Podomácky vyrobené rúška z dvoch vrstiev látok rôzneho typu, napríklad bavlny a hodvábu, zadržujú 80 až 99% aerosólových častíc a sú takmer rovnako účinné ako respirátory triedy N95, ktoré sú odporúčané americkým zdravotníkom. Ako uvádza ACS Nano, k takémuto záveru dospeli fyzici z Argonského národného laboratória v Spojených štátoch amerických.
Uvádza sa, že vedci vytvorili špeciálne aerosólové zariadenie, pomocou ktorého zisťovali, ako konkrétne rúška zadržiavajú škodlivé častice. Systém nastriekal do vzduchu kvapalinu a častice pevnej hmoty, čo následne vedci testovali na rúškach z rôznych materiálov.
Podľa výsledkov tohto experimentu bol najhorší ukazovateľ ochrany zaznamenaný u jednovrstvových rúšok. Tieto rúška sa síce dokázali pomerne dobre vysporiadať s časticami určitých typov aerosólov, ale voľne nimi prenikli tie najmenšie častice.
Vedci zároveň zdôraznili, že je veľmi dôležité, aby rúška tesne priliehali k tvári a neboli nijako poškodené. V opačnom prípade sa účinnosť nosenie rúška znižuje až dvakrát.
Pandémia covid–19
Pripomeňme, že nákaza koronavírusy sa vyskytla takmer vo všetkých krajinách sveta. Úrady Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej).
Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie covid–19. Dňa 11. marca potom generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie covid–19.
Podľa portálu Woldometer sa vo svete chorobou covid–19 nakazilo celkom 2,8 milióna ľudí. Na nový typ koronavírusu zomrelo vyše 201 tisíc ľudí a viac ako 825 tisíc ľudí sa podarilo vyliečiť.
Nosenie rúšok u nás
V Slovenskej republike a v Česku stále platí povinné nosenie rúšok na verejnosti. Niektorým však toto nariadenie vlády už lezie krkom. K veci sa v jednom rozhovore vyjadril aj minister zdravotníctva CŘ Adam Vojtech, ktorý hneď spočiatku upozornil na to, že ešte na začiatku marca bol po rúškach obrovský dopyt a teraz, zdá sa, že by ich chceli všetci zložiť.
“Ale ja si myslím, že to nie je dobrý nápad. Som presvedčený o tom, že povinnosť nosenia rúšok, v ktorej bola ČR priekopníkom, bolo efektívne opatrenie. Stále ešte nemáme vyhrané, vírus sa medzi nami pohybuje,” argumentoval.
Pokiaľ ide o povinné nosenie rúšok, pokúsil sa priblížiť určitý dátum. “Rúška ako také by mali byť ešte minimálne dva mesiace povinné. Samozrejme s výnimkami, ako sme to urobili u detí s autizmom. Môžu sa týkať aj výkonných umelcov, ktorým to samozrejme vadí, keď chcú točiť filmy. Viem si predstaviť, že potom urobíme rozlíšenie v tom, či sa človek pohybuje v uzavretom priestore alebo vonku, ale do júna by tá povinnosť platiť mala,” dodal k veci.