Návrh sťažovateľa vrátiť vec prezidentovi SR na ďalšie konanie, súd zamietol. Čentéšovi však priznal finančné odškodnenie v sume 60.000 eur. Kancelária prezidenta SR je mu povinná vyplatiť aj súdne trovy v sume 2222 eur. “Proti tomuto rozhodnutiu nie je možné podať opravný prostriedok,” uviedol sudca Orosz.
Prokurátor Čentéš rozhodnutie ÚS SR privítal s tým, že prvýkrát v histórii ÚS SR konštatoval porušenie práva fyzickej osoby zo strany prezidenta SR. “Oceňujem, že Ústavný súd nepodľahol tlakom a rozhodol nezávisle. Dnešné rozhodnutie ÚS SR prispieva k prehĺbeniu právneho štátu v podmienkach SR, pretože v mojej kauze išlo o ďalší charakter tohto štátu. Išlo o to, či môže štátny orgán porušiť právo fyzickej osoby,” povedal Čentéš v reakcii pre novinárov. Uviedol, že peňažné prostriedky po odpočítaní nákladov na obhajobu prevažne zašle detskému hospicu Plamienok a v menšej sume občianskemu združeniu VIA JURIS.
Napriek tomu, že Národná rada SR v roku 2011 zvolila Čentéša za generálneho prokurátora, vtedajší prezident Ivan Gašparovič ho odmietol vymenovať. Tento krok koncom roku 2012 zdôvodnil pochybnosťami, ktoré sprevádzali jeho voľbu v parlamente, ako aj to, že ako prokurátor v júli 2011 skartoval výpoveď poslanca Igora Matoviča (OĽaNO) o korupcii v politike. Čentéš sa obhajoval, že ku skartácii došlo omylom.
Ústavný súd argumenty exprezidenta Gašparoviča na nevymenovanie Čentéša neuznal. Rovnako mu nepriznal ani pozíciu účastníka konania, ktorej sa domáhal, s odôvodnením, že už nevykonáva prezidentské právomoci. V tejto súvislosti neprijal ani jeho námietky predpojatosti voči dvom členom I. senátu. Námietky voči sudcom, ktoré Gašparovič vzniesol ešte ako prezident, totiž jeho nástupca vo funkcii Andrej Kiska stiahol.
Na dnešné verejné pojednávanie prišiel ako divák aj Gašparovič. V písomnom vyjadrení, ktorý mu súd pred tým umožnil, trval na svojich námietkach predpojatosti voči dvom členom senátu. Išlo o predsedu senátu Orosza a sudkyňu Ľudmilu Gajdošíkovú. “Tento senát nebol oprávnený v takejto veci rozhodovať, keďže som vyslovil námietky predpojatosti a o týchto námietkach dosiaľ nebolo rozhodnuté,” povedal Gašparovič pre novinárov. Trval na svojich dôvodoch nevymenovať Čentéša za šéfa prokuratúry, ktoré podľa neho na pojednávaní neboli vyvrátené. Rozhodnutie súdu označil za “prehru občanov SR práve v čase boja proti korupcii”.
Napriek tomu, že Národná rada SR za vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) ho v roku 2011 zvolila za šéfa prokuratúry, vtedajší prezident Gašparovič ho odmietol vymenovať. Súčasný parlament s väčšinou poslancov Smeru-SD napokon zvolil v júni 2013 za generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorého následne prezident Gašparovič aj vymenoval.
Súčasný najvyšší ústavný činiteľ Andrej Kiska privítal, že ÚS o tomto závažnom prípade rozhodol. “Kancelária prezidenta zatiaľ písomné rozhodnutie Ústavného súdu SR nedostala,” uviedol šéf komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Roman Krpelan.
Premiér: Pri generálnom prokurátorovi nevidím cestu späť
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) nevidí napriek dnešnému rozhodnutiu Ústavného súdu SR v otázke generálneho prokurátora cestu späť. Vyhlásil to na tlačovej konferencii s tým, že rešpektuje dnešný verdikt súdu, podľa ktorého bývalý prezident Ivan Gašparovič nevymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora porušil jeho práva.
“Nepoznám rozhodnutie ústavného súdu, počujem to prvýkrát. Rešpektujem ho, ale neverím, že sme my urobili chybu. Prezident Ivan Gašparovič rozhodol o nevymenovaní pána Čentéša a bol potom legitímne zvolený za generálneho prokurátora Jaromír Čižnár. Nevidím cestu späť,” zdôraznil Fico.
Predseda SaS Richard Sulík si myslí, že v ideálnom prípade by mal Čižnár po tomto verdikte odstúpiť a uvoľniť miesto Čentéšovi. “Od začiatku tvrdíme, že Ivan Gašparovič nesplnil svoje povinnosti a dnes to aj ústavný súd potvrdil. Sadneme si s našimi právnikmi a budeme skúmať, aké sú teraz možnosti,” avizoval.
Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan je rád, že ÚS potvrdil názor, že Čentéš mal byť vymenovaný. “Aj keď mu to trošku trvalo, som rád, že súd dospel k takémuto rozhodnutiu,” poznamenal.
Miroslav Kadúc (OĽaNO) nie je verdiktom súdu prekvapený. “Nemilo prekvapený som z toho, čo sa bude diať teraz. Počkám si na odôvodnenie rozhodnutia, lebo nastala situácia, keď sa javí, že by sme mali mať dvoch generálnych prokurátorov,” reagoval s tým, že voľba Čižnára zrejme nebola v súlade s právom. Tiež si chce počkať, kto zaplatí Čentéšovi nemajetkovú ujmu. “Dúfam, že to nebudú občania,” dodal.
Kaliňák: Čižnár svoju legitimitu nestratil, bol riadne zvolený
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár nestratil po dnešnom rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) SR svoju legitimitu. Myslí si to minister vnútra a podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák s tým, že rozhodnutie ÚS ako vždy rešpektuje.
“Jaromír Čižnár bol riadne zvolený a jeho voľbu nikto nikdy nenapadol. Na generálnej prokuratúre (GP) bolo dvojročné vákuum a neviem si predstaviť, čo by bolo na GP dnes, keby nenastúpil Čižnár,” zdôraznil Kaliňák.
Minister je zároveň presvedčený, že ÚS by mal rozhodovať rovnako aj v budúcnosti, čo bude znamenať mnoho vecí. “Na stole máme rovnaký prípad, keď prezident Andrej Kiska odmietol vymenovať dvoch kandidátov na ústavných sudcov. Myslím si, že je to paralelný prípad a uvidíme, ako ÚS rozhodne,” povedal.
“Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa najskôr musí oboznámiť s celým rozhodnutím Ústavného súdu SR. Doterajšie vyjadrenia generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktoré v tejto súvislosti verejne prezentoval, naďalej platia,” sprostredkovala dnes reakciu Čižnára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.
Čižnár ešte deň pred svojím zvolením do funkcie uviedol, že ak ÚS potvrdí, že on svojou účasťou na voľbe porušil práva Jozefa Čentéša, odstúpi z funkcie generálneho prokurátora. Ak však ÚS povie, že Čentéšove práva porušil napr. prezident SR Ivan Gašparovič tým, že ho nevymenoval, Čižnár vo funkcii ostane.
ml