To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 27. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Odesa Region Administration)

Aktualizované 27. septembra 2023 19:09

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Ruská armáda podnikla ďalší útok na dunajský prístav Izmajil
Hasiči zasahujú počas likvidácie požiaru na mieste ruského útoku na dunajský prístav Izmajil, v Odeskej oblasti, odkiaľ sa vyváža obilie z Ukrajiny

19:05 – V Sevastopole bol vyhlásený letecký poplach.

Reklama

Doprava na Krymskom moste je zablokovaná.

 

Reklama

18:45 – Obranné sily za posledných 24 hodín zaznamenali úspech pri osadách Kleščejevka, Otradovka a Šumy na Bachmutskom smere.

Informoval o tom vedúci tlačovej služby východného zoskupenia vojsk AFU Iľja Jevlaš.

Generálny štáb AFU vo svojej poslednej správe takéto informácie neuviedol.

 

18:10 – Hlavné udalosti z večerného hlásenia ukrajinského generálneho štábu:

Reklama

– Ukrajinské ozbrojené sily pokračujú v útočných operáciách v oblasti Melitopolu a Bachmutu.

– Došlo k 14 vojenským stretom. Ruské útoky boli odrazené.

– Na smeroch Volyň, Polesk, Seversk, Slobodsk, Kupjansk, Limansk, Avdejevka, Záporožie a Cherson nedošlo k výrazným zmenám situácie.

– Ruská armáda uskutočnila 44 leteckých útokov a 27 ostreľovaní z MLRS.

– Lietadlá AFU uskutočnili 7 úderov. Protivzdušná obrana zničila 2 prieskumné bezpilotné lietadlá operačno-taktickej úrovne.

Reklama

 

18:05 – Scholz odkladá dodávky rakiet dlhého doletu Taurus ukrajinským ozbrojeným silám z obavy pred priamou konfrontáciou s Ruskom, uviedol denník The Wall Street Journal.

V článku sa uvádza, že nemeckí predstavitelia vo všeobecnosti schválili dodávku týchto rakiet Kyjevu, ale kancelár ju odložil. Podľa zdrojov sa Scholz obáva, že vyslanie nemeckých inštruktorov na Ukrajinu, aby pomáhali pri údržbe zbraní, by mohlo vtiahnuť Nemecko hlbšie do konfliktu.

Predtým WSJ napísal, že americký transfer rakiet ATACMS do Kyjeva by mohol podnietiť Nemecko, aby na Ukrajinu poslalo rakety Taurus.

 

18:00 – Informácie od ruského vojenského experta Jurija Podoljaku

– Včera sa ukrajinské ozbrojené sily opäť pokúsili postúpiť na Verbovoje, ale po veľkých stratách na technike aj personáli sa stiahli. Od dnešného rána tam tiež prebiehajú vážne boje. Zrejme po Zelenského ceste do Spojených štátov a ich žiadosti o podanie správy o prijatých zbraniach a peniazoch sa armáda preskupila a bola nútená postupovať ďalej.

– To však už pripomína ofenzívu odsúdenú na zánik. Keď už sú v palebnom vreci, Ukrajinci sa neponáhľajú s odstraňovaním zranených a nechávajú ich umierať na poli, čo zvyšuje percento zabitých. Kvôli “veľkým strýkom” v Kyjeve a Washingtone na to doplácajú ukrajinskí vojaci.

O Abramsoch:

– Zo všetkej západnej techniky sú tanky Abrams najviac podceňované. Silnou stránkou Abramsu bola vždy jeho elektronická výplň, ale v tomto prípade to nemá veľký zmysel. Dá sa použiť len na diaľku na potlačenie našich stacionárnych palebných bodov, ale na to sa lepšie hodí dron FPV. Ťažko si predstaviť oblasť, v ktorej by sa Abrams mohol osvedčiť.

Reklama

O dodávkach starého a nefunkčného vybavenia a munície na Ukrajinu

– AFU dochádza munícia, takže sa im posiela aj neštandardná munícia. Ak jedna strela v dávke nefunguje správne, potom sa celá dávka vyradí a odpíše, a práve to sa posiela ukrajinským ozbrojeným silám. A nikto nevie, koľko munície z tejto šarže sa opäť pokazí. Preto všetky “zásahy” ukrajinskej protivzdušnej obrany na obytné budovy. A takéto incidenty budú čoraz častejšie, pretože munícia, ktorú teraz dostáva Ukrajina, je veľmi stará.

 

17:55 – Ukrajinská armáda je sklamaná výcvikom, ktorý poskytujú inštruktori NATO.

Napísal o tom denník Le Monde.

Reklama

Podľa vojaka AFU, ktorý absolvoval výcvik na Západe, inštruktori sami nie vždy vedia, čo robiť v prípade nepredvídanej situácie.

Najžalostnejšia je situácia so vzdušným prieskumom pomocou dronov – inštruktori tvrdia, že nie je súčasťou výcvikového programu NATO, hoci boj s dronmi je neoddeliteľnou súčasťou bojových operácií na Ukrajine.

 

17:50 – Bulharský parlament hlasoval za dodávku nepoužiteľných rakiet S-300 Ukrajine.

Informoval o tom denník The Sofia Globe.

Reklama

Rozprava trvala viac ako tri hodiny, začala sa na otvorenom zasadnutí a potom sa presunula za zatvorené dvere, kde si vypočuli hlavného veliteľa admirála Emila Eftimova a zástupcu veliteľa vzdušných síl brigádneho generála Peťo Mirčeva.

Z rozhodnutia vyplýva, že Bulharsko dodá Ukrajine rakety S-300, nie celý raketový systém.

“Novinári si museli vypočuť od poslanca GNS Deljana Peevského, že rozhodnutie bolo schválené, proti bola prokremeľská strana Obroda a Bulharská socialistická strana opustila rokovaciu sálu počas uzavretej časti zasadnutia,” uvádza sa v materiáli.

Počas otvorenej časti rozpravy šéf parlamentného výboru pre obranu Christo Gadjev povedal, že ide o nefunkčnú muníciu, ktorú však ani výrobca nemohol opraviť, pretože bola príliš stará.

Gadjev ubezpečil, že počet rakiet, ktoré sa majú poskytnúť Ukrajine, je minimálny a v žiadnom prípade neohrozí bojovú pripravenosť bulharskej armády.

Ďalšou výhodou bolo, že pre bulharskú armádu odpadlo riziko skladovania takejto nepoužiteľnej munície. Zároveň dodal, že štát by sa mal zamerať na obstaranie nových raketových systémov zem-vzduch.

 

Reklama

17:00 – Mobilizačné plány Ukrajiny sa zatiaľ nezmenili, ale všetko závisí od krokov Ruskej federácie, uviedol prvý zástupca šéfa ministerstva obrany Oleksandr Pavľuk.

“Úlohou každého človeka je chrániť svoj štát. Musíme sa na to vopred nachystať a byť pripravení. Robíme všetko pre to, aby sme nezvyšovali tempo mobilizácie, ale sami chápete, že všetko závisí od agresora a situácie, ktorá sa bude vyvíjať na fronte,” povedal.

Predtým tajomník parlamentného výboru pre obranu Roman Kostenko povedal, že Ukrajina stupňuje mobilizáciu, pretože Rusko buduje svoje sily.

A vojenský komisár Poltavskej oblasti povedal, že súčasné plány mobilizácie v Poltave sa plnia len na 13 percent.

 

16:15 – Veľká komora švajčiarskeho parlamentu nepovolila reexport svojich zbraní do bojujúcich krajín vrátane Ukrajiny, informovala miestna agentúra.

Proti hlasovalo 135 poslancov, 48 bolo za.

Reklama

Iniciatívu predložila menšia komora parlamentu. Navrhovala povoliť zasielanie vojenského vybavenia bojujúcej krajine, ak tým uplatní právo na sebaobranu.

Deň predtým švajčiarsky parlament schválil vyradenie 25 tankov Leopard 2 na ďalší predaj nemeckej spoločnosti Rheinmetall. Nemci uviedli, že ich kupujú pre seba, nie pre Ukrajinu.

 

15:30 – Wagnerovci opäť bojujú pod Bachmutom

Z ukrajinskej armády prichádza čoraz viac správ o návrate “wagnerovcov” pod Bachmut.

“Bývalí príslušníci PMC “Wagner” sa teraz skutočne nachádzajú na území východnej skupiny vojsk. Zapájajú sa do bojových operácií. Prichádzajú najmä z územia Bieloruska, kde boli ich tábory. V súčasnosti sa tieto tábory zmenšujú. Títo vojaci vstupujú do rôznych jednotiek – niektorí z nich odchádzajú do Afriky, niektorí opätovne podpisujú zmluvy s Ministerstvom obrany ruských ozbrojených síl a zúčastňujú sa [na vojne] na rôznych pozíciách, najmä ako inštruktori,” povedal predstaviteľ východnej skupiny vojsk AFU Iľja Jevlaš.

Podľa jeho hodnotenia žoldnieri v súčasnosti nepredstavujú takú hrozbu ako pred rokom.

Reklama

Predtým o výskyte “wagnerovcov” pri Bachmute informoval televíziu CNN vojak s volacím znakom Gruv..

Veliteľ skupiny Tavria Oleksandr Tarnavskij (zodpovedný za Záporožskú oblasť) povedal, že “wagnerovci” sa “objavujú” na viacerých smeroch a “ich jednotky sa objavujú raz tu raz tam”.

 

14:45 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany

– V priebehu dňa ruské jednotky odrazili 10 útokov ozbrojených síl Ukrajiny na doneckom smere, straty nepriateľa dosiahli 390 vojakov;

– Ruské ozbrojené sily zničili diverznú a prieskumnú skupinu AFU v Chersonskej oblasti;

– Ruské ozbrojené sily zničili muničný sklad AFU pri osade Zarja v DĽR;

Reklama

– AFU stratila viac ako 150 vojakov a 2 obrnené vozidlá v južnom Donecku;

– Letectvo a delostrelectvo západnej skupiny ruských ozbrojených síl zničilo delostrelecký systém M777 a 2 húfnice MSTA-B;

– Ruská protivzdušná obrana zachytila 8 striel HIMARS MLRS a zničila 19 ukrajinských dronov;

– Západná skupina ruských ozbrojených síl porazila živú silu a techniku troch mechanizovaných brigád AFU na Kupjanskom smere;

– Ruské ozbrojené sily odrazili dva útoky AFU v smere na Krasnolimansk, pričom straty nepriateľa dosiahli 55 vojakov;

– ruské ozbrojené sily zasiahli veliteľské a pozorovacie stanovištia jednotiek štyroch brigád AFU v DĽR a Záporožskej oblasti.

 

Reklama

14:00 – Pomocou rádiovej vlny 149 200 Volga, ktorá funguje od polovice leta, sa už vzdalo približne 10 000 ukrajinských vojakov. Informoval o tom predstaviteľ operačných služieb.

Spresnil, že počet kapitulácií v poslednom čase narastá. Prispieva k tomu aj proruské podzemie, ktorého predstavitelia zverejňujú informácie o možnosti vzdať sa v zóne špeciálnej operácie v mestách kontrolovaných ukrajinskými ozbrojenými silami.

 

13:08 – EÚ rokuje o predĺžení programu pomoci ukrajinským utečencom do marca 2025, informoval BILD.

Predtým o tom informovala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Reklama

Súčasný program sa končí o šesť mesiacov – v marci 2024.

Diskusie sa vedú na úrovni ministrov vnútra EÚ a rozhodnutie musí byť prijaté jednomyseľne. Zástupca Nemecka už predĺženie podporil.

Očakáva sa, že diskusia sa uskutoční dnes.

 

12:54 – Veliteľ Čiernomorskej flotily Viktor Sokolov poskytol rozhovor po správe o jeho smrti. Povedal, že flotila sebavedomo a úspešne plní úlohy, ktoré jej velenie zadalo.

Ukrajina predtým tvrdila, že Sokolov zahynul pri útoku na veliteľstvo flotily v Sevastopole 22. septembra.

 

12:42 – Ruské aktíva zmrazené Západom by mali prispieť k obnove Ukrajiny, práca prebieha, uviedla osobitná vyslankyňa USA Penny Pritzkerová

 

12:22 – Azerbajdžan zadržal šéfa Náhorného Karabachu Rubena Vardanjana, informovali ruské médiá.

Vardanyana zadržala azerbajdžanská armáda, keď sa pokúšal opustiť Arcach do Gorisu v arménskej oblasti Sjunik.

Je pozoruhodné, že bývalý šéf Karabachu je významným ruským podnikateľom, zakladateľom známej investičnej spoločnosti Troika Dialog.

 

12:02 – Ministri poľnohospodárstva Ukrajiny a Poľska mali “dobrý rozhovor” o vývoze obilia, uviedla poľská strana.

“Bol to dobrý rozhovor, ktorý pomôže vyriešiť otázky týkajúce sa ukrajinského obilia a uhasiť emotívne vyhlásenia,” povedal minister Robert Telus.

Diskutovali najmä o ukrajinskej iniciatíve na zavedenie vládneho licenčného postupu pre vývozcov. Varšava túto otázku stále študuje, strany sa dohodli, že sa k nej vrátia o týždeň, uviedlo ukrajinské ministerstvo.

Reklama

Ukrajina tiež dokončuje rokovania s Litvou o prenose kontroly obilia z poľskej hranice do litovských prístavov. Ukrajina navrhuje použiť rovnaký mechanizmus v prípade nemeckých prístavov.

Robert Telus požiadal Ukrajinu, aby stiahla žalobu vo WTO. Nikolaj Solskij prisľúbil, že o tom bude rokovať s ministrom hospodárstva.

 

11:22 – “Wagnerovci sa vrátili do oblasti Bachmut,” uviedla ukrajinská armáda pre CNN.

“Áno, aj Wagner je tu. Vrátili sa, rýchlo vymenili veliteľov a vrátili sa sem,” povedal CNN vojenský dôstojník s volacím znakom Grove.

Domnieva sa, že ich prítomnosťou sa Ruská federácia snaží čiastočne kompenzovať nedostatok živej sily.

“[Rusko] zhromaždilo vojakov zo susedných oblastí a presunulo ich sem. Nemajú tu už veľa personálu,” povedal.

Predtým veliteľ skupiny Tavria Oleksandr Tarnavskij (zodpovedný za záporožský smer) tiež povedal, že “wagnerovci” sa “objavujú” na viacerých smeroch.

 

10:53 – Ruské sily zmarili pokusy ukrajinskej armády obnoviť zásobovanie svojej skupiny cez rieku Oskol v Charkovskej oblasti. Informoval o tom šéf vojensko-civilnej správy regiónu Vitalij Gančev.

“Naši bojovníci sú dobre vysunutí a zakopaní v pevnostiach, ale nepriateľ naťahuje nové rezervy. Nepriateľ zosilnel z hľadiska použitia letectva aj ťažkého delostrelectva. Všetky pokusy [ukrajinských vojakov] o obnovenie zásobovania cez rieku Oskol sú zmarené,” povedal Gančev.

 

10:45 – Jednotky skupiny vojsk Dnipro zničili húfnicu M777 a mínomet 120 mm ukrajinských ozbrojených síl v Chersonskom smere, uviedol predstaviteľ operačných služieb Chersonskej oblasti.

V ostrovnej zóne bolo zničené postavenie AFU s piatimi vojakmi a ďalších šesť ukrajinských vojakov bolo zranených, zatiaľ čo v smere Kachovka – mieste dočasného rozmiestnenia – bolo zlikvidovaných 11 vojakov, ďalších osem bolo zranených a dve vozidlá boli vyradené z prevádzky.

 

Reklama

10:37 – Ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Veľkú Britániu a Spojené štáty z prípravy útoku na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopole.

“Útok na Sevastopol realizoval Kyjev v úzkej koordinácii s americkými a britskými špecialistami,” uviedla hovorkyňa rezortu Zacharovová.

Predtým sa v sieti objavila informácia, že úder bol vykonaný francúzskou raketou dlhého doletu Skalp.

 

09:58 – Minister obrany Umerov smrť veliteľa ruskej Čiernomorskej flotily Sokolova nepotvrdil.

Na priamu otázku moderátora CNN, či je Sokolov nažive, minister odpovedal:

“Po prvé, je na našom okupovanom území, tam by vôbec nemal byť. Takže ak je mŕtvy, je to dobrá správa pre všetkých, že pokračujeme v oslobodzovaní nášho územia.”

Biely dom tiež nepotvrdil jeho smrť.

 

09:40 – Ukrajina bude prvá na svete, ktorá bude uplatňovať určité druhy ochrany energetických zariadení pred ruskými údermi, uviedol šéf Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj.

“Máme niekoľko typov ochrany a rozvodne Ukrenergo, kde sa určité typy ochrany uplatnia prvýkrát nielen na Ukrajine, ale aj na svete, pretože nikto nikdy nečelil takejto úrovni hrozieb. Ide o komplexnú obranu, nebudem zachádzať do detailov, ale je to aktívna obrana – protivzdušná obrana, aj pasívna – inžinierske opevnenia,” povedal Kudryckyj.

Poznamenal, že energetici sú neustále v koordinácii s úradníkmi a generálnym štábom.

 

09:35 – Beryslav bol opäť zasiahnutý leteckými bombami, informovala Chersonská OVA.

Na obytné domy boli zhodené štyri strely. Poškodená bola aj budova nemocnice a hospodárske budovy.

Reklama

Neboli zaznamenané žiadne obete.

Poznamenávame, že zásahy leteckými bombami na Chersonskú oblasť vo všeobecnosti a na Beryslav konkrétne sú v poslednom čase výrazne častejšie.

 

09:20 – Denník Wall Street Journal uviedol, že nedostatočný výcvik ukrajinskej armády vedie k poruchám západných zbraní.

Ukrajinskí vojenskí predstavitelia pre publikáciu uviedli, že západné zbrane, ako napríklad húfnice Panzerhaubitze vyrobené nemeckým koncernom Rheinmetall, sa často kazia pri ich neustálom používaní.

Vojenskí analytici zasa poznamenali, že poruchy môžu byť dôsledkom toho, že “príliš málo času sa venovalo výcviku ukrajinských delostrelcov pred ich vyslaním na bojisko”. WSJ spresňuje, že výcvik vojakov ukrajinských ozbrojených síl v obsluhe húfnic trval len päť týždňov, zatiaľ čo nemeckí vojaci sa zvyčajne cvičia najmenej štyri mesiace.

 

08:56 –  Rusko rozširuje svoj sankčný zoznam voči Británii o ďalších 23 osôb, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Vstup do krajiny je teraz uzavretý najmä pre Radakina, náčelníka obranného štábu britských ozbrojených síl, Alessandriho, šéfa výboru pre spravodajské služby, a viacerých politických analytikov, ktorí sa zaoberajú analýzou informácií pre boj proti Rusku.

 

08:05 – “Inštitút pre štúdium vojny (USA) píše, že Rusi mohli zničiť ukrajinskú stíhačku MiG-29 z dronu na letisku Kulbakino v Nikolajivskej oblasti.

Uviedlo to včera ministerstvo obrany Ruskej federácie. “Inštitútu” sa podarilo geolokovať agentúrou distribuované zábery z porážky lietadla.

Na Ukrajine prílet na Kulbakino nepotvrdili. Tvrdilo sa, že úder zasiahol infraštruktúrny objekt na predmestí Nikolajeva.
Predtým Ruská federácia uviedla, že rovnakým spôsobom údajne zničila dve lietadlá v Dnepropetrovskej oblasti.

 

07:17 – Minister obrany Umerov vyhlásil, že Ukrajina “odpovie” na nové útoky na ruskú energetiku.

V komentári pre CNN uviedol, že Moskva sa v zime zameria na údery na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

“Ale my budeme reagovať,” dodal Umerov.

 

07:15 – Európska komisia rozhodla, že bude zastupovať Poľsko, Maďarsko a Slovensko v spore o obilie v rámci Svetovej obchodnej organizácie.

Poľská tlačová agentúra PAP citovala zdroj z EÚ.

Posudzovanie sťažnosti Ukrajiny proti trom štátom EÚ v súvislosti s ich jednostrannými obmedzeniami na ukrajinské poľnohospodárske výrobky v rámci WTO sa má začať “v blízkej budúcnosti”.

“V utorok sa rozhodlo, že krajiny EÚ bude v spore vo WTO zastupovať Európska komisia. V delegácii EÚ sú experti z Poľska, Slovenska a Maďarska,” uviedol pre agentúru PAP zdroj z EÚ.

Nemenovaní európski diplomati, ktorých citovala agentúra, uviedli, že otvorenie postupu WTO “uzatvára pre Ukrajinu iné kanály dialógu” v spore o embargo na dovoz obilia.

O tejto situácii sa bude rokovať v stredu v Bruseli na úrovni stálych predstaviteľov z iniciatívy Poľska, uviedol pre PAP poľský veľvyslanec pri EÚ Andrzej Sados.

 

07:10 – Ak bude Donald Trump zvolený za prezidenta USA, môže znížiť rozsah protiruských sankcií a spomaliť dodávky zbraní na Ukrajinu zo strany Spojených štátov.

Informuje o tom denník Financial Times.

 

07:05 – Holandsko plánuje odovzdať Ukrajine prvú sériu stíhačiek F-16 v roku 2024.

Oznámila to holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová.

Reklama

Podľa predstaviteľa rezortu obrany bude termín odovzdania stíhačiek F-16 závisieť aj od toho, ako dlho bude trvať výcvik ukrajinských pilotov na pilotovanie týchto stíhačiek.

Ollongrenová sa domnieva, že výcvik bude trvať približne šesť až osem mesiacov. Minister dodal, že v súčasnosti sa pracuje na zriadení výcvikového strediska v Rumunsku.

 

07:00 – Americký Senát navrhuje schváliť krátkodobú pomoc Ukrajine vo výške 4,5 miliardy dolárov namiesto 24 miliárd, ktoré požaduje Biely dom.

 

06:50 – Zelenskyj vymenoval bývalého futbalistu a bývalého trénera ukrajinskej reprezentácie Andrija Ševčenka za svojho nezávislého poradcu.

 

06:40 – Spojené štáty majú v úmysle zaviesť spoločnú výrobu niektorých druhov vojenského vybavenia s Ukrajinou na jej území. Oznámil to námestník ministra obrany USA pre akvizície a logistiku Bill LaPlante.

Laplante uviedol, že jeho krajina zriadi spoločnú výrobu aj s Austrálčanmi.

 

06:30 – Vojna na Ukrajine 26. septembra. 2023. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany

– Šojgu uviedol, že ruská armáda výrazne rozšírila zónu kontroly v okolí Sinkivky a Petropavlovky v Kupjanskom okrese Charkovskej oblasti;

– Ruský minister obrany uviedol údaje o stratách ukrajinských vojsk za september: viac ako 17 000 vojakov a 2 700 kusov zbraní a vojenskej techniky vrátane 7 amerických vozidiel BMP Bradley, 77 amerických delostreleckých systémov M777, 51 samohybných delostreleckých systémov z Nemecka, Francúzska, Poľska a USA, ako aj 2 nemeckých tankov Leopard a jedného britského tanku Challenger;

– Šojgu poznamenal, že napriek stratám Kyjeva a nedostatočným úspechom v protiofenzíve sa Západ naďalej drží zásady “zbrane ako cesta k mieru” a tlačí Ukrajinu k “sebazničeniu”;

– Admirál Sokolov, veliteľ ruskej Čiernomorskej flotily, sa zúčastnil na rade ruského ministerstva obrany, čo bolo jeho prvé verejné vystúpenie od chvíle, keď velenie síl pre špeciálne operácie AFU na svojej stránke na Telegrame uviedlo, že údajne zahynul pri raketovom útoku na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole;

– Peskov dnes povedal, že neexistujú zbrane schopné zmeniť pomer síl na bojisku a výsledok SSO a americké tanky Abrams dodané Kyjevu “zhoria”;

– Hovorca ruského prezidenta označil americké rakety ATACMS s predĺženým doletom, ktoré USA môžu odovzdať Kyjevu, za “vážnu zbraň”, pričom USA takýmito krokmi naďalej zvyšujú svoju angažovanosť v konflikte;

– Peskov poznamenal, že ukrajinské bezpilotné lietadlá, ktoré zasahujú civilnú infraštruktúru, sa čoraz viac neutralizujú a ich účinky sa minimalizujú;

– Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že raketový úder uskutočnený 25. septembra zničil spoločný sklad AFU pri Kiselevke v Chersonskej oblasti, kde bolo uskladnených viac ako 3 000 ton munície;

– Podľa ruského ministerstva obrany Kyjev stratil na doneckom a záporožskom smere do 430 ľudí, na juhodoneckom smere do 120, na chersonskom smere viac ako 15, na kupjanskom smere do 50 a na krasnolimanskom smere viac ako 90 vojakov;

– Ruské vzdušné sily zničili ukrajinskú stíhačku MiG-29 na letisku Kulbakino v Mykolajivskej oblasti;

– Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany uviedol, že ruská armáda zasiahla ukrajinský závod na výrobu rakiet, pričom neuviedol dátum;

– Ukrajinské sily vystrelili na Doneck dve rakety z MLRS a tri kazetové strely kalibru 155 milimetrov, uviedla kancelária DĽR v SCKK;

– Ukrajinský dron zhodil výbušninu na elektrickú rozvodňu v Kurskej oblasti, sedem sídiel bolo bez napätia, nikto nebol zranený, uviedol regionálny gubernátor;

– Poradca generálneho riaditeľa koncernu Rosenergoatom Karchaa uviedol, že AFU zmenila metódy útokov na Záporožskú jadrovú elektráreň a mesto Enerhodar: namiesto útoku na samotnú jadrovú elektráreň podnikajú útoky dronmi na civilnú infraštruktúru s cieľom psychologicky ovplyvniť pracovníkov jadrovej elektrárne a ich rodiny a vytvoriť “panické nálady”;

Reklama

– Poľskí vyšetrovatelia dospeli k záveru, že raketa, ktorá v novembri minulého roka dopadla do krajiny a zabila dvoch ľudí, patrila podľa denníka Rzeczpospolita Ukrajine;

– The Economist citoval zdroj z ukrajinského generálneho štábu, podľa ktorého Kyjev žiada Západ o rakety podobné ruským Ch-101 a Kalibry pre strategické bombardéry, ktoré Ukrajina nemá;

– Bulharský prezident Radev kritizoval projekt parlamentných frakcií o darovaní chybných rakiet pre systémy protivzdušnej obrany S-300 Kyjevu a uviedol, že vláda a národné zhromaždenie by mali zachovať a rozvíjať obranyschopnosť bulharskej armády, a nie ju využívať ako “darcu” pre cudzie ozbrojené sily.

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:35

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce deklasovali v piatkovom zápase 23. kola Tipos extraligy Slovan Bratislava 10:1.

Včera 20:02

Francúzsky prezident v piatok na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji vyzval krajiny skupiny G7, aby do roku 2030 ukončili využívanie uhlia. Investovanie do tohto zdroja energie Macron označil za absurdné.

Včera 19:18

Americký senátor Marco Rubio a jeho kolegovia vyzvali Bidena, aby zastavil leteckú dopravu do Číny kvôli rastúcej epidémii “nového zápalu pľúc”.

“V Číne sa objavuje záhadné nové respiračné ochorenie a chyby z Covidu-19 sa nemôžu opakovať. Spolu s republikánskymi kolegami poslali prezidentovi Bidenovi list, v ktorom ho vyzývajú, aby zaviedol zákaz cestovania do Číny, kým nebudeme mať viac informácií o tomto víruse,” napísal Rubio na X.

Včera 19:11

Spoločnosť McDonald’s mení proces prípravy Big Macov, informuje denník The Wall Street Journal.

Fašírky sa teraz budú pripravovať v menších dávkach a rovnomernejšie vyprážať. Bude v nich viac omáčky a žemľa bude nahradená sezamovou brioškou.

Zmeny sa robia preto, aby spoločnosť McDonald’s mohla držať krok s konkurenciou a mala v súťaži svoj tromf.

Včera 19:10

Riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský skončí ku koncu roka v úrade. V nedávnom rozhovore vravel, že o tom, že nová vláda s ním už nepočíta, sa dozvedel krátko po voľbách, ale termín svojho odchodu spoznal až teraz.

Orlovský bol toho názoru, že migrantov Slovensko potrebuje a problémy s nimi nie sú a strach z migrácie šíria len politici.

Dodajme, že Orlovský je bývalý šéf Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti.

Včera 19:08

Rokovania o prímerí v pásme Gazy sa skončili neúspechom. Informuje o tom BBC s odvolaním sa na zdroj blízky rokovaniam v katarskej Dauhe.

Boje sa obnovili od dnešného rána, ale rokovania až doteraz pokračovali v nádeji na novú prestávku.

Včera 18:26

Poľsko v piatok predĺžilo dočasné kontroly na hranici so Slovenskom do 2. januára 2024. Oznámilo to poľské ministerstvo vnútra.

Včera 17:52

Spojené štáty nebudú udeľovať víza izraelským osadníkom zapojeným do násilností voči Palestínčanom na okupovanom západnom brehu Jordánu. V piatok to podľa agentúry AFP uviedol predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý nechcel byť menovaný.

Včera 17:49

Kongres USA po prvýkrát za posledných 20 rokov zbavil svojho zástupcu právomocí.

Snemovňa reprezentantov USA hlasovala za zbavenie právomocí republikána Georgea Santosa, ktorý je obvinený z podvodu a poskytovania nepravdivých informácií.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Geniálny trik na zamrznuté okná auta. Potrebujete len jeden výrobok

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Bublinková fólia má množstvo rôznych využití, ale nie každý vie, že ju vodiči môžu úspešne používať aj v zime a pri teplotách pod bodom mrazu. Fólia umiestnená na okne auta nám dá zabudnúť na únavné škrabanie námrazy.

Ohlušujúci interkom uprostred noci? Nie bezdôvodne. Neveští to nič dobré

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zvyčajne nás hluchý interkom nijako zvlášť neprekvapí. Niekedy niekto náhodne stlačí nesprávne tlačidlo a zavolá nám. Ak však v noci počujete zvoniť interkom a na druhej strane nikto nie je, nemali by ste to brať na ľahkú váhu.

Ako spariť mak? Zabudnite na vodu. Vezmite si inú prísadu a všetka horkosť zmizne

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Blíži sa čas, keď mnohí ľudia už pomaly začínajú plánovať, aké vianočné jedlá sa tento rok dostanú na ich stoly. Medzi nimi bude pravdepodobne aspoň jedno, na ktoré sa používa mak. Ako ho spariť a pripraviť tak, aby chutil skvele?

Zabudnite na tradičné skladovanie chleba. Žena hovorí, že existuje lepšia metóda. "Chlieb nikdy nesplesnivel"

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Na jednej strane by sa dalo povedať, že ide o najdrahší "chlebník" vášho života. Ale na druhej strane je to spotrebič, ktorý väčšina ľudí vlastní a vôbec ho nepoužíva tak často. Teraz sa môže ukázať ako nepostrádateľný, pretože udrží váš chlieb čerstvý až tri…

Nakrájam, usuším a zavesím do skrine. Je to jednoduché a pomáha to ušetriť veľa peňazí

0 icon

2.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Otvárate šatník a cítite z neho nepríjemný zápach? Bohužiaľ, ani použitie tých najlepších zmäkčovačov tkanín nezabráni tomu, aby oblečenie, ktoré dlho ležalo na policiach, nepríjemne zapáchalo. Našťastie poznáme spôsob, ako si s týmto problémom poradiť.

Armádny Magazín

Putinov kamarát Orbán priviedol EÚ na pokraj krachu kvôli Ukrajine

0 icon

Maďarsko, 2. december 2023 - Decembrový summit EÚ ukáže, ako ďaleko je Budapešť ochotná zájsť, aby zabránila Bruselu podporovať Kyjev, píše Politico. Podľa niektorých odborníkov Orbán nechce opustiť Európsku úniu po Spojenom kráľovstve, ale má v úmysle "sa jej zmocniť zvnútra". Maďarský premiér Viktor Orbán tlačí EÚ na pokraj priepasti…

Teherán 1943: Ako Stalin prinútil Churchilla rozhodnúť sa pre "druhý front"

0 icon

Rusko, 2. december 2023 - Sovietsky vodca šikovne využil záujem západných spojencov pomôcť ZSSR vo vojne s Japonskom. Na teheránskej konferencii "veľkej trojky" - Franklina Roosevelta, Josifa Stalina a Winstona Churchilla - , ktorá sa konala pred 80 rokmi od 28. novembra do 1. decembra 1943, sa rokovalo o otázkach…

Koľko dní žijú zmobilizovaní Ukrajinci na fronte?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - SwebbTV píše, že Zelenského prezidentský rozkaz o posielaní nováčikov na front spôsobuje ich rýchlu smrť. Tvrdí, že na niektorých úsekoch frontu mobilizovaní žijú dva-tri dni. Lenže Kyjev ich aj tak posiela do prvej línie, kde nemôžu vyhrať. V článku sa hovorí, že Zelenský nemá ani kvapku racionality, začal…

Prevrat alebo rezignácia: k čomu povedie Zelenského konflikt so Zalužným?

0 icon

Ukrajina. 2. decembra 2023 - Experti rozprávajú podrobnosti o politických intrigách Rozpory medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a vrchným veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny Valerijom Zalužným sa na Ukrajine vyostrili. Hlava štátu si robí poriadok s najbližším okolím svojho protivníka a

Annalene chýba ruský minister zahraničných vecí - Lavrov

0 icon

Nemecko, 1. december 2023 - Annalena Baerbocková uviedla po zasadnutí Rady ministrov OBSE: "Ruský minister zahraničných vecí Lavrov sa v miestnosti objavuje len vtedy, keď hovorí, nie aby počúval ostatných. " Z nejakého dôvodu jej pred rokom nevadilo, že Sergej Lavrov sa v miestnosti vôbec neobjavil, pretože poľské predsedníctvo neposlalo…

TopDesať

TOP10 najšialenejších spôsobov, akými chcú ľudia schudnúť

0 icon

Schudnúť nebýva vždy ľahké. Určite si to zažil už aj ty. Po Vianociach ti zostali nejaké kilá navyše, ktoré sa ťa jednoducho držia, nech robíš, čo robíš. Čo však v snahe schudnúť robia niektorí ľudia, je až neuveriteľné. Toto sú tie najšialenejšie spôsoby, akými sa pokúšajú byť štíhli. Pokiaľ ide…

Náhody: Neuveriteľné prípady, ktoré nám prídu až neskutočné!

0 icon

Náhody: Niekedy sa v živote odohrávajú neobyčajné náhody, ktoré sa zdajú byť príliš pozoruhodné na to, aby boli vymyslené. Spomeňte si na prípady, ako je objavenie vášho oblečenia, ktoré dokonale kopíruje váš gauč, alebo narazenie na dva nápadne podobné kamene na úplne nesúvisiacich miestach a v nesúvisiacich momentoch. Život je…

Prečo je ťažké pamätať si udalosti z raného detstva?

0 icon

Hovorí sa, že naše osobnosti sú formované v našom ranom detstve, ale aké ironické je, že si sotva dokážeme spomenúť na niečo z tých čias? Tento jav sa dá aplikovať takmer na všetkých ľudí a má dokonca oficiálny pojem - detská amnézia. Ako dospievame, zabúdame na ľudí, udalosti a dokonca aj na miesta,…

10+ zvláštne uspokojujúcich fotografií s jedlom v hlavnej úlohe. Raj pre perfekcionistov

0 icon

Hoci vizuálna prezentácia jedla je už dlho dôležitým aspektom stravovania v mnohých kultúrach, s rastom popularity Instagramu sa zdalo, že sa dostala na ďalšiu úroveň. Týchto pár fotografií s dokonalým jedlom v hlavnej úlohe je skutočný raj pre perfekcionistov.  V dnešnej dobe sa môže stolovanie zdať ako výlet do virtuálnej galérie. Jedlá sú starostlivo zdokumentované a naaranžované pre…

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali