Utečenci sa predovšetkým snažia dostať do Nemecka. Ale aj v tomto svojom vysnívanom raji vyvolávajú množstvo konfliktov

Bratislava 15. októbra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Kerstin Joensson)

 

Utečenci zo Severnej Afriky a Blízkeho Východu sa za každú cenu predierajú do Nemecka. Kašľú na Maďarsko, Slovensko, Poľsko, Česko ba dokonca aj na Rakúsko. Cieľ je Nemecko! Ale aj vo svojom vysnívanom raji vyvolávajú množstvo konfliktov

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Na túto problematiku si posvietil slovenský europoslanec Richard Sulík, ktorý urobil zaujímavú „zbierku“: zozbieral konfliktné epizódy, o ktorých písala nemecká tlač v ostatných dňoch. Zisťuje sa, že vôbec toho nie je málo. Utečenci dávajú zabrať už aj nemeckej polícii. Chýry o mierumilovnosti týchto „hostí“ sa rozplývajú.

„Dôvody sporov medzi utečencami v Nemecku sú rôzne. Medzi opakované zdroje konfliktov možno zaradiť odlišný pôvod, náboženstvo či predbiehanie sa v radoch pri vydávaní potravín. Častokrát však príčiny rozbrojov nie sú známe a polícia má čo robiť, aby rozhorčené davy utečencov upokojila. Niektorí utečenci dokonca podstupujú hladovku, aby si tak rýchlejšie vyjednali trvalý pobyt v Nemecku, prípadne registráciu či lekárske vyšetrenie,“ uvádza Richard Sulík vo svojom svojráznom „predslove“ pred prezentáciou svojej „utečeneckej zbierky“. Ponúkame ju aj našim čitateľom.

 

8. október 11:54

Utečenci v Meißen-e ďalej odmietajú potravu

Na protest proti zdĺhavému azylovému konaniu pokračujú utečenci v Meißen v ich hladovke. Aktuálne je však do tejto akcie zapojených ďalších šesť mužov. V pondelok začalo v prijímacom centre v mestskej časti v Cölln hladovku 15 mužov, ktorí podľa údajov Nemeckého Červeného Kríža pochádzali zo Sýrie. Požadovali, aby už ďalej nemuseli čakať na lekárske vyšetrenie, na ich registráciu, pohovor a prevoz.

Za tento stav je zodpovedný Centrálny imigračný úrad, povedal ďalší hovorca Nemeckého Červeného Kríža. Preto na to Nemecký Červený Kríž nemá žiaden vplyv. „Je to zložitá situácia.“, povedal. Na otázku, ako sa s týmto vysporiadať, zatiaľ nemá odpoveď. Utečenci, ktorí naďalej odmietajú potravu, táboria aj mimo viacúčelovej haly vysokej odbornej školy, v ktorej sú ubytovaní.

 

7. október 22:00

Bitka v prijímacom tábore

V prijímacom tábore pre utečencov došlo opäť k masovej bitke. V Hamburgu sa do seba v utorok večer pustilo asi 60 utečencov. Niekoľkí z nich boli ozbrojení železnými tyčami. Svedkovia vypovedali, že jeden utečenec mal pri sebe aj strelnú zbraň, povedal policajný hovorca.

Celkovo bolo zranených päť osôb. Jeden utečenec bol bodnutý nožom na ruke a musel byť prevezený do nemocnice. Traja ľudia boli podľa polície dočasne zadržaní. Do prijímacieho centra sa večer opäť vrátil pokoj.

 

7. október 01:08

300 utečencov sa do seba pustilo pred prijímacím centrom

Pred krajinským prijímacím úradom pre utečencov v Dolnom Sasku v Braunschweigu došlo k sporu medzi 300 až 400 utečencami dvoch národností. Ako informovala polícia, v utorok večer vypukol medzi Alžírčanmi a Sýrčanmi spor kvôli ukradnutým predmetom. Nikto nebol zranený. Polícii sa podarilo s cca 60 úradníkmi po hodine a pol situáciu upokojiť. Jeden muž bol zatknutý, ten bude v stredu predvedený pred vyšetrovacieho sudcu.

 

3. október 20:07

Žiadatelia o azyl sedia v núdzovom ubytovaní po bitke vo väzbe

Dvaja žiadatelia o azyl sedia po bitke v lipskom núdzovom ubytovaní pre utečencov vo vyšetrovacej väzbe. Sudca okresného súdu vydal zatykače kvôli ťažkému ublíženiu na zdraví. 22 a 25 ročný Iránčania mali podľa slov polície v utorok pri hádke zraniť hliníkovými tyčami dvoch Sýrčanov v Ernst-Grube hale, kde je zriadené ubytovanie pre utečencov. Obeť prišla do nemocnice s ťažkými poraneniami hlavy. Druhý útočník bol ľahko zranený. Okolnosti sporu musia byť podľa polície ešte vyšetrené. V núdzovom ubytovaní prerobenom z nefunkčnej telocvične lipskej univerzity je umiestnených viac ako 400 žiadateľov o azyl.

 

2. október 22:22

16-ročný mladík bol v utečeneckej ubytovni v spánku napadnutý a do tváre postriekaný paprikovým sprejom

V utečeneckom tábore v Hamburgu v mestskej časti Hammerbrook bol pri hádke dvoch obyvateľov ľahko zranený 16-ročný mladík. Mladíkovi najskôr v spánku nastriekali do tváre paprikový sprej. Keď potom zavolal bezpečnostnú službu, 15-ročný podozrivý z činu prišiel do izby a schmatol ho za golier. 16-ročný bol pri tom ľahko zranený na krku. O niečo neskôr odovzdali bezpečnostné sily páchateľa do rúk polície. Dvaja ďalší obyvatelia domu boli kvôli mareniu policajného zásahu vzatý do väzby. Od začiatku roka žijú v priestoroch bývalej hamburgskej mestskej čistiarne maloletí utečenci s poruchami správania, ktorí prišli do Nemecka bez sprievodu rodičov.

 

28. september 

Konflikt pri vydávaní potravín v utečeneckom tábore v Kasseli vyústil do masovej bitky medzi desiatkami obyvateľov stanového mestečka. Spor medzi mládežou a 80-ročným utečencom vyvolalo predbiehanie sa pri výdajni potravín v nedeľu popoludní. Vo večerných hodinách došlo k fyzickej konfrontácii medzi skupinou asi 300 utečencov proti skupinke asi 70 utečencov.

 

27. september

Friedrich žiada oddelené ubytovanie pre utečencov podľa krajiny pôvodu

Stále dochádza k napätiu v preplnených ubytovniach pre utečencov medzi ich obyvateľmi. Vzhľadom na to sa bývalý minister vnútra Hans-Peter Friedrich (CSU) vyslovil za oddelené ubytovanie: Je to „smutné, že očividne je nutné, aby umiestnenie utečencov bolo oddelené podľa krajiny pôvodu“, povedal pre denník „Welt am Sonntag“.

Simon Jacob, člen predstavenstva ústrednej rady orientálnych kresťanov v Nemecku sa prihováral v denníku „Welt am Sonntag“ o to, aby boli utečenci najbližšie ubytovaní oddelene podľa náboženstva. „Poznám veľmi veľa prípadov od utečencov kresťanského vierovyznania, ktorí boli vystavení útokom. Ale to je iba špička ľadovca“, povedal a poukázal na vysoký počet štatisticky nezistených údajov. Avšak dlhodobo by oddelené ubytovanie nemalo byť riešením.

 

25. september 13:19

Už niekoľko týždňov protestujúci utečenci v centre mesta Nürnberg ukončili v piatok svoju hladovku. Aj opäť pijú, oznámil hovorca bavorskej rady pre utečencov. Reagovali tým aj na rozhovor vedený so zástupcami Spolkového úradu pre utečencov (BAMF). Tým úrad splnil ich požiadavku a ešte raz prešetril, resp. sa zaoberal ich prípadmi, povedal hovorca rady pre utečencov.
V Griebo pri Wittenbergu v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko vstúpili utečenci do hladovky, svoju nespokojnosť demonštrujú zotrvaním v sede. Od štvrtka požadujú ubytovanie v apartmánoch. Až do 20 štrajkujúcich žiadateľov o azyl je podľa krajskej správy ubytovaných vo viacúčelovej obecnej hale, ktorá je obsadená asi 110 osobami.

 

25. september 11:56

V spore medzi viacerými žiadateľmi o azyl v Chemnitz boli ťažko zranení dvaja muži. Obaja 23 a 24 roční Tunisania boli pravdepodobne poranení nožom a prevezení do nemocnice. Podobne boli zranení aj dvaja Albánci vo veku 23 a 25 rokov. Polícia zatkla 18-ročného muža, ktorý je ešte stále vo väzbe. Vo štvrtok v neskorých nočných hodinách sa v utečeneckom útulku do seba pustili dve skupiny, celkovo okolo 20 osôb. Hneď po tom strážna služba upovedomila políciu.

 

25. september 11:55

Nové informácie o bitke v  núdzovom ubytovaní pre utečencov v Lipsku

Na hádke vo výstavnej hale 4 bolo zúčastnených asi 100 až 200 Sýrčanov a Afgáncov, povedala policajná hovorkyňa. Polícia dostala situáciu pod kontrolu veľkým nasadením. Celkovo viac ako 1 800 ľudí bolo umiestených vo výstavnej hale – prijímacom stredisku.

 

25. september 11:22

Po tom, čo sa našlo v utečeneckom tábore v Baden- Württemberg niekoľko útočných zbraní prerobených z hliníkových tyčí a latiek, sú aj naďalej okolnosti prípadu nejasné. Nemožno vylúčiť, že prípad zo štvrtka má spojitosť s plánovaným preložením niekoľkých utečencov, povedal policajný hovorca v piatok.

V utorok sa v ubytovni zhromaždilo okolo 400 ľudí, aby nahlas oznámili svoj hnev proti plánom predsedníctva vlády vo Freiburgu. Podľa policajných údajov by malo byť premiestnených 250 už zaregistrovaných utečencov. Úradníci opäť upokojovali nahnevaný dav ľudí.

 

25. september 8:36

V ubytovni žiadateľov o azyl v priestoroch lipského veľtržného areálu došlo včera večer k bitke medzi utečencami. Podľa informácií polície bolo pri tom zranených viacero utečencov. Úradníkom sa podarilo upokojiť situáciu neskoro večer. Bližšie informácie o počte zranených a príčinách hádky zatiaľ nie sú.

 

24. september 17:48

Pri spore v prijímacom centre pre utečencov v meste Gießen boli podľa prvých zistení zranení štyria obyvatelia. Podľa policajnej správy bolo k ubytovni utečencov privolaných vo štvrtok večer viacero policajných vozidiel. Jeden zranený bol prevezený do nemocnice. Polícia pri zásahu od seba odlúčila dve skupiny, ktoré sa do seba pustili. Dôvod hádky zatiaľ nie je jasný.

 

24. september 13:24

S cieľom zlepšiť chaotickú situáciu pred berlínskym krajinským úradom pre zdravotníctvo a sociálne veci (LaGeSo) a aby sa zabránilo obnoveniu násilia zo strany utečencov, sa strojnásobí ostraha. Okrem toho by mala byť stále prítomná polícia. Takto rozhodol koordinačný štáb senátu pre utečencov, ako to bolo vo štvrtok oznámené. 76 namiesto doteraz 24 strážnikov z bezpečnostných firiem bude pomáhať pri koordinácii a sprevádzaní utečencov pred krajinským úradom pre zdravotníctvo a sociálne veci v Berlíne – štvrť Moabit, centrálny prístupový bod pre utečencov.

 

23. september 18:13

Po dvojtýždňovej hladovke v protestnom tábore v Nürnbergu sa naďalej zhoršuje zdravotný stav skupiny utečencov. V stredu ráno jeden z utečencov skolaboval a bol prevezený na kliniku. Popoludní boli ďalší traja členovia skupiny – z Etiópie, Afganistanu a Iránu ošetrení zdravotníkmi a následne prevezení do nemocnice. Skupinka protestujúcich odmieta od pondelka večere a nápoje.

Účastníci protestu chceli štrajkom, ktorým odmietali tekutiny, dosiahnuť, aby mohli trvalo zostať v Nemecku. Za týmto účelom žiadali o rozhovor so zástupcom spolkového úradu pre migráciu a utečencov.

 

22. september 18:14

Vo štvrtok sa kvôli tlačeniu utečencov vyhrotila napätá situácia na berlínskom krajinskom úrade pre zdravotníctvo a sociálne veci a dočasne sa dostala mimo kontrolu. Podľa svedkov utečenci hádzali kamene na strážnikov, ktorých nasadili bezpečnostné firmy. Zamestnanci úradu sa stiahli späť do budovy. Približne 12 policajných vozidiel zasahovalo popoludní v teréne. Situácia sa následne opäť upokojila, povedal policajný hovorca.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Debatou o príspevku za očkovanie pre seniorov ukončilo plénum rokovací deň

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Diskusiou o finančnom príspevku za očkovanie pre ľudí nad 60 rokov ukončili poslanci Národnej rady (NR) SR desiaty rokovací deň 51. schôdze. Pokračovať budú vo štvrtok (9. 12.) ráno, keď by mala poslankyňa Anna Mierna (OĽANO) predstaviť avizovaný pozmeňujúci návrh. Ten by mal…

Prezidentka podpísala novelu zákona, ktorá zmierňuje vplyvy pandémie v kultúre. Odobrila aj presun Múzea SNP pod rezort obrany

0 icon

Bratislava 8. decembra AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Ján Krošlák, Roman Hanc)   Pomôcť osobám v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu má zákon, ktorý mení niektoré normy v pôsobnosti rezortu kultúry v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Zákon, ktorý parlament schválil 24. novembra, dnes podpísala prezidentka Zuzana Čaputová Schválený zákon predlžuje…

Podpálili gigantický vianočný strom pred sídlom televízie Fox News

0 icon

New York 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Richard Drew)   Muža obvinili v stredu z podpaľačstva a ďalších trestných činov za podpálenie 15 metrov vysokého vianočného stromu pred sídlom americkej televízie Fox News v newyorskej časti Midtown Manhattan, informovala polícia Strom pred budovou spoločnosti News Corporation, v ktorej sídli spomínaná televízia Fox…

Odborné organizácie chcú byť súčasťou rozhodovania o tvorbe siete nemocníc

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) i Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vítajú možnosť byť súčasťou komisie, ktorá má pripravovať parametre siete nemocníc na základe pripravovanej reformy. Žiadajú, aby konečné rozhodnutia o sieti neboli len politickými, chcú sa na nich podieľať. Zástupcovia asociácií to…

Lexmann vyzvala šéfov inštitúcií EÚ na diplomatický bojkot ZOH v Pekingu. Aj Kanada oznámila diplomatický bojkot

0 icon

Brusel 8. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (KDH) v stredu oznámila, že spoluiniciovala výzvu predsedom inštitúcií Európskej únie, ako aj trom najvyšším slovenským ústavným činiteľom na diplomatický bojkot Zimných olympijských hier (ZOH) v Pekingu V stanovisku pre médiá uviedla, že svet…

SKU: Učitelia vnímajú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti odborovým zväzom za logické a správne rozhodnutie

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)   Slovenská komora učiteľov (SKU) vníma vyhlásenie štrajkovej pohotovosti radou Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku za logické a správne rozhodnutie. Vo svojom stanovisku uviedla, že zásadne nesúhlasí s predloženým návrhom vlády na zvyšovanie platov zamestnancov školstva pre rok 2022 a konanie…

Kolaps budovy na juhu Francúzska si napokon vyžiadal tri obete

0 icon

Paríž 8. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole)   Francúzski záchranári v stredu vytiahli ďalšie dve telá z trosiek bytového domu v juhofrancúzskom prímorskom letovisku Sanary-sur-Mer, čím sa počet obetí tohto nešťastia zvýšil na tri Miestny hasičský zbor uviedol, že odvolal ďalšie pátracie práce, keďže po utorňajšom výbuchu neboli hlásení iní nezvestní.…

Európska komisia chce zriadiť systém rýchlych obchodných sankcií

0 icon

Brusel 8. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron/Pool Photo via AP)   Európska komisia (EK) plánuje zriadenie systému rýchlych obchodných sankcií, ktoré by mohla uvaliť na ktorúkoľvek krajinu mimo bloku, ktorá by sa snažila vynucovať si ekonomické alebo politické zisky EK uviedla, že takýto systém by sa mohol použiť v terajšom spore…

Ústavný súd rozhodol: Časť zákona hovoriaca o izolácii a karanténe je protiústavná. Mikulec sa zatiaľ neplánuje ospravedlňovať

0 icon

Košice 8. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Časti zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré sa týkajú karantény a izolácie, sú protiústavné. V stredu o tom rozhodol Ústavný súd (ÚS) SR. Sčasti tak vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv SR Márie Patakyovej, ktorá žiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv…

Francúzsky minister podal demisiu po tom, ako nepriznal skutočné majetkové pomery

0 icon

Paríž 8. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin / POOL via AP)   Francúzsky minister Alain Griset, ktorý má vo vládnom kabinete na starosti malé a stredné firmy, podal v stredu demisiu. Učinil tak po tom, čo sa ukázalo, že nepriznal celý svoj majetok a príjmy Griset predložil vládnemu úradu dohliadajúcemu na…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Servátka

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi

0icon

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi Sponzor kníh, bývalý boxerista, šéf hasičov, právnik Peter Korec chystá knižku o T

Slavěna Vorobelová

Matovičovci, povinným očkovaním si zlomíte väzy

0icon

Slovensko stráca svoju tvár. Sme svedkami chaotických opatrení, kde nikto nevie, čo ho čaká zajtra a čo si vládna elita na čele s Matovičom zmyslí a vymyslí. Právne princípy prestali platiť a občan je v neistote. Dostala som do správy text, s ktorým by som sa rada podelila, pretože sa…

Jozef Slávik

Pre mňa vôbec nie stratená varta ...

0icon

Keďže sa na situácii ohľadom blokácie mojich blogov nič k lepšiemu nezmenilo, keďže všetko ostalo po starom, ako aj napriek úcte k všetkým mojim čitateľom a diskutérom, je tento môj blog posledným na stránkach blog.hlavné správy.sk, čím zároveň plním aj svoj sľub. Moja inteligencia a naturel mi nedovoľuje, aby som…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 17

0icon

Vážený pán na šnúrke gatí Matoviča visiaci premiér... Už som Ti dávno nepísal lebo popravde ani nebolo o čom. Tvoji podriadení si naháňajú vlastn

Boris Mesár

Dr. Geert Vanden Bossche : Nenechajte si zničiť prirodzenú imunitu očkovaním !

0icon

Dr. Geert Vanden Bossche varoval pred poškodením imunitného systému očkovaných a pred nevyhnutnými vážnymi následkami, ktoré z toho vyplynú.Renomovaný virológ a bývalý vysoký úradník Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov nedávno varoval pred nebezpečenstvami experimentálnych vakcín COVID-19 prenášajúci

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Snehové vločky ležia na vrchole trávy

Autor: TASR/Martin Schutt/dpa-Zentralbild-Bildfunk

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Debatou o príspevku za očkovanie pre seniorov ukončilo plénum rokovací deň

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Diskusiou o finančnom príspevku za očkovanie pre ľudí nad 60 rokov ukončili poslanci Národnej rady (NR) SR desiaty rokovací deň 51. schôdze. Pokračovať budú vo štvrtok (9. 12.) ráno, keď by mala poslankyňa Anna Mierna (OĽANO) predstaviť avizovaný pozmeňujúci návrh. Ten by mal…

Prezidentka podpísala novelu zákona, ktorá zmierňuje vplyvy pandémie v kultúre. Odobrila aj presun Múzea SNP pod rezort obrany

0 icon

Bratislava 8. decembra AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Ján Krošlák, Roman Hanc)   Pomôcť osobám v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu má zákon, ktorý mení niektoré normy v pôsobnosti rezortu kultúry v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Zákon, ktorý parlament schválil 24. novembra, dnes podpísala prezidentka Zuzana Čaputová Schválený zákon predlžuje…

Podpálili gigantický vianočný strom pred sídlom televízie Fox News

0 icon

New York 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Richard Drew)   Muža obvinili v stredu z podpaľačstva a ďalších trestných činov za podpálenie 15 metrov vysokého vianočného stromu pred sídlom americkej televízie Fox News v newyorskej časti Midtown Manhattan, informovala polícia Strom pred budovou spoločnosti News Corporation, v ktorej sídli spomínaná televízia Fox…

Odborné organizácie chcú byť súčasťou rozhodovania o tvorbe siete nemocníc

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) i Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vítajú možnosť byť súčasťou komisie, ktorá má pripravovať parametre siete nemocníc na základe pripravovanej reformy. Žiadajú, aby konečné rozhodnutia o sieti neboli len politickými, chcú sa na nich podieľať. Zástupcovia asociácií to…

Lexmann vyzvala šéfov inštitúcií EÚ na diplomatický bojkot ZOH v Pekingu. Aj Kanada oznámila diplomatický bojkot

0 icon

Brusel 8. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann (KDH) v stredu oznámila, že spoluiniciovala výzvu predsedom inštitúcií Európskej únie, ako aj trom najvyšším slovenským ústavným činiteľom na diplomatický bojkot Zimných olympijských hier (ZOH) v Pekingu V stanovisku pre médiá uviedla, že svet…

SKU: Učitelia vnímajú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti odborovým zväzom za logické a správne rozhodnutie

0 icon

Bratislava 8. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)   Slovenská komora učiteľov (SKU) vníma vyhlásenie štrajkovej pohotovosti radou Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku za logické a správne rozhodnutie. Vo svojom stanovisku uviedla, že zásadne nesúhlasí s predloženým návrhom vlády na zvyšovanie platov zamestnancov školstva pre rok 2022 a konanie…

Kolaps budovy na juhu Francúzska si napokon vyžiadal tri obete

0 icon

Paríž 8. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole)   Francúzski záchranári v stredu vytiahli ďalšie dve telá z trosiek bytového domu v juhofrancúzskom prímorskom letovisku Sanary-sur-Mer, čím sa počet obetí tohto nešťastia zvýšil na tri Miestny hasičský zbor uviedol, že odvolal ďalšie pátracie práce, keďže po utorňajšom výbuchu neboli hlásení iní nezvestní.…

Európska komisia chce zriadiť systém rýchlych obchodných sankcií

0 icon

Brusel 8. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron/Pool Photo via AP)   Európska komisia (EK) plánuje zriadenie systému rýchlych obchodných sankcií, ktoré by mohla uvaliť na ktorúkoľvek krajinu mimo bloku, ktorá by sa snažila vynucovať si ekonomické alebo politické zisky EK uviedla, že takýto systém by sa mohol použiť v terajšom spore…

Ústavný súd rozhodol: Časť zákona hovoriaca o izolácii a karanténe je protiústavná. Mikulec sa zatiaľ neplánuje ospravedlňovať

0 icon

Košice 8. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Časti zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré sa týkajú karantény a izolácie, sú protiústavné. V stredu o tom rozhodol Ústavný súd (ÚS) SR. Sčasti tak vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv SR Márie Patakyovej, ktorá žiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv…

Francúzsky minister podal demisiu po tom, ako nepriznal skutočné majetkové pomery

0 icon

Paríž 8. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin / POOL via AP)   Francúzsky minister Alain Griset, ktorý má vo vládnom kabinete na starosti malé a stredné firmy, podal v stredu demisiu. Učinil tak po tom, čo sa ukázalo, že nepriznal celý svoj majetok a príjmy Griset predložil vládnemu úradu dohliadajúcemu na…

Podkasty

„Hranice môže zmeniť len vojna. Želá si nejaký Slovák alebo Maďar na Slovensku vojnu?“ Pýta sa Anton Hrnko v podcaste HS.

icon

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook) Môžeme a máme výhrady k maďarskému premiérovi Orbánovi z hľadiska obáv ani nie tak z neho, ako z jeho schopnosti „oblafnúť“ našich terajších lídrov. Mnohí z nich mu totiž nesiahajú ani po členky. Na 26. zjazde svojej vládnej strany Fidesz ako znovuzvolený predseda slávnostne zdôraznil, že Maďari svoju vlasť, vieru a pôdu nevymenia, ani nepredajú. Tým len...

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Servátka

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi

0icon

Čo o nás povedal T.G. Masaryk pred 100 rokmi Sponzor kníh, bývalý boxerista, šéf hasičov, právnik Peter Korec chystá knižku o T

Slavěna Vorobelová

Matovičovci, povinným očkovaním si zlomíte väzy

0icon

Slovensko stráca svoju tvár. Sme svedkami chaotických opatrení, kde nikto nevie, čo ho čaká zajtra a čo si vládna elita na čele s Matovičom zmyslí a vymyslí. Právne princípy prestali platiť a občan je v neistote. Dostala som do správy text, s ktorým by som sa rada podelila, pretože sa…

Jozef Slávik

Pre mňa vôbec nie stratená varta ...

0icon

Keďže sa na situácii ohľadom blokácie mojich blogov nič k lepšiemu nezmenilo, keďže všetko ostalo po starom, ako aj napriek úcte k všetkým mojim čitateľom a diskutérom, je tento môj blog posledným na stránkach blog.hlavné správy.sk, čím zároveň plním aj svoj sľub. Moja inteligencia a naturel mi nedovoľuje, aby som…

Ivan Štubňa

List z Gambáčikova č. 17

0icon

Vážený pán na šnúrke gatí Matoviča visiaci premiér... Už som Ti dávno nepísal lebo popravde ani nebolo o čom. Tvoji podriadení si naháňajú vlastn

Boris Mesár

Dr. Geert Vanden Bossche : Nenechajte si zničiť prirodzenú imunitu očkovaním !

0icon

Dr. Geert Vanden Bossche varoval pred poškodením imunitného systému očkovaných a pred nevyhnutnými vážnymi následkami, ktoré z toho vyplynú.Renomovaný virológ a bývalý vysoký úradník Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov nedávno varoval pred nebezpečenstvami experimentálnych vakcín COVID-19 prenášajúci

TopDesať

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by ste mali vedieť o spracovaní potravín

0 icon

Prinášame ďalší článok v súvislosti s tým, ako funguje jedlo. Oblasť o to dôležitejšia v tejto COVID-19 dobe. Pozrite sa s nami na to, čo je spracovanie potravín, aké sú ich skryté prísady, či napríklad aj to, čo je surové mlieko bezpečné. Slovo spracovaný sa v dnešnej kultúre pokladá za…

TOP10: Triky, ktoré budeš využívať celý život

0 icon

Zatiaľ čo celý svet zbožňuje superhrdinov, ktorí zachránia svet bez toho, aby si zničili účes, my ti odporúčame pozrieť sa na bežných ľudí, ktorí sú ešte zaujímavejší a ich triky ťa dostanú. Vedia, ako ťa zachrániť pred neočakávaným kýchnutím uprostred rodinnej večere a dokážu opraviť zlomený zips a navliecť ihlu rýchlejšie,…

10+ absurdných máp, ktoré sú také podivné, až sú vtipné

0 icon

Mapy miluje zrejme každý. Možno práve preto, že nám dávajú možnosť cestovať po celom svete, a pritom sa ani nemusieť postaviť zo svojej pohodlnej stoličky. A to platí najmä pre deti internetovej éry a Google Maps či Google Earth. V tomto príspevku však nájdeš pár inak pojatých máp, ktoré si zrejme ešte nevidel.…

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0 icon

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Armádny Magazín

"Pláštenka člena posádky sa dostala do prívodu vzduchu F-35": v Británii pomenovali dôvod pádu stíhačky

0 icon

Veľká Británia, 8.december 2021 (AM) – Minulý týždeň sa objavili zábery z pádu stíhačky F-35 do mora z paluby britskej lietadlovej lode Queen Elizabeth. Zábery ukazujú, ako sa bojové lietadlo vyvalí na okraj vzletu veľmi nízkou rýchlosťou a ako sa pilot katapultuje pri súčasnom páde lietadla do mora.

V obrannom rozpočte USA sa navrhuje 300 miliónov dolárov pre Ukrajinu

0 icon

USA, 8.december 2021 (AM, Sputnik) – V Spojených štátoch predložili návrh obranného rozpočtu na rok 2022. Text zverejnil osobitný výbor Snemovne reprezentantov. Návrh zákona neobsahoval

Zakážeme pohraničníkom smartfóny: V súvislosti s popravami migrantov na hraniciach Ukrajiny sa konalo mimoriadne zasadnutie

0 icon

Ukrajina, 8.december 2021 (AM) – Začiatkom decembra sme informovali o streľbe ukrajinských pohraničníkov na migrantov, ktorí sa presúvali z Bieloruska na Ukrajinu

GLOBSEC za hlavnú hrozbu na Slovensku označuje sympatie k Rusku

0 icon

Slovensko, 8.december 2021 (AM) – Sympatie Slovákov k Rusku sú jednou z najväčších slabín v kontexte zraniteľnosti krajiny voči zahraničnému vplyvu. Uvádza sa to v štúdii medzinárodnej poradenskej spol

Obmedzená zóna: Prečo moderné lietadlá nikdy nelietajú nad Antarktídou

0 icon

Antarktída, 8.december 2021 (AM) – Existuje niekoľko dôvodov a všetky súvisia s bezpečnosťou ľudí na oblohe. Prečo Antarktída nikomu nepatrí?   1. decembra 1959, keď vrcholila studená vojna, bola Antarktída vyhlásená za demilitarizovanú a bezletovú zónu. Svetové spoločenstvo sa dôvodne obávalo militarizácie šiesteho kontinentu a

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Snehové vločky ležia na vrchole trávy

Autor: TASR/Martin Schutt/dpa-Zentralbild-Bildfunk

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali