Podľa denníka The Wall Street Journal na súši nie je dostatok skladovacích kapacít kvôli prebytku ropy v nádržiach. Traderi si musia prenajímať tankery, aby v nich skladovali surovinu. Podobná situácia vznikla aj pri pobreží Malty a Juhoafrickej republiky.
Svetové ropné nádrže sa rýchlo napĺňajú kvôli pádu dopytu v situácii pandémie koronavírusu. Minulý týždeň americké ministerstvo energetiky informovalo o náraste zásob na 518,6 milióna barelov.
Pokles cien ropy
Rozšírenie koronavírusu spôsobilo prudký pokles dopytu po rope, pretože mnoho štátov uzavrelo svoje hranice a podniky pozastavili prevádzku.
Kotácie sa tiež zrútili, pretože v marci sa organizácia OPEC+ nedokázala dohodnúť o novej zmluve. Členovia aliancie uzavreli novú dohodu v polovici apríla, ale to nepomohlo stabilizovať ceny.
OPEC a Medzinárodná energetická agentúra tento rok očakávajú rekordný pokles dopytu po surovinách vzhľadom k prebytočnej rope na trhu.
Výsledky rokovaní medzi krajinami OPEC+ a G20
Aliancia OPEC+, ktorá existuje od roku 2017, sa po mesačnej prestávke zhodla na novej dohode o znížení produkcie ropy na stabilizáciu trhu v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Bude platiť od mája 2020 do konca apríla 2022, ale v prípade nutnosti môže byť predĺžená alebo skrátená.
Za týchto podmienok sa plánuje zníženie produkcie v troch fázach od úrovne októbra 2018: o 10 miliónov barelov denne v máji a júni, 8 miliónov v júli až decembri a 6 miliónov až do ukončenia dohody.
Rusko a Saudská Arábia, hlavný zástupcovia dohody, na seba vezmú polovicu celkového zníženia produkcie aliancie. Uskutočnia z vlastnej referenčnej základne z 11 miliónov barelov denne na 8,5 milióna, 9 miliónov a 9,5 milióna v každej fáze. Pritom evidencia plnenie záväzkov aliancie bude vedená len pre ropu, ako je obvyklé v krajinách OPEC, bez kondenzátu.