To chcelo diskusiou mobilizovať aktérov kultúry na riešenie problémov spôsobených ochorením Covid-19. Urobiť tak chce výmenou skúseností o riešeniach na zmiernenie dopadov krízy na všetky oblasti kultúry a kreatívne odvetvia.
Kutaš informoval o konkrétnych opatreniach, ktoré prijala Vláda SR na pomoc kultúrnemu a kreatívnemu priemyslu. Akcentoval predovšetkým pomoc umelcom, autorom a kultúrnym organizáciám prostredníctvom priamej finančnej pomoci zameranej na stimulovanie tvorby a distribúcie kultúrneho obsahu, pričom potvrdil pripravenosť Slovenska podieľať sa na obnovení kultúrnych aktivít po skončení krízy. Za mimoriadne dôležitý pri hľadaní riešení označil komplexný zber dát o hospodárskych dopadoch, keďže sektor kultúry sa vyznačuje širokým spektrom aktérov so špecifickými potrebami. „Práve oni musia byť zahrnutí do otvoreného dialógu, aby sme spoločne prijali opatrenia pre ich hospodársku záchranu a následné oživenie,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu kultúry.
Na diskusii sa zúčastnilo 132 členských krajín UNESCO, vrátane 23 členských štátov Európskej únie. Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulay vyzvala k solidarite a spolupráci v tejto neľahkej situácii. Pripomenula, že v kultúre sú ohrozené milióny pracovných miest a kríza má potenciál prehĺbiť priepastné rozdiely medzi krajinami v prístupe k digitálnym médiám. Dodala, že obnovenie ekonomiky po kríze sa nezaobíde bez účasti kultúrneho sektora a vyzdvihla dôležitú úlohu nových technológií pri distribúcii kultúrneho programu v období šírenia vírusu. Generálna riaditeľka zároveň vyjadrila podporu účastníkom stretnutia pri aktívnom zapájaní sa do hľadania spoločných riešení na zmiernenie dopadov na kultúru a na revitalizáciu tvorby a distribúcie kultúrneho obsahu.