To najdôležitejšie z Ukrajiny: Denník NYT: “protiofenzíva” ukrajinských ozbrojených síl v obci Rabotino priniesla neprimerane vysoké straty

Kyjev 21. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Babenko, telegram)

Aktualizované 21. septembra 2023 20:24

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ukrajina oznámila, že dobyla dedinu Andrijivka pri Bachmute
Veliteľ z 3. samostatnej ukrajinskej útočnej brigády vztyčuje ukrajinskú vlajku na frontovej línii v dedine Andriivka pri meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny

20:20 – Tanky Abrams dorazia na Ukrajinu “v najbližších dňoch a týždňoch podľa plánu”.

Reklama

Na brífingu to oznámil poradca pre národnú bezpečnosť USA Jake Sullivan.

Pripomeňme, že predtým boli prvé tanky Abrams prisľúbené Ukrajine v polovici septembra.

Reklama

 

20:15 – Vedúci Odeskej OVA Oleg Kiper potvrdil raketový útok na Belgorodsko-Dnestrovský okres.

Podľa neho úder zasiahol rekreačnú infraštruktúru.

Kiper dodal, že nedošlo k žiadnym civilným obetiam.

 

Reklama

20:10 – Ukrajina rozhodla, že sa slovo “Rusko” môže písať s malým písmenom

Národná komisia pre normy štátneho jazyka Ukrajiny povolila v neoficiálnych textoch písať slová “Rusko”, “Ruská federácia”, “Moskva” s malým písmenom. Oznámila to Národná komisia pre normy štátneho jazyka.

 

20:07 – Poľské úrady nemajú v úmysle odovzdať Ukrajine moderné zbrane, ktoré nakupujú pre svoju armádu, povedal poľský prezident Andrzej Duda v televízii TVN24.

Uviedol to poľský prezident Andrzej Duda vo vysielaní televíznej stanice TVN24, informovala agentúra Bloomberg.

Reklama

“Nemôžeme odovzdať naše nové zbrane, ktoré nakupujeme na posilnenie bezpečnosti Poľska alebo na modernizáciu poľskej armády,” povedal Duda počas návštevy New Yorku.

Uviedol však, že Poľsko by mohlo neskôr poslať Ukrajine svoje staré zbrane.

 

20:06 – USA v rámci dnešného balíka pomoci neposkytnú Ukrajine systém ATACMS.

Oficiálne to oznámil americký prezident Joe Biden.

Biely dom zároveň varoval, že tok pomoci Ukrajine môže byť prerušený, ak Kongres do 1. októbra neschváli žiadosť o 24 mld.

 

20:05 – Šéf Nikolajevskej oblasti Kim varuje, že do Nikolajeva letia drony.

 

20:04 -Ruská federácia komentovala výbuchy, ktoré dnes večer počuli v Sevastopole.

Reklama

Ruskom vymenovaný „guvernér“ Sevastopolu Michail Razvozhaev uviedol, že v meste prebiehajú vojenské cvičenia „s paľbou z rôznych druhov zbraní. V meste je všetko pokojné.“

 

20:02 – Republikánski lídri v americkom Kongrese uvažujú o znížení pomoci Ukrajine v dlhodobom rozpočte výdavkov Pentagónu, aby našli kompromis s tvrdou líniou a prelomili patovú situáciu v Snemovni reprezentantov pri hlasovaní o rozpočte na obranu.

Informovali o tom dva zdroje CNN.

Blok zástancov tvrdej línie údajne dnes neuspel pri procedurálnom hlasovaní o návrhu zákona o obrane, čiastočne kvôli nesúhlasu s vyčlenením 300 miliónov dolárov v návrhu zákona na financovanie Iniciatívy na podporu bezpečnosti Ukrajiny.

Reklama

V návrhu zákona sa uvádza, že tieto peniaze sa môžu použiť na výcvik, vybavenie, smrtiacu pomoc, logistiku, dodávky, služby, platy, údržbu štipendií a spravodajské služby.

Po neúspešnom hlasovaní sa niekoľko republikánskych zákonodarcov – niektorí z nich boli viditeľne frustrovaní – vybralo do kancelárie Republikánskej strany v Snemovni reprezentantov, aby našli kompromis, uviedla CNN.

 

20:00 – Biden dnes oznámi nový balík vojenskej pomoci Ukrajine, ktorý bude zahŕňať významné prostriedky protivzdušnej obrany, muníciu pre HIMARS.

Oznámil to Biely dom.

Reklama

 

19:55 – Zelenskyj v americkom Kongrese povedal, že Ukrajina vojnu prehrá, ak nedostane pomoc.

Podľa BBC sa Zelenskyj stretol s členmi amerického Senátu a Snemovne reprezentantov, ktorí budú musieť schváliť nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 24 miliárd dolárov.

Líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer novinárom povedal, že Zelenskyj počas stretnutia varoval pred nebezpečenstvom oneskorenia uvoľnenia finančných prostriedkov.

“Zaznela jedna veta, ktorá vystihuje situáciu. Budem ju citovať doslovne – Zelensky povedal: “Ak nedostaneme pomoc, vojnu prehráme.” To je jeho citát,” uviedol Schumer.

Samotný Zelensky tento citát vo svojej správe o stretnutí s členmi Kongresu neuviedol.

“Hovorili sme o mnohých otázkach. Sme spokojní, že senátori, Kongres a Spojené štáty – samozrejme, všetci Američania nás podporujú – nás podporovali od prvých dní plnohodnotnej vojny. Hovorili sme o všetkom, o podpore, o bojisku, o našich plánoch. Nemôžem novinárom povedať všetky podrobnosti, ale myslím si, že sme mali so senátormi veľmi silný dialóg,” povedal ukrajinský prezident.

Reklama

 

19:50 – Vedúci Chersonskej oblasti Mročko hlási silné výbuchy v Chersone.

 

19:45 – Prvé plavidlo s ukrajinským obilím dorazilo do Turecka cez dočasný koridor.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Nákladná loď Resilient Africa údajne tento týždeň opustila ukrajinský prístav Čornomorsk s 3 000 tonami obilia.

 

Reklama

19:25 – Prezident FIFA Gianni Infantino pre ruské médiá uviedol, že nevylučuje možnosť účasti ruskej reprezentácie na budúcich majstrovstvách sveta.

Rusko bolo vylúčené z medzinárodných futbalových súťaží v roku 2022. Kvalifikačný turnaj na MS 2026 sa začne na jeseň 2024.

 

19:00 – Hlavná udalsti z večerného hlásenia ukrajinského generálneho štábu:

– Ukrajinské ozbrojené sily pokračujú v útočných operáciách v oblasti Melitopolu a Bachmutu.

– Uskutočnilo sa viac ako 20 vojenských stretov. Ruské útoky boli odrazené:

– Vo volynskom, poľskom, severskom, slobodskom, kupjanskom, limanskom, avdejevskom a chersonskom smere nedošlo k žiadnym významným zmenám.

Reklama

– Ruská armáda uskutočnila 52 raketových a 44 leteckých útokov a 43 útokov MLRS.

– Letectvo AFU uskutočnilo 11 úderov. Protivzdušná obrana zničila 38 riadených striel, ktoré Rusi použili na útok na ukrajinské územie.

 

18:30 – Situácia na frontoch 21. septembra 2023

Situácia na frontoch 21. septembra 2023
Situácia na frontoch 21. septembra 2023
Situácia na frontoch 21. septembra 2023
Situácia na frontoch 21. septembra 2023

18:20 – Poľský opozičný líder kritizoval rozhodnutie vlády zaviesť jednostranný zákaz dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov.

Šéf bloku Občianska koalícia Donald Tusk uviedol, že “v konaní prezidenta, predsedu vlády aj podpredsedu vlády krajiny nie je žiadna logika, pokiaľ ide o Ukrajinu”.

Vyjadril sa aj k Morawieckého slovám, že Poľsko nebude dodávať Ukrajine zbrane, pretože sa sama vyzbrojuje.

Reklama

“Už nehovorím o morálnom a geopolitickom škandále, ktorý je politickým bodnutím do chrbta Ukrajiny, keď (poľské orgány) rozhodujú o týchto bojoch na ukrajinskom fronte len preto, že sa im to má vyplatiť vo volebnej kampani,” povedal Tusk.

 

17:40 – Hlásené výbuchy v Odeskej oblasti.

 

17:35 – Americký prezident Joe Biden si chce vypočuť “perspektívy na bojiska” od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas jeho návštevy Washingtonu.

Na brífingu to oznámil koordinátor strategickej komunikácie Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Biden tiež potvrdí podporu USA, “budeme s nimi tak dlho, ako to bude potrebné”, povedal Kirby.

Reklama

Biden bude podľa neho so Zelenským hovoriť o konkrétnych potrebách v oblasti zbraní. CNN však dodáva, že ATACMS pravdepodobne nebude súčasťou nového balíka zbraní.

Zelenskyj pre CNN povedal, že by to bolo sklamanie.

Kirby povedal, že otázka ATACMS “nie je mimo hry” a “naďalej tu máme tento konkrétny zbraňový systém v rámci medziagentúrnych diskusií, ale žiadne rozhodnutie nebolo prijaté”.

V širšom zmysle Kirby povedal, že je “naliehavo potrebné”, aby Kongres splnil požiadavku Bieleho domu na dodatočné financovanie Ukrajiny vo výške 24 miliárd dolárov.

Republikánskym zákonodarcom, ktorí spochybňujú potrebu ďalšej pomoci USA Ukrajine, vyslovil “dôraznú výčitku” a vyzval ich, aby sa stretli priamo s ukrajinským prezidentom.

Reklama

 

17:30 – Verejnosť v Sevastopole píše o sérii výbuchov v rôznych častiach mesta.

 

17:15 – Ukrajinské ozbrojené sily ostreľovali dedinu Jelenovka na juhu Doneckej ľudovej republiky. Zničené bolo komunikačné centrum. Tlačová služba republikového mobilného operátora Phoenix informovala, že stovky účastníkov zostávajú bez spojenia.

 

17:10 – Predseda americkej Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy po stretnutí s Volodymyrom Zelenským uviedol, že mu nedal žiadne prísľuby týkajúce sa podpory balíka pomoci pre Ukrajinu vo výške 24 miliárd dolárov.

Biely dom predtým požiadal Kongres o túto sumu pre Ukrajinu, ale republikánska väčšina v Snemovni reprezentantov sa neponáhľa s odsúhlasením tejto žiadosti.

McCarthy predtým uviedol, že Zelenskému odoprel možnosť vystúpiť v Snemovni reprezentantov.

 

17:08 – Denník New York Times píše, že “protiofenzíva” ukrajinských ozbrojených síl v obci Rabotino priniesla neprimerane vysoké straty.

Noviny analyzovali satelitné snímky a dospeli k záveru, že cena za akcie ukrajinskej armády bola “neúmerná rozlohe znovudobytého územia”.

“Menou protiofenzívy je munícia, vozidlá a ľudské životy. Toto sa dá povedať s istotou: zahynie viac ľudí, zhorí viac budov”, – uvádza sa v materiáli.

Na úseku Rabotino – Verbovoje – Novoprokopjevka má AFU v dôsledku svojich “mäsových útokov” straty do 100 – 150 ľudí denne.

 

17:05 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov bude na stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom rokovať o vykonávaní istanbulských dohôd o vývoze ruských potravín a hnojív. Oznámil to námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin.

Reklama

 

17:02 – Švédsko odovzdalo Ukrajine desať tankov Stridsvagn 122 (švédska verzia tanku Leopard 2), uviedlo ministerstvo obrany kráľovstva

 

17:00 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ruské ozbrojené sily zasiahli vojenské priemyselné objekty, strediská rádiotechnického prieskumu a výcvikové strediská sabotážnych skupín AFU;

– Ruské sily protivzdušnej obrany zostrelili päť rakiet Storm Shadow, štyri strely HIMARS MLRS a protiradarovú strelu HARM;

– V oblasti Krasnolimanska boli odrazené tri útoky AFU a nepriateľ stratil viac ako 75 vojakov;

– Ciele úderov ruských ozbrojených síl na prieskumné a výcvikové zariadenia diverzných skupín AFU boli dosiahnuté;

– Ruské systémy protivzdušnej obrany počas dňa zničili 75 ukrajinských bezpilotných lietadiel;

– Ruské jednotky odrazili dva útoky AFU v okresoch Novopokrovka a Rabotin v Záporožskej oblasti;

– Ruské ozbrojené sily zničili diverznú a prieskumnú skupinu 126. brigády teritoriálnej obrany na Perejaslavskom ostrove v Chersonskej oblasti;

– AFU stratila v priebehu dňa na juhu Doneckej oblasti do 110 vojakov a MLRS Uragan;

– Ruské ozbrojené sily zničili od začiatku špeciálnej operácie viac ako 7 000 ukrajinských bezpilotných lietadiel;

– Ruské ozbrojené sily porazili bojovníkov AFU v oblastiach Sinkevka a Novoselovskoje, straty nepriateľa dosiahli celkovo do 20 vojakov;

– Ruské ozbrojené sily odrazili päť útokov jednotiek AFU v doneckom smere, vrátane útokov pri obciach Kleščejevka a Kurdjumovka, nepriateľ stratil viac ako 300 vojakov;

Reklama

– Ruské jednotky zničili do 50 ukrajinských vojakov a jedno BMP Bradley na Záporožskom smere.

 

16:55 – Ruská základňa v Melitopole bola zasiahnutá, niekoľko desiatok ruských dôstojníkov bolo zabitých, uviedol v telemoste starosta mesta Ivan Fjodorov.

Podľa neho bol zranený aj veliteľ 58. armády.

“Veliteľstvo sa nachádzalo na území strojárskeho závodu – to je južná časť mesta, kde Rusi na území dvoch priemyselných podnikov hromadili vojenskú techniku, zbrane, ale zasiahnuté bolo veliteľstvo, kde boli Rusi,” povedal Fiodorov.

vojna
Na snímke ruská základňa v Melitopole

16:50 – Masívne ostreľovanie Chersonskej oblasti, ktoré sa začalo v noci, pokračuje.

Na obec Ľvovo boli zhodené štyri riadené letecké bomby, zahynula 63-ročná žena, informovala OVA.

Ide o šiestu obeť za dnešný deň.

Na Tjaginku boli vypálené 2 KAB. Odradokamenka a Nikolajevka boli ostreľované.

vojna
Následky ostreľovania

16:00 – Zelensky, ktorého prejav pred Kongresom zrušil predseda Snemovne reprezentantov McCarthy, pravdepodobne vystúpi pred členmi Senátu v uzavretom formáte, uvádza The New York Times.

Podľa novín takéto stretnutie mieni zorganizovať líder demokratickej väčšiny v hornej komore Kongresu Chuck Schumer.

Viacerí zákonodarcovia už účasť na stretnutí odmietli.

“Prichádza, aby požiadal o ďalšiu pomoc. Ak od nás chce ešte viac pomoci, nech EÚ poskytne svoj spravodlivý podiel,” povedal republikánsky senátor Mark Brown.

McCarthy pripísal Zelenského odmietnutie vystúpiť nedostatku času na strane zákonodarcov. NYT sa však domnieva, že je to spôsobené postojom republikánov, z ktorých mnohí sú za zníženie pomoci Ukrajine.

Konkrétne niektorí republikáni odmietajú schváliť ďalší balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 24 miliárd dolárov.

Reklama

 

15:45 – Predseda Snemovne reprezentantov USA McCarthy uviedol, že odmietol povoliť Zelenskému vystúpenie v Kongrese z dôvodu zaneprázdnenosti zákonodarcov.

Samotný Zelenskyj už pricestoval do Kongresu, kde bude mať stretnutia s viacerými kongresmanmi.

 

15:20 – Zelenského tlačový tajomník Nikiforov poprel jeho stretnutie s poľským prezidentom Dudom a litovským prezidentom Nausedom, o ktorom predtým informovali litovské médiá.

Litovské vydanie LRT už text svojej správy opravilo.

Nauseda sa s oboma prezidentmi stretol oddelene. Hoci ani s Zelenským nemal formálne bilaterálne stretnutie.

 

15:16 – Zelensky už pricestoval do amerického Kongresu, kde sa stretne s americkými zákonodarcami.

“Viac vzdušnej obrany. Viac sankcií. Viac podpory ukrajinským bojovníkom na fronte,” – načrtol prezident témy rozhovorov vo svojom telegramovom kanáli.

Na otázky novinárov po príchode do Kongresu neodpovedal.

Ako sme informovali, pred Zelenského návštevou Washingtonu skupina republikánskych zákonodarcov poslala Bidenovi list o svojom zámere postaviť sa proti prijatiu nového balíka pomoci pre Ukrajinu v hodnote 24 miliárd dolárov.

 

14:25 – Zelenskyj sa s Dudom predsa len stretol – v New Yorku za sprostredkovania litovského prezidenta Gitanasa Nausedy, informoval miestny portál LRT.

Nauseda uviedol, že nezhody medzi Varšavou a Kyjevom “by sa mali vyriešiť čo najskôr”.

“Je potrebné nájsť riešenia, pretože ďalšie prehlbovanie krízy by bolo nezodpovedné,” povedal litovský prezident.

So Zelenským a Dudom diskutoval o zjednodušení postupov pri preprave obilia cez Poľsko a zvýšení tranzitu cez Litvu. Tieto rozhovory budú pokračovať v nasledujúcich dňoch.

Kancelária ukrajinského prezidenta sa k tomuto stretnutiu zatiaľ nevyjadrila.

Pripomenieme, že včera bolo plánované stretnutie medzi Dudom a Zielenským zrušené v dôsledku ostrej konfrontačnej rétoriky medzi orgánmi oboch krajín.

 

13:28 – Členské štáty EÚ v súčasnosti posudzujú situáciu v Náhornom Karabachu v súvislosti s operáciou Azerbajdžanu a zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia o prípadných sankciách voči Baku.

Na tlačovej konferencii v Bruseli to uviedol predstaviteľ zahraničnopolitickej služby EÚ Peter Stano.

 

13:25 – Návrh mierovej dohody medzi Azerbajdžanom a Arménskom pozostáva z piatich hlavných bodov. Uviedol to Elchin Amirbayov, zástupca azerbajdžanského prezidenta pre osobitné úlohy.

Jedným z najdôležitejších bodov dokumentu je vzájomný rešpekt oboch štátov, záväzok dodržiavať túto zásadu potvrdili obe strany, zdôraznil Amirbekov v rozhovore pre Sky News Arabia.

Poznamenal, že návrh dohody “okrem rešpektovania hraníc medzi štátmi stanovuje uznanie suverenity oboch krajín a ich územnej celistvosti” a “deklaruje nezasahovanie strán do vnútorných záležitostí druhej strany”.

 

13:23 –  V meste Zugres v okupovanej časti Doneckej oblasti došlo k požiaru na území skladu automobilov.

Objavili sa špekulácie, že horí tepelná elektráreň.

V meste Zugres v okupovanej časti Doneckej oblasti došlo k požiaru na území skladu automobilov
V meste Zugres v okupovanej časti Doneckej oblasti došlo k požiaru na území skladu automobilov

13:14 – Ministerstvo pre mimoriadne situácie uviedlo, že v nákupnom centre na Simferopolskej diaľnici v meste Ščerbinka v Moskovskej oblasti vypukol veľký požiar.

Reklama

 

13:00 – Kyjev pripravuje informačnú provokáciu v Chersone, prišli tam nemeckí a španielski novinári, povedal Saldo.

Podľa neho sa chystajú nakrúcať inscenované materiály o “mučení civilistov” počas oslobodzovania mesta.

 

12:58 –  Ukrajinské ozbrojené sily potvrdzujú kombinovaný útok na letisko pri meste Saki na Kryme.

Médiá napísali, že sily protivzdušnej obrany najprv premohli bezpilotné lietadlá a potom zasiahli zariadenie raketami Neptun.

Stratcom o následkoch úderu neinformoval.

 

12:56 – Hovorca Národnej gardy Mykola Uršalovyč uviedol, že Ruská federácia posilňuje svoje predsunuté jednotky v Kupjanskom a Limanskom smere, kde vedie útočné operácie.

Ruská federácia posilňuje svoje predsunuté jednotky v Kupjanskom a Limanskom smere, kde vedie útočné operácie, uviedol hovorca Národnej gardy Mykola Uršalovyč.

 

12:33 – Veliteľ azerbajdžanského ozbrojeného zboru, ktorého podriadení majú na svedomí smrť ruských mierotvorcov, bol suspendovaný, uviedol zdroj z ruskej bezpečnostnej agentúry.

Prví podozriví v prípade smrti ruských mierotvorcov v Karabachu boli zadržaní, uviedol zdroj.

 

12:31 – Michail Onufrienko, vojenský analytik:

– Je zrejmé, že protiofenzívne plány AFU zlyhali. Sú tu určité lokálne úspechy, napríklad nepriateľovi sa podarilo začať boj v Urožajnoje. Ale to sú boje v prvej línii obrany.

– Za 3,5 mesiaca bojov sme oslobodili viac území, ako sa nepriateľovi podarilo obsadiť.

– Hlavné úsilie nepriateľa je zamerané na odvrátenie pozornosti od toho, čo sa deje na fronte. Dochádza k masívnym útokom hlboko do ruského územia. Práve som telefonoval s chlapcami zo Sevastopola: 8-9 rakiet Storm Shadow, 20 bezpilotných lietadiel. Nulový účinok. Padli tri rakety, ale neboli žiadne výbuchy. Všetko ostatné bolo zničené pri priblížení. Alebo došlo k útoku na benzínovú pumpu v Adleri.

– Týmito údermi sa teraz nepriateľ snaží odvrátiť pozornosť od katastrofy, v ktorej sa potácal.

– A Američania z toho profitujú: čím dlhšie masaker trvá, tým sú na tom lepšie.

 

12:20 – Azerbajdžan priznal zodpovednosť za smrť ruských vojenských mierových síl v Karabachu, ktorých vozidlo bolo ostreľované.

Prezident Alijev sa Moskve ospravedlnil a vyjadril hlbokú sústrasť, uviedol Kremeľ.

Počet obetí nie je známy. Hovorí sa o smrti najmenej jedného kapitána.

Ruské médiá uvádzajú, že prví podozriví už boli zadržaní a veliteľ azerbajdžanského armádneho zboru, ktorého podriadení sú podozriví zo streľby, bol suspendovaný zo služby.

 

Reklama

12:09 – Denník New York Times uverejňuje ďalšie pesimistické hodnotenie súčasných výsledkov ukrajinskej ofenzívy na juhu krajiny.

Publikácia hneď píše, že bez výrazných výsledkov hrozí, že Ukrajina stratí podporu Západu, čo ju bude nabádať k rokovaniam.

Zatiaľ sa jej podarilo prelomiť len prvú obrannú líniu a znovu dobyť “maličkú” dedinu Rabotino, “čo bolo taktické víťazstvo, ktoré zdôraznilo obrovské výzvy, ktoré sú pred ňou”.

A to, čo nás čaká, nie sú len ďalšie míny, zákopy a “čerstvé ruské sily”, ale aj zhoršujúce sa počasie, píše sa v publikácii. Treba poznamenať, že ukrajinské zdroje zdôrazňujú, že ruské sily sa vyčerpávajú a že to môže v budúcnosti umožniť prielom.

Rabotino bolo medzitým v bojoch zničené a NYT na základe leteckých snímok naznačuje, že počet obetí bol “neúmerný množstvu znovudobytej pôdy”.

“S istotou možno povedať, že zomrie viac ľudí, zhorí viac budov a okolitá poľnohospodárska pôda bude posiata mínami a nevybuchnutou muníciou, ktorej odstránenie pravdepodobne potrvá desaťročia,” uzatvára publikácia.

Denník New York Times uverejňuje ďalšie pesimistické hodnotenie súčasných výsledkov ukrajinskej ofenzívy na juhu krajiny
Denník New York Times uverejňuje ďalšie pesimistické hodnotenie súčasných výsledkov ukrajinskej ofenzívy na juhu krajiny

11:50 – Putin telefonoval s Alijevom a azerbajdžanský prezident sa mu ospravedlnil a vyjadril sústrasť nad smrťou ruských mierových síl, uviedol Kremeľ.

Alijev v rozhovore s Putinom vyjadril pripravenosť poskytnúť materiálnu pomoc rodinám mŕtvych ruských príslušníkov mierových síl, uviedol Kremeľ.

Azerbajdžanský prezident uviedol, že sa uskutoční dôkladné vyšetrovanie incidentu a generálne prokuratúry oboch krajín sú v úzkom kontakte.

Putin a Alijev poukázali na dôležitosť realizácie dosiahnutých dohôd o zastavení nepriateľských akcií v Karabachu, uviedol Kremeľ.

Ruský prezident zdôraznil dôležitosť zabezpečenia práv a bezpečnosti arménskeho obyvateľstva Karabachu a bola potvrdená pripravenosť Baku spolupracovať s ruskými mierovými silami v týchto otázkach.

 

11:48 – Ministri agrárnej politiky Ukrajiny a Poľska sa stretli a dohodli sa na riešení konfliktnej situácie v oblasti vývozu obilia, uviedlo ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva.

“Strany potvrdili úzke a konštruktívne vzťahy, ktoré boli opakovane preukázané, a dohodli sa, že s prihliadnutím na to vypracujú v blízkej budúcnosti variant interakcie v otázkach vývozu,” uviedlo ministerstvo.

Kyjev a Varšava pripravia svoje návrhy na ďalšie rokovania, ktoré sa majú uskutočniť v najbližších dňoch, pričom Poľsko si preštuduje ukrajinský exportný plán a pripraví k nemu svoje návrhy.

 

11:46 – Ukrajina je v súčasnosti laboratóriom, v ktorom sa učíme inováciám vo vojenskej oblasti, uviedla námestníčka ministra obrany USA Mara Karlinová.

Sú veci, ktoré sa učia počas bojových operácií, poznamenala a pripomenula Irak a Afganistan. “Koľko inovácií vzniklo vďaka tomu, že vytvorili určité veci, aplikovali ich na bojisku a zistili, aké zmeny treba urobiť. A takýto cyklus je veľmi dôležitý. Ukrajina je samozrejme laboratóriom na štúdium vojenských inovácií,” povedala Karlinová.

Ukrajina okrem iného využíva technológie umelej inteligencie, ktoré Kyjevu a jeho spojencom pomáhajú presnejšie vyhodnocovať priebeh bojových operácií a pochopiť, čo AFU najviac potrebuje.

 

10:37 – Ukrenergo hlási poškodené energetické zariadenia na západnej a strednej Ukrajine. Päť regiónov bolo po nočných a ranných ruských úderoch čiastočne bez prúdu.

 

10:16 – Ministerstvo vnútra zverejnilo nové zábery z Rivne po útoku.

Následky raketového útoku na objekt civilnej infraštruktúry už boli odstránené. Došlo k požiaru v pomocných priestoroch čerpacej stanice na ploche 100 metrov štvorcových.

Nedošlo k žiadnym obetiam.

Reklama

Poškodené boli dve budovy, zhorelo 5 áut.

Ministerstvo vnútra zverejnilo nové zábery z Rivne po útoku
Ministerstvo vnútra zverejnilo nové zábery z Rivne po útoku

10:14 – Ukrajinský tank ostreľoval vidiecku osadu Čausovskoje v Brjanskej oblasti, bol zavedený výnimočný stav, uviedol šéf okresnej správy.

 

09:50 – Rusko po šesťmesačnej prestávke obnovilo údery na ukrajinský energetický sektor, uviedol Ukrenergo.

Dnes v noci boli poškodené energetické zariadenia v západných a centrálnych regiónoch.

Rivnenská, Žitomírska, Kyjevská, Dnepropetrovská a Charkovská oblasť sú čiastočne bez prúdu. Prebiehajú opravné práce.

“Teraz je ešte priskoro robiť závery o začiatku novej teroristickej kampane proti civilnej infraštruktúre,” poznamenal Ukrenergo.

 

09:47 –  Európska komisia zvažuje možnosť brániť Poľsko, Maďarsko a Slovensko pred žalobou, ktorú Ukrajina podala na WTO v súvislosti s vývozom poľnohospodárskych výrobkov, informoval denník Financial Times.

Publikácia uvádza, že tieto tri krajiny porušili pravidlá EÚ, ktoré zakazujú dovoz ukrajinského obilia, a Brusel pôvodne požadoval zrušenie zákazov, ale teraz “pracuje na ‘koordinácii’ ich právnych odporov”.

Uvádza sa to v liste adresovanom týmto trom krajinám, ktorý FT videl.

Ďalším krokom bude odpoveď EK Kyjevu v súvislosti s jeho žalobou na WTO.

Medzitým ešte včera večer pokračovali v EK diskusie o tom, či by sa Poľsko, Maďarsko a Slovensko mali brániť.

Komisia uviedla, že členské štáty “nie sú oprávnené prijímať jednostranné obchodné opatrenia” a že “posudzuje právne zložitú situáciu”.

Brusel má záujem nájsť riešenie, “aby nebolo potrebné ďalšie vyšetrovanie prípadu”. Je možné, že EK začne interné konanie.

 

09:28 –  Médiá píšu o výbuchoch v Sinelnikovskom okrese Dnepropetrovskej oblasti.

 

09:14 – SBU a námorníctvo dnes v noci podnikli útok na letisko Saki na Kryme, informovali ukrajinské masmédiá s odvolaním sa na svoje zdroje.

Uvádza sa, že na zariadeniach Ruskej federácie boli spôsobené “vážne škody”. Na letisku sa v čase útoku nachádzalo najmenej 12 lietadiel Su-24 a Su-30, MANPADS Pantsir a výcviková základňa pre operátorov iránskych dronov Mojaher.

Útok bol údajne vykonaný najprv bezpilotnými lietadlami, ktoré prekonali protivzdušnú obranu, a potom raketami Neptun.

 

09:11 –  Delegácia karabašských Arménov pricestovala do Jevlachu na stretnutie so zástupcami Azerbajdžanu.

 

09:04 – Bieloruské ozbrojené sily uskutočnia od 22. do 26. septembra cvičenia v Brestskej, Grodnianskej a Minskej oblasti s prihliadnutím na “moderné prístupy k použitiu vojsk” a “na základe skúseností z moderných ozbrojených konfliktov”, uviedlo ministerstvo obrany republiky.

Reklama

 

08:57 –  Ruská federácia pokračuje v útoku na juhu Bachmutu v snahe získať späť stratené pozície, uviedol hovorca generálneho štábu AFU Andrij Kovaľov.

Okrem útokov severovýchodne od Andrejevky boli ohlásené aj údery v novom smere – západne od Zajceva.

Ktorý, nie je špecifikované, pri Bachmute sú dve dediny s týmto názvom, obe sú východne od cesty Bachmut – Gorlovka.

Na južnom fronte boli ohlásené protiútoky ukrajinských ozbrojených síl a Ruska v oblasti Rabotina v smere na Melitopol.

 

08:54 – Letectvo sumarizuje výsledky nočného útoku.

Zo 43 striel bolo zostrelených 36 striel s plochou dráhou letu. Zasiahnuté strely Ch-101 / Ch-555 / Ch-55 odpaľované zo vzduchu.

Rakety boli vypustené v niekoľkých vlnách rôznymi smermi, pričom neustále menili kurz.

 

08:53 –  Na Kryme bol zaznamenaný rozsiahly kybernetický útok na internetové zdroje, uviedol poradca krymskej hlavy štátu Oleg Kriučkov.

Uvádza sa, že niektoré webové stránky vládnych agentúr a médií môžu fungovať s prestávkami.

 

08:46 –  Cherson zasiahlo opakované ostreľovanie, tretia obeť zomrela, informuje OVA.

Na následky nárazu do viacposchodovej budovy v jej byte zomrela 81-ročná žena.

Zranených je ďalších päť ľudí.

Poškodené boli obytné budovy, vozidlá a elektrické vedenie.

 

08:16 – Prokuratúra zverejňuje fotografie následkov ostreľovania Charkova.

V Slobodskom okrese bolo zaznamenaných šesť príletov rakiet S-300.

Zranení boli traja starší muži, poškodené boli sklady, priemyselné budovy a obytné domy.

Prokuratúra zverejňuje fotografie následkov ostreľovania Charkova
Prokuratúra zverejňuje fotografie následkov ostreľovania Charkova

08:08 –  Časť okresu Rivne zostala po raketových útokoch bez svetla, informuje OBA.

Zásahy na energetickú a civilnú infraštruktúru v Rivne boli potvrdené. Zasiahnuté boli čerpacie stanice a 5 automobilov.

Obete na životoch nie sú.

 

Reklama

08:07 – Šéf Európskej rady uviedol, že EÚ poskytuje Ukrajine zbrane na sebaobranu, nie na útoky na Ruskú federáciu.

“Pomáhame Ukrajine brániť samu seba, svoje územie. Nikdy sme nemali v úmysle zaútočiť na Rusko. Preto je dôležité, aby sa dohoda s Ukrajinou dodržiavala: dávame Ukrajine zbrane na sebaobranu,” argumentoval Charles Michel.

Michel opäť zdôraznil, že EÚ bude Ukrajine pomáhať tak dlho, ako to bude potrebné.

 

08:00 – Ruské mierové jednotky evakuovali 5 000 civilistov z okresov Mardakert, Martuni a Askeran v Náhornom Karabachu, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

 

07:42 – Nemecký kancelár Olaf Scholz počas stretnutia so Zelenským na pôde Valného zhromaždenia OSN ubezpečil, že Nemecko bude naďalej podporovať Ukrajinu v koordinácii s medzinárodnými partnermi.

Scholz uviedol, že Nemecko zorganizuje ďalšiu konferenciu o obnove Ukrajiny 11. júna 2024.

 

07:40 –  Podľa Vitalija Klička bola zasiahnutá aj kyjevská štvrť Svjatošynskyj.

Po nočnom ostreľovaní tam došlo k výpadkom elektrickej energie, energetici dodávky elektriny obnovili.

Aj v Golosejevskom okrese boli poškodené okná v päťposchodovom dome. Škody ani obete neboli zaznamenané.

Predtým mestská vojenská správa informovala o škodách v Darnickom, Solomenskom a Ševčenkovskom okrese.

 

07:38 – Ďalšie podrobnosti o zásahu v Ľvovskej oblasti v noci na dnes.

Okolo 06:25 došlo k trom raketovým úderom na územie Drohobyča. Dva z príletov zasiahli priemyselný objekt. Vznietil sa obchod, trojposchodová budova skladu bola zničená, vznikol požiar.

Ďalší raketový úder – na súkromný dvojposchodový sklad. Vznikol požiar, požiare sa stále hasia, uviedol gubernátor Maxim Kozickij.

Treba poznamenať, že v Drohobyči sa nachádza jedna z ukrajinských ropných rafinérií. Včera Rusi zasiahli ropnú rafinériu v Kremenčugu. Ale či došlo k zásahu podobného podniku v Drohobyči, sa neuvádza.

 

07:36 – V Chersone bola v noci zasiahnutá budova internátu, uviedol gubernátor Oleksandr Prokudin. Dvaja ľudia zahynuli. Piati boli zranení, z toho štyria v nemocnici.

 

07:35 – Vojenská správa mesta uviedla, že nad Kyjevom bolo počas noci zostrelených viac ako 20 rakiet. V dôsledku toho došlo k pádu trosiek vo viacerých štvrtiach.

V Ševčenkovskom okrese je poškodené plynové potrubie, predbežne bez požiaru. V Darnyckom okrese boli troskami poškodené nebytové priestory a zaparkované autá. Došlo k požiaru.

Nočný poplach v Kyjeve trval viac ako 2 hodiny, teraz prichádza jeho ďalšia vlna.

Podľa ministerstva vnútra sa v Kyjevskej oblasti našli zostrelené trosky nepriateľských rakiet, známe sú dve obete.

Reklama
nad Kyjevom bolo počas noci zostrelených viac ako 20 rakiet
Nad Kyjevom bolo počas noci zostrelených viac ako 20 rakiet

07:33 –  Zelenskyj informoval o stretnutí s brazílskym prezidentom Lulom da Silvom.

“Poveril diplomatické tímy, aby pracovali na ďalších krokoch v bilaterálnych vzťahoch a úsilí o obnovenie mieru,” napísal Zelenskyj.

 

07:32 – Ruské blogy informujú o výbuchoch v rôznych oblastiach Krymu – pri Sevastopole, Balaklave, Jevpatoriji, Sakoch a Džankoj. Píšu o útokoch dronov a o práci systémov protivzdušnej obrany.

 

07:30 –  Donecká oblastná prokuratúra informovala o smrti štyroch ľudí v dôsledku včerajšieho ostreľovania mesta Toreck a osady Severnoje.

Donecká oblastná prokuratúra informovala o smrti štyroch ľudí v dôsledku včerajšieho ostreľovania mesta Toreck a osady Severnoje
Donecká oblastná prokuratúra informovala o smrti štyroch ľudí v dôsledku včerajšieho ostreľovania mesta Toreck a osady Severnoje

07:28 – Biden chce na nadchádzajúcom stretnutí so Zelenským 21. septembra počuť jeho hodnotenie situácie na bojisku.

Na brífingu to uviedol John Kirby, koordinátor pre strategickú komunikáciu v Rade Bieleho domu pre národnú bezpečnosť.

Kirby sa vyjadril aj k téme rakiet ATACMS. Podľa neho rokovania o možnom transfere rakiet dlhého doletu zo strany USA do Kyjeva prebiehajú, žiadne rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

 

07:26 –  Transgenderová seržantka Sarah Ashtonová-Cirillo bola odvolaná z funkcie hovorkyne WSU.

Informovalo o tom velenie Síl územnej obrany AFU v X (Twitter).

“Vyjadrenia seržantky Ashtonovej-Cirillovej v posledných dňoch neboli schválené velením TRO a velením AFU. Pri vedení vojenských operácií proti agresorovi ukrajinské obranné sily prísne dodržiavajú normy medzinárodného humanitárneho práva.

Velenie vykoná oficiálne vyšetrovanie okolností týchto vyhlásení. Prijmú sa príslušné rozhodnutia. Seržantka Sarah Ashtonová-Cirillo bude okamžite suspendovaná zo služby až do ukončenia vyšetrovania”, – uvádza sa v správe.

Pripomenieme, že predtým sa Sarah Ashtonová-Cirillo vyhrážala jednému z “kremeľských propagandistov”, že sa mu čoskoro “odplatí za zločiny”.

 

07:24 – Ukrajina a Poľsko sa budú môcť dohodnúť na riešení konfliktu o dovoz obilia a podpora Varšavy bude pokračovať.

Toto vyhlásenie predniesol poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak.

Podľa Podoliaka existujú medzi Poľskom a Ukrajinou absolútne pragmatické pozitívne vzťahy. A je jasné, že Varšava chráni svoje hospodárske záujmy, zatiaľ čo Kyjev hľadá spôsoby, ako si zachovať svoj hospodársky potenciál na pozadí ruských útokov na prístavy.

Ako poznamenal poradca šéfa OP, ekonomika je vždy otázkou konkurencie. A treba si uvedomiť, že nezhody medzi Ukrajinou a Poľskom sú len ružovými snami Rusov.

“Preto je potrebné pozerať sa na situáciu rozumne. Nevidím žiadnu možnosť, že Poľsko nebude podporovať Ukrajinu až do konca vojny. Sadneme si za rokovací stôl, budeme rokovať, ale dohodneme sa,” dodal.

 

07:22 – Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že neexistujú žiadne predpoklady pre rokovania o Ukrajine.

“Slovo “rokovania” začalo zaznievať čoraz častejšie v odpovediach na čoraz častejšie otázky na túto tému. A prezident dôsledne reaguje, objasňuje pozíciu ruskej strany, ktorá sa nikdy nevzdala myšlienky takýchto rokovaní, ale ktorá konštatuje, že v súčasnosti neexistujú predpoklady na ich obnovenie,” povedal a dodal, že z tohto dôvodu bude Rusko naďalej presadzovať naplnenie svojich cieľov na Ukrajine vojenskými prostriedkami.

 

Reklama

07:20 –  Ukrajinská protiofenzíva napriek dostupnosti modernej západnej vojenskej techniky čelila obrane, akú Európa nezažila od druhej svetovej vojny, píše New York Times

 

07:10 –  Lavrov sa stretol so šéfom MAAE Rossim v rámci Valného zhromaždenia OSN. Grossi po stretnutí uviedol, že ruskému ministrovi zahraničných vecí načrtol svoju víziu situácie okolo jadrovej elektrárne v Záporoží.

Grossi dodal, že zvažuje možnosť návštevy Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá závisí od konkrétnych okolností.

Lavrov sa stretol so šéfom MAAE Rossim v rámci Valného zhromaždenia OSN
Lavrov sa stretol so šéfom MAAE Rossim v rámci Valného zhromaždenia OSN

07:00 – Ukrajinské bezpilotné lietadlá sa v noci pokúsili zaútočiť na objekty na ruskom území, armáda útok zmarila, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

“Prostriedky protivzdušnej obrany zničili 19 ukrajinských bezpilotných lietadiel nad vodami Čierneho mora a územím Krymskej republiky, po jednom nad územím Kurskej, Belgorodskej a Orelskej oblasti,” uvádza sa vo vyhlásení.

 

06:50 – Biely dom tvrdí, že Ukrajina dostala od USA všetko, o čo požiadala, aby mohla uskutočniť protiofenzívu.

 

06:40 – Poľský premiér uviedol, že Varšava zastavila dodávky zbraní Kyjevu, pretože sa aktívne vyzbrojuje.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine 20. septembra 2023. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

– Námestník ruského ministra zahraničných vecí Gruško uviedol, že zhoršenie vzťahov medzi Ukrajinou a Poľskom pravdepodobne neovplyvní vojenské dodávky Kyjevu;

– Poľsko bude aj naďalej pomáhať Ukrajine napriek obilnému škandálu, uviedol poľský vicepremiér Kaczynski;

– Plány na dodávky ruským ozbrojeným silám sa plnia v plnom rozsahu, v niektorých prípadoch aj v predstihu, povedal Mišustin;

– Výroba kľúčových typov bojovej techniky sa zdvojnásobila, povedal premiér;

– Sily protivzdušnej obrany odrazili raketový útok na Sevastopol, uviedol guvernér mesta;

– Situácia v obci Rabotino sa začína stabilizovať, povedal Pušilin;

– Ruské ozbrojené sily odrazili 2 útoky v smere na Krasnolimansk, AFU stratili až 70 ľudí, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Ruské vzdušné sily zničili v priebehu dňa ukrajinské lietadlá Su-24M a MiG-29, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– Na chersonskom smere straty AFU presiahli 60 vojakov, na doneckom a záporožskom smere Kyjev stratil približne 210 ľudí, na kupjanskom smere vyše 65 vojakov, na juhodoneckom smere až 135 vojakov, uviedlo ruské ministerstvo obrany;

– V Belgorodskej oblasti zahynul muž po tom, ako granát zasiahol cestujúce auto, uviedol gubernátor oblasti Gladkov.

 

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:05

Vzhľadom na zvýšené riziko islamistických teroristických útokov v Nemecku vyzýva podpredsedníčka opozičnej konzervatívnej parlamentnej skupiny CDU/CSU Andrea Lindholzová na preventívne uchovávanie počítačových IP adries. 

08:04

Bezpečnostná rada OSN ukončila politickú misiu v Sudáne. Stalo sa tak na žiadosť orgánov tejto africkej krajiny, ktorú už viac ako sedem mesiacov sužujú boje medzi dvoma súperiacimi generálmi. 

08:02

Americký exprezident Donald Trump nemá imunitu voči trestným obvineniam za činy, ktoré vykonal ako hlava štátu, rozhodol súd a zamietol jeho žiadosť o zrušenie žaloby, ktorú podal špeciálny prokurátor Jack Smith v súvislosti s Trumpovou nezákonnou snahou zvrátiť svoju volebnú prehru z roku 2020.

08:01

Filipíny vybudovali novú stanicu pobrežnej stráže na spornom ostrove Thitu v Juhočínskom mori, čím zvýšili svoju schopnosť monitorovať pohyb čínskych plavidiel a lietadiel na tejto rušnej spornej vodnej trase.

08:01

Ministri zahraničných vecí Burkiny Faso, Mali a Nigeru, v ktorých vládne armáda, navrhli vytvorenie konfederácie. Ide o súčasť dlhodobého cieľa zjednotiť susedné západoafrické krajiny v spoločnom štáte.

08:00

Španielska polícia zadržala 48-ročného muža za údajné sprisahanie s odborníkmi na kryptomeny s cieľom pomôcť Severnej Kórei vyhnúť sa sankciám, ktoré sú na ňu uvalené pre jej program jadrových zbraní. 

07:38

Nemecký koncern Rheinmetall so sídlom v Düsseldorfe chce už v roku 2024 vyrábať na Ukrajine prvé kusy bojovej techniky. 

07:37

Najmenej traja novinári prišli o život v Pásme Gazy odvtedy, ako sa tam obnovili boje izraelskej armády s palestínskym militantným hnutím Hamas.

06:34

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil, že mu nepovolili odísť z Ukrajiny do Poľska. Podľa neho ide o politicky motivovaný krok zameraný na narušenie jeho diplomatických snáh v prospech Ukrajiny.

06:33

Južná Kórea vypustila na obežnú dráhu prvý vojenský prieskumný satelit vlastnej výroby. Z Vandenbergovej základne Vesmírnych síl USA v americkom štáte Kalifornia ju do vesmíru vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.

06:30

Dopravu na mnohých miestach v Českej republike skomplikovalo sneženie. Meškanie mali aj lety odbavované na pražskom letisku. Meteorológovia varujú pred snežením aj počas nadchádzajúceho víkendu.

06:29

Bezpečnostná služba Ukrajiny znovu odpálila výbušné zariadenia na železničnej trati na Sibíri, ktorú Rusko používa na prepravu vojenského materiálu. Agentúre Reuters to povedal nemenovaný ukrajinský zdroj.

06:26

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorým nariadil zvýšiť počet príslušníkov armády o 15 percent, teda o takmer 170.000 vojakov. 

Včera 20:35

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce deklasovali v piatkovom zápase 23. kola Tipos extraligy Slovan Bratislava 10:1.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Autá sa pohybujú po zákrute v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Žiadne sviečky ani tyčinky. Hodiť do hrnca a priviesť do varu. Váš domov bude voňať luxusne

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Každý chce, aby jeho domov príjemne voňal. Zapálime sviečky, rozmiestnime vonné tyčinky alebo rozprašujeme osviežovače vzduchu. Existuje však prirodzený spôsob, ako rozptýliť jedinečnú vôňu v celom interiéri: "Urobila som to prvýkrát a panebože, teraz to chcem každý deň."

Podmaní si Dua Lipa Hollywood? Toto je jej ďalšia filmová rola

0 icon

02.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Speváčka Dua LIpa pokračuje v hereckej kariére. Po úlohe v "Barbie" bude umelkyňu vidieť začiatkom roka 2024 v ďalšej filmovej produkcii - akčnom dobrodružnom filme "Argylle". Dua Lipa bude tiež skladať hudbu k filmu.

Kráľ, premiér a minister prileteli na samit o klíme tromi lietadlami. A nevidia na tom nič zlé

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia na celom svete, ktorým záleží na životnom prostredí, sledujú klimatický samit COP28. Niektorí z jeho účastníkov zatiaľ chcú environmentálne opatrenia, ale nie od seba. Traja zástupcovia Spojeného kráľovstva prileteli do Dubaja tromi samostatnými lietadlami.

Umývačka riadu neumýva riad? Pomôže vám patent na kapsule. Neutratíte ani cent

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Umývanie riadu je postrachom mnohých ľudí. Preto radi investujú do umývačky riadu. Niekedy však taniere a príbory nie sú čisté. Čo s tým môžeme robiť? Existuje niekoľko trikov.

Choď do garáže po kúsky uhlia a vlož ich do plechovky. Nikdy neuhádnete, aký to má účinok

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Domáce prostriedky na boj proti nadmernej vlhkosti v domácnosti sú prekvapivo účinné a dostupné. Počas vykurovacej sezóny môžete použiť prírodné zložky na vytvorenie prostriedku, ktorý ju bude účinne absorbovať. Neuhádnete, o čo ide.

Armádny Magazín

Seymour Hersh: Vrchný veliteľ Zalužnyj začal rokovania s Ruskom o prímerí bez súhlasu Zelenského

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Americký investigatívny novinár Seymour Hersh urobil nové vyhlásenia, ktoré priťahujú osobitnú pozornosť. Na začiatok si pripomeňme, že Hersh raz publikoval výklad, v ktorom označil Spojené štáty americké za vinníka výbuchov na plynovodoch Nord Stream. Potom americké úrady začali Hersha vyvracať a prostredníctvom kontrolovaných médií publikovali najr

Putinov kamarát Orbán priviedol EÚ na pokraj krachu kvôli Ukrajine

0 icon

Maďarsko, 2. december 2023 - Decembrový summit EÚ ukáže, ako ďaleko je Budapešť ochotná zájsť, aby zabránila Bruselu podporovať Kyjev, píše Politico. Podľa niektorých odborníkov Orbán nechce opustiť Európsku úniu po Spojenom kráľovstve, ale má v úmysle "sa jej zmocniť zvnútra". Maďarský premiér Viktor Orbán tlačí EÚ na pokraj priepasti…

Teherán 1943: Ako Stalin prinútil Churchilla rozhodnúť sa pre "druhý front"

0 icon

Rusko, 2. december 2023 - Sovietsky vodca šikovne využil záujem západných spojencov pomôcť ZSSR vo vojne s Japonskom. Na teheránskej konferencii "veľkej trojky" - Franklina Roosevelta, Josifa Stalina a Winstona Churchilla - , ktorá sa konala pred 80 rokmi od 28. novembra do 1. decembra 1943, sa rokovalo o otázkach…

Koľko dní žijú zmobilizovaní Ukrajinci na fronte?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - SwebbTV píše, že Zelenského prezidentský rozkaz o posielaní nováčikov na front spôsobuje ich rýchlu smrť. Tvrdí, že na niektorých úsekoch frontu mobilizovaní žijú dva-tri dni. Lenže Kyjev ich aj tak posiela do prvej línie, kde nemôžu vyhrať. V článku sa hovorí, že Zelenský nemá ani kvapku racionality, začal…

Prevrat alebo rezignácia: k čomu povedie Zelenského konflikt so Zalužným?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Experti rozprávajú podrobnosti o politických intrigách Rozpory medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a vrchným veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny Valerijom Zalužným sa na Ukrajine vyostrili. Hlava štátu si robí poriadok s najbližším okolím svojho protivníka a

TopDesať

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

Náhody: Neuveriteľné prípady, ktoré nám prídu až neskutočné!

0 icon

Náhody: Niekedy sa v živote odohrávajú neobyčajné náhody, ktoré sa zdajú byť príliš pozoruhodné na to, aby boli vymyslené. Spomeňte si na prípady, ako je objavenie vášho oblečenia, ktoré dokonale kopíruje váš gauč, alebo narazenie na dva nápadne podobné kamene na úplne nesúvisiacich miestach a v nesúvisiacich momentoch. Život je…

Prečo je ťažké pamätať si udalosti z raného detstva?

0 icon

Hovorí sa, že naše osobnosti sú formované v našom ranom detstve, ale aké ironické je, že si sotva dokážeme spomenúť na niečo z tých čias? Tento jav sa dá aplikovať takmer na všetkých ľudí a má dokonca oficiálny pojem - detská amnézia. Ako dospievame, zabúdame na ľudí, udalosti a dokonca aj na miesta,…

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0 icon

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali