Yoshi: Kyberútoky môžu ohroziť európsku energetiku

Bratislava 18. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Franklin Reyes)

 

Nielen v Sýrii, Afganistane či v Iraku sa v súčasnosti bojuje, ale aj na ďalšom fronte

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ten je prakticky neviditeľný, časovo a priestorovo neohraničený. Aj preto sú kyberútoky často veľmi zákerné a tiež môžu viesť až k stratám na životoch. Kyberpriestor je v mnohých oblastiach nebezpečnejší ako reálny svet, povedal v rozhovore v rámci multimediálneho projektu TASR osobnosti: tváre, myšlienky izraelský odborník a viceprezident spoločnosti CyberGym Gilad Yoshi.

-V súčasnom svete vidíme množstvo vojenských konfliktov, ktoré sa nevyhýbajú ani Európe. Ako to vyzerá vo virtuálnom svete, v kyberpriestore?-

Kyberpriestor je omnoho nebezpečnejší ako reálny svet. Nevidíte ho, nepočujete, nie sú v ňom žiadne tanky, ťažké zbrane. Nie sú v ňom ani zranení alebo utečenci. No v momente ako zistíte, že sa niečo deje, zvyčajne už je neskoro, lebo nepriateľa máte v dome. Nebezpečenstvo, ktoré číha vo virtuálnom svete, je omnoho väčšie ako v prípade viditeľného terorizmu. Preto mnoho krajín, ako napríklad Irán alebo Sýria, investujú množstvo financií, aby zvýšili svoje kapacity a možnosti v kyberpriestore. Týka sa to aj Ruska. Napokon niekoľko hodín predtým, ako sa začal fyzický konflikt na Ukrajine, prišiel útok v kybernetickom priestore zacielený na ukrajinských telekomunikačných a IT operátorov a na 60-70 percent bol úspešný. Ako vidno, je to reálna hrozba. Americkí odborníci tiež zistili, že pred niekoľkými týždňami Islamský štát virtuálne zaútočil na turecké energetické siete a viac ako 12 hodín bola časť krajiny bez elektriny.

-To vyzerá, že v kyberpriestore sa neustále odohrávajú konflikty. Z ktorých krajín prichádza najväčšie nebezpečenstvo?-

Najväčšie nebezpečenstvo prichádza z Iránu, Ruska, Číny, Malajzie, Sýrie a KĽDR. Útočníci z týchto krajín sú naozaj veľmi dobrí, majú podporu na najvyšších miestach, a preto aj dosť peňazí. Občas sa nás snažia učičíkať veľmi jednoduchými kyberútokmi, no väčšinou to býva len dymová clona, ktorá má zakryť nebezpečnejšie zámery. Sú veľmi schopní a dokážu vyprodukovať také útoky, ktoré môžu zničiť akúkoľvek infraštruktúru, letiská, elektrickú sieť, finančné systémy, komunikačné siete, a tým vytvoriť veľký chaos.

-Je mi jasné, prečo prichádzajú útoky z krajín, ktoré sú v konflikte, napríklad Sýria alebo Rusko. No aká je motivácia štátov, ktoré s nikým nebojujú?-

Majú rôzne dôvody a ciele. Napríklad v roku 2013 bol veľký útok na české a slovenské médiá. Zasiahol Českú televíziu, odtiaľ sa šíril ďalej a napadol aj systémy niekoľkých bánk. Neboli v žiadnom konflikte, preto motivácie môžu byť iné. Môže to byť snaha oslabiť konkurenciu, preto tie útoky nemusia prichádzať zo zahraničia, ale aj zvnútra krajiny. Ak dnes vidíme, že najviac útokov prichádza z Číny, vôbec to nemusí znamenať, že je to iniciatíva tejto krajiny škodiť druhým. V súčasnosti si môžete kúpiť za 1000 dolárov 100 hodín útokov z Číny. Všetko sa dá zariadiť cez internet a vôbec nemusíte poznať, kto tie útoky vykoná. Stačí mať peniaze, motiváciu a zadať objednávku. My vidíme na monitoroch, že útoky prichádzajú z Číny, no kto je v skutočnosti za nimi, to zistiť nedokážeme. Fyzicky môžu prichádzať odtiaľ, no objednávateľom môže byť ktokoľvek.

-Ktoré oblasti a sektory v Európe sú najzraniteľnejšie pri kyberútokoch?-

Veľmi zraniteľné sú energetické siete. Tie sú v EÚ poprepájané, a tak útok na jednu krajinu môže ovplyvniť aj ďalšie štáty. Podobne sú na tom komunikačné a internetové siete, ale aj infraštruktúra, ktorá sa týka napríklad letísk. V súčasnosti už neplatí úvaha, že – či vôbec alebo kde budú nasmerované kyberútoky, ale ide o otázku času, pretože útoky existujú a budú prichádzať čoraz viac. Zameriavajú sa na Nemecko, Poľsko i Českú republiku. V decembri 2014 bol veľký a sofistikovaný útok na jednu z najväčších oceliarní na svete v Nemecku, ktorý dokázal fyzicky poškodiť jej zariadenie. Čiže to, čo predtým bolo možno vidieť len vo filmoch, sa už stáva realitou.

-Ako sa proti tomu brániť?-

To je otázka za milión dolárov a nemyslím si, že niekto má absolútne správnu odpoveď. Pred dvoma či tromi rokmi bolo trendom vo veľkom investovať od IT technológií, do antivírových programov. V tomto smere firmy a ani iné inštitúcie nemajú problém. Ich slabinou nie sú technológie, ale ľudia. V súčasnosti je väčšina inštitúcií v situácii, že im rozpočty dovoľujú investovať do najmodernejšieho technologického zabezpečenia. Na druhej strane, na každý jeden milión dolárov, ktorý investujú do technológií, minú len 800 dolárov na tréning ľudí. Obrazne povedané, majú teda v garáži najmodernejšie Maserati, no nemajú nikoho, kto by na ňom vedel jazdiť. Filozofiou CyberGymu je zmeniť tento stav. Nie je dôležité investovať len do technológií, ale aj do zamestnancov a dať im do rúk nástroje, ako zvládnuť tieto technológie a vyškoliť ich aj na to, ako postupovať v prípade kyberútoku, ako ho zvládnuť i ako sa mu vyhnúť v budúcnosti.

-Trénujete záujemcov, aby sa dokázali brániť kyberútokom. Ako vyzerá takáto príprava?-

Naša aréna, ktorú sme vyvinuli v Izraeli, je multisektorová platforma, kde je simulácia systémov používaných v priemysle, IT alebo v bankách. Máme najmodernejšie dostupné technológie, pokrývajúce všetky sektory. Každá organizácia, ktorá príde trénovať do arény, bude mať rovnaké prostredie, na aké je zvyknutá. Proti nim nasadíme tím hackerov, ktorý bude útočiť na ich platformu. Takto si zamestnanci môžu vyskúšať a zažiť skutočné kyberútoky. Uvidia, akému nepriateľovi čelia a pochopia spôsob, akým hackeri uvažujú a konajú. Je to podobné ako v armáde. Kým vaši vojaci nasadnú do tankov, musia vedieť, kto je ich nepriateľ. Túto skúsenosť budeme chcieť sprostredkovať IT špecialistom v CyberGym Europe aréne, ktorá začne fungovať začiatkom roka 2016 za Prahou. Musia spoznať nielen to, ako vyzerá kyberútok, ale aj to, ako sa zachovať a aké postupy dodržať, aby dokázali ochrániť vlastnú organizáciu alebo firmu.

-Používate často vojenské termíny. Pre Izrael je ochrana štátu a armáda veľmi dôležitá. Je teda pri postupoch proti kyberútokom vašou inšpiráciou armáda?-

Prevzali sme armádnu filozofiu, že ak sa má zabezpečiť ochrana organizácie, musí sa jej tím správať a konať ako vojenská jednotka, ako celok a nie ako súbor individualít. Každý člen tímu musí vedieť, čo robí jeho kolega a musia sa koordinovať. Samotný tím, ktorý chráni firmu alebo organizáciu pred kyberútokmi, musí pozostávať z členov bezpečnostnej služby, z ľudí z IT oddelenia, ale napríklad aj z právnikov. Vezmite si napríklad energetickú spoločnosť. Ak by bolo nevyhnutné zastaviť prevádzku nejakej turbíny, aby nedošlo k jej poškodeniu počas kyberútoku, niekto musí prevziať zodpovednosť a odôvodniť takéto rozhodnutie. Snažíme sa trénovať aj postupy krízového manažmentu.

-Nie je trochu riskantné angažovať skutočných hackerov? Neobávate sa, že prejdú na druhú stranu a zneužijú to, čo sa u vás naučia alebo uvidia?-

Roky si kladieme rovnakú otázku. Veľmi pozorne a precízne vyberáme ľudí, s ktorými začneme spolupracovať. Okrem toho každý náš zamestnanec má bezpečnostnú previerku krajiny, z ktorej pochádza. Denne ich máme pod drobnohľadom a čas od času podrobíme prísnym testom. Robíme maximum, čo môžeme, aby sme si boli istí, že títo ľudia nezmenia dres. Mnoho našich zamestnancov však roky pracovalo pre tajné alebo bezpečnostné služby a aj to je istá záruka.

-Vidíte v Európe seriózny záujem o obranu proti kyberútokom?-

Absolútne áno. Riziká, ktoré prinášajú kyberútoky, si už uvedomujú aj vlády. Prichádzajú so zákonmi, ktorých cieľom je informačná bezpečnosť, aby sa dokázali brániť takýmto útokom. Prijali ich už napríklad v Českej republike, v Poľsku, v Nemecku. Kyberútoky sú už reálnou hrozbou, nie fiktívnym scenárom z filmu.

-Myšlienka tréningu zameraného na kyberútoky v špecializovaných arénach pochádza z Izraela, ktorý je veľmi silný v informačných technológiách aj vďaka podpore tisícok start-upov. Prečo je to tak z vášho pohľadu?-

Izrael je síce z geografického hľadiska prevažne vnútrozemská krajina, no v skutočnosti je to izolovaný ostrov. Máme nezávislý energetický, dopravný systém, či systém dodávok vody. Nie sme v tomto spojení a závislí od našich susedov. Aj preto sme ich cieľom. Mnohí na Izrael útočia a nielen v kybernetickom priestore. Ak si vezmeme izraelskú energetickú spoločnosť IEC, denne čelí 20 tisícom kyberútokov. Tri až päť percent týchto útokov je veľmi nebezpečných. Je nevyhnutné neustále ochraňovať takúto strategicky dôležitú infraštruktúru. Pokiaľ by boli tieto útoky úspešné, doslova by „vypli“ Izrael, lebo iné energetické zdroje nie sú k dispozícii. Nemáme inú možnosť, len brániť sa najlepšie, ako vieme a ak treba, byť preto aj najlepší na svete. Okrem toho nie sme krajina, ktorá by oplývala prírodným bohatstvom. Preto sa musíme spoliehať na naše vedomosti, poznatky a inovácie.

-Z geopolitického hľadiska Izrael pozná svojich nepriateľov. Pozná ich aj v kybernetickom priestore? Sú totožní?-

Poznáme ich veľmi dobre a vieme, aká je ich motivácia. Preto sa snažíme byť najlepšie pripravení. Každú sekundu, hodinu či deň očakávame neočakávané.

-Ak sa vrátime k svetovým konfliktom, o ktorých sme hovorili, vojenské špičky opisujú to, čo sa dialo na Ukrajine, ako hybridnú vojnu. Jej súčasťou boli aj kyberútoky. Dá sa očakávať, že budúce konflikty medzi krajinami sa budú odohrávať čoraz viac aj na virtuálnych bojiskách?-

Samozrejme, pretože je to výrazne lacnejšie. Mať vojenskú jednotku s tisíckou vojakov stojí miliardy. Mať tisíc hackerov z Číny nestojí takmer nič. Škody, ktoré spôsobia kyberútoky, môžu byť väčšie ako po útoku armády. Okrem toho poškodenie strategickej infraštruktúry po kyberútoku môže byť dôvodom alebo zámienkou na vypuknutie naozajstného vojenského konfliktu.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Dohoda na kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry SR má vzniknúť na koaličnej rade: Šeliga: Žiaden z kandidátov nemal nič dopredu sľúbené

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dohoda na kandidátovi na generálneho prokurátora v koalícii ešte nie je. Vzniknúť má na koaličnej rade na základe odporúčaní klubov. Zástupcovia koalície to dnes povedali v diskusnej relácii TA3 V politike. Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Milan Vetrák (OĽaNO) zároveň vylúčil politizáciu generálnej…

Česká republika uvoľní opatrenia zamerané na zastavenie šírenia infekcií

0 icon

Praha 29. novembra (SITA/AP/HSP/Foto:Twitter)   Česká vláda oznámila, že uvoľňuje opatrenia, ktoré prijala s cieľom zastaviť šírenie infekcií koronavírusom. Nedeľňajší krok sa stal možným preto, že počet nových potvrdených prípadov nákazy klesá Český minister zdravotníctva Jan Blatný uviedol, že všetky obchody, reštaurácie a bary sa môžu od štvrtka otvoriť a…

Na protestoch proti policajnému násiliu vo Francúzsku zadržali 81 ľudí

0 icon

Paríž 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Dovedna 81 ľudí zadržala polícia počas sobotňajších protestov proti policajnému násiliu i kontroverznému návrhu bezpečnostného zákona, ku ktorým došlo vo viacerých francúzskych mestách. S odvolaním sa na správy miestnych médií o tom v nedeľu informovala agentúra DPA Protesty sa konali v približne 70…

Focus: Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD s 19,1 percenta, nasleduje OĽaNO

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v novembri, vyhrala by ich mimoparlamentná strana Hlas-SD so ziskom…

Čo napísal Soros Orbánovi a čo odpovedal Orbán Sorosovi – zaujímavé čítanie

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-John Thys)   George Soros vyzval európskych politikov, aby sa rázne vysporiadali s vetom Maďarska a Poľska, ktorým blokujú vyplácanie peňazí z európskeho rozpočtu a Fondu obnovy. Viktor Orbán mu na to tvrdo odpovedal Americký finančný špekulant a manipulátor židovsko-maďarského pôvodu George Soros napísal na jednom…

Remišová: Snahou koalície je, aby sa čo najskôr dohodla na kandidátovi na generálneho prokurátora. Fico: Hlasovania sa zdržím, no nastal posun

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Snahou koalície je, aby sa čo najskôr dohodla na kandidátovi na generálneho prokurátora. V relácii televízie TA3 V politike to povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová Doplnila, že v strane Za ľudí si…

Očkovacie látky pripravované na ľudských embryonálnych kmeňových bunkách

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Lekárnici za život/Foto:Pixabay)   Lekárnici na svojich stránkach publikovali článok, kde vysvetľujú proces výroby vakcín, a to aj tých, na ktorých výrobu boli použité bunky orgánov potratených detí. Jednou takou má totiž byť zaočkované obrovské množstvo svetovej populácie proti koronavírusu. Ich článok vám prinášame v plnom…

Mária Kolíková chce v rámci novej súdnej mapy zachovať pracoviská súdov

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Aby bola implementácia novej súdnej mapy čo najmenej problémová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) chce zachovať pracoviská súdov. Naďalej v nich majú sídliť sudcovia so svojím aparátom, pričom na pojednávania by mohli v rámci svojho obvodu dochádzať Návrh reformy súdnej mapy počíta…

Kollárova nemocničná kauza sa ukazuje v inom svetle. Médiá aj politickí oponenti to prepískli

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Spoločnosť je v súvislosti s koronaopatreniami a ich neodbornou a často protiprávnou aplikáciou podráždená a tak si rada zanadáva na všetko, čo má súvis s vládnou koalíciou. Zviesť sa na vlne hnevu, sú vždy pripravení aj opoziční politici, ktorí cítia, že je správny čas…

Premiér dal z rezervy 153.000 eur na pomoc obciam s povodňou a škole vo Vrútkach

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) vyčlenil z rezervy predsedu vlády 153.000 eur, ktoré prerozdelil siedmim subjektom. Pre TASR to uviedol tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR Peniaze šli liptovským obciam zasiahnutým povodňami a tiež spojenej škole vo Vrútkach, kde sa v júni…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Robo Bačinský

Konečne cenzúra, hallelujah.

0icon

Z našej ,,novej slušnej“ vlády, ktorá mala byť akýmsi novým, čerstvým vetrom, studnicou osobností s nepokrivenou morálkou a chrbticou, ktorú mali tvoriť odborníci, sa už pár týždňov po voľbách vykľula organizovaná skupina záškodníkov, diletantov, zahraničím platených agentov, daňových podvodníkov, úžerníkov, mafiánov, klamárov, sociopatov, sexuálnych deviantov, fašistov a plagiátorov. Ich verejný…

Peter Švec

Prebieha naozaj 3. svetová vojna? Existujú dôkazy?

0icon

Pri hľadaní odpovede na otázky skúsme pochopiť podstatu, o čom je vojna.  Vojna nie je vždy o viditeľnom násilí, o bombardovaní, o streľbe, o prechode frontov. Vojna je v prvom rade vnucovanie vôle protivníka. Vôle vyvolávateľa, dravca. Komu ju vnucuje? Predsa koristi, ovládaným, väčšine. Násilie nemusí prísť v očividnej forme a okamžite. Tie najbrutálnejšie formy násilia sa…

Marián Tkáč

Matovič sa chce očkovať posledný, ako kapitán (potápajúcej sa?) lode.

0icon

Drahí priatelia, v príručkách pre kapitánov lietadiel je napísané, že v prípade ohrozenia výpadkom kyslíka si musí kapitán nasadiť masku ako prvý, aby bol pripravený zvládnuť kritickú situáciu. Až potom druhý pilot, posádka a tak ďalej. V predletovej príprave ukazujú stevardi a letušky cestujúcim postup v prípade nebezpečenstva. Najprv si…

Viktor Pondělík

Konečně je (ne)jasno

0icon

V České republice se můžeme pochlubit nejednou zajímavostí. A kuriozitou, jaká se jinde ve světě zřejmě jenom těžko hledá, je i česká vláda. Je tomu tak dlouhodobě a ani poslední dny nejsou výjimkou. Již před skoro dvěma týdny se tu například vědělo, že je situace stran Covidu natolik příznivá, že mohou…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vražda Malcolma X: 1. časť

0 icon

Počuli ste už o Malcolmovi X? Možno áno, možno nie. Určite ste však počuli o Martinovi Lutherovi Kingovi, ktorý bol zavraždený. Malcolm bol vedúcou osobnosťou černošských politických postáv, avšak oproti Lutherovi bol oveľa viac radikálnejší. Zavraždili ho ešte skôr, ako Luthera. V rámci trojdielnej série článkov s názvom Vražda Malcolma X sa pozrieme na…

Ako žuvačka spôsobí, že budeš bacuľatý?

0 icon

Žuvačka existuje vedľa ľudskej rasy už asi 10 000 rokov. Dnes nám pomáha starať o naše zuby a dokonca schudnúť! Neponáhľaj sa však zjesť celé balenie na jedno posedenie. Pri žutí žuvačiek musíš mať na pamäti toto... Nadmerné žuvanie môže zväčšiť svaly čeľuste

Záchrana planéty: Aj ty môžeš priložiť ruku k dielu

0 icon

V posledných desaťročiach sa k nám dostavil ekologický životný štýl, ktorý nie je na škodu. Záchrana planéty teda započala. Každý deň viac a viac ľudí v spoločnosti odmieta používať plastové jednorázové obaly a predmety. Napríklad portugalská spoločnosť Hi Fly Airlines kompletne odmietla používanie jednorazových plastov na palube svojich lietadiel.  Práve…

Je Veľký čínsky múr skutočne viditeľný z vesmíru? Pravda alebo lož?

0 icon

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka? Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry…

Vo svete IT

Najlepšie animované seriály na Netflixe, ktoré záujmu hlavne dospelých

0 icon

Mnohí z nás si z času na čas radi pozrú dobrý film, či seriál. V tomto článku by sme vás chceli upozorniť na niekoľko zaujímavých animovaných seriálov, ktoré však skôr záujmu dospelé publikum. Všetky sú okrem iného dostupnými prostredníctvom platformy Netflix. BIG MOUTH BIG MOUTH je prvým animovaným seriálom, ktorý…

Google chce obmedziť používanie smartfónu počas chôdze. Táto nová funkcia zavíta do Androidu!

0 icon

Digitálna rovnováha od spoločnosti Google je vcelku známou službou, ktorá ponúka prehľadné štatistiky o tom, ako používame naše zariadenia. Rovnako disponuje viacerými funkciami. Napríklad si môžete pomocou služby nastaviť režim nerušenia, či obmedzenie prístupu do jednotlivých aplikácií potom, ako prekročíte povolený čas. Nová verzia aplikácie, ktorá sa objavila v obchode Google…

Huawei pracuje na kamerovom module, aký sme doposiaľ ešte nevideli

0 icon

Huawei by mohol v nadchádzajúcej vlajkovej lodi z modelového radu „P“ priniesť kameru, akú sme doposiaľ ešte v smartfóne nevideli. Ide konkrétne o nový kamerový modul, ktorý využíva tekuté šošovky. Odhaľuje to najnovší patent spoločnosti, na ktorý poukazuje portál Gizmochina.com. Podľa publikovaných správ, nová technológia kvapalných šošoviek by sa mala začať vyrábať už v priebehu…

Telekom opäť rozdáva 15 GB dátový balíček. Aktivovať si ho môžu všetci zákazníci s paušálmi

0 icon

Zákazníci slovenského Telekomu si môžu už od zajtrajšieho dňa, t.j. 30.11., aktivovať bezplatný balíček až 15 GB dát. Pomerne veľký predvianočný darček od slovenského Telekomu si môžu v mobilnej aplikácii aktivovať všetci zákazníci s aktívnymi paušálmi. Balíček je dostupný pre takmer všetkých zákazníkov Bezplatný 15 GB dátový balíček je podľa…

Prečítajte si príbeh kapitána, ktorý visel za nohy z lietadla, 5-tisíc metrov nad zemou

0 icon

V roku 1990 došlo k nehode na palube lietadla British Airlines. Jedno z okien v pilotnej kabíne sa uvoľnilo a jeden z pilotov bol vytiahnutý cez okno von z lietadla. Šťastím bolo, že nohy ostali v kabíne, a tak ho mohla posádka držať, kým sa kopilot pokúsil o núdzové pristátie, píše portál IFLScience. Konkrétne išlo o let s číslom 5390,…

Armádny Magazín

Wasserman: Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít

0 icon

Rusko, 29.október 2020 (AM) - Politický konzultant Anatolij Wasserman uviedol, že americký politik Joe Biden bude v prípade konečného víťazstva v prezidentských voľbách pracovať výlučne v záujme globálnych elít.   Voľba hlavy štátu v USA sa nezaobišla bez škandálu. Pred očami všetkých sa objavujú početné falošné fakty zo strany spoluprac

Akademik Perendžev vysvetlil, prečo Rusko umožnilo americkému torpédoborcu narušiť hranice a priblížiť sa k Baltijsku

0 icon

Rusko, 29. november 2020 (AM) - Vojenský expert Alexander Perendžev je presvedčený, že vojenské velenie Ruskej federácie sa tým, že umožnilo americkej vojnovej lodi narušiť ruské hranice, vyhlo hlúpym obvineniam zo Západu.   27. novembra torpédoborec amerického námorníctva USS Ross narušil štátnu hranicu Rus

Sila vlčej svorky: Rheinmetall predstavil robotické vozidlo Mission Master pre ozbrojený prieskum a palebnú podporu

0 icon

Nemecko, 29. november 2020 (AM) - Rheinmetall predstavil nový modul robotického vozidla Mission Master vo verzii pre ozbrojený prieskum: zaručuje zvýšené situačné povedomie a posilnenú palebnú podporu v prvej línii    

Živí budú závidieť mŕtvym: Satanovskij o vražde iránskeho atómového vedca

0 icon

Irán, 29. november 2020 (AM) - Politológ a orientalista Jevgenij Satanovskij sa domnieva, že útok na život iránskeho vedca Mohsena Fachrizadeha môže mať pre Teherán hrozné následky.   K vražde otca iránskeho jadrového programu došlo na predmestí hlavného mesta Islamskej republiky Absard. Podľa oficiálnych informácií neznáme osoby zabloko

Na konci vojny znásilňovali nemecké ženy...

0 icon

Nemecko, 29. november 2020 (AM)  ...vojaci všetkých armád, napísal v The Guardian Mick Hall.   Azda aj to je jedna z príčin prečo sa Rusi cítia urazení, keď historici typu Antonyho Beevora popisujú trestné činy páchané nad nemeckými ženami na konci 2. sv. vojny len vojakmi Červenej armády. Písať, že to isté páchali…

Svetlo sveta

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

icon FOTO DŇA