“Američania majú mať právo na komerčné prieskumy, ťažbu a využitie prírodných zdrojov v ďalekom vesmíre v súlade s patričným zákonodarstvom. Vesmír je zákonodarnou a fyzicky jedinečnú doménou ľudskej činnosti a Spojené štáty ho nepokladajú za všeobecné vlastníctvo,” uvádza sa v dokumente, ktorý rozšíril Biely dom.
Vo výnose sa podotýka, že USA chcú usilovať o medzinárodnú podporu v tomto smere. Podľa dokumentu majú ministerstvo zahraničia, iné ministerstvá a rezorty usporiadať rokovania na medzinárodnej úrovni o uzavretie dvojstranných a mnohastranných dohôd o využití, prieskume a ťažbe prírodných zdrojov na Mesiaci a iných nebeských telesách súkromnými a verejnými spoločnosťami.
V priebehu 180 dní musí minister zahraničia referovať o vykonanej práci.
Ako vysvetlili v Trumpovej administratíve, USA nepokladajú za nutné prijímať nový medzinárodný dokument, chcú však túto tému prerokovať s partnermi. Vo výnose sa zdôrazňuje, že USA podporujú kozmickú zmluvu z roku 1967, sú, ale proti dohode z roku 1979 o činnosti štátov na Mesiaci a iných nebeských telesách, ktorú podpísalo zatiaľ menej ako 20 krajín.
V administratíve podotkli, že výnos nijako nemení politiku USA, ale len zakotvuje skutočnosť. Potvrdzuje tiež zákon, ktorý schválil Kongres v roku 2015 a ktorý Američanom a americkým spoločnostiam dovoľuje komerčný prieskum a ťažbu kozmických zdrojov, vrátane vody a minerálov.
Trumpova administratíva pred časom oznámila obnovenie mesačného programu, ktorý dostal názov Artemis. V jeho rámci sa plánuje návrat a stála prítomnosť človeka na Mesiaci, čo sa stane etapou v príprave pilotovaných letov na Mars.
V rámci nového mesačného programu prepracováva NASA myšlienku cislunárnej vesmírnej stanice Gateway, z ktorej sa budú vykonávať lety astronautov na povrch Mesiaca a späť pomocou pristávacích modulov viacnásobného použitia. V USA neraz zdôraznili, že počítajú s medzinárodnou spoluprácou pri realizácii programu Artemis.