Václav Klaus na Valdajskom klube: “Problémy dneška prichádzajú skôr zo Západu a my sami sme si hrozbou”

Václav Klaus na Valdajskom klube: “Problémy dneška prichádzajú skôr zo Západu a my sami sme si hrozbou”

Praha 23. októbra 2015 (HSP/klaus.cz/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Po účasti na tohtoročnom júnovom Valdajskom diskusnom klube v Petrohrade mám ďalšiu príležitosť zúčastniť sa Vašich konferencií. V Soči som nikdy nebol, a – aby som sa priznal – nikdy som nebol ani kdekoľvek inde na juh od Moskvy. Ďakujem za pozvanie.

Na snímke bývalý český prezident Václav Klaus
Na snímke bývalý český prezident Václav Klaus

Vždy sa snažím rešpektovať názov konferencie či jej panelu, ale tentokrát je to ťažké. Názov “Spoločne proti hrozbám: prekonávanie svárov v záujme všeobecného pokroku” je sporný. Rovnako, ako mnohí z Vás, cítim vážne ohrozenie našej budúcnosti, slobody, demokracie, mieru, bezpečnosti i prosperity, ale nemôžem akceptovať termín “všeobecný pokrok”. Je naozaj nutné vracať sa k tomuto starému, toľko zneužívanému a do inej éry patriacemu termínu? Verím, že sa nechceme vracať do éry komunizmu s jeho “kvázi-progresivistickou” ideológiou.

Reklama

O hrozbách hovoriť máme. Vedú k rýchlo pokračujúcemu ubúdaniu slobody, demokracie a mieru vo svete. Hovoriť o “pokroku” by ale bolo zavádzajúce. Britský konzervatívny mysliteľ Edmund Burke už v roku 1770 ironicky poznamenal: “svet sa progresívne vyvíja naspäť!”. Teraz, po takmer štvrť tisícročí, s ním mám chuť súhlasiť.

Po páde komunizmu sme boli fascinovaní rýchlym ukončením neslobody a totalitných praktík a verili sme, že vstupujeme do veľmi sľubnej éry. S časovým odstupom 25 rokov zisťujeme, že táto interpretácia vtedajších vyhliadok bola príliš optimistická. Prekvapivo a paradoxne totiž práve vtedy začali vznikať dnes nás trápiace problémy.

Reklama

Pád komunizmu uvoľnil procesy, ambície a najrôznejšie mýty a schémy, ktoré nás postupne, krok za krokom, priviedli k súčasnému stavu vecí. Zdalo sa, že bude stačiť zbaviť sa politického, ekonomického a sociálneho systému komunizmu, v čom niektoré z postkomunistických krajín uspeli. Odvažujem sa povedať, že Česká republika bola jednou z nich. Avšak, to nestačilo. K vytvoreniu nového, skutočne demokratického systému by bolo treba vyvarovať sa ponechania si z minulosti prežívajúcich chybných predstáv a apriorizmov a zabrániť vytváraniu omylov nových. A to nie len na Východe, čo hovorím veľmi dôrazne. Problémy dneška prichádzajú skôr zo Západu ako z Východu (najmä nie z onoho “starého Východu”).

Moje názory iste prezrádzajú môj pohľad na svet z Prahy, a vlastne z Európy. Európa je miestom, kde je zlyhanie súčasného vývoja zrejmejšie a viditeľnejšie ako v akýchkoľvek iných častiach sveta – preto sa zaoberajme našimi problémami a nami. Aby som bol správne pochopený – Neporovnávam relatívnu veľkosť katastrofického vývoja a ľudského utrpenia, ale relatívny stupeň zlyhania.

Z tejto perspektívy nie je najväčším ohrozením mieru, slobody a demokracie ani Islamský štát, Al-Kaida alebo teroristi z akéhokoľvek iného podobného barbarského zoskupenia. Najväčšou hrozbou nie sú ani európski, washingtonskí či moskovskí byrokrati snažiaci sa riadiť a kontrolovať naše životy. Nie sú ňou ani alarmistické a populistické médiá a ich pokus o vládu mediokracie. Nie sú nimi ani autokratickí globálni bankári, businessmani či účastníci davoského Svetového ekonomického fóra. Nie sú nimi ani zostávajúci diktátori. Tieto moje výroky niekomu môžu znieť prekvapivo, ale žiadnou prevratnou myšlienkou nie sú. Hlavnú chybu vidím v nás.

Sme slabí, oportunistickí a nerozhodní. Problémom je naša nečinnosť, ktorá je prejavom straty našej vitality, sebadôvery a rastúcej únavy. Problémom je, že sme bez odvahy a bez jasnej pozitívnej vízie budúcnosti. Že sa pasívne zmierujeme so svojím rozčarovaním nad stavom sveta. Že zabúdame na zdravý rozum a na svoju zodpovednosť za celok. Že predvádzame zjavnú neschopnosť učiť sa z minulosti a doceniť význam a úlohu histórie. Že sme sa stali obeťou nových, fatálne chybných izmov – humanrightizmu, multikulturalizmu, environmentalizmu, homosexualizmu, kozmopolitizmu a transnacionalizmu. Že sme sa stali objektmi – ale bohužiaľ aj spolutvorcami – tragédie politickej korektnosti. A tiež to, že mnohí z nás vedome či podvedome stále veria vo všemocnosť ľudského rozumu a v jeho schopnosť racionálne organizovať ľudskú spoločnosť.

Dnešná generácia v relatívnom bohatstve a hojnosti žijúcich ľudí na Západe (v origináli pleasure-seekers), čiže my samotní, podrýva tie inštitúcie, ktoré vznik nášho slobodného a prosperujúceho sveta umožnili. Zdá sa, že si to neuvedomujeme. Nie sme odhodlaní rezolútne sa postaviť multikulturalistickému ťaženiu proti západnej civilizácii. Nie sme pripravení obhajovať svoje hodnoty, svoju kultúru, svoje náboženstvo, svoj životný štýl. Nie sme ochotní obetovať svoj relatívne komfortný život a začať bojovať za slobodu a demokraciu. Nebránime sa, keď sme navádzaní ku “globálnemu mysleniu”, a nechránime národný štát ako jediného spoľahlivého garanta a ochrancu demokracie. Len veľmi slabým hlasom hovoríme, že suverénny národný štát nie je žiadnym historickým anachronizmom.

Reklama

Spomenul som svoje stredoeurópske korene a svoj stredoeurópsky uhol pohľadu. Nechcem predstierať, že dostatočne dobre poznám Vašu krajinu, ale dovoľte mi povedať, že si nemyslím, že je Rusko voči týmto nebezpečenstvám imúnne.

Nie som rojkom, som však presvedčený, že môžeme a musíme sformulovať racionálny a realizovateľný program (či víziu), ktoré by nám ukázali kadiaľ a ako ďalej ísť. Mali by sme začať doma, teda s nami samými, a s praktickými a realizovateľnými krokmi. Nemali by sme dávať rady iným.

Mali by sme presadzovať maximum vzájomného sa otvárania krajín, slobodný obchod, maximálne neobmedzovaný pohyb ľudí a myšlienok, nemali by sme sa brániť internacionalizácii ľudských aktivít, ale mali by sme tvrdo oponovať transnacionalizmu a globálnemu vládnutiu. Nesúhlasím s Fukuyamom a jeho hypotézou, že globalizácia prinesie homogenizáciu ľudskej spoločnosti. Skôr súhlasím s Huntingtonom, keď hovorí, že globalizácia bude generovať konflikty. Práve ich sme teraz svedkami.

Opäť žijeme v rozdelenom svete. Na začiatku 90. rokov sa zdalo, že existuje šanca minulé rozdelenie prekonať, ale nepodarilo sa to. Východ bol slabý a musel sa koncentrovať na svoju oneskorenú “domácu úlohu”, ktorou bolo vybudovať normálnu spoločnosť. Západ bol – vo väčšej miere, než bolo žiaduce a odôvodnené – presvedčený o svojej dokonalosti a nadradenosti a nebol pripravený s nami jednať. Po celú túto dobu som sa snažil argumentovať, že byť plnohodnotnými partnermi pripravení sme, pretože sa necítime byť porazenými – to, čo bolo porazené, bol náš komunistický režim, nie my. Ale pochopení sme neboli.

V dôsledku toho teraz žijeme v nespojitom, fragmentovanom svete s príliš mnohými nebezpečnými bojiskami. Necítim sa povolaný o nich teraz zbežne a povrchne hovoriť. Chcem sa vrátiť k svojej úvodnej argumentácii, k nám a k našim problémom.

Reklama

Sme vôbec pripravení sa ešte o niečo pokúsiť? A chceme to naozaj? Obávam sa, že nie. Nie sme ochotní zbaviť sa svojho – ešte stále – pohodlného života a svojich predsudkov. Chýbajú nám silné názory. Frustruje ma, keď vidím všeobecnú apatiu, keď sledujem pokračujúcu trivializáciu a znevažovanie vzdelania (o masívne ideologickej indoktrinácii, ktorá mi pripomína komunistickú éru ani nehovoriac). Vzdelanie sme nahradili indoktrináciou politickej korektnosti, čo vedie k strate elementárneho pochopenie fungovania ľudskej spoločnosti a k ​​strate našej schopnosti vidieť celok. Parcialita a roztrieštenosť nášho myslenia uľahčuje život moderným manipulátorom našej spoločnosti. Súčasná žurnalistika sa stala – chaotickým chrlením informácií – hrozbou pre našu schopnosť pochopiť svet okolo nás. Internet umožnil vznik amatérskych pseudo-novinárov, ktorí akúkoľvek debatu trivializujú.

O týchto otázkach by sme mali hovoriť vážne a otvorene. Prial by som si, aby sa stretnutia Valdajského klubu stali produktívnym prostredím pre pochopenie, diskusiu a polemiku so všetkými týmito tendenciami. Ešte raz Vám ďakujem za pozvanie.

Václav Klaus, Valdajský diskusný klub, Soči, 22. októbra 2015. Preklad z anglického originálu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Včera 20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

Včera 20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

Včera 20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

Včera 20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Včera 19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Včera 19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

Včera 19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

Včera 19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

Včera 19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

Včera 19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
Včera 18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Včera 18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali