Verheugen: Vstup Slovenska do EÚ bolo správne rozhodnutie

Verheugen: Vstup Slovenska do EÚ bolo správne rozhodnutie

Bratislava 14. mája (TASR) – Európsky projekt nie je o úrokoch, pôžičkách, príkazoch a reguláciách, ako sa teraz zrejme ľuďom zdá – európsky projekt je predovšetkým o tom, že v Európe môžeme žiť v mieri, slobode a bezpečnosti. Na dosiahnutie tohto cieľa bola však nutná jedna podmienka: zmierenie medzi Nemeckom a Francúzskom po stáročiach vojen. Pripomenul to dnes v Primaciálnom paláci v Bratislave bývalý podpredseda Európskej komisie a komisár pre rozširovanie Günter Verheugen počas medzinárodnej konferencie s názvom "Päťdesiat rokov Elyzejskej zmluvy: Iná Európa bola možná".

Verheugen na tlačovej konferencii zdôraznil, že to bola práve Elyzejská zmluva, uzavretá v roku 1963, ktorá zabezpečila zmierenie medzi Francúzskom a Nemeckom. Podľa jeho slov však na dlhotrvajúci mier a dlhotrvajúce zmierenie bolo treba prelomiť rozdelenie Európy. Vtedy bolo jasné, že železná opona musí padnúť a celý región strednej a východnej Európy sa musí stať súčasťou rodiny demokratických krajín. "Z môjho pohľadu bolo preto správe rozhodnutie, aby sa pred necelými desiatimi rokmi Slovensko s ďalšími štátmi tohto regiónu stalo plnoprávnym členom Európskej únie. Toto rozhodnutie sa ukazuje ako správne aj dnes," uviedol bývalý nemecký eurokomisár, ktorý mal na starosti rozširovanie EÚ práve v čase vstupu Slovenska do Únie v roku 2004.

"Som na Slovensku prvýkrát od jeho začlenenia do Únie a naozaj môžem povedať, že som hrdý na to, čo táto krajina odvtedy dosiahla," povedal Verheugen.

Francúz Alain Lamassoure, predseda Výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet, zopakoval na tlačovej konferencii rovnaké posolstvo. Povedal, že európsky model má svoj pôvod práve v Elyzejskej zmluve – zmluve o zmierení, priateľstve a spolupráci medzi Francúzskom a Nemeckom, ktorú podpísali necelých 20 rokov po skončení najstrašnejšieho celosvetového konfliktu. Obe krajiny mali vôľu dosiahnuť na kontinente taký stav, aby sa už nikdy neopakovala vojna.

Reklama

"Naši starí a prastarí rodičia stáli proti sebe vo vojnových konfliktoch. Ale situácia je dnes taká, že keď sa vo Francúzsku robia prieskumy verejnej mienky, ku ktorej krajine majú Francúzi najbližšie, dvaja z troch opýtaných odpovedia, že k Nemecku. V Nemecku je situácia taká istá – považujú Francúzsko za svojho najbližšieho spojenca," uviedol poslanec Európskeho parlamentu (EP) Lamassoure.

Podľa Lamassoura čelí EÚ novým výzvam v 21. storočí. "Musíme ukončiť proces politickej integrácie, ktorý sme začali. Nielen preto, aby sme v Európe žili lepšie, ale aby sme boli viac prítomní vo svete," vysvetlil. Na to, aby sme žili lepšie, potrebujeme premyslieť nový model solidarity. Kríza ukázala, že každá udalosť, ktorá postihne jednu krajinu, má dôsledky pre všetkých jej partnerov, dodal europoslanec.

Reklama

"Musíme byť schopní vždy pomôcť tomu, kto je v ťažkej situácii," pokračoval a kriticky zhodnotil: "Pripravili sme niekoľko nástrojov, napríklad fondy, ktoré zabezpečujú finančnú pomoc krajinám v ťažkostiach, ale ukazuje sa, že to nie je dostatočný model."

Lamassoure pripomenul, že v EP sa v súčasnosti konajú rokovania o prijatí nového rozpočtu EÚ a poslanci sa v rámci nich snažia nájsť nové nástroje európskej solidarity. Európa totiž musí vedieť konkurovať ostatným štátom sveta, ako sú USA, Čína či rozvíjajúce sa krajiny. Z historického a ekonomického hľadiska majú však Nemecko a Francúzsko mimoriadne poslanie v týchto procesoch – Európa potrebuje, aby tieto dve krajiny spolupracovali a mali spoločné smerovanie.

"To neznamená, že Francúzsko a Nemecko rozhodujú, čo sa bude diať, ale potrebujeme vždy základnú dohodu práve medzi nimi, aby vôbec mohla nastať akékoľvek dohoda ostatných štátov Európy," uviedol europoslanec.

Únia nie je klasickým štátom ani federáciou, uviedol Lamassoure. Dobrým príkladom toho je podľa neho energetická politika. Nie je možné, aby sme mali spoločnú energetickú politiku pre 27 členských krajín, no zároveň si nemôžeme dovoliť mať 27 národných politík, ktoré sa vzájomne ignorujú a vôbec nespolupracujú. "Dnes si robí každý, čo chce. V niektorých krajinách je napríklad jadrová energetika povolená, v iných je absolútne zakázaná. Potrebujeme mať preto v energetike spoločné ciele. Tie si musíme určiť na európskej úrovni a Európa musí zabezpečiť, že všetci ich budú rešpektovať a dbať na ne," zdôraznil Lamassoure. Dodal, že každá krajina môže preferovať svoj druh energetiky – ak Rakúsko nechce mať jadrovú energetiku, "nebudeme ho do toho nútiť".

Európa musí podľa Lamassoura zabezpečiť, aby energetická produkcia celého spoločenstva bola dostatočná, aby sme dodržali záväzky týkajúce sa znižovania emisií skleníkových plynov, aby sme mali európske infraštruktúry na prenos ropy, zemného plynu a elektriny, aby sme mali jedného obchodníka kupujúceho plyn v Rusku za celú Európu – a nie 27. Takýto spôsobom môžeme kombinovať spoločné záujmy so špecifickými národnými záujmami, uzavrel Lamassoure.

Reklama

V súvislosti s problémami okolo čerpania eurofondov Lamassoure poradil na základe neúspechov Francúzska, aby sa Slovensko sústredilo na menej projektov.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:38

Ukrajinské a ruské sily proti sebe na Ukrajine navzájom útočili, v dôsledku čoho zomrelo najmenej sedem ľudí. Oznámili to miestni predstavitelia na oboch stranách frontovej línie.

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali