Matečná čelí pokusu o odvolanie. Danko je pripravený počúvať kritiku na ministrov, ale odmieta útoky na nich

Bratislava 24. mája 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

 

Vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je jediným bodom mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, ktorú vo štvrtok otvoril predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Rokovanie iniciovali 44 podpismi opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina.

Na snímke podpredsedníčka vlády SR a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nom. SNS)

Trojica strán o Matečnej tvrdí, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov určených pre Slovensko v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Zároveň jej vyčítajú, že ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF) zaviedla podvodné praktiky, o čom „existujú nespochybniteľné dôkazy“. V neposlednom rade je v dôvodovej správe tvrdenie, že Matečná pokračuje v nekalých praktikách aj ako ministerka a zastupuje skôr oligarchov ako skutočných roľníkov, pričom svojím konaním ohrozuje budúce zdroje pre Slovensko na regionálny rozvoj.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) zhrnula, že Matečná je zodpovedná za subvenčné podvody, na základe ktorých boli poskytnuté agrodotácie na vybetónované plochy, za neoprávnené vyplácanie platieb na cudzie pozemky, za poskytovanie dotácií výpalníkom a rôznym organizovaným skupinám, za likvidáciu viacerých samostatne hospodáriacich roľníkov, za to, že podporovala podvodné praktiky ešte aj ako šéfka SPF a napokon nesie plnú vinu za krízu v agrorezorte, lebo je neoddeliteľnou súčasťou agrochobotnice. „Preto sa voči nej pokúsime vyvodiť politickú zodpovednosť,“ avizovala s dôvetkom, že opozícia bude žiadať aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za všetky kauzy.

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová zdôraznila, že pôda je základným zdrojom našej krajiny. „Chceme, aby sme mali v obchodoch viac slovenských potravín, aby sa naše poľnohospodárstvo rozvíjalo, aby ľudia z vidieka neutekali a aby mal kto obrábať pôdu. Pokiaľ však budeme prenajímať pôdu a dávať peniaze rôznym špekulantom, ktorí sa chcú iba bezprácne dostať k dotáciám, nikdy sa nám to nepodarí,“ myslí si.

Líder Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že sú štandardní politici, ktorí pracujú pre seba a svojich vyvolených a na obyčajných ľudí kašlú. „Farmári a zamestnanci na poliach nedostávajú výplaty, sú okrádaní o pôdu a dotácie a keď sa ohradia, zbijú ich. Vládne tu štátna mafia. Štandardní politici vytvorili vysoko organizovanú štátnu mafiu,“ podčiarkol a doplnil, že ak to chceme zmeniť, títo ľudia musia konečne niesť trestnoprávnu zodpovednosť.

Vláda s odvolaním Matečnej nesúhlasí a návrh opozičných poslancov vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. Matečná podľa názoru kabinetu od roku 2016 vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, ale aj lesníctva a rozvoja vidieka. Medzi najdôležitejšie patrí zvýšenie transparentnosti ministerstva a jeho rezortných organizácií, zverejňovanie informácií nad rámec zákona, ďalej novela zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy, jej zásluhou sa posilnilo postavenie poľnohospodárov na európskej úrovni. Počas polročného predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016 sa podarilo do pracovného programu Európskej komisie zaradiť tému boja proti nekalým obchodným praktikám a otvorenie témy dvojakej kvality potravín.

V prípade navrhovateľmi prezentovaných a medializovaných problémov jednotlivých farmárov, najmä na východe Slovenska, ide podľa vlády často o súkromné majetkovo-právne spory a vyhrotené konflikty, ktorých riešenie nemá rezort pôdohospodárstva vo svojej kompetencii. „Aj z tohto dôvodu sa ministerka Matečná stretla s generálnym prokurátorom a spoločne sa dohodli na riešení situácie. Agrorezort bol, je a bude plne súčinný pri poskytnutí akýchkoľvek potrebných podkladov pre potreby objasnenia jednotlivých prípadov. Jedným zo systémových opatrení je aj vznik Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorá bude tvoriť stály poradný orgán ministra,“ dodala vláda.

 

Sólymos: Opozícia chce odvolávaním G. Matečnej vytĺcť politický kapitál

Návrh opozície na vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je len vytĺkaním politického kapitálu. Uviedol to minister životného prostredia a podpredseda vlády László Sólymos (Most-Híd). Ten prečítal stanovisko vlády k návrhu na odvolanie Matečnej. V pléne však ešte pred jeho vystúpením bol prítomný aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Vláda je presvedčená, že Matečná vykonala množstvo systémových opatrení. „Gabriela Matečná vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení. Medzi najdôležitejšie patria zvýšenie transparentnosti ministerstva a rezortných organizácií nad rámec zákona,“ uviedol Sólymos s tým, že sa zaslúžila aj o podporu projektu domácich potravín, spustenie projektu na podporu lokálnych potravín, či naštartovanie čerpania eurofondov.

Pripomenul aj odškodnenie ovocinárov, ktorých zasiahli mrazy, zvýšenie podpory chovu sladkovodných rýb, ako aj rozšírenie podpory pre včelárov. „Medializované informácie, ktoré otvorila opozícia, ministerstvo vysvetlilo. Medializované prípady boli zlyhaním jednotlivcov,“ uviedol Sólymos.

Agrorezort tiež podľa jeho slov bude súčinný pri vyšetrovaní prípadov. „Vláda SR nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery podpredsedníčke vlády a ministerke pôdohospodárstva,“ dodal Sólymos.

Do rozpravy sa prihlásilo písomne 10 poslancov, následne sa budú môcť prihlásiť ešte ústne. Poslanci si zároveň odhlasovali aj rokovanie po 19. hodine. Očakáva sa, že prevažne budú v pléne diskutovať opoziční poslanci.

 

Danko je pripravený počúvať kritiku na ministrov, ale odmieta útoky na nich

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko je pripravený počúvať kritiku na každého svojho ministra a urobiť aj opatrenia. Ale bude stáť za každým ministrom SNS, pokiaľ bude predmetom atakov. Povedal to v parlamente v rozprave o opozičnom návrhu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nom. SNS). Vo svojom vystúpení volal po odbornosti, kritizoval opozíciu a žiadal ju, aby „neudávala svoj štát“ v zahraničí.

Na snímke sprava predseda NR SR Andrej Danko (SNS), podpredseda vlády a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) a podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR

„Opozícia je profesionálna v hádzaní špiny a v podhadzovaní materiálov médiám. Absolútne im ale chýba vedomosť o problematike, do ktorej sa púšťajú,“ uviedol Danko a vyzval poslancov „majme k sebe úctu, kritizujme sa odborne a konštruktívne“. Danko slovne zaútočil na podpredsedníčku parlamentu zo SaS Luciu Ďuriš Nicholsonovú. „Ťažko sa reaguje na ženu, ktorá má ambíciu, podstrčené alebo získané informácie, ktorým nerozumie a prezentuje ich ako absolútnu pravdu. Prepáčte, pani Nicholsonová, o pôdohospodárstve neviete nič,“ zdôraznil.

Matečnej sa Danko zastal, pomenoval niektoré opatrenia, ktoré presadila a obhajoval ju aj ako ženu. „Neurážajte ju ako ženu,“ apeloval na opozíciu. Cieľom SaS je podľa Danka iba škandalizovať svojho súpera, ktorým je SNS. „Už by som to definoval ako dankofóbiu,“ poznamenal. V súvislosti s agrodotáciami nepoprel, že môžu byť individuálne prípady, ktoré treba posúdiť. To však podľa Danka nemá robiť opozícia, ale orgány činné v trestnom konaní.

Šéf SNS naznačil, že opozícia škodí dobrému menu Slovenska v zahraničí. „Nechoďte von a neudávajte svoj štát. Robíte zle aj sebe. Ak to nevyriešime doma, to je to posledné zúfalé stanovisko ísť von a volať sem univerzálnych poslancov z Európskeho parlamentu, ktorí sú z iného štátu a ktorí si radi do Slovenska kopnú,“ vyhlásil. Zároveň vo svojom vystúpení uviedol, že sa teší, keď možno v septembri v Národnej rade vystúpi šéf europarlamentu Antonio Tajani.

Podľa Danka z toho, čo sa deje na Slovensku, ťaží niekto tretí. „Problémom Slovenska je nesystémovosť politických strán a tichý úsmev Mariana Kotlebu,“ podotkol Danko. Hovoril o zlej energii, hystérii, niekoľkokrát zdôraznil potrebu odbornosti a vyzdvihol prácu koalície. „Koalícia jasne ukazuje, že tento štát vie riadiť a reprezentovať,“ vyhlásil.

Opozícia oponovala. Matečná podľa Ľubomíra Galka (SaS) skutočne neriadi rezort, robia to ľudia v zákulisí. Odmietol tiež reči o škandalizácii SNS zo strany liberálov. „SNS sa škandalizuje sama. Pri riadení akéhokoľvek úradu nominantmi SNS zmizne všetko, čo nie je prišróbované,“ uviedol Galko. Poukázal tiež, že v Dankovom vystúpení chýbala odbornosť, po ktorej tak volal. „Vo vašom vystúpení bolo len podceňovanie farmárov, ich problémov. Hovoríte, aby sme mali k sebe úctu. Ja hovorím, začnite mať aspoň trochu úcty k tým farmárom,“ zdôraznil Galko.

Veronika Remišová z OĽaNO odmietla, že by opozícia upozorňovaním na kauzy škodila menu Slovenska v zahraničí. „My na škandály upozorňujeme nie preto, že by sme nemali radi Slovensko, ale práve preto, že ho máme radi,“ vyhlásila.

Štefan Zelník z SNS poukázal na dobré opatrenia, ktoré presadila SNS s Matečnou. „Sme hrdí na zákon o ochrane pôdy. Práve ústavný zákon o ochrane pôdy má zabrániť mafiánskym praktikám,“ zdôraznil. Matečná sa podľa Zelníka netají tým, že došlo k individuálnym zlyhaniam. „Dokonca ona sama podala trestné oznámenia. Neschováva to, prosím vás, buďme spravodliví a opierajme sa o fakty,“ uviedol Zelník.

 

Fecko: Gabriela Matečná sa spreneverila svojmu sľubu, nekoná v záujme ľudí

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) sa svojím konaním spreneverila sľubu, ktorý dala pri vymenovaní do funkcie. A teda, že bude konať v záujme občanov. Zdôraznil to v Národnej rade (NR) SR poslanec hnutia OĽaNO Martin Fecko na mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej sa opozícia snaží odvolať Matečnú z postu ministerky.

Na snímke poslanec NR SR Martin Fecko (OĽaNO)

„Sedíte na lavici hanby, lebo ste sa dopustili konania, ktoré nie je zlučiteľné s funkciou ministra akejkoľvek demokratickej, slušnej a civilizovanej krajiny,“ uviedol Fecko. Ministerka sa podľa jeho slov zodpovedá za neprávosti a zlo, ktoré dopustila, ktorému svojím mlčaním a nečinnosťou dala voľný priebeh, ktoré svojou ľahostajnosťou pomohla vytvoriť a živiť.

„Tie traktory, ktoré mali byť na poliach, a sú na cestách, nie sú alegorické vozy na vašu oslavu, ale na protest proti tomu, akým spôsobom sa správate k nim, k týmto malým farmárom,“ vyhlásil Fecko. Pripomenul, že na pochybenia v rezorte pôdohospodárstva upozornil aj generálny prokurátor, a tiež Najvyšší kontrolný úrad. Nevie si preto ani predstaviť, ako ministerka nemôže vnímať tieto skutočnosti, ktoré sa valia z každej strany.

Pripomenul aj problém s nevyriešenými reštitúciami, a tiež zneužívanie reštitúcií na kšeftovanie. Pýtal sa, aké ešte väčšie zneužitie právomoci verejného činiteľa môže existovať. „Žime tak, aby bolo aj chleba, aj neba,“ apeloval na záver svojho vystúpenia v pléne.

Poslanec SNS Karol Farkašovský sa však ministerky Matečnej zastal a Fecka v záverečnom vyjadrení doplnil o to, aby bolo aj korektnosti a zdravého rozumu. Myslí si totiž, že nie je umenie niekoho očierniť z klamstva alebo podvodu. A stotožniť podozrenie s obvinením považuje už za „silnú kávu“. Pýtal sa preto v pléne, či majú poslanci aj imunitu na ohováranie.

Podobne aj poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák označil Feckove slová za znôžku populizmu, ktorému chýbala odbornosť a fakty. „Ak je vašim hlavným cieľom škandalizácia, tak to vám v zásade vychádza,“ konštatoval Petrák.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča však Fecko vystihol vo svojom vystúpení problém farmárov. „My tu zastupujeme ľudí, ktorí sú dotknutí tým, ako vy spravujete Slovensko,“ doplnil Matovič. Ministerka sa podľa neho nespráva ako dobrý hospodár, ale ako burina v záhrade.

Jeho kolegyňa z hnutia Anna Verešová označila za smiešne vyčítať Feckovi populizmus. „On je vždy vecný a odborný,“ zhodnotila. V strede záujmu poslanca Fecka je podľa nej vždy človek, v tomto prípade farmár, ktorý je momentálne bitý na poliach a nemôže na nich pracovať. Pritom práve ministerka by mala byť podľa nej obhajkyňou týchto ľudí, lebo má kompetencie a moc pomôcť im.

 

Pčolinský: Problémy v rezorte pôdohospodárstva sú väčšie ako v roku 2016

Programové vyhlásenie vlády z roku 2016 v oblasti pôdohospodárstva urobilo dobrý dojem a vyvolalo vieru, že sa to niekde pohne. Žiaľ, po dvoch rokoch sú problémy v tomto rezorte ešte väčšie a aj štatistické ukazovatele sú z roka na rok horšie. V parlamente to počas rozpravy k návrhu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) vyhlásil opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina).

„Zo stanoviska vlády k návrhu na odvolanie má človek dojem, že všetko je v poriadku, ministerstvo ‚maká‘, všetko sa rieši a nič sa nedeje. Je radosť žiť v krajine, kde nemáme žiadne problémy,“ povedal Pčolinský.

Zároveň priznal, že ho zarazilo, ak predseda NR SR Andrej Danko (SNS) obviňuje opozíciu z neodbornosti. „Hnutie Sme rodina malo programovú konferenciu venovanú čisto rezortu pôdohospodárstva. Máme vytvorený široký odborný tím pre tento rezort. Sú to ľudia z praxe, ľudia, ktorí chodia prednášať na vysoké školy. Vieme teda ponúknuť odborníkov na lesy, vodu či pôdu,“ uistil.

Podľa Pčolinského sa preto nemožno tváriť, že všetko je v poriadku, ide len o individuálne zlyhania a systém je dobrý. „Ten asi dobrý nebude, ak ste mali v uliciach tisíce farmárov na traktoroch, ak vystupovali v Európskom parlamente. Pomaly každý deň čítame o nejakých kauzách, pochybenia Pôdohospodárskej platobnej agentúry, o talianskych a albánskych mafiách. Ak niekto tvrdí, že nie je dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti, je alebo chce byť politicky slepý,“ odkázal opozičný poslanec s tým, že Matečná nemá žiadne riešenia, ako agrosektor naštartovať.

Myslí, že SNS nebola pripravená na prevzatie tohto ministerstva. „Svedčí o tom aj fakt, že napriek tisíckam členov nebola schopná postaviť straníckeho kandidáta na ministra. Ale na druhej strane musíme počúvať, akí my sme neodborní a aké neštandardné strany máme. SNS ale nemá jediného straníckeho ministra,“ dodal Pčolinský.

 

Zemanová: Gabriela Matečná nemá morálne právo byť ministerkou

Ministerka Matečná nemá morálne právo byť ministerkou. Presvedčená je o tom opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS), ktorá to uviedla v pléne počas mimoriadnej schôdze parlamentu.

„Gabriela Matečná sklamala vo funkcii ministerky pôdohospodárstva, lebo o viac ako mafiánske praktiky na poliach sa zaujímala o vlastnú publicitu a situáciu hrubo podcenila. Je hluchá voči sťažnostiam utláčaných farmárov. Neurobila nič, aby skrížila cestu podvodníkom s agrodotáciami,“ vyhlásila Zemanová.

K problémom sa podľa jej slov začala ministerka vyjadrovať až vtedy, keď sa škandály objavili v médiách. „Sklamala aj vo funkcii generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu. Bola súčasťou korupčnej schémy, v ktorej sa určití reštituenti dostali k pozemkom len vtedy, ak ich následne pod cenu predali lobistom spriazneným s vedením fondu. Vďaka tomuto kriminálnemu systému sa dostali k lukratívnym parcelám aj osoby blízke strane Smer-SD,“ tvrdí Zemanová.

Tiež odmieta, že v prípade nekalého prerozdeľovania finančných prostriedkov ide o zlyhanie jednotlivcov. „Tu nejde o ukrivdených jednotlivcov, ale minimálne o 19.000 žiadateľov v systéme, o 280 individuálnych signatárov povestnej košickej výzvy a ďalších 40 organizácií, ktoré zastupujú 2000 poľnohospodárov, ktorí sa pridali ku košickej výzve,“ upozornila Zemanová. Zároveň uviedla, že vláda potrebuje dôveryhodných a bezúhonných ministrov, a toto kritérium Matečná podľa Zemanovej nespĺňa.

Opozícia o Matečnej tvrdí, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov určených pre Slovensko v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Zároveň jej vyčítajú, že ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu zaviedla podvodné praktiky, o čom „existujú nespochybniteľné dôkazy“. Matečnú opozícia obviňuje aj z pokračovania v nekalých praktikách, pričom svojím konaním ohrozuje budúce zdroje pre Slovensko na regionálny rozvoj. „Novinár Ján Kuciak zomrel za odhalenie slovenskej agromafie. Odstúpil Robert Kaliňák, odstúpil Robert Fico a pani Matečná nehoráznym spôsobom klame ľuďom do očí,“ dodala Zemanová.

Podľa Jaroslava Pašku (SNS) je dôležité, aby všetky skutočnosti v oblasti čerpania agrodotácií prešetrili príslušné orgány. „Aby sme to neriešili politicky. Pani ministerka viackrát opakovala, že keby mala viac financií, tak by bola kontrola zabezpečená lepšie a kvalitnejšie, s vyšším počtom úradníkov, napriek tomu ale patríme medzi špičku v Európskej únii,“ poznamenal Paška na obranu Matečnej.

Poslankyňa Eva Smolíková (SNS) tiež upozornila na to, že Matečná sa stretla aj s generálnym prokurátorom. „Problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť nielen v agrorezorte, nerieši len sám rezort, ale je potrebná aj spolupráca polície a súdov. Aktivitu generálneho prokurátora vítala aj pani ministerka, ktorá sa s ním stretla a vyšli z toho závery, že ministerka pôdohospodárstva bude súčinná v spolupráci, bude predkladať všetky podklady, ktoré si orgány činné v trestnom konaní vyžiadajú,“ upozornila Smolíková. Podľa nej sa nedá na základe „nejakých individuálnych prípadov“ hovoriť o nefunkčnom systéme. „Pozrime sa na to, čo funguje a čo je dobré. Už keď hovoríme o mafii, za tých 15 rokov nebola aj SaS vo vláde?“ uviedla v pléne Smolíková.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Najväčšia slovenská nemocnica pozastavuje plánované hospitalizácie a operácie. Riešiť bude iba akútne operácie a onkologických pacientov

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) od 27. októbra pozastaví plánované hospitalizácie a operačné výkony. Ako uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská, dôvodom je zhoršovanie sa epidemiologickej situácie v Bratislavskom kraji a narastajúci počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 UNB bude naďalej poskytovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť.…

Na Orave a v Bardejove otestovali 140.945 ľudí, 5594 bolo infekčných

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Na Orave a v okrese Bardejov otestovali počas pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 celkovo 140.945 ľudí, z nich bolo 5594 infekčných. Počet pozitívnych tak predstavoval 3,97 percenta. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval na pondelkovej tlačovej konferencii. Pilotný projekt podľa…

Francúzsko si predvolalo veľvyslanca z Ankary. Paríž vyčítal Erdoganovi jeho nezdvorilosť

0 icon

Paríž 26. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Vyhlásenie tureckého vodcu Tayyipa Erdogana, ktorý odporučil francúzskemu prezidentovi, aby si nechal "vyliečiť psychiku", je neprijateľné. Došlo preto k rozhodnutiu predvolať tureckého veľvyslanca v Ankare na konzultácie. Informuje o tom agentúra France-Presse s odvolaním sa na vyhlásenie Elyzejského paláca Pripomeňme totiž, že…

Profesor verejného zdravotníctva Hrušovský varuje: Jednobunková koronavírusová medicína, hocako by vláda chcela umelo nadhodnocovať, je úzko prepojená s ostatnou medicínou, najmä s civilizačnými chorobami. Sedem dôležitých bodov, v ktorých vláda zaradila spiatočku

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák; AP-Rafiq Maqbool)   Slovenský lekár Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc, ktorý je profesor verejného zdravotníctva sa na sociálnej sieti podelil o svoj pohľad na súčasný stav pandémie koronavírusu na Slovensku so zameraním sa na prevenciu a rizikové faktory infekčného ochorenia Profesor Hrušovský píše o…

Vytvárať finančnú rezervu je potrebné aj v čase pandémie

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Monika Skolimowska/dpa-Zentralbild)   Slovenské domácnosti zažívajú zrejme najťažší finančný rok. Kríza spôsobená pandémiou koronavírusu mnohým totiž znížila príjmy a viacerí boli nútení siahnuť aj na svoje finančné rezervy. Kým podľa najnovších dát Eurostatu nemá vytvorenú rezervu až 30 % ľudí, druhá vlna pandémie môže situáciu ešte…

Matovič: Zadržaný špeciálny prokurátor Dušan K. nedodržal morálne opatrenia a dostal zákaz vychádzania. „Nebuď ako Duško,“ odkazuje ostatným

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Zadržaný špeciálny prokurátor Dušan K. nedodržal morálne opatrenia, neprešiel testom a dostal zákaz vychádzania. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). „A putuje do dlhodobej karantény, aby už nekazil morálku iných. Nebuď ako Duško, buď zodpovedný,” reagoval…

Matovič ďakuje Oravcom a Bardejovčanom, že sa nedali odradiť a dokázali, že boj o zdravie a životy stojí nad „trápnučkým politikárčením“. Ľudia reagovali

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Deň na to, kedy premiér Matovič nečakane odhalil plán na celoslovenské testovanie na koronavírus s tým, že testy z Kórey už obstaráva, spomínal aj pojem "demisia". Poznamenal, až ak by v súvislosti so spormi v koalícii niekto tlačil na neuskutočnenie plánu otestovať milióny…

Budeme mať verejné obstarávanie na psov? Fínsko má psa schopného identifikovať Covid-19. Remišová sa o tom chce baviť s ministrom vnútra, či by to bolo možné využiť na hraniciach. Úsmevné reakcie občanov

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu a zároveň šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová si všimla, že v zahraničí v súvislosti s pandémiou koronavírusu experimentujú aj s netradičnými riešeniami. Na sociálnej sieti zdieľala článok nemeckej televízie Deutsche Welle pojednávajúci o tom, že Fíni…

SNS: Nehorázne farizejstvo premiéra horšie ako Covid

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Udalosti posledných dní vyvolávajú u ľudí veľké obavy, neistotu až zúfalstvo. Občania Slovenska sú každý deň vystavení obrovskému mediálnemu tlaku. Informácie v médiách sú často viac emotívne ako faktické. Médiá, v snahe zvyšovať svoju sledovanosť, podporujú šírenie strachu. Mnohé útočia na…

Kollára zastúpi Grendel, operácia šéfa parlamentu je zatiaľ neistá

0 icon

Bratislava 26. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predsedu Národnej rady SR (NR SR) Borisa Kollára (Sme rodina) bude zastupovať podpredseda parlamentu z najsilnejšieho vládneho hnutia Gábor Grendel (OĽaNO). Informuje o tom spravodajský portál Webnoviny.sk Kollár je v nemocnici na bratislavských Kramároch po víkendovej nehode, pri ktorej utrpel zlomeninu krčného stavca.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Vrchol vojenskej zručnosti: víťazstvo bez obetí. Robia z nás ovce, vedené ovcami. Pôsobenie proti prevahe: 7. časť.

0icon

Ovce vedené ovcami, zahnané do košiara, sú predurčené na to, aby ich susediaca vlčia svorka vykántrila. Naši nevládcovia už vírusu obetovali sociálno-ekonomickú bezpečnosť. V tomto pokračovaní, ktoré sa v prenesenom zmysle výsostne týka premiérovej vojny s koronavírusom, v skutočnosti so strachom z neho, sa pobavíme o procese, ktorý možno popísať ako mentálny presun od relatívneho…

Marek Danko

EÚ nie je charitatívna organizácia a nie bankomat pre Ukrajinu

0icon

Ukrajina chce oveľa viac, než jej môže EÚ ponúknuť. Chce sa stať súčasťou Európy v každom zmysle, ale Brusel na to nie je pripravený. Okrem toho čoraz viac vo vzťahoch medzi stranami dominuje pozícia, že „EÚ nie je charitatívna organizácia a nie bankomat“. Finančné pôžičky, ktoré Európa poskytuje Ukrajine, sa využívajú neefektívne.…

Andrej Biras

Pán pemiér, okamžite zrušte plošné testovanie a odstúpte!

0icon

Nielen, že ste neodstúpil po Vašej plagiátorskej afére, čo je svetová rarita v západných krajinách, Vy sa ešte opovažujete robiť zo Sloveniek a Slovákov pokusných králikov. Ihneď odstúpte pán Matovič, je toho dosť! Odstúpte!!! Je toho dosť! Máte tam dosť schopných ľudí, aby Vás nahradili. Odstúpte radšej ešte dnes ako…

Štefan Paulov

PRÁVNE TEMNO A OHROZENIE VEREJNÉHO ZDRAVIA

0icon

  PRÁVNE TEMNO A OHROZENIE VEREJNÉHO ZDRAVIA.     V súvislosti s celoplošným testovaním je nevyhnutné žiadať odpovede na niektoré naliehavé problémy, ktoré z celej akcie vyplývajú. Ak máme byť prví v histórii celej zemegule, ktorí takéto niečo urobia, je dvojnásobne nevyhnutné urobiť to v právne čistom prostredí, ak chceme zostať právnym štá

Marián Tkáč

Naď nenápadne preberá agendu, Zvolenský koncelebruje Mikasovi a spol. a Matovičová má "lóve" doma.

0icon

Drahí spolutrpiaci, aj napriek náhubkom, ktoré nám majú sťažiť dýchanie - okrem zdravotného aj v spoločenskom, ekonomickom a morálnom význame - a tým zahmliť svet okolo nás, ešte stále vidíme. Čo môžme teda vidieť? To, ako minister obrany Naď začína komunikovať "Mikasove opatrenia" smerom k verejnosti. Zrejme sa pripravuje sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Zlyhania, ktoré zaboleli a rozosmiali. Títo ľudia mali smolu

0 icon

Každý z nás má občas svoj zlý deň. Niektoré tieto dni sú horšie a niektoré sú zasa len vtipné. Všetky zlyhania v našom živote však majú nejaký dôvod. Či už je to našou chybou, alebo iba zhoda náhod, ľudia sú  takýchto dní nešťastní. My ti dneska ukážeme, že takéto zlyhania…

Zimné pneumatiky: Otázka bezpečnosti, ak jazdíme pri teplotách pod 7°C

0 icon

Či chceme či nie, postupne sa blíži časť roka, kedy začnú v ranných a nočných hodinách pribúdať na teplomeroch mínusové teploty. Už vopred by sme mali dbať o to, aby naše vozidlo bolo prispôsobené aj na horšie podmienky na vozovke. Ideálnym začiatkom sú práve zimné pneumatiky. Pneumatiky sú pre niekoho možno nie príliš…

Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o afére, ktorá sa odohrala v Rendleshamskom lese. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo sa dialo hneď na druhý deň po tom, čo príslušníci letectva zvestovali to, čo videli, svojim nadriadeným. Rozbehli sa forénzne testy. Tie priniesli zaujímavé výsledky. Po prvé, na zemi sa mali…

Kresťanská viera ako terč konšpiračných teórií (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o kresťanskej viere ako terči konšpiračných teórií – a že ich bolo neúrekom. V rámci druhej časti sa pozrieme na Máriu Magdalénu a Priorstvo Siona. Podľa tejto teórie mal Ježiš dve deti, plody utajovaného manželstva s Máriou Magdalénou. Tieto deti potom mali byť práve Máriou Magdalénou…

Bielenie zubov nie je práve tou najšťastnejšou voľbou

0 icon

Zuby sú pre mnohých ľudí dôležitou súčasťou fyzického vzhľadu. Kto z nás by nechcel mať žiarivo biely úsmev? Bielenie a veľa prípravkov však zuby poškodzuje viac, ako by sa zdalo. Štúdie ukázali, že väčšina zubov nemá nikdy perlovo bielu farbu. V skutočnosti môže mať každý zub iný odtieň a pritom majú…

Vo svete IT

Xiaomi bude v Európe „viac EKO“. Zredukuje plast v balení nových smartfónov

0 icon

Jednou z vôbec prvých spoločností, ktorá začala s redukciou plastu v balení svojich zariadení, bol americký Apple v spojitosti s predstavením nového modelového radu smartfónov iPhone 12. Za týmto krokom mali stáť dve veci. Prvou je konečná cena smartfónu, ktorá je úprimne povedzme si vysokou. Apple sa preto rozhodol, aby…

Malo by balenie smartfónov obsahovať slúchadlá, kábel a aj nabíjací adaptér?

0 icon

Určite veľká väčšina z vás v posledných týždňoch zachytila vlnu kritiky na americkú spoločnosť Apple. Tá sa v prípade svojich nových smartfónov iPhone 12 rozhodla dodávať ich bez nabíjacieho adaptéru a klasických káblových slúchadiel. Spoločnosť Apple sa ku tomuto kroku rozhodla z viacerých logických dôvodov, no veľká časť ľudí oponuje,…

Huawei prezradil svoje doterajšie príjmy za rok 2020. Finančné výsledky zrejme prekvapia každého

0 icon

Spoločnosť Huawei zažíva naozaj hektické obdobie. Celosvetová pandémia nového koronavírusu zrejme nepotešila žiadneho výrobcu elektroniky, ako ani väčšinu podnikateľov na celom svete. Ku tomuto prírodnému nepriateľovi sa však v prípade čínskej spoločnosti pridali aj ďalšie problémy súvisiace s obchodnou vojnou Spojených štátov amerických a USA. Odstavenie z amerického trhu ako…

Huawei prekvapuje. Spoločnosť znenazdajky predstavila Petal Maps, alternatívnu navigáciu ku Google Mapám

0 icon

Len niekoľko dní dozadu sme mohli byť svedkami predstavenia nových smartfónov z produktovej rady Mate 40, ktoré ohúrili nie len laickú verejnosť, ale aj technologických nadšencov. Najnovšie spoločnosť v pozitívnom slova zmysle opäť prekvapuje technologický svet. Dôvodom je predstavenie alternatívnych máp ku Google Mapám. Huawei vyťahuje žolíka Obchodná vojna medzi USA a Čínou…

Huawei pracuje na skladateľnom smartfóne pripomínajúcom Galaxy Z Flip a Motorolu Razr

0 icon

V priebehu posledného roka sme mohli byť svedkami predstavenia viacerých skladateľných mobilných zariadení. Išlo napríklad o modely Galaxy Z Flip, či Motorolu Razr. Hoci v oboch prípadoch ide o inovatívne zariadenia, tak aj napriek tomu majú svoje „muchy“. Zatiaľ čo Samsung neponúka predný displej, ktorý by bol reálne využiteľným v…

Armádny Magazín

Putinov historický prejav: "Obávame sa len jednej veci - ako neprechladnúť na pohrebe našich neprajníkov"

0 icon

Rusko, 26. októbra (AM) - Vo štvrtok 22. októbra sa uskutočnilo stretnutie Valdajského diskusného klubu. Na podujatí vystúpil ruský prezident Vladimir Putin. Hlava štátu nastolila najcitlivejšie témy rozhovorov.   Valdajský medzinárodný diskusný klub je pravidelne sa konajúci kongre

Jedno z detí, ktoré zahynuli v meste Ganja po arménskom raketovom útoku, bolo občanom Ruska

0 icon

BAKU, 26. októbra (AM) - Poradca prezidenta Azerbajdžanu Hikmet Hadžijev uviedol, že tínedžer, ktorý zahynul v nemocnici 17. októbra na následky raketovej paľby na mesto Ganja, bol občanom Ruska. 13-ročný Artur Majakov bol na návšteve u svojej tety. "Takýto poh

Čím bude Taiwan ostreľovať Čínu?

0 icon

Taiwan, 26.október 2020 (AM) - Americká administratíva schválila predaj rakiet, ktoré sa môžu dostať do Číny, Taiwanu. Poradca pre národnú bezpečnosť v Bielom dome Robert O'Brien začiatkom októbra uviedol, že monumentálne úsilie Číny o posilnenie vojenských námorných schopností bolo primárne zamerané na vytlačenie amerických síl zo západného Pa

Irán : Obrovské cvičenie protivzdušnej obrany - varovanie pre narušiteľa

0 icon

USA, 25.október 2020 (AM) - Priamo pred očami všetkých nepriateľov Iránu, aj tých nových, ktorí sú v týchto dňoch zaneprázdnení a podpisujú sa na akúkoľvek dohodu, alebo zmluvu, ktorú im Američania a Izraelčania ponúknu, za predpokladu, že text bude obsahovať „anti -Irán“, iránske ozbrojené sily spus

Ozbrojená po zuby: Fregata Maršal Šapošnikov

0 icon

USA, 25.október 2020 (AM)  - Časopis National Interest označil fregatu Maršal Šapošnikov "po zuby ozbrojenú mnohými novými raketami". Takto reagoval na správy ruských médií, že "fregata studenej vojny Maršal Šapošnikov potom, čo bola vyzbrojená strelami s plochou dráhou letu Kaliber-NK a U

Svetlo sveta

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

icon FOTO DŇA