Výzva lásky: 26. – 40. deň

Košice 15. januára (HSP/Foto: HSP)

 

Záverečných pätnásť dní Výzvy lásky od autorov Alex a Stepken Kendrick, ktorej zobrazenie môžete vidieť vo filme Fireproof/Skúška ohňom (viac o filme si môžete prečítať tu) je asi najťažších. Zameriavajú sa na vzťah manželov s Bohom či na učenie sa spoločnej modlitbe a čítaniu Svätého Písma.  Jednotlivé denné výzvy dávajú do pozornosti tiež sny, potreby a túžby životného partnera.

Deň 26: Láska je zodpovedná

V modlitbách sa venuj oblastiam, v ktorých si pochybil. Požiadaj o odpustenie Boha a potom v sebe nazbieraj dostatok pokory, aby si svoje chyby pripustil pred partnerom. Urob to úprimne a pravdivo, požiadaj ho o odpustenie. Bez ohľadu na to, ako zareaguje, dbaj na to, aby si si uchoval v láske zodpovednosť. I keď odpovie kritikou príjmy to ako radu.

Deň 27: Láska povzbudzuje

Odstráň z vášho domova jed nerealistických očakávaní. Pouvažuj o jednej oblasti, o ktorej vám váš partner povedal, že od neho/nej očakávate priveľa. Povedzte mu/jej, že ľutujete, že ste k nemu/nej boli taký tvrdý. Sľúbte, že sa ho/ju pousilujete chápať a uistite ho/ju o svojej bezvýhradnej láske.

Deň 28: Láska prináša obete

Čo vášho partnera práve teraz najviac ťaží? Mohli by ste ho/ju svojim obetavým skutkom zbaviť tohto bremena? Nech už potrebuje veľkú vec alebo maličkosť, zameraj sa na to, aby si vyšiel v ústrety jeho/jej potrebe.

V manželstve sa muž a žena vzájomne dopĺňajú

Deň 29: Motivácia lásky

Skôr ako dnes znova uvidíš svojho partnera, pomodli sa za neho/ňu a jeho/jej potreby. Či už to bude pre teba ľahké alebo nie, povedz: „Ľúbim ťa.“ Potom mu/jej vyjadri lásku nejakým konkrétnym spôsobom. V modlitbe sa znova obráť k Bohu a poďakuj mu privilégium, že môžeš ľúbiť práve túto mimoriadnu osobu – bezvýhradne, tak ako on miluje vás oboch.

Deň 30: Láska prináša jednotu

Vyčleň jednu oblasť, ktorá vás v manželstve rozdeľuje, a vnímaj ju dnes ako nový podnet pre tvoju modlitbu. Žiadaj Pána, aby odhalil niečo v tvojom srdci, čo ohrozuje jednotu s tvojim manželom/tvojou manželkou. Modli sa, aby urobil to isté aj pre nich. Ak je to vhodné prediskutuj túto záležitosť otvorene a hľadaj Božie usmernenie k jednote.

Deň 31: Láska a manželstvo

Je „odpustenie“ problémom na dosiahnutie ktorého ste dosiaľ nenazbierali odvahu? Priznaj to dnes pred svojim partnerom a rozhodni sa to dať do poriadku. Závisí od toho jednota vášho manželstva. Splň si povinnosť voči Bohu i manželovi/manželke, aby sa vaše manželstvo stalo najvyššou prioritou nad akýmkoľvek iným ľudským vzťahom.

Deň 32: Sex patrí k láske

Ak je to dnes možné, pokús sa podnietiť sexuálny styk s tvojim partnerom. Urob to spôsobom, ktorým si uctíte to, čo vám on/ona povedal/povedala (alebo naznačil/naznačila). O tom, čo od teba potrebuje po sexuálnej stránke. Žiadajte Boha, aby to bolo príjemné pre vás oboch a aby sa to zároveň stalo cestou k vašej dôvernosti.

Deň 33: V láske sa dopĺňate

Uvedom si, že tvoj partner sú nedeliteľnou súčasťou vášho budúceho úspechu. Dnes mu/jej daj vedieť, že si želáš, aby sa zapojil/zapojila do tvojho blížiaceho sa rozhodovania, že potrebuješ jeho/jej názor a radu. Ak si v minulosti jeho/jej názor ignoroval, pripusť svoju chybu a požiadaj o odpustenie.

Deň 34: Láska oslavuje zbožnosť

Nájdi špecifický nedávny príklad, keď tvoj partner prejavil zjavným spôsobom kresťanský charakter. Niekedy v priebehu dňa to slovne vyzdvihni.

Deň 35: Láska je zodpovedná

Získaj kontakt na manželského poradcu – niekoho, kto je kresťanom a poradí vám úprimne a láskyplne. Ak máš pocit, že sa s ním potrebuješ porozprávať, urob prvý krok a dohodni si stretnutie. Počas tohto procesu pros Boha, ťa usmerňoval pri rozhodovaní a spoznávaní toho, čo je správne.

Deň 36: Láska je Božie slovo

Rozhodni sa čítať Sväté písmo každý deň. Zaobstaraj si liturgickú knihu, alebo iný zdroj, ktorý ťa môže usmerniť. Zisti, či tvoj partner má záujem čítať Písmo tiež a môžete čítať spolu. Podriaďte všetky svoje oblasti usmernenia Svätého Písma a začnite budovať na skale.

Deň 37: Láska je jednomyseľná v modlitbe

Spýtajte sa svojho partnera, či môžete začať so spoločnými modlitbami. Ráno, pred obedom, alebo večer. Využi tento čas, aby si predostrel Pánovi svoje radosti, nezhody a potreby. Nezabudni mu poďakovať za Jeho starostlivosť a požehnanie. Ak aj tvoj partner odmietne sa na modlitbe zúčastniť, venuj sa jej v zvolenom čase sám/sama.

Deň 38: Láska plní sny

Polož si otázku, čo by tvoj partner chcel, ak by to bolo dosiahnuteľné. Venuj tomu modlitbu a začni mapovať možnosti, ako splniť niektoré (ak nie všetky) jeho/jej túžby v čo najvyššej miere v rámci vašich možností.

Deň 39: Láska pretrvá

Venuj čas osobnej modlitbe, potom napíš list vyjadrujúci oddanosť svojmu partnerovi. Napíš, prečo si tomuto manželstvu oddaní až do smrti, a že bez ohľadu na čokoľvek si ho/ju rozhodnutí ľúbiť. Nechaj list na mieste, kde ho tvoj životný partner nájde.

Deň 40: Láska je záväzok

Napíš vaše obnovené manželské sľuby a umiestni ich doma tak, aby ste ich obaja mali na očiach. Ak je to možné, mohli by ste zariadiť, v prítomnosti kňaza a rodiny, formálne obnovenie svojich manželských sľubov. Urobte z nich živé svedectvo hodnoty manželstva v Božích očiach a veľkej cti, že môžete byť s vaším manželom/vašou manželkou jednou bytosťou.

Zuzana Franková

Ak si chcete prečítať všetky články autorky, vložte do vyhľadávania jej meno

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA