Americký prezident si vzal Čínu na paškál, keď sa ho jeden zo žurnalistov spýtal, prečo Peking neniesol žiadne “následky” za “dezinformovanie” počas pandémie.
“To vám nepoviem. Čína to zistí. Prečo by som vám to mal hovoriť? “Odpovedal Trump. “Ako viete, že neexistujú žiadne následky? Zistíte to,” dodal.
Jeho slová prišli v rovnakom čase, kedy americký senát začal vyšetrovať reakciu na pandémiu koronavírusu. Senátor Ron Johnson vyhlásil, že vyšetrovanie bude klásť ťažké otázky týkajúce sa toho, prečo neboli Spojené štáty pripravené krízu zvládnuť. Vyšetrovanie sa tiež bude zaoberať Svetovou zdravotníckou organizáciou a Čínou.
“Odkiaľ to všetko prišlo? Bolo to z prenosu medzi zvieraťom a človekom? Bolo to z laboratória v Číne? “Povedal Johnson v pondelok. “Potrebujeme vedieť, akú úlohu mohla zohrať Svetová zdravotnícka organizácia pri pokuse to všetko zakryť,” dodal.
Obvinenie, že Čína by čiastočne mohla niesť vinu na za pandémiu, tiež zaznela zo strany amerického ministerstva zahraničia. Minister Mike Pompeo v rozhovore vyhlásil, že Čína zlyhala, keď neinformovala svet o covide-19 včas. Vyhlásil, že vláda sa snaží o prekonanie krízy, ale neskôr bude čas na rekonštrukciu udalostí.