Objem prostriedkov na celkovú oficiálnu rozvojovú pomoc sa odhaduje na 77.074.343 eur, z toho na bilaterálnu 15.833.508 eur. Programovými krajinami naďalej ostávajú Afganistan, Keňa a Moldavsko. Pre ne je vyčlenených 2,5 milióna eur. Nezabúda sa ani na Južný Sudán, ktorý patrí medzi krajiny s mimoriadnymi humanitárnymi a rozvojovými potrebami. Na projekty by malo ísť 300.000 eur. Vysielanie expertov a dobrovoľníkov však bude do veľkej miery závisieť od tamojšej bezpečnostnej situácie.
Slovenská republika sa aktívne zapája do všetkých druhov administratívnej spolupráce na daňové účely. Konštatuje to ministerstvo financií v návrhu opatrení na zabezpečenie plnenia odporúčaní vyplývajúcich z hodnotenia SR v rámci partnerského zisťovania v oblasti transparentnosti a výmeny informácií na daňové účely. O dokumente má dnes rokovať vláda.
Transparentnosťou a výmenou informácií pre daňové účely sa zaoberá Globálne fórum Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Fórum uskutočnilo v 120 krajinách vrátane Slovenska hĺbkový monitoring a odborné hodnotenie implementácie medzinárodných štandardov. Tie sa zameriavajú najmä na otázky vnútroštátnej dostupnosti informácií napríklad o vlastníkoch príjmov, informáciách dostupných z účtovných záznamov a bankových informáciách.
Kabinet má na svojej 142. schôdzi na programe tiež návrh Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov z dielne ministerstva hospodárstva. Podľa neho sa má pre niektoré legislatívne materiály opätovne zaviesť predbežné pripomienkové konanie. “Zároveň sa pre nelegislatívne materiály odstraňuje povinná dvadsaťdňová lehota pred predložením materiálu do medzirezortného pripomienkového konania,” avizuje rezort hospodárstva.
ml