V Užhorode uviedli do úradu apoštolského administrátora Mukačevskej eparchie

Košice 27. septembra 2020 (HSP/TSKE/Foto:Mukačevská eparchia)

 

V nedeľu 27. septembra bol v Užhorode do úradu apoštolského administrátora Sede vacante Mukačevskej eparchie slávnostne uvedený vladyka Nil Jurij Luščák OFM, doterajší pomocný biskup eparchie. Na tento deň pripadol v juliánskom kalendári sviatok Povýšenia svätého a životodarného Kríža, čo je aj chrámový sviatok katedrály Mukačevskej eparchie so sídlom v Užhorode

Vladyka Nil Jurij Luščák
Na snímke uvedenie do úradu apoštolského administrátora Sede vacante Mukačevskej eparchie vladyku Nila Jurija Luščáka
Vladyka Nil Jurij Luščák

Vladyka Nil Jurij Luščák OFM sa narodil roku 1973 na historickej Podkarpatskej Rusi. Kňazské svätenie prijal roku 1996 z rúk vladyku Ivana Semediho. Po kňazskej vysviacke vstúpil do rehole menších bratov – františkánov. 19. novembra 2012 bol menovaný za pomocného biskupa eparchie Mukačevo a titulárneho biskupa sídla Flenucleta v Mauretánii. Za biskupa bol vysvätený v januári 2013. Hlavným svätiteľom bol vladyka Milan Šašik CM a spolusvätiteľmi metropolita Pittsburghu William C. Skurla a vtedajší sekretár Kongregácie pre Východné cirkvi, vladyka Cyril Vasiľ SJ. Za apoštolského administrátora eparchie bol menovaný po smrti vladyku Milana Šášika 20. júla 2020.

Samotná slávnosť začala modlitbou utierne s vladykom Nilom, na ktorej bol aj vladyka Milan Chautur, ktorý tak vzhľadom na obmedzenia pri pandemickej situácii svojou prítomnosťou reprezentoval celú Gréckokatolícku cirkev na Slovensku.

Vladyka Nil Jurij Luščák
Na snímke uvedenie do úradu apoštolského administrátora Sede vacante Mukačevskej eparchie vladyku Nila Jurija Luščáka

Po utierni sa z biskupskej rezidencie do katedrály pobral sprievod dekanov ako aj kňazov katedrály a kúrie, na konci ktorého boli biskupi a asistencia s vladykom Nilom. Bolo pekné vidieť, že po pravici a ľavici vladyku Nila na biskupskom stolci sedeli biskupi z dcérskych cirkví Mukačeva, metropolita Filip Kocsis z Maďarska a vladyka Milan Chautur CSsR z Košíc. Po malom vchode počas svätej liturgie prečítal rektor seminára, archimandrita Pavlo Petro Bereš list zo Štátneho sekretariátu, podpísaný štátnym sekretárom Petrom kardinálom Parolinom o ustanovení vladyku Nila apoštolským administrátorom Mukačevskej eparchie. Po prečítaní dekrétu a jeho ukrajinského prekladu odovzdal metropolita Filip biskupské žezlo vladykovi Nilovi. Vladyka Nil sa pozdravil s prítomnými biskupmi a pokračovalo sa v radostnom slávení archijerejskej odpustovej liturgie, ktorej homíliu ohlásil vladyka Milan Chautur CSsR, košický eparchiálny biskup.

vladyka Milan Chautur
Na snímke vladyka Milan Chautur

Na slávnosti sa zúčastnili aj dvaja biskupi ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi cirkvi – vladyka Jozafát Hovera, exarcha Lucka a vladyka Vasyl Volodymyr Tučapec, exarcha Charkova. Súčasne v rámci dobrých vzťahov bol na liturgii aj pomocný biskup rímskokatolíckej diecézy Mukačevo, Mykola Petro Lučok OP.

 

Mukačevská eparchia

Budúci rok 2021 si pripomenieme už 250 rokov od kánonického zriadenia Mukačevskej eparchie v roku 1771. Mukačevská eparchia, na území ktorej došlo v roku 1646 k vzniku takzvanej Užhorodskej únie, predstavuje akoby matku pre cirkvi, ktoré z nej vyšli. A veru nie je ich málo. Ako v podobenstve o bohatej úrode, aj Mukačevská eparchia sa môže pochváliť mnohými a šikovnými deťmi. Veď z nej pochádzajú tri metropolie – v Pittsburghu (ktorú tvoria štyri biskupstvá), Prešove (tvorené troma biskupstvami na Slovensku plus jedným v Kanade) a Nyiregyházi – Debrecíne (tvorenú troma biskupstvami), popritom exarchát v Prahe a do istej miery aj eparchia sv. Mikuláša v Ruskom Keresture.

V časoch vladyku Milana Šašika sa v roku 2006 konala v Užhorode veľká medzinárodná konferencia pri príležitosti 100 rokov vydania knihy Prostopinije dvojice autorov Malinič a Bokšaj, ktoré na základe spevu katedrálneho chrámu v Užhorode sa stalo vzorom a normatívom pre cirkevný spev našich veriacich doslova po celom svete. Na slávnosti sa vtedy zúčastnil aj dnes už zosnulý vladyka Nicholas Smiško, pravoslávny metropolita z Johnsotwn v Amerike, ktorého cirkev takisto používa prostopínije. Následne na jeseň 2007 hostil Užhorod veľké stretnutie vladykov biskupstiev pochádzajúcich z Užhorodskej únie, kde boli okrem slovenských vladykov aj zástupcovia z amerických eparchií, či slovenskej eparchie v Kanade.

Prajeme novému apoštolskému administrátorovi, vladykovi Nilovi veľa síl a entuziazmu do práce v tejto Pánovej vinici, a súčasne prajeme všetkým nám zintenzívnenie spolupráce nielen s našou materskou eparchiou, ale aj so všetkými dedičmi Užhorodskej únie, aby sme tak spoločnými silami všetci smerovali do nebeského kráľovstva.

Vladykovi Nilovi na mnohaja i blahaja lita, Axios!

TSKE informoval Daniel Černý.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA