Baštu rokovania v Ženeve nepriniesli zatiaľ jasné výsledky. Na záver politík vyhlásil: „Obávam sa, že zatiaľ len na odklad silového riešenia zo strany Ruskej federácie na východnej Ukrajine a Čínskej ľudovej republiky vo vzťahu k Taiwanu. Očakávam riešenie niekedy ku koncu februára. Ak nevypukne potom rozsiahly vojenský konflikt v Európe, ďalšie rokovania už budú vecné a konštruktívne.“

Tatjana Naronskaja

 

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

Druhý deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani
10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali