Väčšina členov EÚ pošliapáva zásady právneho štátu. Budeme im aj naďalej posielať dividendy z ich robotovní na našom území?

Brusel 1. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Bruselskí eurodžihádisti sú zjavne nervózni. Vytiahli na Maďarov a Poliakov poslednú, najsilnejšiu kartu: hrozia ich vyhodením z EÚ. O čom svedčí tento prejav ich bezradnosti a zle ukrývanej paniky?

sídlo vlajky Európskej únie
Na snímke vlajky Európskej únie vejú pred sídlom Európskej únie v Bruseli

Maďarské a poľské veto, ktorým tieto dve krajiny blokujú rozpočet EÚ a Fond obnovy, silne dvíha žlč západoeurópskym extrémnym liberalistickým kruhom. Niektorí fanatickí ultraslniečkarski europoslanci teraz prichádzajú s návrhom krajného riešenia: vylúčiť Poľsko a Maďarsko z Európskej únie.

Samozrejme, takéto hysterické „hodenie sa o zem“ málokto berie naozaj vážne – prísť o svoje kolónie, to je predsa to posledné, čo by bruselské panstvo chcelo. Veď napokon, celá ich snaha môcť rozhodovať o „dodržiavaní zásad právneho štátu“ v členských krajinách je práve svedectvom o tom, že im za každú cenu ide o opak: pevnejšie si východoeurópske kolónie k sebe pripútať, aby ich mohli ešte efektívnejšie držať, ovládať a žmýkať. (Viac sme o tejto téme písali napríklad TU)

Bruselčania sú nejakého dôvodu veľmi nervózni, zjavne sa veľmi ponáhľajú. Jedným z dôvodov môže byť aj to, čo spomína český analytik Michal Svatoš (viď TU): že sa ponáhľajú napríklad aj preto, lebo vo Švédsku sa blížia voľby, po ktorých sa vláda polopríčetných neoliberálov takmer s určitosťou skončí. Slniečkarska banda, ktorej symbolom je školáčka Greta Thunbergová, sa zrejme nedostane ani len do parlamentu – nielen zvyšok sveta, ale aj samotní Švédi asi už majú hysterickej Grety plné zuby – a fanatickí migrofili vo Švédsku, a tým aj v celej Európe utrpia citeľnú stratu.

K Maďarsku, Poľsku a Slovinsku by sa tak čoskoro mohlo pridať aj Švédsko – práve to Švédsko, ktoré doposiaľ bolo jedným z lídrov svätého bruselského boja proti maďarským a poľským sebazáchovným tendenciám. A to by bol pre Brusel už naozaj problém, pretože ktovie čo by sa začalo diať v dôsledku toho aj v ďalších európskych štátoch.

 

Niečo ako malý Mníchovský diktátik

Svatoš prirovnáva túto situáciu k „malému Mníchovskému diktátiku“: buď podpíšete kapituláciu, alebo bude s vami zle. Únia tlačí na pílu aj napriek tomu, že maďarské a poľské veto už začína mať nepríjemné následky: talianske a španielske banky sú už hysterické z toho, že sa rozhodnutie odkladá na neurčito, lebo ony na prežitie veľmi rýchlo už potrebujú tie peniaze, s ktorými naisto rátajú. A predstavte si, Brusel aj napriek tomu Maďarov a Poliakov tvrdo vydiera: buď všetko alebo nič…

Je to nechutná politická hra: tieto mocibažné kruhy radšej riskujú ekonomické problémy, bankroty veľkých bánk, s vidinou šance, že si budú môcť pre seba odtrhnúť ďalší kus zo suverenity európskych národných štátov. Tu naozaj vyvstáva otázka: na čom teda Bruselu naozaj záleží, o čo týmto ľuďom ide?

Korporátne mainstreamové médiá a politici na Slovensku a v celej Európe v tom majú jasno: Maďarsko a Poľsko predsa majú nedostatky vo fungovaní právneho štátu, a preto ich Brusel karhá. To Maďarsko a Poľsko sú na vine, že je zablokovaná distribúcia peňazí, rozhodne nie Brusel, ktorý prišiel s novou požiadavkou nad rámec všetkých pôvodných dohôd a bezpodmienečne na nej trvá. A ak sa tieto krajiny neumravnia, tak ich spravodlivo potrestá – takto nám to servírujú. Tomuto mediálnemu a politickému panstvu zrejme vôbec nedochádza absurdita takéhoto uvažovania, čo je samo osebe veľmi zlou správou o stave vymývania mozgov na tomto kontinente.

Tu totiž otázka vôbec nestojí tak, že či má pravdu Brusel, že v Maďarsku a Poľsku naozaj majú nedostatky vo fungovaní právneho štátu, alebo nie. Mimochodom, je možné, že v tom aj majú pravdu, lenže je celkom zle otázku takto klásť v súvislosti s delením európskych peňazí. Z princípu. Prečo? No sme predsa v Európe 21. storočia, či nie? Uznávame princípy demokracie a rovnosti pre všetky štáty a všetkých jednotlivcov, alebo už azda nie?

 

Ako si dovoľujú práve oni niečo hovoriť o právnom štáte?

Ak áno, potom by sme si, presne rovnako ako páni v Bruseli, aj my mohli klásť otázku, či sa nám páči ako funguje právny štát v iných európskych krajinách a podľa toho sa rozhodovať, či im dáme peniaze, ktoré im na základe platných zmlúv máme dať, alebo nie.

Tak sa pozrime bližšie, ako to s právnym štátom vyzerá napríklad vo Švédsku, Dánsku, Belgicku, Holandsku, Španielsku a ďalších krajinách kde majú ešte kráľov, kráľovné, princov a kadejakých feudálov. Čo to sú za právne štáty, kde ľudia nie sú si rovní, pretože niektorí už od narodenia majú zo zákona výsady, o akých sa bežnému človeku ani nesníva? U nás oligarchovia nemôžu mať zo zákona väčšie práva ako obyčajní ľudia a u nich panstvo môže? Zíde sa V4-ka kvôli tomuto ich porušovaniu zásad právneho štátu a uznesieme sa, že týmto krajinám, ktoré celkom evidentne nemajú svoje právne štáty celkom v poriadku, nedáme peniaze, ktoré im dlžíme?

Alebo sa pozrime na Nemecko. Čo je to za právny štát, keď tá úbohá krajina je po dlhé desaťročia prakticky okupovaná cudzou armádou a správou zahraničných agentov, ktorá stále udržiava politický život v krajine „pod drogami“? Samozrejme, že to nie je právne čisté, samozrejme, že to nie je v poriadku z hľadiska demokratických mechanizmov! Nemala by Národná rada na svojej schôdzi rozhodnúť, že Nemcom nepošleme dividendy z Volkswagenu, lebo sa nám nepáči „právny štát“, ako si ho oni predstavujú?

Nehovoriac už o Francúzsku, Švédsku či iných krajinách postihnutých multikultúrnym obohatením. Povedzte, ľudkovia boží, čo to sú za právne štáty, kde v niektorých (mnohých) uliciach a celých mestských štvrtiach platí právo šaríja a nielen polícia a iné štátne orgány, ale dokonca aj hasiči či zdravotníci sa tam boja vkročiť? Ako sa tieto krajiny môžu vôbec vyhlasovať za právne štáty, ak tam na mnohých miestach oficiálne štátne právo buď neplatí, alebo reálne platí paralelne s nejakým iným právom? Kedy konečne vystúpi niektorý statočný slovenský europoslanec (povedzme pán Šimečka?) v Európskom parlamente s návrhom týmto krajinám nedať ani cent z eurorozpočtu a Fondu obnovy, lebo to ani náhodou nie sú fungujúce právne štáty?

 

Ako oni nám, tak aj my im: o tom je rovnosť

Samozrejme, v tomto mieste vyskočia niektorí správne naformátovaní prostáčikovia a začnú kričať, že to sú nekorektné analógie, že to takto nemôžeme porovnávať. Lenže môžeme; lebo to je presne to, čo máme robiť, ak máme hovoriť o slobodných a rovnoprávnych pomeroch v Európe: porovnávať jablká s jablkami a hrušky s hruškami. Rozhorčene sa pýtajú, ako si môže niekto dovoliť vytýkať Švédom, že majú kráľa a štvrte s právom šaríja, a Nemcom, že tam trpia okupačnú armádu vojakov a agentov. Nuž a akým právom si zase oni môžu dovoliť vytýkať nejakej východoeurópskej zemi, že má oligarchov a systém „našich ľudí“? Presne takto to treba porovnávať, a nie inak!

Tu treba celkom jasne a otvorene, bez nejakých príkras, kudrliniek a zamotávania sa do právnických a iných beťárskych nezmyslov povedať, ako to je: každý, kto sa snaží zvonku zasahovať do vecí zvrchovaných štátov a nariaďovať im, aké majú mať zriadenie, prípadne v druhom pláne im prikazovať, ako si majú vysvetľovať to, čo je napísané v ich ústave, strká nos do vecí, do ktorých ho nič nie je.

Takýto agresor ohrozuje zdravé fungovanie tých krajín často oveľa nebezpečnejším spôsobom, než keď miestny panovník svojvoľne rozhodne, že sudcovia pôjdu do dôchodku v takom či onakom veku, alebo keď taký alebo onaký zákon nespĺňa bruselské kritériá. A presne toto je dnešný Brusel: moloch, ktorý bojuje proti demokracii, vláde ľudu v ich krajinách, pretože im chce ich demokraciu, bárs aj nedokonalú (a ktorá je dokonalá?) vziať a pod zámienkou demokracie ju nahradiť svojou vládou, žalárom národov.

Kedy sa národy Európy prebudia a pochopia, že Európska únia je potrebná, nenahraditeľná vec ako „technická“ inštitúcia na harmonizáciu, spájanie, prepájanie, vyjednávanie a upresňovanie medzi národmi a zvrchovanými národnými štátmi (ako najvyššími možnými demokratickými jednotkami usporiadania spoločenských vzťahov), ale je absolútne neprijateľná ako nástroj ich poúčania, šikanovania a napokon zotročovania, čo je prípad dnešného bruselského monštra?

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kotlebovci chcú upraviť zákon o slobode prejavu, politologička za tým vidí snahu o zrušenie viacerých trestných činov

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Opozičná politická strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) predkladá do parlamentu novelu Trestného zákona, ktorou chcú zaviesť „ochranu úplnej slobody prejavu obyvateľov”. Politologička Lucia Laczkó z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach za tým vidí snahu o zrušenie viacerých…

O prípadnej novej vláde je Pellegrini pripravený rokovať aj so stranami súčasnej vládnej koalície

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koniec súčasnej vládnej koalície by nemusel znamenať návrat tej minulej. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda mimoparlamentnej strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini. V prípade predčasného konca súčasnej vládnej koalície by bol Pellegrini pripravený rokovať o vzniku…

B. Kollár verí, že vláda prijme kroky, P. Pellegrini hovorí o telenovele

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Najefektívnejším spôsobom testovania je robiť ho lokálne v najpostihnutejších regiónoch. Predseda Národnej rady SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár to uviedol v diskusnej relácii TA3 V politike Prihovára sa tiež za prísny lockdown, ktorý prináša výsledky v znižovaní šírenia nákazy novým…

Čaputová: Posun k lepšiemu nenastal. „Keď som počula premiéra hovoriť o tom, ako budú zdravotníci, samosprávy, dobrovoľníci potiť krv, bolo to pre mňa mrazivé.“

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová si myslí, že v komunikácii a manažovaní pandémie zo strany vlády neprišlo k pozitívnemu posunu. Priznala to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 Čaputová zdôraznila, že vláda urobila aj dobré kroky, ukazuje sa však, že v niektorých prípadoch…

Voľby by v januári vyhrala strana Hlas-SD s obrovským skokom nad OĽANO. Za ľudí mimo parlamentu, nahradili by ich Progresívci

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na začiatku januára by voľby vyhrala strana Hlas-SD s 21,7 percenta hlasov Druhé by skončilo hnutie OĽANO so 14,9 percenta. SaS by skončila tretia so ziskom 11,8 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK pre televíziu RTVS na vzorke 1001 respondentov. Prieskum sa…

Po údajnom sledovaní Moniky Tódovej, o ktorom má podľa Denníka N niečo vedieť Robert Fico, sa chystá zákon, ktorý má zabezpečiť ústavnú ochranu novinárov

0 icon

Bratislava 17. januára (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Opätovne sa objavuje spoločenská objednávka, aby boli prijaté kroky na ochranu novinárov, a to aj prostredníctvom doplnenia konkrétnych legislatívnych noriem. Pre agentúru SITA to povedal predseda Slovenského syndikátu novinárov Daniel Modrovský. Reagoval tak na medializované informácie o tom, že novinárku Denníka N Moniku Tódovú…

Kollár k očkovaniu a Lučanskému: Ak sa majú ľudia rozhodnúť o očkovaní, potrebujú informácie. Každý si to musí zvážiť. Generála sme považovali za dobrého policajta

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Očkovanie je principiálne správna vec, vďaka ktorej sa na Slovensku prakticky nevyskytujú mnohé v minulosti bežné choroby. Ale na rozhodnutie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 potrebujú občania podľa predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára široký informačný servis „Je dôležité, aby bola…

Pohľad z oboch strán mreží na nadužívanie kolúznej väzby a inštitútu kajúcnika v trestných konaniach

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Pravne listy/Foto:TASR-František Iván)   Prinášame vám pohľad advokáta, ktorý je toho času vo väzbe a opisuje skutočné podmienky kolúznej väzby. Článok zverejňujeme v plnom znení, ako vyšiel na stránke Právne listy Ten­to člá­nok je reak­ciou na člán­ky JUDr. Pet­ra Šam­ka K na­du­ží­va­niu tr­va­nia ko­lúz­nej väz­by v…

NRSR: Poslanci OĽANO navrhujú individuálne vzdelávanie umožniť i na druhom stupni

0 icon

Bratislava 17. januára (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Individuálne vzdelávanie, teda vzdelávanie "doma", by sa mohlo umožniť aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Vyplýva to z navrhovanej novely školského zákona, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci z klubu OĽANO Mária Šofranko, Peter Kremský a Richard Vašečka "Cieľom predloženého návrhu zákona je…

Prečo médiá odvádzajú pozornosť pri dokumente o Lučanského pobyte v Bystrici? Radačovský: Keby jeho rodina verila, že spáchal samovraždu, asi by nechcela, aby som ich zastupoval

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (HSP/Foto:Lehotský)   Podivností okolo smrti bývalého prezidenta Policajného zboru SR generála Milana Lučanského pribúda. Tento týždeň prišiel s ďalším zaujímavým dôkazným materiálom právny zástupca rodiny zosnulého, europoslanec JUDr. Miroslav Radačovský V dokumente, ku ktorému sa Radačovský dostal, a ktorý aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková označila za…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Košík

DILETANT NAĎ ZNOVU „ZAHVIEZDIL“

0icon

Keď som 30.septembra 2020 zverejnil BLOG o Naďovej „ARMÁDE SPÁSY“ aktívnych záloh, ani som netušil, že za necelé štyri mesiace príde na moje slová. Potemkinovský projekt tohto diletanta, ktorý armáde rozumie „ako koza petržlenu“ veľmi rýchlo skolaboval, keď sa mu prihlásilo ani nie 60 ľudí!!! Trochu primálo prívržencov OLAJNO na celú…

Peter Štrba

Jordan Peterson: Psychologická významnosť biblických príbehov – 13. prednáška

0icon

Prinášam trinástu časť zo seriálu prednášok, v ktorej kanadský profesor Jordan Peterson vykladá Bibliu moderným jazykom psychológie. Aký je obsah tejto prednášky? Na začiatku Peterson rozoberá fakt, že postavy v biblických príbehoch sa nedajú považovať iba za dobré alebo iba za zlé a platí to hlavne na bratov Ezaua a…

Ladislav Kováčik

Pumpa s ministerkou Kolíkovou - ako sa to mohlo stať?

0icon

  Vážení a milí, musím aspoň zopár slovami okomentovať kauzu Pumpa, resp. to čo si dovolili komedianti v drese RTVS voči generálovi Lučanskému.         Nosil by som asi drevo do

Marián Servátka

Nový akademický titul: Mgr.Plg.

0icon

Nový akademický titul:  Mgr.Plg. Mali sme dobrých učiteľov i profesorov, od základnej po vysokú. Spomíname na nich s úctou, prežili zložité historické obdobia poznačené deformáciami.              A robili vedu. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského nám prednášali prof. Ján Stanislav , prof. Milan Pišút,  prof. Šimon Ondruš, prof. Eugen Paulíny, prof. Rudolf Krajčovič,  prof.…

Radovan Hrádek

Prejav poslanca NR SR Rastislava Schlosára v NR SR

0icon

Milí priatelia, veľmi ma zaujal prejav poslanca NR SR Rastislava Schlosára, prednesený v pléne NR SR dňa 12.01.2021. Je to prejav dlhší, no odporúčam čitateľom, aby si ho prečítali do konca. No hlavne, aby o faktoch uvedených v prejave premýšľali. Dostanete úplne iný pohľad na covidové šialenstvo, ktoré tu na Slovensku je od…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu 1. časť

0 icon

Slovné spojenie „uvidieť svetlo“ ako synonymum prestúpenia na inú vieru má dvoch slávnych pôvodcov: svätého Pavla a rímskeho cisára Konštantína, ktorý žil v rokoch 274 až 337 po Kristovi. Práve druhému menovanému znamenie na nebi v podobe kríža ukázalo cestu, po ktorej sa má vydať, aby porazil svojho soka Marca Aurelia Maxentia. Keď…

Migréna? Tieto potraviny s ňou zatočia!

0 icon

Migréna je ako neželaný hosť, ktorý sa vopred neohlásil a ťažko sa ho zbaviť. Ak často trpíš bolesťami hlavy, vieš, aké ťažké môže byť žiť s týmto problémom normálny život. Iste, môžeš si vziať tabletky alebo cvičiť, aby si sa pokúsili obmedziť svoju bolesť, ale tieto prostriedky sú dočasné, čo znamená, že…

Najnapínavejšie vesmírne misie roku 2021: Mesiac, Mars aj vesmírny ďalekohľad

0 icon

Pokiaľ ide o skúmanie vesmíru ľudstvom, 2021 vyzerá, že to bude vzrušujúci rok s mnohými začiatkami, trpko-sladkým koncom a jeho súčasťou budú aj niektoré misie, pri ktorých budeme zatínať zuby. Po mnohých a mnohých oneskoreniach (začiatkom misie sa plánoval na rok 2007), by tento rok mohol byť skutočne rokom, kedy bude konečne…

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Vo svete IT

Z YouTubu sa môže čoskoro stať nákupná platforma. Spoločnosť začala testovať novú funkciu

0 icon

YouTube platforma, ktorá je aktuálne najväčším video serverom na svete, by mohla v budúcnosti ponúknuť novú službu, ktorá by ju čiastočne premenila na nákupnú platformu. Spoločnosť totiž začala aktívne testovať novú funkciu, ktorá umožňuje pomocou videí realizovať nákupy. Spoločnosť na svojom blogu oznámila, že začala s testovaním novej možnosti nakupovania. „Testujeme…

„Súkromie je cool“ hovorí zakladateľ DuckDuckGo. Služba dosiahla nový historický míľnik v dennom počte vyhľadávaní

0 icon

V posledných mesiacoch, až rokoch, čoraz viac je pre používateľov internetu ochrana ich súkromia dôležitejšou. Aktuálne najväčšími „žrútmi“ dát a informácií sú Google, či Facebook. Obe spoločnosti zbierajú mnoho dát, o ktorých možno ani nevieme, že produkujeme. Je to spôsobené hlavne tým, že ich služby sú natoľko populárne, že odchod ku…

Xiaomi uvoľnilo zoznam 27 smartfónov, pre ktoré plánuje uvoľniť nadstavbu MIUI 12.5

0 icon

Xiaomi ešte koncom decembra 2020 predstavila nielen smartfón Mi 11, ale aj nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla mnoho noviniek a vylepšení. Pôvodne malo ísť o malú aktualizáciu, ale vskutku pôjde o významný update. MIUI 12.5 nadstavba dorazí na tieto modely zariadení Najnovšie spoločnosť zverejnila prostredníctvom sociálnej siete Weibo zoznam 27…

Lenovo LivePods LP40 – bezdrôtové slúchadlá s výdržou až 12 hodín s cenovkou, z ktorej ti padne sánka

0 icon

Pokukávaš po nových bezdrôtových slúchadlách, ktoré by naplnili tvoje očakávania vo všetkých smeroch, no zároveň za ne nechceš „vysoliť“ nehorázne peniaze? V tom prípade by si určite nemal prehliadnuť akciu na slúchadlá Lenovo LivePods LP40, ktoré ponúkajú naozaj špičkové technické špecifikácie, no zároveň stoja naozaj až nehorázne málo peňazí. Na…

Astronómovia vydali najdetailnejšiu mapu vesmíru. Pozrieť si ju môžete aj vy

0 icon

Astronómovia nedávno vydali pozoruhodnú mapu vesmíru, ktorá je výsledkom šesťročnej práce prieskumu DESI (pozn. redakcie: Dark Energy Spectroscopic Instrument), píše portál IFLScience. Táto mapa je doteraz najväčšou z hľadiska pokrytia oblohy, senzitivity a celkového počtu galaxií. Výsledná mapa ponúka rozlíšenie až 10-triliónov pixelov. Na jej zhotovení sa podieľali tri observatória, ktoré pozorovali…

Armádny Magazín

V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

0 icon

USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

Ďalšie informácie o výstroji „Sotnik“

0 icon

Rusko, 17. január 2021 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotník“ (Stotník) dosiahne vďaka použitým špeciálnym materiálom nízku hmotnosť a dokáže sa prispôsobovať figúre vojaka. Zároveň sa stane najochraňujúcejšou zo všetkých doposiaľ existujúcich nepriest

Iránske revolučné gardy demonštrovali svoju raketovú silu. Video

0 icon

Irán, 17. január 2021 (AM) - Ako sa dalo čakať IRGC vystrelili aj balistické rakety Emad, Qadr a Sejjil počas 2. fázy cvičenia „Veľký prorok-15“. Rakety boli vystrelené na niekoľko námorných cieľov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 1800 km v Indickom oceáne, aby simulovali zameranie na nosnú skupinu lodí americké

Roman Michelko: Nákup 3D radarov alebo názorové premety ministra obrany Jaroslava Naďa

0 icon

[caption id="attachment_30343" align="alignnone" width="640"] Minister obrany Naď: Ja normálnych ľudí nevidím demonštro

Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

0 icon

Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali