Uvádza sa, že štúdia bola vykonaná v rámci medzinárodného konzorcia Human Bio Atlas Lung Biological Network, ktorého účelom je štúdium všetkých ľudských buniek.
Hoci je známe, že SARS–CoV–2 používa na preniknutie do buniek rovnaký mechanizmus ako koronavírus, ktorý v roku 2003 spôsobil epidémiu SARS, doteraz nebolo známe, aké typy buniek v nose človeka sa podieľajú na jeho prenose. Uvádzajú to vedci z britského inštitútu Wellcome Sanger Institute.
Aby na to vedci prišli, analyzovali údaje o sekvenovaní RNA jednotlivých buniek z 20 rôznych tkanív u neinfikovaných ľudí: pľúc, nosovej dutiny, očí, čriev, srdca a pečene. Pri tejto analýze sa snažili určiť, ktoré konkrétne bunky sa vyznačovali vysokou expresiou bielkovín ACE2 a TMPRSS2.
“Zistili sme, že receptorová bielkovina ACE2 a proteáza TMPRSS2, ktoré môžu aktivovať prenikanie SARS–CoV–2, sú exprimované v bunkách rôznych orgánov, vrátane buniek na vnútornom povrchu nosa. Ďalej sme zistili, že u všetkých buniek dýchacích ciest je koncentrácia oboch bielkovín najvyššia v pohárikových bunkách, ktoré sa podieľajú na produkcii hlienu a v riasnatých bunkách v nose. To z nich robí najpravdepodobnejší prvotný spôsob infekcie,” uviedol hlavný autor štúdie Varadon Sungnak.
Podľa jeho slov môže umiestnenie týchto buniek v nose prispieť tiež k prenosu vírusu na iných ľudí.
Spomeňme však, že autori štúdie našli bielkoviny ACE2 a TMPRSS2 v bunkách očnej rohovky a na sliznici pažeráka, tenkého a hrubého čreva. To teda ukazuje na ďalšiu možnú cestu infekcie – cez oči a slzy, ale možný je tiež fekálno–orálny prenos vírusu.
Podľa vedcov tento objav pomôže nájsť účinnejšie metódy liečby a diagnostiky covid–19. “Napríklad (…) lieky alebo vakcíny, podávané intranazálne, môžu byť veľmi účinné pri obmedzovaní šírenia infekcie,“ stojí v danej štúdii.
Covid–19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie covid–19.
11. marca potom generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie Covid–19.