Zo slovenskej protikorupčnej víchrice si príklad neberme

Zo slovenskej protikorupčnej víchrice si príklad neberme

Praha 22. januára 2021 (HSP/Foto:HSP)

 

Zo slovenskej protikorupčnej víchrice si príklad neberme, píšu v Čechách. Náš Špecializovaný trestný súd uvádzajú ako odstrašujúci príklad

Budova Špecializovaného trestného súdu v Pezinku
Na snímke budova Špecializovaného trestného súdu v Pezinku

„Predmetom mojej kritiky je disproporcia medzi trestami, ktoré trestný poriadok umožňuje uložiť za trestné činy proti životu a zdraviu v porovnaní s trestnými činmi proti majetku. Českej republike sa totiž stále nedarí vymaniť z totalitnej dogmy, že majetok, navyše majetok verejný, vyžaduje vyššiu mieru ochrany, vrátane ochrany trestnoprávnej, než je tomu pri ochrane zdravia a života“, píše viceprezident českej únie advokátov a podpredseda kontrolnej rady českej advokátskej komory Lukaš Trojan.

Reklama

Tento paradox je obzvlášť viditeľný, keď si človek položí otázku, či by uložil prísnejší trest páchateľovi brutálneho znásilnenia, alebo páchateľovi, ktorý sa pokúsi podviesť Európsku úniu na dotáciách. Nepoznám nikoho, kto by odpovedal, že by prísnejšie potrestal dotačného podvodníka, hovorí Trojan a pokračuje:

„Realita českého ale aj slovenského trestného práva je však práve opačná. Dobre ju ilustruje prípad neprávoplatne odsúdeného dvadsaťročného páchateľa, ktorý pri znásilnení zbil obeť do bezvedomia v dôsledku svojej sexuálnej poruchy. Hrozila mu trestné sadzba päť až 10 rokov. Súd páchateľa odsúdil na tri roky trestu odňatia slobody.“

Reklama

 

Trojan kritizuje nepomer trestných sadzieb násilných a ekonomických trestných činov

Trojan nekritizuje uvedené rozhodnutie, keďže trest zohľadňoval že páchateľ sa dopustil trestného činu prvýkrát. V rovine trestnej politiky je však podľa neho takto uložený trest v príkrom nepomere k trestom odňatia slobody nepodmienečne na minimálne päť rokov, ktoré sa ukladajú páchateľom, ktorí krátia dane, dopúšťajú sa dotačných podvodov, či poškodzujú finančné záujmy Európskej únie. V takýchto prípadoch nie je zohľadňovaný ani následok, ani vek, ani bezúhonnosť páchateľa.

Podľa Trojana je skutočne namieste, aby sa štát, resp. zákonodarcovia začali systematicky zaoberať otázkou vzájomnej komparácie trestných sankcií zakotvených v trestnom poriadku.

Na Slovensku sme nedávno boli svedkami rozsudku špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek, kde páchatelia dostali 19 rokov väzenia. Práve špecializovaný trestný súd na Slovensku dáva Trojan za odstrašujúci príklad.

„Ako by trend naopak vyzerať nemal, nám ukazuje Slovensko. U našich susedov práve zúri protikorupčná víchrica. Za obete si vybrala sudcov, prokurátorov a policajtov. Slovensko disponuje v boji s korupciou drastickou legislatívou, ktorá umožňuje ukladať extrémne vysoké tresty. Za “podplácanie” (§330 trestného zákona) možno uložiť v najprísnejšej variante trest odňatia slobody až 12 rokov a za trestný čin “legalizácia príjmov z trestnej činnosti” (§233 trestného zákona) možno páchateľa dokonca potrestať odňatím slobody až na 20 rokov. Súčasná situácia dobre ilustruje v právnej teórii známy fakt, že vyššie hroziace sankcie nemajú prakticky žiadny preventívny efekt.“

Reklama

 

Trojan nikdy neveril na “osobitné a špecializované” tribunály či súdy, ktoré majú rozhodovať o vybraných trestných činoch

Prísnu hmotnoprávnu legislatívu na Slovensku dopĺňa osobitná procesná úprava, podľa ktorej o vybraných trestných činoch nerozhodujú všeobecné súdy, ale špecializovaný trestný súd so sídlom v Pezinku. Táto špecifická procesné úprava má zaručiť, že sa najzávažnejšou kriminalitou budú zaoberať odborne aj eticky vysoko kvalifikovaní sudcovia. Trojan dodáva, že nikdy neveril na “osobitné a špecializované” tribunály či súdy. Takéto inštitúcie vníma ako barličku chybne fungujúcich procesných systémov.

Pokiaľ je všeobecné súdnictvo zdravé a funkčné, tvorí integrálnu súčasť právneho štátu a nepotrebuje byť dopĺňané osobitnými či špecializovanými súdmi. Zriadenie akejkoľvek špecializovanej inštitúcie, či už v rovine prokuratúry, či v rovine súdnej sústavy svedčí buď o disfunkcii sústavy, či čo je horšie, jedná sa o nástroj, ktorý je zriadený pre zjednodušenie zasahovania tretích subjektov, napr. výkonnej moci do nestranného a nezávislého rozhodovania súdov. Je pritom úplne ľahostajné, či sa tak reálne deje, alebo nie. Už samotné podozrenie na možné politické či mediálne ovplyvnenie “špecializovaných súdnych inštitúcií” je z hľadiska záujmov na ochrane právneho štátu varovné.

 

Predseda špecializovaného trestného súdu mediálne obhajuje rozhodovaciu prax tejto inštitúcie

Podľa Trojana situácia na Slovensku dospela do situácie, keď najmä v dôsledku smrti bývalého policajného prezidenta generála Milana Lučanského vo väzbe, nielen odborná verejnosť podrobuje kritike procesnú stránku rozhodovaní o väzbe špecializovaným súdom. Práve kritika, ktorá sa na činnosť špecializovaného trestného súdu zniesla ohľadom masívneho uvalenia väzieb na obvinených, prinútila jeho predsedu JUDr. Jána Hrubalu k mediálnej obhajobe, keď v komentári s titulkom “Väzba ako mučiaci nástroj” (publikovanom 6. januára 2021 na portáli sudcovia.sk) musel obhajovať pozíciu a rozhodovaciu prax špecializovaného trestného súdu.

Reklama

„Ak predseda musí verejne obhajovať rozhodovanie vlastného súdu pred verejnosťou formou osobných komentárov, je zrejmé, že legitimita takejto inštitúcie je vážne narušená. Aký bude nasledovať ďalší vývoj u našich susedov, je ťažko odhadovať, možno len dúfať a priať si, aby zvíťazil právny štát prezentovaný spravodlivým a zákonným rozhodovaním bez politických alebo mediálnych vplyvov. Rovnaké želanie do roku 2021 možno mať aj u nás v Čechách, držme si všetci palce“, uviedol na záver Lukáš Trojan.

Peter Suchý

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali