“V konečnom dôsledku prídu USA na trhy, kde teraz dominujú štátne spoločnosti Ruska a Číny, a obnovia našu pozíciu ako svetového lídra v exporte najlepších technológií v oblasti jadrovej energetiky, a zároveň aj prísnych noriem nešírenia,“ uvádza sa v dokumente, ktorý bol predložený na posúdenie prezidentovi Donaldovi Trumpovi.
Ministerstvo energetiky navrhuje o.i., aby bolo Moskve a Pekingu zabránené v nadviazaní pevných vzťahov s “viacerými východoeurópskymi a africkými štátmi“.
Autori stratégie chcú okrem toho poskytnúť americkej Komisii pre jadrové regulovanie právomoc “odmietať dovoz jadrového paliva vyrobeného v Rusku a Číne s cieľom zabezpečenia bezpečnosti“.
“Schopnosť zahraničných štátnych podnikov zabezpečovať cyklus spracovania jadrového paliva pre získanie dominujúceho postavenia na trhu a pevné dvojstranné vzťahy môžu byť vážnymi geopolitickými výzvami pre Spojené štáty,” uvádza sa v stratégii.
V tejto súvislosti autori dokumentu navrhujú zníženie objemu ruského jadrového paliva povoleného k dovozu do USA. Ide o.i. o odpor činnosti spoločností štátnej korporácie Rosatom a TVEL.
V roku 2016 podpísala TVEL prvú dohodu s jedným z amerických operátorov jadrových elektrární o testovacej a priemyselnej prevádzke svojho jadrového paliva TVS–Kvadrat.
Predtým oznámili, že objem zahraničných objednávok Rosatomu na desaťročné obdobie bude podľa výsledkov roka 2019 činiť 133 až 135 miliárd dolárov. Desaťročné portfólio objednávok obsahuje projekty, ktoré majú byť za túto dobu splnené.
Do portfólia zahraničných objednávok Rosatomu patria nielen dohody o výstavbe jadrových energetických blokov, ale aj dohody v iných oblastiach mierového atómu. V súčasnej dobe sú v tomto portfóliu projekty 36 energetických blokov jadrových elektrární v rôznych krajinách sveta v tej či inej etape ich realizácie.