Utečenci sa predovšetkým snažia dostať do Nemecka. Ale aj v tomto svojom vysnívanom raji vyvolávajú množstvo konfliktov

Bratislava 15. októbra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Kerstin Joensson)

 

Utečenci zo Severnej Afriky a Blízkeho Východu sa za každú cenu predierajú do Nemecka. Kašľú na Maďarsko, Slovensko, Poľsko, Česko ba dokonca aj na Rakúsko. Cieľ je Nemecko! Ale aj vo svojom vysnívanom raji vyvolávajú množstvo konfliktov

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Na túto problematiku si posvietil slovenský europoslanec Richard Sulík, ktorý urobil zaujímavú „zbierku“: zozbieral konfliktné epizódy, o ktorých písala nemecká tlač v ostatných dňoch. Zisťuje sa, že vôbec toho nie je málo. Utečenci dávajú zabrať už aj nemeckej polícii. Chýry o mierumilovnosti týchto „hostí“ sa rozplývajú.

„Dôvody sporov medzi utečencami v Nemecku sú rôzne. Medzi opakované zdroje konfliktov možno zaradiť odlišný pôvod, náboženstvo či predbiehanie sa v radoch pri vydávaní potravín. Častokrát však príčiny rozbrojov nie sú známe a polícia má čo robiť, aby rozhorčené davy utečencov upokojila. Niektorí utečenci dokonca podstupujú hladovku, aby si tak rýchlejšie vyjednali trvalý pobyt v Nemecku, prípadne registráciu či lekárske vyšetrenie,“ uvádza Richard Sulík vo svojom svojráznom „predslove“ pred prezentáciou svojej „utečeneckej zbierky“. Ponúkame ju aj našim čitateľom.

 

8. október 11:54

Utečenci v Meißen-e ďalej odmietajú potravu

Na protest proti zdĺhavému azylovému konaniu pokračujú utečenci v Meißen v ich hladovke. Aktuálne je však do tejto akcie zapojených ďalších šesť mužov. V pondelok začalo v prijímacom centre v mestskej časti v Cölln hladovku 15 mužov, ktorí podľa údajov Nemeckého Červeného Kríža pochádzali zo Sýrie. Požadovali, aby už ďalej nemuseli čakať na lekárske vyšetrenie, na ich registráciu, pohovor a prevoz.

Za tento stav je zodpovedný Centrálny imigračný úrad, povedal ďalší hovorca Nemeckého Červeného Kríža. Preto na to Nemecký Červený Kríž nemá žiaden vplyv. „Je to zložitá situácia.“, povedal. Na otázku, ako sa s týmto vysporiadať, zatiaľ nemá odpoveď. Utečenci, ktorí naďalej odmietajú potravu, táboria aj mimo viacúčelovej haly vysokej odbornej školy, v ktorej sú ubytovaní.

 

7. október 22:00

Bitka v prijímacom tábore

V prijímacom tábore pre utečencov došlo opäť k masovej bitke. V Hamburgu sa do seba v utorok večer pustilo asi 60 utečencov. Niekoľkí z nich boli ozbrojení železnými tyčami. Svedkovia vypovedali, že jeden utečenec mal pri sebe aj strelnú zbraň, povedal policajný hovorca.

Celkovo bolo zranených päť osôb. Jeden utečenec bol bodnutý nožom na ruke a musel byť prevezený do nemocnice. Traja ľudia boli podľa polície dočasne zadržaní. Do prijímacieho centra sa večer opäť vrátil pokoj.

 

7. október 01:08

300 utečencov sa do seba pustilo pred prijímacím centrom

Pred krajinským prijímacím úradom pre utečencov v Dolnom Sasku v Braunschweigu došlo k sporu medzi 300 až 400 utečencami dvoch národností. Ako informovala polícia, v utorok večer vypukol medzi Alžírčanmi a Sýrčanmi spor kvôli ukradnutým predmetom. Nikto nebol zranený. Polícii sa podarilo s cca 60 úradníkmi po hodine a pol situáciu upokojiť. Jeden muž bol zatknutý, ten bude v stredu predvedený pred vyšetrovacieho sudcu.

 

3. október 20:07

Žiadatelia o azyl sedia v núdzovom ubytovaní po bitke vo väzbe

Dvaja žiadatelia o azyl sedia po bitke v lipskom núdzovom ubytovaní pre utečencov vo vyšetrovacej väzbe. Sudca okresného súdu vydal zatykače kvôli ťažkému ublíženiu na zdraví. 22 a 25 ročný Iránčania mali podľa slov polície v utorok pri hádke zraniť hliníkovými tyčami dvoch Sýrčanov v Ernst-Grube hale, kde je zriadené ubytovanie pre utečencov. Obeť prišla do nemocnice s ťažkými poraneniami hlavy. Druhý útočník bol ľahko zranený. Okolnosti sporu musia byť podľa polície ešte vyšetrené. V núdzovom ubytovaní prerobenom z nefunkčnej telocvične lipskej univerzity je umiestnených viac ako 400 žiadateľov o azyl.

 

2. október 22:22

16-ročný mladík bol v utečeneckej ubytovni v spánku napadnutý a do tváre postriekaný paprikovým sprejom

V utečeneckom tábore v Hamburgu v mestskej časti Hammerbrook bol pri hádke dvoch obyvateľov ľahko zranený 16-ročný mladík. Mladíkovi najskôr v spánku nastriekali do tváre paprikový sprej. Keď potom zavolal bezpečnostnú službu, 15-ročný podozrivý z činu prišiel do izby a schmatol ho za golier. 16-ročný bol pri tom ľahko zranený na krku. O niečo neskôr odovzdali bezpečnostné sily páchateľa do rúk polície. Dvaja ďalší obyvatelia domu boli kvôli mareniu policajného zásahu vzatý do väzby. Od začiatku roka žijú v priestoroch bývalej hamburgskej mestskej čistiarne maloletí utečenci s poruchami správania, ktorí prišli do Nemecka bez sprievodu rodičov.

 

28. september 

Konflikt pri vydávaní potravín v utečeneckom tábore v Kasseli vyústil do masovej bitky medzi desiatkami obyvateľov stanového mestečka. Spor medzi mládežou a 80-ročným utečencom vyvolalo predbiehanie sa pri výdajni potravín v nedeľu popoludní. Vo večerných hodinách došlo k fyzickej konfrontácii medzi skupinou asi 300 utečencov proti skupinke asi 70 utečencov.

 

27. september

Friedrich žiada oddelené ubytovanie pre utečencov podľa krajiny pôvodu

Stále dochádza k napätiu v preplnených ubytovniach pre utečencov medzi ich obyvateľmi. Vzhľadom na to sa bývalý minister vnútra Hans-Peter Friedrich (CSU) vyslovil za oddelené ubytovanie: Je to „smutné, že očividne je nutné, aby umiestnenie utečencov bolo oddelené podľa krajiny pôvodu“, povedal pre denník „Welt am Sonntag“.

Simon Jacob, člen predstavenstva ústrednej rady orientálnych kresťanov v Nemecku sa prihováral v denníku „Welt am Sonntag“ o to, aby boli utečenci najbližšie ubytovaní oddelene podľa náboženstva. „Poznám veľmi veľa prípadov od utečencov kresťanského vierovyznania, ktorí boli vystavení útokom. Ale to je iba špička ľadovca“, povedal a poukázal na vysoký počet štatisticky nezistených údajov. Avšak dlhodobo by oddelené ubytovanie nemalo byť riešením.

 

25. september 13:19

Už niekoľko týždňov protestujúci utečenci v centre mesta Nürnberg ukončili v piatok svoju hladovku. Aj opäť pijú, oznámil hovorca bavorskej rady pre utečencov. Reagovali tým aj na rozhovor vedený so zástupcami Spolkového úradu pre utečencov (BAMF). Tým úrad splnil ich požiadavku a ešte raz prešetril, resp. sa zaoberal ich prípadmi, povedal hovorca rady pre utečencov.
V Griebo pri Wittenbergu v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko vstúpili utečenci do hladovky, svoju nespokojnosť demonštrujú zotrvaním v sede. Od štvrtka požadujú ubytovanie v apartmánoch. Až do 20 štrajkujúcich žiadateľov o azyl je podľa krajskej správy ubytovaných vo viacúčelovej obecnej hale, ktorá je obsadená asi 110 osobami.

 

25. september 11:56

V spore medzi viacerými žiadateľmi o azyl v Chemnitz boli ťažko zranení dvaja muži. Obaja 23 a 24 roční Tunisania boli pravdepodobne poranení nožom a prevezení do nemocnice. Podobne boli zranení aj dvaja Albánci vo veku 23 a 25 rokov. Polícia zatkla 18-ročného muža, ktorý je ešte stále vo väzbe. Vo štvrtok v neskorých nočných hodinách sa v utečeneckom útulku do seba pustili dve skupiny, celkovo okolo 20 osôb. Hneď po tom strážna služba upovedomila políciu.

 

25. september 11:55

Nové informácie o bitke v  núdzovom ubytovaní pre utečencov v Lipsku

Na hádke vo výstavnej hale 4 bolo zúčastnených asi 100 až 200 Sýrčanov a Afgáncov, povedala policajná hovorkyňa. Polícia dostala situáciu pod kontrolu veľkým nasadením. Celkovo viac ako 1 800 ľudí bolo umiestených vo výstavnej hale – prijímacom stredisku.

 

25. september 11:22

Po tom, čo sa našlo v utečeneckom tábore v Baden- Württemberg niekoľko útočných zbraní prerobených z hliníkových tyčí a latiek, sú aj naďalej okolnosti prípadu nejasné. Nemožno vylúčiť, že prípad zo štvrtka má spojitosť s plánovaným preložením niekoľkých utečencov, povedal policajný hovorca v piatok.

V utorok sa v ubytovni zhromaždilo okolo 400 ľudí, aby nahlas oznámili svoj hnev proti plánom predsedníctva vlády vo Freiburgu. Podľa policajných údajov by malo byť premiestnených 250 už zaregistrovaných utečencov. Úradníci opäť upokojovali nahnevaný dav ľudí.

 

25. september 8:36

V ubytovni žiadateľov o azyl v priestoroch lipského veľtržného areálu došlo včera večer k bitke medzi utečencami. Podľa informácií polície bolo pri tom zranených viacero utečencov. Úradníkom sa podarilo upokojiť situáciu neskoro večer. Bližšie informácie o počte zranených a príčinách hádky zatiaľ nie sú.

 

24. september 17:48

Pri spore v prijímacom centre pre utečencov v meste Gießen boli podľa prvých zistení zranení štyria obyvatelia. Podľa policajnej správy bolo k ubytovni utečencov privolaných vo štvrtok večer viacero policajných vozidiel. Jeden zranený bol prevezený do nemocnice. Polícia pri zásahu od seba odlúčila dve skupiny, ktoré sa do seba pustili. Dôvod hádky zatiaľ nie je jasný.

 

24. september 13:24

S cieľom zlepšiť chaotickú situáciu pred berlínskym krajinským úradom pre zdravotníctvo a sociálne veci (LaGeSo) a aby sa zabránilo obnoveniu násilia zo strany utečencov, sa strojnásobí ostraha. Okrem toho by mala byť stále prítomná polícia. Takto rozhodol koordinačný štáb senátu pre utečencov, ako to bolo vo štvrtok oznámené. 76 namiesto doteraz 24 strážnikov z bezpečnostných firiem bude pomáhať pri koordinácii a sprevádzaní utečencov pred krajinským úradom pre zdravotníctvo a sociálne veci v Berlíne – štvrť Moabit, centrálny prístupový bod pre utečencov.

 

23. september 18:13

Po dvojtýždňovej hladovke v protestnom tábore v Nürnbergu sa naďalej zhoršuje zdravotný stav skupiny utečencov. V stredu ráno jeden z utečencov skolaboval a bol prevezený na kliniku. Popoludní boli ďalší traja členovia skupiny – z Etiópie, Afganistanu a Iránu ošetrení zdravotníkmi a následne prevezení do nemocnice. Skupinka protestujúcich odmieta od pondelka večere a nápoje.

Účastníci protestu chceli štrajkom, ktorým odmietali tekutiny, dosiahnuť, aby mohli trvalo zostať v Nemecku. Za týmto účelom žiadali o rozhovor so zástupcom spolkového úradu pre migráciu a utečencov.

 

22. september 18:14

Vo štvrtok sa kvôli tlačeniu utečencov vyhrotila napätá situácia na berlínskom krajinskom úrade pre zdravotníctvo a sociálne veci a dočasne sa dostala mimo kontrolu. Podľa svedkov utečenci hádzali kamene na strážnikov, ktorých nasadili bezpečnostné firmy. Zamestnanci úradu sa stiahli späť do budovy. Približne 12 policajných vozidiel zasahovalo popoludní v teréne. Situácia sa následne opäť upokojila, povedal policajný hovorca.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiér: Nový generálny prokurátor odo mňa nikdy nezažije tlaky

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Teraz.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian/Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽANO) tvrdí, že nový generálny prokurátor od neho nikdy nezažije akékoľvek tlaky. Uviedol to vo štvrtok na sociálnej sieti Matovič zároveň komentoval, že Marošovi Žilinkovi drží palce, aby ustál akýkoľvek nátlak z ktorejkoľvek strany. Doplnil, že "tlaky" nezažíva zo…

Nepochopiteľný krok „pravicovej vlády“ voči živnostníkom. Za čo ich trestá? Kým okolité krajiny znižujú daňové zaťaženie, pozrite sa, ako novelizovala vláda SR zákon o dani z príjmov

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR–Martin Baumann)   Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) prijal so znepokojením informáciu o zmene výšky príjmu pre uplatňovanie zníženej sadzby dane na úrovni 15 percent. Schválená bola v Národnej rade SR 2. decembra. Informovala o tom generálna sekretárka SŽZ Miriam Bellušová „V období, kedy sú živnostníci a…

Pribúdajú signály o blížiacej sa dohode o Brexite

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Brian Lawless)   V rokovaniach o brexite pribúdajú signály o blížiacej sa dohode. Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney vo štvrtok vyhlásil, že finálny dokument by mohol byť pripravený v najbližších dňoch. Britský verejnoprávny vysielateľ BBC predtým citoval zdroje oboznámené so stavom rokovaní, podľa ktorých možno…

Celoplošné testovanie (alebo „trestovanie“?) nie je jedinou absurdnosťou tejto doby. Máme aj ďalšie extra kúsky

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   „Celkové množstvo inteligencie na planéte Zem je konštantné, len ľudí pribúda,“ hovorí jeden z Murphyho zákonov. V poslednom čase sa objavilo viacero zaujímavých úkazov, ktoré potvrdzujú jeho platnosť Premiérovo laškovanie s celoplošným testovaním slovenskej populácie na Covid-19 nadobúda vyslovene bizarné rozmery (alebo rozmary?).…

Nechcem byť hrobárom slovenských železníc, vyhlásil minister dopravy Andrej Doležal

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR- Martin Baumann)   Navrhovaný rozpočet pre slovenské železnice a Slovenskú správu ciest je v rámci aktuálneho návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok katastrofálny až likvidačný. Vyhlásil to v dnešnej online diskusii minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, ktorý zároveň odmietol byť "hrobárom železníc". Aj preto…

Analytici „bez pátosu“ ku školám: Na Orave v pohode a určite školy otvoriť. Pre juh Slovenska to platí rovnako

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR - František Iván)   Otváranie škôl je jednou z najdiskutovanejších tém týchto dní. Analytici z Dát bez pátosu, ktorí pravidelne monitorujú situáciu okolo koronavírusu, poskytli svoj pohľad Premiér Igor Matovič pred mesiacom oznámil, že na otváranie čohokoľvek musí byť denný priemer nových prípadov 750. Podľa…

Poslanci zvolili do funkcie generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Favorit premiéra nedostal ani 1 hlas. Na ťahu je prezidentka

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Kandidátom na generálneho prokurátora je prokurátor Maroš Žilinka. Za jeho zvolenie hlasovalo vo verejnej voľbe 132 zo 147 prítomných poslancov Národnej rady SR (NR SR). Žilinku ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová Prokurátor Tomáš Honz získal vo verejnej voľbe 15…

Už aj kancelár Kurz musí dávať pozor, aby ľavičiari z neho neurobili neonacistu. Je nebezpečím pre tzv. demokraciu?

0 icon

Viedeň 4. decembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)   Naša Európa už nie je naša – patrí iným. Patrí tým, ktorí nám ju chcú vziať a pretvoriť ju na novú, nám úplne cudziu Európu Sebastian Kurz – jeden z posledných ochrancov kresťanskej Európy, Európy našich tradičných hodnôt - bol po tlačovej…

Miliardár Janeček: Musíme sa vzoprieť tyranii a útlaku veľkých sociálnych sietí

0 icon

Praha 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:CC BY-SA 3.0/Jon Hanna,Pixabay)   Slávny český miliardár Karel Janeček na svojom blogu varoval pred miznutím slobody slova a nastupujúcou novou totalitou. Veľké sociálne siete s dominantnými pozíciami na trhu nesmú mať možnosť rozhodovať o tom, kto bude "vymazaný" a obmedzovaný, hovorí "Neprejde ani týždeň, aby…

Ilona Csáková o vakcíne proti koronavírusu: Do mňa ani do mojich detí nebude nikto biť žiadnu vakcínu.Vy, čo máte otvorené oči, viete. Nesmiete sa báť chrániť svoje deti, svoje zdravie, vaše životy

0 icon

Praha 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)   Speváčka Ilona Csáková naspievala s Romanom Horkým pesničku V dlouhém zatmění. Ide o protestnú pieseň, ktorá odráža názor autorov na pôvod pandémie koronavírusu. Autori sa touto piesňou snažia vyzvať obyvateľov, aby prestali byť len hračkami v rukách vplyvných ľudí, ktorí podľa názoru spevákov stoja…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Košík

NÁKUP F-16 POCHOVAL CIVILNÉ LETISKO SLIAČ. NA ZMENU OD HOAXU K PRAVDE STAČILO POČKAŤ. KOĽKO ČAKANÍ EŠTE POTREBUJEME, ABY SA NÁM OTVORILI OČI???

0icon

Kedysi povedať nahlas alebo napísať, že nákupom „zánovných“ stíhačiek F-16 vystrojíme funus civilnému letisku na Sliači, okamžite to mainstream a neoliberáli označia za konšpirátorstvo a HOAX hrubého zrna. Ale ako to na Slovensku chodí, stačilo počkať pár mesiacov a z HOAXU sa stala pravda. Zamestnancov civilného letiska na Sliači už prepúšťajú, núka sa predaj…

Štefan Harabin

Ak sa chcete očkovať, tak iba vtedy, keď ako prvý očkovanie prežije Matovič, Paulínka a jeho deti.

0icon

Už pol roka Vás Matovič a jeho fašistická klika agendou Covid-divadlá podvádza, hoci ide nesporne iba o bežnú virózu i podľa WHO, zrovnateľnú s predchádzajúcimi chrípkami. Matovič Vás v rozsahu cez tri milióny, ako to sám prezentoval, nechal podvodne testovať, akože dobrovoľne-povinne (k čomu sa aj sám dobrovoľne priznal), nesporne a bez najmenších pochybnosti, nespoľahlivými…

Gabriel Dragon

Rusko-podnestersko-moldavský pat a efekt kindervajca

0icon

Vyjadrenie novozvolenej prezidentky Moldavska Maii Sandu o stiahnutí ruských vojakov z medzinárodne neuznanej Podnesterskej moldavskej republiky /PMR/, nachádzajúcej sa na území Moldavska, je možné brať len ako politický folklór, nie ako reflektovanie politickej reality. Prečo požaduje ich stiahnutie, aké budú následné kroky a prečo si touto aktivitou môže Moldavsko uškodiť?…

Robo Bačinský

Slovensko hnije a Čaputová bojuje s klímou...

0icon

Slovensko je v stave, v akom ešte nikdy nebolo. Ani za banditov ako Mikloš, či Dzurinda. Netvrdím, že to boli vlastenci verní poslaneckému sľubu. Netvrdím ani, že nekradli, nerozpredávali Slovensko a nehrabali v prvom rade pre seba, na úkor nás všetkých a hlavne z nášho. Chcem povedať, že prístup politických…

Peter Lipták

Nehaňte očkovanie moje!

0icon

Som lekár, ktorý je celoživotne veľmi výrazne angažovaný za očkovanie. Očkovanie je imunoterapia. To znamená štandardný druh preventívnej antiinfekčnej liečby, ktorý využíva prirodzené schopnosti našej vlastnej imunity. Vakcín

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

Obávaní šamani s mocou zvierat a indiánske kmene Severnej Ameriky

0 icon

Šamanská maska spája človeka s jeho totemovým zvieraťom a rituálu dodáva magickú atmosféru. Dotyční šamani sa dokážu prevteliť do božstva, ktoré im umožní ovládať desivé prírodné javy. Takýmito pravidlami sa riadia tajomné rituály obávaných šamanov. Šaman je jedinec, ktorý dokáže silou vôle zmeniť svoje vedomie a získať informácie z oného sveta. Vďaka nim vie liečiť…

Konšpiračná teória o ovládaní mysle: MKULTRA. 1. časť

0 icon

Medzi tie najbizarnejšie konšpiračné teórie, aké sme vám doteraz priniesli, respektíve prinesieme, a zároveň najviac znepokojujúce, patrí aj tá o Projekte MKULTRA. MKULTRA bolo tajné označenie pre sériu experimentov vykonávaných CIA, ktoré mali prebiehať od 50. do 70 rokov minulého storočia. Práve o týchto experimentoch sme si pre vás pripravili trojdielny článok. Poďme…

Z čoho sa vyrába žuvačka a dokáže pomôcť pri chudnutí?

0 icon

Je reálne, aby mohla žuvačka pozitívne vplývať na energetickú rovnováhu a uľahčovať úbytok na váhe? Žuvačka je tu s nami už od doby kamennej - chicle guma sa vyrábala z miazgy stromu Sapodilla. Najmodernejšie žuvačky sú založené na syntetickom ekvivalente, gumovom materiáli zvanom polyizobutylén, ktorý sa tiež používa na výrobu duší kolies. Polyizobutylén…

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Vo svete IT

Nokia odhaľuje, či je 5G sieť energeticky efektívnejšou ako dnešné 4G siete. Prekvapuje vás výsledok?

0 icon

Nová štúdia spoločností Nokia a Telefónica zistila, že 5G siete sú až o 90 percent energeticky efektívnejšie na prenosovú (dátovú) jednotku ako staršie, no dnes stále využívané 4G siete. Prieskum, ktorý sa uskutočňoval počas trojmesačného obdobia, sa zameriaval na spotrebu energie rádiovej prístupovej siete (RAN) v sieti spoločnosti Telefónica. Zavádzanie…

Xiaomi Mi 11 a Mi 11 Pro – odhalené boli všetky kľúčové špecifikácie, ako aj údajná čínska cena

0 icon

Predstavenie najočakávanejšieho mobilného procesora Snapdragon 888 od spoločnosti Qualcomm už máme oficiálne za sebou. Nie je žiadnou novinkou, že práve tento procesor uvidíme vo väčšine budúcoročných vlajkových lodí s operačným systémom Android. Nebude tomu inak ani v prípade vlajkových smartfónov zo série Mi 11 od spoločnosti Xiaomi, ktoré by mali…

Prečítajte si, ako dve vesmírne agentúry takmer stratili sondu za miliardu dolárov

0 icon

V júni 1998 čelila americká NASA a Európska vesmírna agentúra katastrofe. Jeden z ich miliardových satelitov sa vymkol kontrole. Začal sa totiž nekontrolovateľne točiť, nekomunikoval so Zemou, palivo pomaly zamŕzalo a batérie sa každým dňom vybíjali, hovorí sa v YouTube videu používateľa SciShow Space. Išlo o sondu SOHO (pozn. redakcie.…

RECENZIA: Vyskúšali sme Bluetooth slúchadlá OneOdio A30 s aktívnym potláčaním okolitého šumu. Ako to dopadlo?

0 icon

Po dlhšej dobe nám do redakcie zavítali Bluetooth slúchadlá, tentokrát od značky OneOdio, konkrétne model A30. Hneď v úvode musím však povedať, že som od nich nemal veľké očakávania. Dôvodom je, že pre mňa ide o vcelku neznámu firmu. Musím však povedať, že ma v pozitívnom slova zmysle prekvapili. Doteraz…

Podľa tejto zvláštnej teórie čierne diery, tak ako ich poznáme, neexistujú

0 icon

Čierne diery sa bezkonkurenčne radia k jedným z najzvláštnejších objektov vo vesmíre. Podľa súčasných poznatkov ide o regióny, kde prestávajú fungovať zákony fyziky tak, ako ich poznáme, píše portál Space. Napriek tomu však reálne existujú a projektu Event Horizon Telescope sa podarilo priniesť nám prvú fotografiu čiernej diery, ktorá sa nachádza v jadre galaxie M87.…

Armádny Magazín

CHORVÁTSKO : Koľko miliónov bude stáť tento "výhodný" americký šrot?

0 icon

Chorvátsko, 4.December 2020 (AM) - Chorvátsko by mohlo minúť stovky miliónov eur na modernizáciu 76 obrnených vozidiel Bradley, ktoré venovala americká armáda. Dá sa v tomto prípade ešte hovoriť o dare, alebo vstupenke do pekla nekonečných opráv a rekonštrukcii?   V decembri 2019 chorvátsky minister obrany, ktorým bol vtedy Damir Krsticevic,…

Napravujte to čo porobili vaši predkovia: Sergej Šojgu dal nemeckej ministerke obrany nedostatočnú z dejepisu

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu absolútne oprávnene uzemnil šéfku Bundeswehru - Annegret Kramp-Karrenbauerovú, ktorá vyhlásila, že jej krajina by mala s Ruskom rokovať „z pozície sily“.   Pripomeňme, že konflikt sa začal po vyhlásení ministerky SRN, ktorá oznámila spoločný tlak s pobaltskými krajinami a ďalšími „

Zo Sorosa si urobia guláš: Maďarský vodca proti medzinárodným špekulantom

0 icon

Maďarsko, 4.December 2020 (AM)  - Maďarský premiér Viktor Orban vstúpil do tvrdej konfrontácie so svetovým špekulantom Georgom Sorosom, ktorý sa snaží vytvoriť z Európskej únie globálne protikresťanské impérium.   Deväťdesiatročný americký multimilionár, finančný špekulant a ľavicovo-liberálny ideológ George Soros sa nezmierňuje. Namiesto toho, aby si popíjal whisky (a

Výstroj „Stotník“ bude asi s umelým intelektom

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotnik“ (Stotník), predtým známy ako Ratnik-3, môže obsahovať zootechnické komplexy a aj elementy umelej inteligencie, povedal pre RIA Novosti riaditeľ výzbrojného komplexu štátnej spoločnosti „Rostech“ Bekchan Ozdojev.   „Skúsenosti používania „Ratnika“ v bojových podmienkach odhalili n

S nárastom napätia v Iráne dostáva Izrael svoju najvyspelejšiu vojnovú loď

0 icon

Izrael, 4.December 2020 (AM) - Izraelská armáda prijala v stredu svoju najvyspelejšiu vojnovú loď a označila plavidlo nemeckej výroby ako hrádzu pre zraniteľné stredomorské plynové plošiny, pretože napätie v Teheráne stúpa po atentáte na popredného iránskeho jadrového vedca.   Korveta Saar-6, ktorá zakotvila v prístave Haifa, a tr

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali