Video: Nový oblastný šéf Odesy Saakašvili je plný optimizmu a oboznámil obyvateľov Odesy so svojim programom

Odesa 4. júna 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

 

Aj keď v politike je možné všetko a experti by sa už ničomu nemali čudovať, predsa viacerých prekvapilo menovanie gruzínskeho exprezidenta Michaila Saakašviliho do funkcie gubernátora Odeskej oblasti. V Kyjeve prekvapenia produkujú ako na bežiacom pase…

Najviac tých opatrnejších a pragmatickejších expertov prekvapil fakt, že ukrajinský prezident Petro Porošenko sa odvážil menovať do tejto vysokej funkcie človeka, ktorého v rodnom Gruzínsku stíhajú ako zlodeja, ktorý rozkradol a ekonomicky zruinoval celú krajinu, a navyše ho podozrievajú z organizácie viacerých politických vrážd. Podľa všetkého, Kyjevu ľudia s podobným „renomé“ vyhovujú.

Na snímke nový oblastný šéf Odesy Michail Saakašvili
Na snímke nový oblastný šéf Odesy Michail Saakašvili

A novovymenovaný gubernátor Odeskej oblasti je pripravený vysúkať rukávy a pracovať v prospech odeského ľudu. Je naladený optimisticky a v priebehu niekoľkých dní stihol vystúpiť s prejavmi v niekoľkých mestách Odeskej oblasti. Hneď v prvom, keď rečnil pred pár desiatkami zvedavcov oproti budove mestskej administrácie v Odese, vyhlásil: „Pýtam sa obyvateľov Odesy, pretože považujem ľudí za môjho hlavného šéfa, či mi dajú šancu predstaviť zmeny, najmä vymenovať mladých ľudí, na kľúčové pozície, kde  budú vybraní prostredníctvom otvorených výberových konaní,“ zdôraznil.

Ukrajinské média si všímajú, že Saakašvili bol v USA nie nadarmo, naučil sa všetkým trikom „predvolebnej kampane a šou pred voličmi.“ Ochotne sa rozpráva s novinármi, rozdáva sľuby a rád opakuje, že uprednostní poctivých a profesionálnych ľudí. Vyhlasuje, že všetko treba meniť, modernizovať a demokratizovať. Chce vidieť nové tváre a nové iniciatívy v regióne. Mieni urobiť všetko, aby sem prilákal nielen množstvo turistov, ale aj investorov.

Experti mu vytýkajú, že sa nesnaží byť príliš originálnym a fakticky opakuje svoje sľuby, ktoré štedro rozdával voličom ešte v Gruzínsku. Zasa chce všetko kontrolovať a „tvrdo trestať vinníkov.“ Prvými na rade by podľa Saakašviliho, mali byť tunajší colníci, rady ktorých nový oblastný šéf mieni poriadne prevetrať. Naznačil, že potom budú nasledovať „vetry“ v cestnej správe. Poznamenal, že bude „trestať separatizmus určitej skupiny občanov, pretože preferuje jednotnú a nedeliteľnú Ukrajinu“.

Menovanie Saakašviliho priviedlo k nečakanej a prekvapivej zhode názorov na túto udalosť. Jeho menovanie za veľkú chybu a príčinu všetkých budúcich katastrof považuje ako ukrajinská vládna koalícia, tak aj opozícia, presne tak to vidí drvivá väčšina poslancov ukrajinského parlamentu, radikáli, nacionalisti a príslušníci Pravého sektoru, úplne podobný názor majú aj v Moskve. Vytvára sa dojem, že menovanie Saakašviliho do vysokej funkcie nevyhovuje úplne všetkým, okrem, jeho „patróna“ – Petra Porošenka. V Európskej únii toto menovanie zatiaľ komentujú veľmi opatrne alebo radšej vôbec nekomentujú.

Kým poslanci Bloku Petra Porošenko reagujú na toto menovanie pomerne opatrne, väčšina ukrajinského parlamentu je naladená nadmieru skepticky. Ako prvý sa do nového šéfa Odesy pustil predseda Radikálnej strany Oleg Ľaško, ktorý svoje dojmy a mimoriadne pesimistické predpovede na margo činnosti odeského gubernátora podoprel aj poriadnou dávkou výrazov, ktoré by sa zo štylistických dôvodov nedalo umiestniť do novinového článku a v televíznom rozhovore by stále znelo „pípanie“…

Kým Petro Porošenko sa netají tým, že zodpovednú funkciu zdôveril svojmu dobrému priateľovi, mnohí poslanci, ako aj média upozorňujú na „rodinkárstvo a kmotrovské tradície“. Napríklad poslanec Vitalij Barvomenko dvíha varovný prst: „Saakašviliho menovanie je to príklad „rodinkárstva“. Je nutné pripomenúť, že ani v iných oblastiach situácia, samozrejme, nie je lepšia. šéfujú tam cudzinci, bývalí poslanci, podnikatelia. Vlastne je to jedno, kto šéfuje. Hlavné je, že ani jeden z nich nerozumie regionálnej politike. Ani Saakašvili. Všimli ste si, čo hovoril? Počas jeho prejavu v Odese mal som zlý dojem, že úplne komolí právomoci gubernátora oblasti a primátora Odesy. Nevedel, o čom hovorí,“ podčiarkol.

Viacerí analytici, politici a média podporili postoj Olega Ľaška a kritizujú prezidenta: myslí si, že sa v 45-miliónovej krajine nenájde ani jeden normálny odborník a musel do funkcie zasa menovať cudzinca, ktorý regionálnej politike rozumie ako baran biblii… Mnohí zopakovali slová Olega Ľaška, že je to „pľuvanec do tvare ukrajinského národa.“ Ekonómovia silno pochybujú, že Saakašvili urobí poriadok v odeskom hospodárstve. Pripomínajú, že hospodársky zdemoloval celé Gruzínsko a predpovedajú, že podobný osud čaká aj Odesu.

Niektoré média pripomenuli, že by sa Ukrajina mala aspoň trochu správať sa tak, ako je to zvykom v Európskej únii, keďže už s EÚ podpísala asociačnú dohodu a mieni sa o niekoľko rokov stať súčasťou únie. Poukazujú na to, že v demokratickej Európe je zvykom voliť vedenie samospráv, ale na Ukrajine to pokračuje ako v časoch „svetlej budúcnosti“: vedenie štátu menuje vedenie regiónov a obyvateľstvo nemá ani najmenšiu šancu ovplyvniť dianie a zvoliť si skutočne vhodného šéfa regiónu.

Média zdôrazňujú, že prezident za šéfov regiónov predtým menoval oligarchov – nie odborníkov, politikov alebo ekonómov. Navyše tento raz menoval oligarchu, cudzinca, ktorého za podvody stíhajú vo vlastnej krajine – perfektná „kytica“… Šéfredaktor ukrajinskej mutácie svetoznámeho časopisu Forbes ironicky poznamenáva, že po tom, čo sa šéfom Odesy stal Gruzínec Saakašvili, gubernátorom Charkova by prezident logicky mohol menovať amerického senátora Johna McCaina. So štipkou jedu dodáva, že škoda, že už nežije čílsky diktátor Augusto Pinochet, pretože práve ten by bol najlepším kandidátom na funkciu šéfa Charkovskej oblasti…

Domáci a zahraniční experti zhodne tvrdia, že Saakašvili vo svojej funkcii dlho nevydrží – maximálne do jesene. Ani v zahraničí toto menovanie nepovažujú za užitočné a správne. Väčšina ruských médií inak ako „cirkusové šou“ toto menovanie ani neoznačuje. Oveľa nervóznejšiu a zápornejšiu reakciu vyvolalo v Gruzínsku, kde sú pobúrení, že na Ukrajine „zločinca menovali do vysokej funkcie.“ Gruzínsky prezident Georgij Margvelašvili to označil za urážku celého Gruzínska. Najviac súčasné gruzínske vedenie jeduje fakt, že odteraz nemôže žiadať, aby Ukrajina vydala trestne stíhaného Saakašviliho do Gruzínska – veď predsa získal ukrajinské občianstvo!

Ozval sa aj oligarcha Igor Kolomojskij, ktorého Petro Porošenko sa na krátky čas „zbavil“. Pripomenul, že aj súčasný ukrajinský minister hospodárstva Aivaras Abramovičius je Litovec a tiež získal ukrajinské občianstvo. Dokonca ho nazval nekompetentnou opicou. Potom toto svoje vyjadrenie trochu zjemnil, keď dodal, že Abromavičius má aj brazílske občianstvo a v Brazílii je veľa divokých opíc… Neskrýval, že sa mu nepáči Saakasšviliho menovanie, veď kvôli nemu z tejto funkcie „vykopli“ Kolomojského kamaráta Igora Palicu.

Obyvatelia Odesy na toto menovanie reagovali po svojom. Pripomenieme, že Odesa, ako napríklad Gabrovo v Bulharsku, sa považovalo za mesto humoru v bývalom ZSSR. Sovietsky zväz síce už neexistuje, ale humor Odesitom zostal – aj napriek všetkým súčasným problémom a nepríjemnostiam. Na počesť príchodu gruzínskeho šéfa po celom meste zavesili množstvo kravát, dokonca aj girlandy z kravát. Pripomenuli tým slávne video, na ktorom Saakašvili žuje svoju povestnú červenú kravatu. V Odese nový oblastný šéf hneď dostal prezývku „žuvač kravát.“ V jednej z odeských reštaurácií sa objavila nová pochúťka – kravata vo vlastnej šťave…

Aj keď si mnohé ukrajinské média dovoľujú žartovať na adresu nového oblastného šéfa Odesy, jednohlasne však pripomínajú, že „srandy sa končia vtedy, keď si spomenieme, že tento Gruzínec bude šéfovať v Odese – v obrovskom ukrajinskom prístave a na križovatke všetkých finančných tokov v regióne. Prístav mieni privatizovať a vynasnaží sa splniť aj ďalšie úlohy, ktoré dostal od svojich zaoceánskych šéfov.“ Niektorí ukrajinskí novinári sú presvedčení, že jednou z úloh, ktorú Saakašvili dostal od USA, je uvalenie na susedné Podnestersko „železobetónovej“ ekonomickej blokády v snahe vyvolať ďalšiu eskaláciu konfliktu a zhoršenie vzťahov s Ruskom.

Samotný Saakašvili si z toho nič nerobí a tvrdí, že je zvyknutý na útoky médií. Snaží sa presvedčiť obyvateľov Odesy a celú ukrajinskú verejnosť, že mieni sa postarať o ekonomické a sociálne reformy v regióne a potlačiť kriminalitu a korupciu. Stále opakuje, že obyvatelia Odeskej oblasti majú pred sebou obrovský kus práce, ale je presvedčený, že všetky plány sa podarí úspešne splniť. Tak alebo inak, ale zatiaľ jeho menovanie nevyvolalo v regióne žiadne nadšenie a optimizmus a iba minimálny počet ľudí dúfa, že zahraničnému šéfovi sa podarí zabezpečiť poriadok a úspešný rozvoj regiónu.

Eugen Rusnák

 

Saakašviliho menovanie

 

Prvý rozhovor Michaila Saakašviliho v Odese:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zomrel Abdal Kádir bin Sálih, dočasný prezident po Buteflikovi

0 icon

Alžír 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Alžírsky politik Abdal Kádir bin Sálih, ktorý niekoľko mesiacov v roku 2019 zastával post dočasného prezidenta, zomrel v stredu vo veku 79 rokov po dlhej chorobe. Oznámil to úrad prezidenta, uviedla agentúra AFP Dočasným prezidentom Alžírska sa stal bin Sálih po tom, ako pod…

Korčok v New Yorku rokoval s ministrom zahraničných vecí Gruzínska

0 icon

New York 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Gruzínsko je jednou z troch prioritných krajín oficiálnej rozvojovej pomoci, ktorú poskytuje SR, vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok po stredajšom rokovaní s ministrom zahraničných vecí Gruzínska Davidom Zalkalianim v New Yorku TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a…

Ingrid Brocková: Slovenská podpora Grécka má podobu konkrétnych a adresných činov

0 icon

Atény 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková je v dňoch 21. – 23. septembra 2021 na návšteve Grécka, kde sa okrem programu v Aténach stretla s miestnymi predstaviteľmi požiarmi spáleného ostrova Evia, na ktorom zasahovali aj slovenskí hasiči…

Ankara varovala grécku loď, aby nevstupovala do jej teritoriálnych vôd

0 icon

Istanbul 22. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)   Turecká vojnová loď v stredu vyslala varovanie smerom ku gréckemu výskumnému plavidlu, aby mu zabránilo vplávať do územia, ktoré Ankara považuje za svoje teritoriálne vody. Udialo sa tak približne rok po tom, čo napätie medzi oboma štátmi vo východnom Stredomorí takmer prerástlo do…

Orbán s Babišom si boli pozrieť zabezpečenie maďarsko-srbskej hranice

0 icon

Budapešť 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Szilard Koszticsak/MTI via AP)   Afganci opúšťajúci svoju vlasť sa pokúšajú dostať ďalej do Európy cez Maďarsko, pričom sa očakáva, že tlak na jeho južné hranice bude stúpať. Povedal to v stredu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po tom, čo sa bol spolu s českým…

Slováci v súťažiach hliadok získali tri medaily, dlhá zlatá šnúra kanoistov sa skončila

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   V úvodný deň súťaží na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove získali slovenskí reprezentanti tri medaily. V hliadkach sa to podarilo kajakárkam (bronz) aj kajakárom (striebro), bez cenného kovu zostali kanoistky, ale bronz si vyjazdili kanoisti Skutočnosť, že singlisti brali…

Macron a Biden spolu telefonovali po prvý raz od vypuknutia sporu o ponorky

0 icon

Washington/Paríž 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ian Langsdon/ Pool photo via AP)   Francúzky prezident Emmanuel Macron nariadil v stredu veľvyslancovi svojej krajiny v USA, aby sa na budúci týždeň vrátil do Washingtonu. Urobil tak po telefonáte s americkým prezidentom Joeom Bidenom Cieľom rozhovoru bolo zmierniť napätie medzi oboma krajinami súvisiace s…

Pod rúškom ochrany policajtov si politici chcú zaviesť obmedzenie svojej kritiky. Pokuta má byť až 500 eur. Čo si o tom myslia niektorí z nich?

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Pavol Zachar, Facebook)   Ministerstvo vnútra SR predložilo novelu zákona o Policajnom zbore. Voči jednotlivým bodom novely boli vznesené viaceré pripomienky. Jednou zo sporných častí zákona je aj návrh, podľa ktorého by sa priestupku dopustil ten, kto „uráža verejného činiteľa…

Poslanci v závere dňa rokovali o návrhoch nezaradených poslancov

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, SITA-Branislav Bibel)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere štvrtého dňa 40. schôdze parlamentu rokovali o viacerých novelách z dielne nezaradených poslancov - odídencov z ĽSNS Plénum v stredu večer rokovalo o návrhu nezaradených poslancov okolo Milana Mazureka. Do parlamentu predložili novelu zákona…

Kotleba v parlamente prirovnal dnešnú situáciu k časom kolaborácie cirkvi v Pacem in terris

0 icon

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dnes v parlamente bežala rozprava o návrhu novely zákona z dielne ĽSNS, ktorým by sa financovali registrované cirkvi ale aj ďalšie treťosektorové aktivity odvodom ďalších 2% daní. Podľa predkladateľov by prijatie zákona zaistilo potrebnú mieru nezávislosti cirkví, aby nemuseli prisluhovať štátnej moci a…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 4. časť: Povedz mi, kto je tvoj priateľ a ja...

0icon

... a ja ti poviem, kto si. Riešenie tejto výzvy ešte na chvíľku odložíme. Tretie zamyslenie „na okraj“ sme ukončili otázkou, na koho asi František myslel, keď v bratislavskej Katedrále sv. Martina povedal „niečo, čo sa stalo pred nejakým časom, ide o list od biskupa, v ktorom hovorí o nunciovi: –…

Boris Mesár

Aké svinstvo obsahujú vakcíny (jedy) ?

0icon

Celá americká a tiež nemecká alternatíva žije v posledných hodinách závermi a dozvukmi absolútne šokujúcej pondelňajšej tlačovej konferencie rakúskych výskumníkov z radov súdnych a forenzných patológov, ktorí sa rozhodli, že prestanú mlčať a odhalia svetu, čo sa v skutočnosti nachádza vo vakcínach proti COVID-19 a čo robí s ľudskou krvou. Tlačová…

Gustáv Murín

Ilúzie o Žilinkovi skončili na kauze Tódovej

0icon

Loď, ktorej kapitán vypne všetky kontrolky, nutne raz stroskotá. Nezodpovedný neoliberálny experiment urobil z novinárov „strážnych psov demokracie“. Ale pretože najnovšie vďaka eko-fašistom (tento termín po drastických skúsenostiach s agresivitou „ochrancov zvierat“ vznikol na Západe) psy nesmú byť na reťazi, aj tí mediálni sa z tej reťaze utrhli a nie je nateraz toho statočného,…

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak dospelák chytí do ruky detské omaľovánky: Čierny humor alebo nechutná zvrátenosť?

0 icon

Čo môže byť nevinnejšie ako detské omaľovánky? Nuž, fantázii sa medze nekladú a ak máš dostatočne zvrátenú myseľ, dokážeš aj z nich spraviť niečo, čo by deti pre dobro ich zdravého psychického vývoja radšej nemali vidieť... Na zábavnom portáli 9gag sa objavili tieto diela, ktoré boli vytvorené kreatívnymi (nielen) amatérskymi…

Ako by to vyzeralo, ak by známe značky začali vyrábať neočakávané výrobky

0 icon

Ruský návrhár predstavil sériu obrázkov, na ktorých zobrazuje ako by to asi vyzeralo, ak by sa niektoré známe značky rozhodli vyrábať veci z úplne iného odvetvia, akému sa venujú. Ilya Kalimulin sa rozhodol vyjadriť svoje myšlienky v sérii obrázkov, ktoré zverejnil na tejto webovej adrese. Výsledky sú naozaj zábavné a niekedy až prekvapujúce. Rozhodli…

Alpská bašta a posledný odpor nacistov

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny, ktorej udalosti nenechávajú chladnými ľudí ani do dnešných dní. Generál Omar Bradley si bol istý, že si spojeneckí velitelia robili veľké starosti kvôli tomu, ako sa Nemci pripravujú k „poslednému odporu“ v „alpskej bašte“, v pásme pevností v juhozápadnom Nemecku a Rakúsku.…

Nevera ako koníček? V týchto krajinách dochádza k podvádzaniu partnerov najčastejšie

0 icon

Podvádzanie partnera/partnerky alebo manžela/manželky nikdy nie je dobrý nápad. Rozhodne to nie je niečo, čím by sme sa mali chváliť a čomu by sme mali uznanlivo tlieskať. Bohužiaľ, nevera je pre niektorých ľudí ako droga, ktorej jednoducho musia podľahnúť.  Na svete snáď neexistuje krajina, o ktorej by sme mohli povedať,…

Dunkerque a 2. svetová vojna (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku o francúzskom meste Dunkerque, ktorý bol roky roky, vďaka svojej strategickej polohe, zmietaný rôznymi vojnami či väčšími a menšími bitkami. Trvalo tri dni, kým francúzskemu veliteľovi generálovi Mauricemu Gamelinovi došlo, ako vážna situácia vôbec je. Nielen že sa Nemecko chystalo napadnúť Paríž, ale britské a francúzske…

Armádny Magazín

Lapin: "Aj keď do útoku pôjdu tisíce Talibancov, ich sily budú zničené za menej ako hodinu"

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Vedúci dočasnej vlády Afganistanu Mullah Mohammad Hasan Akhund, vymenovaný radikálnym Talibanom, má v Kábule stretnutie so zástupcami Ruska, Číny a Pakistanu. Oznámila to 21. septembra agentúra TASS s odvolaním sa na twitterovú stránku predstaviteľa radikálov Ahmadullaha Muttakiho.   K správe sú pripojené fotog

Irán a Azerbajdžan uviedli armády do plnej pohotovosti. Video

0 icon

Irán, 22.september 2021 (AM) – Sťahovanie iránskej vojenskej techniky a ťažkých zbraní do oblastí hraničiacich s Azerbajdžanom hrozí potenciálnym ozbrojeným konfliktom.   https://twitter.com/i/status/1439872195052793862   Podľa dostupných informácií potom, čo iránske jednotky začali vykonávať vojenské manévre pomocou tanko

Ján Čarnogurský odkazuje všetkým Rusom: "Nemôžete si byť istí spravodlivosťou krajín Európskej únie"

0 icon

Slovensko, 22.september 2021 (AM) – Bývalý predseda vlády Slovenska hodnotil zadržanie ruského občana Alexandra Frančhettiho v Českej republike na žiadosť Ukrajiny. Expremiér a bývalý šéf Ministerstva spravodlivosti Slovenska, vedúci Koordinačnej rady medzinárodného združenia „Priatelia Krymu“ Ján Čarnogurský sa vyjadril k zadržaniu občana Ruska Alexander Franch

Alexander Rogers: Ako USA zhodili Francúzsko (dvakrát)

0 icon

Ukrajina, 22.september 2021 (AM) – Pred niekoľkými dňami britský premiér Boris Johnson, austrálsky premiér Scott Morrison a americký prezident Joe Biden oznámili vytvorenie nového partnerstva obrany a bezpečnosti AUKUS.   Čo je na tom tak skvelé? Po prvé, táto aliancia, na rozdiel od NATO, ktoré bolo vytvorené proti ZSSR a v posled

Čo by mali kontinentálni Európania vedieť o rodiacom sa pakte?

0 icon

Rusko, 22.september 2021 (AM) – Prvoplánoví európski politici sa vyjadrujú o konaní trojstranného bezpečnostného paktu (Austrálie, V. Británie a USA) len ako o „biznis“ projekte, ktorý vraj urazil Francúzsko a neopodstatnene rozdeľuje Západ.   Čo je však v druhom pláne tohto projektu? To, že priamo pred očami sa nám tvorí fenomén 21. storočia, vznik etnickej koalí

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali