Víťazný február priniesol politické procesy a tresty pre státisíce nevinných ľud

Víťazný február priniesol politické procesy a tresty pre státisíce nevinných ľud

Bratislava 25. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:maxpixel)

 

Až do roku 1990 bolo v kalendári pri dátume 25. februára už 42 rokov napísané Víťazstvo československého pracujúceho ľudu. Toto “víťazstvo” prinieslo občanom Československa vykonštruované politické procesy, zatváranie ľudí, zaberanie majetkov, dlhoročné väzenia, mučenia a popravy nevinných ľudí. Tí „šťastnejší“ nepriatelia štátu si odkrútili iba roky nútených prác v Pomocných technických práporoch (PTP). Spolu vyše 400.000 nevinných.  

Ilustračné foto

„Komunistický režim výrazne zasiahol do spoločnosti vtedajšieho Československa,” uviedol pre TASR historik Jerguš Sivoš. “Ideológiou aj spôsobom, ako získal moc, mohol fungovať iba na základe represie a strachu z represie. Z toho vyplývali všetky perzekučné opatrenia, ktoré realizoval ešte koncom februára a následne v roku 1948 a najmä v roku 1953, v období, ktoré sa historicky nazýva aj zakladajúcim obdobím komunistického režimu. V tom čase vytvoril zo slušných, inteligentných pracovitých ľudí svojich nepriateľov,” pokračoval Sivoš a dodal, že tí, ktorí boli názorovými oponentmi, sa stali triednymi nepriateľmi, skončili v pracovných táboroch, vo väzniciach, na popravisku, alebo ušli z Československa. Za krátke obdobie po februári 1948 ušlo 24.000 československých občanov, 50 bolo popravených, 50 zomrelo vo väzniciach. “A hovorím iba o slovenských údajoch. Ďalších takmer 50 zahynulo na štátnej hranici. V roku 1953 bolo až 46.000 väzňov v československých väzniciach, čo je najviac v histórii československého väzenstva,“ vysvetlil historik.

Reklama

„Termín politický väzeň vytvorila až moderná doba, vtedy sa používal pojem mukl, teda “muž určen k likvidaci”. Komunisti vytvorili aj pomenovanie ‘bývalí ľudia’. Týmto hanlivým pojmom nazvali desaťtisíce ľudí a vyjadrili tak postoj, že pre nich už nie sú ľuďmi. Dokonca interné nariadenie ministerstva vnútra uvádzalo, že ide o presne vyšpecifikovaných ľudí, bývalých podnikateľov, roľníkov, duchovných, štátnych zamestnancov. Jednotlivé zložky justície a straníckeho aparátu sa dohadovali, kto bude odsúdený, konkrétna vina a výška trestu boli vopred dohodnuté,“ dodal Sivoš.

„My sme to mali také ťažké, nevedel som, kto je vyšetrovateľ, keď nás išli súdiť, nemali sme advokáta, nám ani obžalobu nedali, čiže ja som nevedel, za čo ma súdia a rozsudok som dostal až pri rehabilitácii v roku 1992,” uviedol 87-ročný politický väzeň Anton Tomík. “Tak si viete predstaviť, aké to bolo súdnictvo. Chcel som sa s tým celý život vyrovnať, nehovoril som o tom, v závode vedeli, čo som. Moji synovia sa to dozvedeli, až keď vyštudovali, že som sedel. Keď som chcel, aby sme žili, tak som nehovoril. Mal som dobrého vedúceho, on mi hovoril, aby som do papierov písal, že som robil v baniach a v Leopoldove v elektromontážnych závodoch. Vedel, že som bol vo väzení, že som bol zavretý za velezradu. Navrhovali mi najprv trest smrti pre výstrahu, potom to zmenili a dostal som 15 rokov. Na 13 rokov som dostal stratu občianskych práv. Keď ma prepustili z väzenia, ľudia sa mi báli prihovoriť,“ konštatoval bývalý politický väzeň.

Reklama

Na Jáchymovsku bol Anton Tomík zatvorený v tábore Nikolaj. „Tam boli najhoršie pomery, chodili sme robiť zviazaní lanom v päťstupoch, na šachtu sme išli peši dva kilometre koridorom, stráženom psami. Nemali sme dobré oblečenie, tam boli aj československí hokejisti, ktorých obžalovali zo špionáže. Dostal som desať rokov, keď som sa pýtal preložiť, odpovedali mi, že tu chcípnem. Boli sme určení na likvidáciu. V roku 1955 nás desať ušlo z tábora. Naháňalo nás tisíc vojakov s guľometmi. Bol som postrelený, dostal som sa do Leopoldova, tam bolo aspoň teplo a nebolo žiarenie,“ dodal Tomík.

„Ja si na tú dobu dobre pamätám a nezabudnem,” povedal pre TASR Ladislav Lampert. “Keď to zoberiete zo strany katolíckeho náboženstva, tak sa to dá odpustiť. Ale vnútri to ostáva, to sa nedá zabudnúť. Mňa prenasledovali odmalička, kvôli otcovi. Otec mal svoj názor, bol živnostník, nevyhovel hlinkovcom. Neboli sme v ich strane, preto som musel odísť zo školy, z gymnázia v Nitre. Podľa pána farára som rozoštvával dedinu. Našťastie som sa dostal na priemyslovku, kde som mal do určitej miery pokoj. Noví mladí funkcionári mi ale nedovolili ukončiť vysokú školu a musel som ísť na vojnu. Po niekoľkých dňoch ma preradili do Pomocného technického práporu Svatá Dobrotivá, tam som odslúžil skoro tri roky,“ uzavrel Lampert.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:44

Politické strany v Chorvátsku sa vo štvrtok snažili zostaviť vládnu koalíciu po tom, čo najviac parlamentných kresiel v stredajších voľbách získala vládnuca konzervatívna strana Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča. Strana HDZ však nezískala parlamentnú väčšinu.

06:35

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici.

06:30

Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá.

Včera 20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

Včera 20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

Včera 19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

Včera 19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

Včera 19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Včera 19:29

Časť fasády kodanskej historickej budovy, v ktorej svojho času sídlila burza, sa vo štvrtok zrútila v dôsledku požiaru, s ktorým hasiči bojujú už tretí deň. Oznámil to miestny hasičský a záchranný zbor.

Včera 19:23

Ak sa Bulharsku nepodarí splniť inflačné ciele stanovené Európskou centrálnou bankou, jeho vstup do eurozóny plánovaný na začiatok roka 2025 sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Povedal to vo štvrtok guvernér bulharskej centrálnej banky Dimitar Radev.

Včera 19:19

Ak Izrael zaútočí na iránske jadrové zariadenia, Teherán v odvete zaútočí na tie izraelské, pohrozil vo štvrtok generál iránskych Revolučných gárd Ahmad Haghtalab.

Včera 19:10

Rusko vo štvrtok uviedlo, že Nemecko neposkytlo žiadne dôkazy proti údajným zatknutým dvom ruským špiónom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali