Kabinet prijal uznesenie na základe odporúčania konzília odborníkov, ktoré sa zišlo v nedeľu (5. 4.) popoludní. Výnimku z obmedzenia majú cesty do a zo zamestnania, na nákupy, návštevy lekára, pohreb príbuzného, pobyt v prírode v rámci okresu, prípadne v rámci Bratislavy a Košíc na území mesta. Hranice okresu, prípadne územia Bratislavy a Košíc, je potrebné rešpektovať aj v prípade starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci.
Zároveň vláda na spomínané obdobie zakázala uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.
Obmedzenie má zabrániť masovému navštevovaniu počas veľkonočných sviatkov, a tým riziku regresu doterajšej pozitívnej tendencie minimalizácie šírenia nového koronavírusu na Slovensku.
“Týmto opatrením sledujeme najmä to, aby sme nenakazili starších ľudí, našich starých rodičov. Verím, že ľudia opatrenie pochopia, je to ochrana verejného zdravia, ochrana verejného záujmu,” zdôraznil predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.
Dodržiavanie zákazu by mali kontrolovať zložky rezortov vnútra a obrany, za nerešpektovanie hrozia postihy.
Premiér avizoval tisícky hliadok v uliciach. Na cestovanie v prípade povolených výnimiek nebude potrebné vybavovať si potvrdenie. „Hliadky budú počas tohto obdobia zhromažďovať informácie, ktoré dostanú od tých, ktorých zastavia, a následne ich budú preverovať. Pri zistení porušenia bude uložená sankcia,“ objasnil Matovič.
Verí, že k úspešnému zvládnutiu situácie prispeje aj zvýšená sebareflexia medzi tými, ktorí majú tendenciu povyšovať vlastnú slobodu nad spoločenskú zodpovednosť.
Premiér nezvažuje uvoľnenie opatrení v súvislosti s COVID-19 po sviatkoch
Premiér Matovič nechce upustiť od “víťazných opatrení”, nechce si vziať príklad od susedných krajín, ktoré zvažujú uvoľnenie bezpečnostných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 po veľkonočných sviatkoch. Podľa vlastných slov nechce ísť po vzore krajín, ktoré boj s ochorením COVID-19 zvládajú horšie ako Slovensko.
“Z pohľadu aj okolitých krajín najlepšie boj voči novému koronavírusu zvláda Slovensko. Určite sa nebudeme inšpirovať krajinami, ktoré výrazne horšie zvládajú boj s ochorením COVID-19,” podotkol premiér s tým, že inšpirovať sa treba tými, ktorí sú na tom lepšie.
Opatrenia by sa podľa neho nemali uvoľňovať, ako to napríklad avizujú susedné Rakúsko či Česká republika. Matovič tvrdí, že tieto krajiny boj s novým koronavírusom zvládajú horšie ako Slovensko. Zdôraznil, že absolútnou prioritou ostáva naďalej ochrana života.
Za potenciálne riziko považuje napríklad aj takzvaných pendlerov, teda ľudí, ktorí žijú niekoľko kilometrov za hranicami a dennodenne dochádzajú do práce. Pripustil možnosť pravidelného testovania pendlerov a obmedzenie pohybu na štátnych hraniciach. “Musíme minimalizovať riziko, to je jediná šanca,” dodal.