Na základe dát RNA odborníci z Massachusettského inštitútu a Harvardu identifikovali podmnožiny buniek, ktoré exprimujú dva proteíny. Práve tie majú pomáhať vírusu SARS–CoV–2 preniknúť do tela.
Ako sa ukázalo, vírus napáda sekrečné bunky v dutine nosovej, pneumocyty II. typu v pľúcach a enterocyty v črevách, ktoré sú zodpovedné za absorpciu živín.
Autori štúdie poznamenávajú, že tieto dáta by mali pomôcť lekárom, ktorí pracujú na tvorbe liekov, ktoré by mohli mať vplyv na Covid–19.
Čo spôsobuje Covid–19
Podľa lekárov siete nemocníc Mount Sinai Health System v New Yorku môže koronavírus zrejme spôsobovať náhle mozgové mŕtvice u ľudí vo veku 30 – 40 rokov, ktorí nemajú žiadne závažné prejavy choroby.
Existuje stále viac dôkazov o tom, že Covid–19 môže neobvyklým spôsobom spôsobiť zrážanie krvi, čo môže viesť k mozgovej príhode. K týmto záverom dospel neurochirurg Thomas Oxley a niekoľko jeho kolegov na základe liečby piatich pacientov s potvrdeným Covidom–19.
“Zdá sa, že vírus spôsobuje zvýšenú zrážanlivosť krvi vo veľkých tepnách, čo vedie k ťažkej mŕtvici. Naša správa ukazuje, že v posledných dvoch týždňoch došlo u mladých pacientov k sedemnásobnému zvýšeniu počtu náhlych mŕtvic,” uviedol lekár.
Dodal, že väčšina pacientov nemala vážne ochorenia a nachádzali sa v liečení doma. V ich prípade malo ochorenie ľahký priebeh, v niektorých prípadoch príznaky dokonca chýbali.
Podľa lekárov nie sú mŕtvice pre ľudí tohto veku spravidla charakteristické. Ako dodal, takéto mŕtvice môžu viesť k vážnym dôsledkom, ak sa neprijmú včasné opatrenia. V tomto prípade zomrel minimálne jeden človek, ďalší sa nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti. Len jedného pacienta mohli prepustiť, ale potreboval intenzívnu starostlivosť. Lekár naliehal na všetkých, aby sledovali príznaky koronavírusu a zavolali si sanitku v prípade, že sa objavia príznaky cievnej mozgovej príhody.
Zmeny v krvi
The Washington Post zase píše, že mnoho vedcov naznačuje, že koronavírus môže spôsobiť vážne zmeny v krvi pacientov, najmä tvorbu krvných zrazenín. To tiež vysvetľuje, prečo tam veľa ľudí zomiera doma.
“Jedna z teórií je, že keď telo tak aktívne bojuje s pôvodcom infekcie, začína mať vplyv na faktory zrážanlivosti krvi, čo môže viesť buď k vzniku zrazenín, alebo ku krvácaniu. V prípade eboly bola tendencia skôr ku krvácaniu. Pri Covide–19 sú to skôr zrazeniny,” uviedol Harlan Krumholz, špecialista na kardiovaskulárne choroby.