Vladimír Putin realizuje v Sýrii historické plány Kataríny Veľkej

Vladimír Putin realizuje v Sýrii historické plány Kataríny Veľkej

Moskva 02. decembra 2017 (HSP/Politikus/Foto:Wikipedia)

 

Víťazstvo Moskvy v Sýrii a obnovenie ruského vplyvu na Blízkom východe privádza západné médiá do zúrivosti a motivuje ich k tomu, aby všetkými možnými prostriedkami znevažovali zásluhy Ruska. Súčasťou tohto trendu sú účelové tvrdenia o tom, že historická Levanta (Sýria, Libanon, Palestína, Jordánsko, Sinaj) boli tradične zónou anglo-francúzskeho vplyvu, zatiaľ čo Rusko je v tejto oblasti neskúsený nováčik, ktorý sa neorientuje v reáliách Blízkeho východu a nemá praktické poznatky o tom, čo obnáša komunikácia s Arabmi

Katarína Veľká

Takýto pochybný „historizmus“ západných analytikov automaticky predpokladá, že ruská diplomacia skôr či neskôr zlyhá v spleti sofistikovanej blízkovýchodnej kazuistiky výdatne živenej západným intrigánstvom a politikou riadeného chaosu. V konečnom výsledku malo teda Rusko podľa ich predstáv opustiť Sýriu so stiahnutým chvostom. Nič také sa však nestalo. Prečo? Dôvody sa pokúsil osvetliť francúzsky politológ Thierry Meyssan, ktorý vyvracia tento rusofóbny mýtus s odkazom na historické dedičstvo niekdajšej ruskej cárovny Kataríny Veľkej.

Reklama

V priebehu dlhoročných rusko-tureckých vojen epochy Kataríny Veľkej v 18. storočí získalo Rusko nielen Krym, ale oslobodilo spod tureckého jarma aj celé severné čiernomorie. Menej známe sú fakty o tom, že Katarína Veľká mala v úmysle oslobodiť celú vtedajšiu tzv. Veľkú Sýriu. V týchto intenciách podnikol v roku 1773 ruský admirál Spiridonov s eskadrou o sile 1000 mužov inváziu do Bejrútu (do roku 1943 súčasť Sýrie), počas ktorej odtiaľ vyhnal Turkov. V radoch ruského invázneho kontingentu už vtedy bojovali početní grécki, srbskí a čiernohorskí dobrovoľníci. Po dvojmesačnom obliehaní Bejrútu v lete 1773 tak Rusi s prispením ďalších pravoslávnych spojencov držali Bejrút vo svojich rukách až do januára 1774. V tom čase Katarína Veľká vyhlásila, že „Veľká Sýria je kľúčom k ruskému domu“, čím mala na mysli ochranu východného (pravoslávneho) kresťanstva na Blízkom východe.

Ruské ambície na Blízkom východe vyvolali seriózny strach v Londýne a Paríži, odkiaľ prišla Turkom pomoc počas neskoršej Krymskej vojny, ale definitívny úder ruskému vplyvu na Blízkom východe zasadili až boľševici. Títo nielen vyhlásili vojnu pravosláviu, ale dokonca sa spriahli aj s Turkami, keď otcovi novodobého Turecka Ataturkovi Kemal-Pašovi poskytli finančnú pomoc v podobe zlata z prostriedkov nemeckých sponzorov Lenina Uľjanova, ktoré pre boľševikov zabezpečil nemecký marxista Alexander Parvus (pôvodom bieloruský žid Israel Lazarevič Gelfand).

Reklama

Rusko tak bolo vylúčené z pripravovanej dohody o rozdelení Blízkeho východu, známej ako Sykes-Picotova dohoda. Podľa jej pôvodnej verzie („Sikes-Picot-Sazonov“) odsúhlasenej ešte cárskym Ruskom, mala totiž Moskva získať do svojich rúk Istanbul, Bospor a Dardanely. Zverejnením tajnej zmluvy po októbrovej revolúcii boľševici jej realizáciu zmarili, čím znevážili aj historický odkaz Kataríny Veľkej.

Sen Kataríny Veľkej oživil až Vladimír Putin, ktorý vrátil Rusku Krym a oslobodil Sýriu od islamských teroristov, štedro sponzorovaných a vyzbrojovaných ich mecenášmi z USA, Francúzska a Veľkej Británie. Rusko svojou principiálnou blízkovýchodnou politikou obnovilo idey Byzancie ako ochránkyne národov od Nílu až po Kaukaz nezávisle od ich relígie a etnickej príslušnosti. Práve konfesionálny aspekt osobitne dráždi Západ, ktorý je historicky nastavený na zničenie východného (pravoslávneho) kresťanstva. Západná Európa sa od náboženského rozkolu v XI. storočí sústavne usilovala rozšíriť svoju religióznu dominanciu na Blízky východ.

Osobitnú odhodlanosť v tomto smere prejavuje Francúzsko, ktoré v roku 1848 účelovo presídľovalo sýrskych kresťanských maronitov do Alžírska, kde ich nasadzovalo proti miestnym Berberom. Pravoslávnych kresťanov v Sýrii Francúzi všemožne potláčali a kynožili. Podobný princíp uplatňuje západná Európa aj dnes, keď selektívnym spôsobom poskytuje azyl sýrskym utečencom, pričom tento azyl sa týka prakticky výlučne maronitov. Rozširovanie Európskej únie na východ je rovnako spojené s expanziou západoeurópskeho kresťanstva so všetkými jeho negatívnymi odpadmi na tradične pravoslávne krajiny Balkánu (Srbsko, Grécko, Rumunsko).

Preto je politika Vladimíra Putina zameraná na zachovanie jednotnej Sýrie pri rešpektovaní jej multikonfesionálneho charakteru a starobylých kresťanských svätýň. Je logické, že ateistickému globalizmu sa takáto politika prieči, lebo mu nedovoľuje dosiahnuť jeden z jeho cieľov, ktorým je definitívne zničenie pravoslávia, ako piliera skutočnej duchovnej viery. Záchrana a obnova Sýrie totiž objektívne posilňuje pravoslávie na Blízkom východe a vlieva novú nádej aj pravoslávnym národom na Balkáne.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali