Uhrík v rozhovore pre Hlavné správy: Opozícia teraz musí byť maximálne pozorná a akčná, aby čo najviac bránila tejto vláde škodiť

Bratislava 23. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív Milan Uhrík)

 

Na slovenskej politickej scéne sa už pol roka nachádza politický subjekt s názvom hnutie Republika. Aké sú jeho ciele a aké sú podmienky dnešnej reality, v ktorých sa snaží ich napĺňať, to sme sa pýtali jeho predsedu Milana Uhríka

Milan Uhrík
Na snímke predseda hnutia REPUBLIKA Milan Uhrík

 

Hlavné správy: Ako hodnotíte prvý polrok existencie hnutia Republika?

Uhrík: Dá sa to zhrnúť jedným slovom: expandujeme. Prichádzajú noví členovia, rozširujeme odborné tímy a pracujeme ako sa dá. Výsledkom je, že už aj mainstreamové prieskumy, ktoré samozrejme berieme s rezervou, nás už všetky posielajú cez päťpercentnú hranicu do Národnej rady.

Na jednej strane ma teší, že po polroku existencie sa Republika stala v podstate lídrom pronárodných síl na Slovensku, keďže podľa všetkých prieskumov je najsilnejšou stranou v tomto spektre. Na druhej strane ma však mrzí, že stále to vyzerá tak, že keby sa voľby naozaj konali v blízkej budúcnosti, príliš veľa percent vlasteneckých hlasov by prepadlo. A teda stále tu je naliehavá potreba hľadať nejaký spôsob, aby sa to nestalo.

 

Hlavné správy: Na facebooku zaznamenávate nárasty, aké vám môžu závidieť takmer všetky ostatné strany. Verejnosť si všíma, že vaši členovia sa angažujú v rôznych záležitostiach. Vidno pána Mazureka, taktiež pána Suju, ktorý bojuje proti podfuku s národnými parkmi…

Uhrík: Snažíme sa. Situácia si vyžaduje, aby sme boli aktívni, veď každý vidí, čo táto vláda robí s ľuďmi, ako ohýba právo a pošliapava všetko, čo sa pošliapať dá. Za takýchto okolností sa od opozície prirodzene očakáva, že bude aktívna, a že to k niečomu aj povedie.

Bojujeme na všetkých frontoch. Spomínali ste národné parky, tam sa náš tím snaží dosiahnuť, aby skupina okolo Budaja nemohla verejnosti spod kontroly vyfúknuť prírodné bohatstvo v slovenských lesoch. Opozícia teraz musí byť veľmi pozorná a akčná, aby v maximálnej možnej miere bránila tejto vláde škodiť.

Tento týždeň sa konal protest súkromných autobusových dopravcov, ktorí prichádzajú o živobytie, keďže vláda zaviedla na Slovensku aj na hraniciach obmedzenia a im dramaticky ubudli zákazky. Nekonajú sa autobusové zájazdy ani výlety a títo dopravcovia krachujú. Preto prišli protestovať. Boli tam aj naši ľudia a vybavili dopravcom stretnutie s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom, ktorý už dlhé mesiace sľubuje nejakú schému pomoci, že im štát dá za ich straty kompenzáciu.

 

Hlavné správy: Protestujúci autobusoví dopravcovia sa najprv stretli s predsedom parlamentu Borisom Kollárom. To stretnutie ste tiež sprostredkovali vy?

Uhrík: Áno, to riešili naši poslanci. Tí dopravcovia prišli protestovať na autobusoch najprv pred úrad vlády, potom prešli pred Národnú radu a my sme im ponúkli, že vieme sprostredkovať stretnutie s Borisom Kollárom. Preto s ním, keďže minister Doležal je nominantom jeho hnutia Sme rodina.

 

Hlavné správy: Čo si myslíte o tej takzvanej „vojne policajtov“?

Uhrík: Neviem či na Slovensku vôbec niekto vie, aká je celá skutočná pravda o tejto záležitosti. Nehovorím teraz o rôznych hypotézach a úvahách, ale o realite, ako to je naozaj. Poviem to na rovinu: ja to vnímam ako súboj dvoch mafiánskych skupín – tej pôvodnej, ktorá ovládala políciu pod vedením Bödöra a spol., a tejto druhej, ktorá nie je o nič lepšia, ba skôr naopak.

Veľmi dobre si pamätám, ako to fungovalo aj s pánom Kováčikom. Aj my sme mu podávali trestné oznámenia, ktoré zametal pod koberec, boli sme dokonca u neho na návšteve a aj nás odmietol, že sa nedá nič robiť, páchateľ je neznámy, skutok sa nestal. Takže si nerobíme ilúzie, že to bolo všetko čisté a on je nejaký politický väzeň.

Ale na druhej strane si nerobíme ilúzie ani o súčasnej vládnej moci na čele s Mikulcom a prípadne aj Kollárovcami, ktorí majú pod kontrolou silové zložky, nehovoriac už o ministrovi Naďovi – to je kapitola sama osebe. O týchto si už vôbec netreba robiť ilúzie – toto, čo je tu teraz, je asi ešte horšie, než to, čo tu bolo predtým.

Podľa mňa, čo sa tu teraz deje, nie je vojna policajtov, ale skôr prirodzený boj dvoch záujmových skupín: prívržencov predchádzajúcej vlády, ktorí sa snažia nejakým spôsobom prežiť a pomáhať tým svojim, a prívržencov súčasnej vlády, ktorí sa to snažia celé ovládnuť. V každom prípade však je výsledok ten, že dochádza k neuveriteľnému rozvratu celého štátneho aparátu. Štát v podstate prestáva fungovať, niečo takéto tu ešte nebolo.

 

Hlavné správy: Blížia sa voľby, možno aj predčasné, a prieskumy hovoria (to všetko sa samozrejme môže ešte tisíckrát zmeniť), že sa tu črtajú dva veľké bloky: na jednej strane rôzne protislovenské, miestami až satanistické živly, na druhej strane zoskupenie okolo sociálnej demokracie. Teoreticky by mohla nastať situácia, že Republika bude tým rozhodujúcim subjektom, od ktorého bude závisieť, kto bude skladať vládu. Ako by ste sa zachovali v takejto situácii? Volili by ste menšie zlo, boli by ste ochotní za takých podmienok vstúpiť do takej koalície?

Uhrík: Je to veľmi predčasná otzka. Vždy všetko záleží na tom, ako voliči rozdajú karty, aké vzniknú politické pomery síl.

Naozaj sa na to ťažko odpovedá: ak povieme, že nechceme ísť s tými dnešnými mafiánmi a amatérmi na čele s OľaNO, SaS, Bihariovou a Kollárovcami, tak nám zostáva na výber len Smer a Hlas, prípadne KDH alebo niekto iný, ak by sa dostal do parlamentu. A naopak, ak povieme, že nechceme ísť so Smerom a Hlasom, pretože si pamätáme na Lajčáka, Beňovú, Kováčika a podobných, tak nám zostáva na výber Matovič, Kollár, Sulík či Bihariová.

Ale keby teoreticky prišlo na to a hrozilo by, že by Slovensko malo progresívnu slniečkarsku dúhovú vládu, tak by sme rozhodne museli voliť menšie zlo a ísť do koalície s niekým, kto liberálny nebude. Je isté, že by sme urobili všetko pre to, aby sme takej vláde zabránili.

 

Hlavné správy: Čo je nové v europarlamente? Teraz na jeseň by sa tam mali diať zaujímavé veci…

Uhrík: Je toho veľa, teraz sa to rozhýbalo aj v EÚ. Posledné plenárne zasadnutie, ktoré bolo minulý týždeň v Štrasburgu, bolo veľmi zaujímavé. Neodmysliteľné je tradičné protiruské besnenie, ktoré tentoraz súviselo s tým, že v Rusku sa konali voľby do Štátnej dumy. Samozrejme, EÚ už dopredu vedela, že budú zmanipulované, niektorí europoslanci vyzývali, aby europarlament neuznal výsledky týchto volieb, ba dokonca, že by nemal uznať potom ani nového ruského prezidenta.

Ja som proti tomu tvrdo vystúpil, toto protiruské šialenstvo prekročilo už naozaj všetky medze. Už to vyslovene pripomína štvanie do vojny: za každú cenu iba kydať a hľadať s mikroskopom, čo je na Rusku zlé, hlavne aby bolo čo kritizovať.

Oveľa dôležitejšia vec, ktorá bola žiaľ schválená, však bola výzva Európskej komisii (EK), aby členské štáty uznávali rozsudok Súdneho dvora EÚ v kauze Coman & Hamilton, ktorý rozhodol, že homosexuálne manželstvá uzatvorené v jednom členskom štáte majú byť uznávané vo všetkých členských štátoch EÚ. To znamená, že dvaja homosexuáli, ktorí sa vezmú napríklad v Nemecku, musia mať svoje práva garantované aj na Slovensku, vrátane adopcie detí, dedenia a pod.

My toto samozrejme odmietame, ide o nechutné podpultové presadzovanie LGBT agendy – keď sa im to nedarí do legislatívy presadiť otvorene, tak to skúšajú takýmto spôsobom, cez uznávanie rozhodnutí Európskeho súdu, ktoré sa všetky členské štáty zaviazali uznávať. Je to nechutná záležitosť, ktorej musíme zabrániť.

Ďalšia zaujímavá vec, ktorá sa objavila, bola výzva na zavedenie nového trestného činu, ktorý nazvali „rodovo motivované násilie“. Je to akási obdoba Istanbulského dohovoru – aj v uznesení sa spomína, že nie všetky európske štáty ratifikovali Istanbulský dohovor, a preto chcú využiť kompetenciu EK, ktorá má možnosť zavádzať nové trestné činy cezhraničného, nadnárodného významu. K činom ako pranie špinavých peňazí, obchod s bielym mäsom a podobným chcú pridať aj toto „rodovo motivované násilie“.

Samozrejme, my v žiadnom prípade neobhajujeme žiadne násilie, či už na ženách, deťoch či mužoch. Tu však ide o rovnaký problém ako v prípade Istanbulského dohovoru: celá definícia „rodovo motivovaného násilia“, celý ten dokument bol „rodovo“ definovaný a vzťahoval sa aj na transsexuálov, ktorí by sa identifikovali ako ženy. Ide tu opäť o podprahové podsúvanie genderovej ideológie. Mňa trochu sklamalo, ako hlasovali slovenskí europoslanci: proti som bol len ja a pani Lexmann z KDH, ostatní sa buď zdržali alebo boli za, prípadne boli neprítomní.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V košickej katedrále otvorili prvú fázu nadchádzajúcej synody

0 icon

Košice 17. októbra 2021 (HSP/TSKE/Foto:Slavomír Gereg, Lukáš Gereg, Slovenský historický ústav v Ríme)   Svätý otec František v nedeľu 10. októbra vo Vatikáne slávnostne otvoril synodálny proces trvajúci tri roky. Pozostáva z konzultácií a rozlišovania, rozčlenený do troch fáz, ktorý vyvrcholí zhromaždením v októbri 2023 v Ríme Témou tohto podujatia…

Šláger Trnava – Slovan prerušili výtržnosti, následne ho predčasne ukončili

0 icon

Trnava 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Šláger 11. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava sa v nedeľu nedohral. Hlavný rozhodca Filip Glova ho predčasne ukončil po dlhej prestávke, ktorú spôsobili výtržnosti fanúšikov Približne po štvrťhodine hry prerušili priamy súboj o prvé miesto…

Poľský minister obrany obhajuje ostnatý plot i plánovaný pevný múr na hranici

0 icon

Varšava 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, Pool)   Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak obhajuje rozhodnutie Varšavy mať na hraniciach s Bieloruskom plot z ostnatého drôtu, keďže v určitých častiach Európy rastú obavy, že do Európskej únie môže nelegálne začať prenikať čoraz viac migrantov. Napísala o tom v nedeľu agentúra DPA…

Slovensko na daniach z príjmov právnických osôb vybralo viac, ako sa čakalo, tvrdí Marián Viskupič

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko na daniach z príjmov právnických osôb vybralo za minulý rok viac peňazí, ako sa čakalo. Po skončení finančnej krízy spôsobenej koronavírusom sa preto krajina bude môcť z jej následkov zotaviť finančne rýchlejšie. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predseda Výboru…

Riziko blackoutov na Slovensku je minimálne, uisťuje SEPS

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Oliver Berg)   Riziko blackoutov v elektrickej sieti na Slovensku je minimálne. Pre agentúru SITA to potvrdila Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) „V úzkej spolupráci s ostatnými prevádzkovateľmi prenosových sústav v Európe vynakladáme veľké množstvo úsilia a financií na zachovanie bezpečnej prevádzky synchrónne prepojenej prenosovej sústavy.…

Slovensko využilo z európskych peňazí necelú polovicu, do konca roka 2023 zostáva vyčerpať ešte deväť miliárd eur

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 k 30. septembru tohto roka 7,558 mld. eur, teda 45,32 % z celkovej ich alokácie 16,678 mld. eur. Oproti koncu minulého roka čerpanie vzrástlo o 1,124 mld. eur a miera o 3,38…

Čaká nás ďalšie „nepovinné“ celoplošné testovanie? Matovič to nevylúčil, lebo podľa neho smerujeme do „krutej zimy“

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Igor Matovič nevylúčil, že by sa na Slovensku mohol zopakovať projekt celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19, ktoré podľa neho v minulosti pomohlo zastaviť šírenie koronavírusu. Rozhodnutie o prípadnom opätovnom uskutočnení celoplošného testovania bude hlavne v rukách ministerstva zdravotníctva. V diskusnej relácií…

Fico na „čapicovom“ proteste vyzval prezidentku, aby nebránila referendu

0 icon

Rimavská Sobota 17. októbra 2021 (HSP/SITA/Foto:Facebook, TASR-Ján Krošlák, Dano Veselský)   V Rimavskej Sobote sa o 14.00 h začal "čapicový" protest, ktorý zvolala strana Smer-SD. Predseda strany Smer-SD Robert Fico naň pozval všetkých, ktorí majú plné zuby tejto vládnej junty. V závere zaznela báseň Mor ho! a pieseň Na kráľovej…

Saakašviliho zdravotný stav sa zhoršuje, podľa advokáta by mal dostať milosť

0 icon

Tbilisi 17. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Zdravotný stav bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorý už 17. deň drží vo väzenskej cele protestnú hladovku, sa zhoršuje, povedal v nedeľu podľa agentúry Interfax exprezidentov osobný lekár Nikoloz Kipšidze „Jeho zdravotný stav sa zhoršuje, čo bolo celkom predvídateľné," povedal lekár s tým,…

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku pre požiar strechy pozastavila časť plánovaných operácií

0 icon

Bratislava 17. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:liptov112, Facebook, TASR-Jaroslav Novák)   Strechu Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku zachvátil požiar. Informáciu priniesol portál liptov112.sk. Požiar bol ohlásený krátko pred 11-tou hodinou. Podľa medializovaných informácií začala horieť strecha chirurgického pavilónu. Z nemocnice aktuálne evakuujú pacientov Portál liptov112.sk uviedol, že na miesto smerujú hasičské…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Cenzúra už zasiahla aj mňa a to za posledný mesiac až dvakrát.

0icon

Ako to celé začalo? Dňa 26.4.2020 som na Sme napísal článok "Prečo moje rúško neochráni teba a tvoje mňa." V diskusii pod článkom bolo 100 percent negatívnych reakcii a tak môj blog po niekoľkých hodinách od napísania presunuli na vedlajšiu stránku Sme čo sa rovnalo cca pätinovej čítanosti oproti čítanosti…

Peter Štrba

Jordan Peterson a ďalšia tvrdá feministka

0icon

Prinášam vám ďalší výborný rozhovor, v ktorom sa kanadský profesor psychológie Jordan Peterson rozpráva tentoraz s redaktorkou magazínu GQ Helen Lewisovou. O zaujímavosti tejto diskusie svedčí aj fakt, že v počte pozretí na YouTube (42 miliónov) prekonala ešte aj tú známejšiu s Kathy Newmanovou z Channel 4 (33 miliónov). Témami…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť VI.

0icon

Štátna moc ako demokratická autorita môže významne a pozitívne udržiavať požiadavku politickej rovnosti s majetkovou nerovnosťou. Samotné využitie kritéria osobnej voľby všetkých občanov je veľmi dôležité, pretože môže dávať záruky pre udržanie štátnej suverenity a tým aj udržanie na uzde všetke tie nadnárodné korporácie, ktoré sa hrajú na Boha a…

Ivan Holek

Poznajme konečne, ako je to so skutočnou Pravdou!

0icon

Neustále žasnem nad tým, ako sú mnohé súčasné významné osobnosti absolútne nevedomé v základých otázkach bytia. Dosiahli síce značné úspechy vo svojich odboroch činnosti, avšak v poznaní najhlbších súvislostí života tápu.

Marián Moravčík

Ako médiá modelujú myšlienkové automatizmy

0icon

Lebo Fico Vari každý si všimol, že médiá hlavného prúdu majú svoje obľúbené záporné postavičky, s ktorými sa spájajú len samé negatívne veci. Jednou z takých je aj Robert Fico. Je možné, že keby sme podrobne prehľadali ich internetové archívy, nenašli by sme o Robertovi Ficovi ani jednu pozitívnu zmienku.

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Neuveriteľné silné fotky. 10 ľudí, ktorí nakopali rakovine zadok

0 icon

Len málo vecí v živote človeka je ťažších ako prekonanie rakoviny. Ale v tomto inšpirujúcom článku sa sám presvedčíš, že ak existuje na svete jedina vec tvrdejšia než rakovina, sú to títo borci. Naozaj silné fotky! Všetci ľudia na fotografiách nižšie bojovali a porazili jednu z hlavných príčin smrti na svete. Niektorí z nich dostali toto zákerné ochorenie ako deti, iní v…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok týkajúci sa Biblie, knihy Enocha a padlých anjelov, o ktorých osude sme načrtli aj v predchádzajúcich článkoch. Začíname prvou časťou. Anjeli z knihy Enoch sa neskôr stali hrdinami ezoterickej literatúry a začali v nej žiť svojim vlastným životom. Najčastejšie tu boli premenení v démonov ochotných prepožičať…

10 hudobných žánrov, ktoré (bohužiaľ alebo vďaka bohu) postupne vymreli

0 icon

Všetko dobré alebo zlé sa jedného dňa skončí a hudobné trendy nie sú výnimkou. V tomto článku sa pozrieme na 10 hudobných žánrov, o ktorých dnes už niet ani chýru ani slychu. V tomto zozname nájdeš 10 najvýznamnejších hudobných žánrov, ktoré (v niektorých prípadoch bohužiaľ, v iných vďaka bohu) už určite nezačuješ z rádia. Každý z týchto žánrov…

10 fotografií naháňajúcich hrôzu, na ktoré sa nebudeš môcť prestať pozerať

0 icon

Všetci to poznáme. Niektoré fotografie nám síce naháňajú hrôzu, no napriek tomu na ne nemôžeme prestať zízať. Jednoducho je na nich niečo tak zvrátene magické, čo nás priťahuje. Tajomstvo úspechu týchto konkrétnych 10 fotografií spočíva v tom, že v podstate ide o úplne obyčajné a bežné veci, ktoré nejakým zázrakom…

Konzervovanie: 8 spôsobov, ako to robiť správne

0 icon

To, vďaka čomu sú potraviny výživné, ich zároveň robí náchylnými na kontamináciu a rozklad. Konzervovanie preto vždy predstavovalo hlavnú oblasť záujmu náuky o jedle a kultúr už od staroveku. V rámci článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o konzervovaní pravdepodobne ešte nevedeli. Prírodné procesy vrátane rozmnožovania mikroorganizmov, oxidácie,…

Armádny Magazín

Americké spravodajské služby „zaspali“ vývoj novej čínskej hypersonickej rakety

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM) – Americká rozviedka "zaspala" čínsky vývoj novej hypersonickej rakety, ktorá je schopná dosiahnuť na územie USA a súčasne nosiť jadrové zbrane. Čína testovala hypersonickú jadrovú raketu, ktorá obehla zemeguľu a zasiahla cieľ, čo veľmi prekvapilo americké spravodajské služby. "Nevieme, ako to urobili," Informuje o tom denní

V Spojených štátoch označili ruskú stíhačku Su-27 za jednu z najlepších na svete

0 icon

USA, 17. október 2021 (AM, Sputnik) –Ruská stíhačka Su-27 je jednou z najlepších stíhačiek štvrtej generácie na svete. Napísal o tom 15. októbra americký

Izraelský analytik Kedmi východoeurópskym lídrom: „Pozrite sa na Saakašviliho kde Vás dovedie protiruská politika“

0 icon

Izrael, 17. október 2021 (AM) – Ukrajinské úrady a niektorí predstavitelia bieloruskej politickej elity by si podľa izraelského experta mali dať pozor na smutný osud bývalého gruzínskeho prezidenta. Počas televíznej šou na kanáli Rusko-1 izraelský politológ Jakov Kedmi povedal, že Saakašviliho, ktorý už dlhé roky koná v amerických záujmoch, opustili jeho…

O 5 rokov neskôr. Čoho sa báli vrahovia veliteľa Motorolu?

0 icon

Donecká republika, 16. október 2021 (AM) – Dnes uplynulo presne 5 rokov od smrti veliteľa protitankovej špeciálnej jednotky „Sparta“ Doneckej ľudovej republiky Arsena Pavlova, známeho ako Motorola, ktorý zomrel na následky teroristického útoku.  

Lode bez orientácie. Pri vchode do Kerčského prielivu sa objavil „Bermudský trojuholník“

0 icon

Rusko, 16. október 2021 (AM) – Letecká navigácia v oblasti Kerčského prielivu a časti Čierneho mora, ktorá sa nachádza na juhu, sa ukázala ako prakticky nemožná. Neznámy systém elektronického boja ruší všetky elektronické signály v tomto regióne.   Pravidelné lety amerických prieskumných lietadiel k ruským hraniciam umožnili zistiť, že v oblasti…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali