To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 24. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Babenko, telegram)

Aktualizované 24. septembra 2023

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

vojna, Ukrajina
Veliteľ z 3. samostatnej ukrajinskej útočnej brigády kráča okolo mŕtveho tela ruského vojaka na frontovej línii v dedine Andriivka pri meste Bachmut

20:27 – Ruské vojenské médiá objasňujú, že dnes došlo k útoku na vojenské letisko Chalin pri Kursku. Sú aj obete na životoch. Pripomeňme, že na mesto dnes niekoľkokrát zaútočili bezpilotné lietadlá. Oficiálne sa o útoku na letisko ani na Ukrajine, ani v Rusku nevyjadrili. Ukrajinské telegramové kanály písali o údere na budovu FSB.

Reklama

 

19:46 – Výbuchy v oblasti Kurska hlásia miestne ukrajinské médiá. Oblastný gubernátor hovorí o práci protivzdušnej obrany.

Reklama

 

19:39 – Ak sa Berlín rozhodne odovzdať rakety Taurus, ukrajinskej armáde bude trvať tri mesiace, kým ich vycvičí.

Podľa nemeckého denníka Bild, aj keď budú Taurusy dodané v blízkej budúcnosti, problémom bude obdobie výcviku ukrajinskej armády na ne.

Výrobca rakiet sa domnieva, že ukrajinským ozbrojeným silám bude trvať približne tri mesiace, kým pripravia Taurus na štart.

Nemecko zatiaľ oficiálne neoznámilo svoje rozhodnutie previesť Taurus na Ukrajinu. Masmédiá špekulujú, že Berlín tak môže urobiť po tom, ako USA oznámia transfer rakiet ATACMS.

Reklama

 

19:01 – Vzdušné sily AFU ohlásili raketovú hrozbu pre Nikolajevskú, Chersonskú, Kirovohradskú a Dnepropetrovskú oblasť.

Bol vyhlásený letecký poplach.

 

18:57 – Hlavné body z bulletinu ruského ministerstva obrany o činnosti mierových síl v zóne konfliktu v Náhornom Karabachu:

Reklama

– Ozbrojené formácie Náhorného Karabachu odovzdali viac ako 1,2 tisíc ručných zbraní, protitankových zbraní a MANPADS, približne 130 tisíc kusov munície;

– Ruské mierové sily sprevádzali konvoje vozidiel s civilistami z Náhorného Karabachu, ktorí sa presúvali do Arménska;

– Viac ako 710 evakuovaných civilistov zostáva na mieste pôsobenia ruských mierových síl v Náhornom Karabachu;

– Ruské mierové sily dodali civilnému obyvateľstvu Karabachu 125 ton potravín a 65 ton pohonných hmôt a mazív.

 

17:54 – Reformy EÚ, ktoré sa môžu vyžadovať v prípade prijatia Ukrajiny, môžu spôsobiť nezhody a stať sa “riskantným podnikom”.

Tento názor vyjadril bývalý šéf Európskej komisie José Manuel Barroso. Vyzval EÚ, aby nemenila zmluvu o únii, ktorá stanovuje jednomyseľné prijímanie spoločných rozhodnutí.

To predstavuje problém – s rastúcim počtom členov EÚ môže rozhodovací proces v oblastiach, ako je zahraničná politika alebo rozpočet (kde sa vyžaduje jednomyseľnosť), stagnovať.

Vedenie EÚ preto už teraz navrhuje zmeniť túto situáciu a prijímať rozhodnutia väčšinovým hlasovaním. Barroso sa však domnieva, že takéto iniciatívy “by mohli spôsobiť veľké rozpory”.

“Niektoré vlády sa vyjadrili, že ak sa zmení Zmluva o EÚ, usporiadajú referendum, a zo skúseností vieme, že referendum je riskantná záležitosť,” povedal Barroso.

Reklama

Pravdepodobnosť, že voliči novú zmluvu odmietnu, je podľa neho “veľmi vysoká”.

 

17:27 – Nemecko poprelo správy ruských médií o smrti posádky nemeckého tanku na Ukrajine.

“Na Ukrajine sa nenachádza žiadna nemecká posádka tanku,” uviedli predstavitelia Bundeswehru pre Deutsche Welle.

Ruské médiá predtým s odvolaním sa na svoju armádu uviedli, že v Záporožskej oblasti bol zostrelený Leopard s údajnou nemeckou posádkou. Zároveň to nepotvrdilo ani ruské ministerstvo obrany.

Reklama

Západné médiá zároveň tvrdia, že Rusi zostrelili dva ťažké tanky Strv 122 – švédsku modernizáciu nemeckého tanku Leopard 2A5 – pomocou dronov pri Svatove. Ako píše Forbes, tento model “môže byť najlepším ukrajinským tankom”.

Súdiac podľa videa, na ktorom publikácia identifikovala tieto tanky, boli predtým vyhodené do vzduchu mínami, pretože stáli bez pohybu s otvorenými poklopmi a otočenými vežami. Preto sa ich pravdepodobne snažili doraziť drony.

 

16:54 – V Chersone dopadli na jeden z podnikov riadené letecké bomby. Podľa regionálnych úradov bola zranená pracovníčka bezpečnostnej služby.

 

Reklama

16:00 – Situácia v Kosove sa opäť vyostrila po incidente na severe provincie: kosovsko-albánske orgány tvrdia, že neznáme osoby strieľali na kosovských policajtov, pričom jeden z nich bol zabitý a ďalší zranený. “Premiér” a “prezident” samozvaného Kosova obvinili z útoku údajné “srbské zločinecké skupiny”.

Kosovské albánske orgány neskôr uviedli, že polícia lokalizovala a obkľúčila 30 ozbrojených mužov podozrivých z útoku na policajtov, ktorých vyzvala, aby sa vzdali.

Objavili sa aj správy, že ozbrojení muži v obrnenom vozidle vtrhli do stredovekého pravoslávneho kláštora Banska na severe Kosova a Metohije. Diecéza srbskej pravoslávnej cirkvi uviedla, že bratia a pútnici sa zamkli v ohrade a ozbrojení muži sa pohybovali po nádvorí, pričom občas bolo počuť výstrely.

 

15:37 – Systém protivzdušnej obrany Patriot vykazuje nízku účinnosť v boji proti vysoko výbušným leteckým bombám, ktoré Rusko údajne používa na Ukrajine. Informoval o tom portál Business Insider.

Citoval experta analytického centra Razumkov v Kyjeve Oleksija Melnyka, ktorý uviedol, že zachytenie vysokovýbušných leteckých bômb, ktoré ruské ozbrojené sily údajne použili počas špeciálnej operácie, sa ukázalo byť pre AFU “obzvlášť bolestivé”.

Podľa experta sa takéto projektily používali pred 30 – 50 rokmi v ZSSR, ale teraz ich Rusko modifikovalo tým, že ich vybavilo “modulmi GPS a plánovacími vrtuľami”, čo zvýšilo ich presnosť zamerania.

Reklama

 

14:45 – Fotografia z miesta raketového útoku na Tokmak.

Podľa ruských blogov zasiahla priemyselnú zónu v severnej časti mesta.

Tvrdí sa tiež, že je tam jedna mŕtva osoba a 11 ľudí (vrátane troch detí) bolo zranených.

Tokmak
Fotografia z miesta raketového útoku na Tokmak

 

13:38 – Nad Kurskom opäť počuť výbuchy. Guvernér Starovoit oznámil činnosť protivzdušnej obrany.

 

Reklama

13:25 – Sevastopoľské médiá píšu o raketovom útoku a možnom použití bezpilotných lietadiel zo severného smeru.

Oficiálne to nebolo potvrdené, Krymský most nebol zablokovaný.

 

13:18 – Lietadlo Su-24M námornej leteckej jednotky Čiernomorskej flotily ruskej Čiernomorskej flotily zasiahlo dve lietadlá FAB-500 z UMPK na ostrove Zmeiny.

Tento kus zeme aktívne využívajú ukrajinské formácie ako logistickú základňu pre diverzné a prieskumné skupiny.

V uplynulých dňoch sa tam aktívne prepravovala munícia, palivo a potraviny v rámci príprav na nové výpady na Krymský polostrov.

 

Reklama

13:11 – To hlavné z brífingu ruského ministerstva obrany:

– Ozbrojené sily RF na doneckom smere zlepšili svoje taktické postavenie odrazením útoku AFU pri Veseloje;

– Ozbrojené sily RF odrazili dva útoky útočníkov AFU na Krasnolimanskom smere, pričom bolo zabitých vyše 50 príslušníkov nepriateľskej armády;

– Ruské ozbrojené sily porazili príslušníkov a techniku AFU v južnom doneckom smere pri Urožajnoje, nepriateľ stratil do 110 vojakov;

– Ruské ozbrojené sily odrazili štyri útoky AFU v doneckom smere pri Krasnogorovke, Maryinke, Chimiku a Veseloje, nepriateľ stratil do 305 vojakov;

– Ruské ozbrojené sily porazili brigády a techniku AFU v kupjanskom smere pri Berestovom, Sinkovke, Kislovke a Novoselovskom;

– Sily protivzdušnej obrany zostrelili vrtuľník Mi-8 ukrajinských vzdušných síl v DĽR;

Reklama

– Počas uplynulých 24 hodín ruské ozbrojené sily spôsobili palebnú porážku jednotkám AFU pri Rabotine v Záporožskej oblasti, pričom zahynulo až 35 nepriateľských vojakov.

 

12:50 – Ukrajinské médiá informovali o výbuchoch v blízkosti prístavného mesta Južnyj v Odeskej oblasti. V regióne bol vyhlásený letecký poplach.

 

12:37 – Na území Bieloruska zostalo menej ako 1 000 Wagnerových žoldnierov, uviedol hovorca ukrajinskej štátnej hornej služby Andrij Demčenko.

“Ako si pamätáme, ich počet sa pohyboval okolo 6 000, keď tam prišli. To, čo sa deje na druhej strane hranice, pozorne monitorujú spravodajské jednotky,” – povedal Demčenko.

Pripomenieme, že v poslednom čase sa objavuje čoraz viac informácií o tom, že “wagnerovci” sa vracajú na frontovú líniu na Ukrajine.

Reklama

 

12:25 – Turecký prezident Tayyip Erdogan navštívi 25. septembra Nachičevan po operácii Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu, informovala televízia NTV.

Počas návštevy sa Erdogan stretne s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. Diskutovať budú o vzťahoch medzi oboma krajinami, regionálnom a medzinárodnom vývoji.

Očakáva sa, že strany budú diskutovať o operácii Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu a “procese odzbrojovania separatistických vojakov”.

 

Reklama

12:14 – V Odeskej oblasti bol vyhlásený letecký poplach. Vzdušné sily ukrajinských ozbrojených síl hlásia  raketovú hrozbu.

 

12:09 – V Kursku dochádza k novým výbuchom. Ráno bolo oznámené, že dron poškodil strechu jednej z administratívnych budov. Podľa ukrajinských telegramových kanálov išlo o budovu FSB.

 

11:55 – Ruská armáda pokračuje v masívnych náletoch na pravom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti, informovala agentúra OBA.

Útočilo sa najmä na Berislav. Zahynula jedna žena. Traja ľudia boli zranení.

 

11:30 – Spojené kráľovstvo chce do konca roka vycvičiť 30 000 ukrajinských vojakov, uviedol minister obrany tejto krajiny.

V rozhovore pre Sky News Grant Shapps povedal, že Londýn “stojí bok po boku s Ukrajincami”.

Podľa britského ministerstva obrany už bolo vycvičených približne 22 000 vojakov ukrajinských ozbrojených síl.

 

10:44 – Zastávka verejnej dopravy v Ruskom kontrolovanej Novej Kachovke sa dostala pod paľbu. Zomrela tam žena čakajúca na autobus.

vojna
Zastávka verejnej dopravy v Ruskom kontrolovanej Novej Kachovke sa dostala pod paľbu

 

10:35 – Kyjevská polícia začala trestné stíhanie po tom, čo bol pravdepodobne podpálený útulok pre mačky v Goloseevskom okrese.

Uvádza sa, že tam zahynulo sedem mačiek, zatiaľ čo ďalšie boli prevezené na kliniku s popáleninami (predtým kanály Telegramu písali o desiatkach mŕtvych zvierat.

Reklama

Prípad bol otvorený podľa článku “úmyselné ničenie alebo poškodzovanie majetku, ktoré spôsobilo vážne následky”. V súčasnosti sa rieši otázka článku “kruté zaobchádzanie so zvieratami”.

 

10:25 – Americký senátor Lindsey Graham po návšteve Volodymyra Zelenského v USA označil vojnu na Ukrajine za “dobrú investíciu” pre Ameriku.

“Ukrajinský ľud získal späť polovicu svojho územia za 18 mesiacov a nezahynul ani jeden Američan. NATO sa rozšírilo. Ruská ekonomika sa zrútila, armáda bola zničená. Bola to dobrá investícia pre americký ľud,” povedal Graham pre Hlas Ameriky.

Podľa neho je Ukrajina “partnerom, o ktorom som sníval. Sú ochotní bojovať. Potrebujú len našu ekonomickú a vojenskú podporu”.

“Ničíme ruskú armádu bez straty jediného vojaka,” zopakoval senátor.

Počas májovej návštevy Kyjeva Graham povedal, že vojenská pomoc Ukrajine je “najlepšia vec, na ktorú sme kedy minuli peniaze”.

 

10:22 – Nemecko dodá Ukrajine 50 pozemných bezpilotných lietadiel, uviedlo nemecké ministerstvo obrany.

Nový balík pomoci vo výške 400 miliónov eur môže zahŕňať aj obrnené vozidlá MRAP, protilietadlové delá Gepard, rakety stredného doletu IRIS-T, 155 mm granáty a protitankové míny AT2.

 

9:58 – Suchozemská nákladná loď Aroyat, ktorá sa plaví pod vlajkou Palau a je druhou loďou, ktorá opustila Ukrajinu cez obilný koridor organizovaný Kyjevom, dorazila do Turecka, informovala stanica France24.

Informuje o tom France24.

Teraz sa Aroyat nachádzal pri južnom výjazde z Bosporského prielivu. Ďalej bude smerovať do Egypta.

Prvé plavidlo naložené 3 000 tonami pšenice, tiež pod vlajkou Palau, opustilo Černomorsk v utorok 19. septembra a do Istanbulu dorazilo vo štvrtok 21. septembra.

Reklama

 

9:44 – V Kursku zaútočilo bezpilotné lietadlo. V meste bolo počuť výbuch. Úrady regiónu uvádzajú, že došlo k úderu do administratívnej budovy, poškodená bola strecha.

 

9:26 – McCarthy sa rozhodol ponechať v návrhu zákona USA o obrane 300 miliónov dolárov na výcvik ukrajinských ozbrojených síl.

Predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy zmenil svoje predchádzajúce rozhodnutie a nevylúči 300 miliónov dolárov určených na výcvik ozbrojených síl Ukrajiny z návrhu zákona o obranných rozpočtových prostriedkoch na nasledujúci fiškálny rok (ktorý sa v USA začína 1. októbra). Informoval o tom denník The Hill.

Ako sa uvádza, McCarthy sa riadil skutočnosťou, že návrh zákona o financovaní ministerstva zahraničných vecí zahŕňa aj prostriedky pre Ukrajinu a na budúci týždeň sa očakáva, že Snemovňa reprezentantov uskutoční jedno procedurálne hlasovanie o štyroch návrhoch zákonov o rozpočtových prostriedkoch pre rôzne vládne agentúry vrátane ministerstva zahraničných vecí a Pentagónu.

 

9:14 – V oblasti Krasnolimanska bolo odrazených päť ukrajinských útokov, pričom nepriateľ stratil do 30 bojovníkov, uviedol vedúci tlačového strediska skupiny Centrum.

 

9:10 – Ukrajinské sily vstúpili do obce Novoprokopivka južne od Rabotina na Záporožskom fronte. Píše o tom vojenský analytik denníka Bild Julian Repke.

Cituje zábery z ruského videa, ktoré podľa Repkeho ukazujú, že vo vnútri dediny prebiehajú boje pechoty. AFU v nich prináša straty, píše novinár.

“Žiaľ, video, ktoré som použil na geolokáciu, ukazuje útok Ruska z boku a zabitie dvoch ukrajinských vojakov,” dodáva.

Na videu, ktoré šíri ruská verejnosť, je vidieť, ako ruský vojenský dôstojník počas boja zastrelí dvoch vojakov AFU, ktorí prišli z ich tyla.

Ruské blogy zároveň tvrdia, že táto bitka sa odohrala neďaleko Novoprokopivky, a nie v samotnej obci.

 

Reklama

8:25 – Vzdušné sily tvrdia, že Ukrajina dostane od USA rakety dlhého doletu.

“ATACMS budú. Objavuje sa čoraz viac správ o tom, že sa tak stane,” povedal v éteri telemostu hovorca týchto síl Jurij Ignat.

Oficiálne USA súhlas s transferom rakiet nepotvrdili.

Predtým denník Financial Times uviedol, že Biden už rozhodol o poskytnutí rakiet ATACMS Ukrajine, ale verejne to neoznámil.

 

8:15 – Zábery po najnovších náletoch na Avdejevku v Doneckej oblasti.

Rusi včera uskutočnili nálety na mesto.

Vojna
Zábery po najnovších náletoch na Avdejevku v Doneckej oblasti

 

8:00 – Pápež František povedal, že vojna na Ukrajine je spojená so záujmami zbrojárskeho priemyslu, píše agentúra Reuters.

“Zdá sa mi, že záujmy v tejto vojne sú spojené nielen s ukrajinsko-ruským problémom, ale aj s predajom zbraní, obchodom so zbraňami,” povedal.

Katolícky líder vyzval, aby sa “nehrali hry s mučeníctvom tohto národa”.

“Teraz vidím, že niektoré krajiny sa sťahujú, nechcú dať Ukrajine zbrane. Začína sa proces, v ktorom mučeníkom bude určite ukrajinský národ, a to nie je pekné,” povedal.

Vatikánsky hovorca Matteo Bruni neskôr pápežove slová spresnil.

“Bola to úvaha o dôsledkoch zbrojárskeho priemyslu: pápež chcel povedať, že tí, ktorí obchodujú so zbraňami, nikdy neplatia za dôsledky svojich rozhodnutí, ale nechávajú ich ľuďom, ako sú Ukrajinci, ktorí trpia mučeníctvom,” povedal Bruni.

 

7:45 – Jeden z kandidátov na prezidenta USA Ron Desantis (Republikánska strana) sa vyslovil proti prijatiu Ukrajiny do NATO.

“Nemyslím si, že členstvo v NATO je v našom záujme…. Jediné, čo by nám to prinieslo, je pridanie ďalších povinností, ale ak pridáte ďalšie povinnosti, aké výhody za to dostaneme?” citovala ho agentúra Bloomberg.

Desantis tiež povedal, že USA by nemali zlyhať a poskytnúť Ukrajine “bianko šek” (t. j. neobmedzené financovanie), ak nevyužije všetky páky na ukončenie konfliktu.

 

7:30 – Ukrajinské ozbrojené sily zaznamenali úspech v oblasti Verbovoje na Záporožskom fronte, informoval generálny štáb. Ukrajinské jednotky tam “vytlačili nepriateľa z obsadených pozícií a upevnili sa na dosiahnutých hraniciach”.

Predtým veliteľ zoskupenia Tarnavskij uviedol, že ruská obranná línia pri Verbovom bola prelomená. Ukrajinské vojenské telegramové kanály zároveň označili túto informáciu za “špekuláciu”, keďže Rusi majú pri Verbovom ešalón obrany.

Na Bachmutskom smere Rusi podnikajú protiútok pri Kleščevke, aby “obnovili stratené pozície”. AFU “pokračuje v útočných akciách” južne od Bachmutu.

 

7:00 – V Donecku bol Denis Pušilin potvrdený ako “hlava DĽR” – na základe výsledkov ruských miestnych “volieb”.

Urobila tak “novozvolená” “ľudová rada” – podľa rovnakého modelu, ako boli dnes vymenovaní “gubernátori” Záporožskej a Chersonskej oblasti (presnejšie okresov, ktorých sa zmocnilo Rusko).

 

6:30 – Vojna na Ukrajine 23. septembra 2023. Najdôležitejšie udalosti dňa z pohľadu ruskej strany: 

– V Doneckom smere bolo v priebehu týždňa odrazených 28 útokov útočných lietadiel AFU v oblastiach Kleščejevka, Avdejevka a Marinka. Straty nepriateľa – viac ako 1 455 zabitých a zranených ukrajinských vojakov, informovalo ruské ministerstvo obrany;

– V južnom doneckom smere bolo počas týždňa odrazených päť nepriateľských útokov. Straty Kyjeva predstavovali spolu viac ako 950 zabitých a zranených vojakov;

– Počas stretnutia s generálnym tajomníkom OSN v sídle OSN v New Yorku mu Lavrov odovzdal videoposolstvo od luhanskej školáčky Fainy Savenkovej, v ktorom ho požiadala, aby zastavil zabíjanie detí v Donbase kyjevským režimom, aby zastavil ostreľovanie mierových domov a škôl a aby ukončil dodávky západných zbraní na Ukrajinu;

Reklama

– Rusko je pripravené na rozhovory o Ukrajine, ale nebude zvažovať žiadne návrhy na prímerie, uviedol Lavrov na brífingu v OSN;

– Ruský minister zahraničných vecí povedal, že nikto na Západe nechce vážne prejaviť pochopenie pre krízu na Ukrajine, a keďže chcú problém riešiť na bojisku, bude to na bojisku;

– v Sevastopoľskom zálive bola pozastavená námorná osobná doprava; gubernátor Razvožajev uviedol, že v Sevastopole sa cvičili systémy protivzdušnej obrany; pri móle Sucharnaja Balka spadli úlomky rakiet.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:18

Pri pobreží Japonska vo štvrtok obnovili pátranie po siedmich nezvestných príslušníkoch amerického letectva, ktorých lietadlo Osprey havarovalo v stredu počas letu z americkej základne v prefektúre Jamaguči na základňu na ostrove Okinawa.

08:10

Najmenej 13 ľudí zahynulo pri požiari ubytovne, ktorý vypukol vo štvrtok pred východom slnka v najväčšom kazašskom meste Alma-Ata. Informovala o tom agentúra AFP.

07:58

Česká Poslanecká snemovňa v stredu večer schválila štátny rozpočet na budúci rok. Počíta so schodkom vo výške 252 miliárd českých korún (10,4 miliardy eur). Rozpočet ešte musí podpísať prezident Petr Pavel.

07:50

Nedávny nárast respiračných ochorení v Číne je bežným problémom, ktorému čelia všetky krajiny a čínske úrady ho majú plne pod kontrolou, uviedol čínsky minister zahraničných vecí Wang I, ktorý sa v stredu v New Yorku zúčastnil na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN venovanom konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

07:39

Estónsko v stredu oznámilo, že je pripravené uzatvoriť svoju hranicu s Ruskom – krátko po tom, čo sa k podobnému kroku odhodlalo aj Fínsko. Tallinn sa odvolal na potenciálnu hrozbu zo strany svojho východného suseda.

07:21

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v noci na štvrtok pricestoval do Tel Avivu, kde sa má stretnúť s izraelskými lídrami a prediskutovať s nimi možnosti predĺženia dočasného prímeria medzi Izraelom a militantmi z palestínskeho hnutia Hamas a zvýšenie objemu humanitárnej pomoci smerujúcej do palestínskeho Pásma Gazy.

07:13

Kazachstan v stredu oznámil, že na trest odňatia slobody odsúdil muža, ktorý bojoval na Ukrajine za ruskú súkromnú žoldniersku spoločnosť Vagnerova skupina.

Súd v kazašskej Karagandskej oblasti v stredu v oznámení uviedol, že v auguste poslal nemenovaného žoldniera Vagnerovej skupiny do väzenia na šesť rokov a osem mesiacov.

06:55

Izraelská armáda v stredu potvrdila, že v Pásme Gazy smrteľne postrelila troch ozbrojených Palestínčanov, ktorí porušili dohodnuté prímerie a ohrozovali izraelských vojakov. Bez ďalších podrobností o tom informoval hovorca izraelskej armády Daniel Hagari.

06:45

Vo veku 100 rokov zomrel v stredu bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger. Kissinger zomrel vo svojom dome v Connecticute. Okolnosti jeho smrti zatiaľ nie sú známe.

06:35

Lídra nezaregistrovanej kazašskej opozičnej politickej strany Marata Žylanbajeva odsúdil v stredu súd v Astane na sedem rokov väzenia.

Ľudskoprávne organizácie považujú jeho stíhanie za politickú perzekúciu a Human Rights Watch ho označila za politického väzňa a vyzvala na jeho okamžité prepustenie.

06:30

Holandský pravicový populista Geert Wilders týždeň po jasnom víťazstve vo voľbách utrpel pri pokuse o zostavenie vlády ďalší neúspech. Koalíciu s jeho krajne pravicovou Stranou slobody (PVV) totiž v stredu odmietla aj nová stredopravicová strana Nová spoločenská zmluva (NSC).

Včera 20:03

Rusko v stredu opätovne nezvolili na ďalšie dvojročné obdobie do Výkonnej rady Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Prvýkrát od vzniku OPCW tak nie je v tomto rozhodovacom orgáne zastúpené.

Včera 19:56

Izraelská armáda v stredu uviedla, že palestínske militantné hnutie Hamas začalo s prepúšťaním ďalších 12 rukojemníkov zo zajatia v Pásme Gazy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Zasnežené jedle v lese v regióne Taunus neďaleko Frankfurtu nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Milan Šupa

Prepnime sa do módu dávania! Žime v harmónii s univerzom!

0icon

Viete na čo slúži vesmír a v širšom poňatí i celé stvorenie? Je to obrovská škola! Je to obrovský priestor, určený na to, aby všetko čo v ňom žije rástlo, vyvíjalo sa a dozrievalo smerom nahor. Aby to bolo čoraz vedomejšie, zrelšie a dokonalejšie. Či už rastlina, zviera, alebo človek.…

Erik Majercak

Hollywood a systém Čaputová je jedným zo základných kameňov globálneho riadenia na Zemi a našej chudoby. Prečo máme filmy typu Hry o život?

0icon

Prečo máme filmy, kde hlavný hrdina zistí v akom Matrixe žije, potom niečo spraví a docieli želaný stav „a žili až pokiaľ neumreli“? Prečo sme aj týmito filmami riadení a ani o tom nevieme? Základná otázka je, prečo by kapitalisti točili filmy, v ktorých by učili ľudí ako majú zlikvidovať kapitalistov? Asi sme si už…

Ivan Štubňa

Bude izraelský národ naveky zatratený?

0icon

  Kresťanstvo je považované za náboženstvo spasenia, ktoré očakáva od Ježiša Nazaretského. Podľa biblie Boh uzavrel zmluvu s Izraelitmi, ktorí sa neskôr vyformovali do izraelského národa. Pôvodne Izraeliti pochádzali zo semit

Vášeň v Tebe

Nalejte do misky a namočte nechty. Po 15 minútach bude platnička tvrdá ako skala

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Krásna a upravená manikúra je snom mnohých žien. Bohužiaľ, lámavé, štiepiace sa a mäkké nechty jej rozhodne neprospievajú. Ak bojujete s podobným problémom, vyskúšajte domácu masku z dvoch ingrediencií. Okamžite ich posilní a vyživí.

Vezmite kúsok bublinkovej fólie a položte ju na čelné sklo auta. Neznesiteľný problém zmizne

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Škrabanie okien ráno je nočnou morou každého vodiča. Trvá to veľa času a vyžaduje si veľa úsilia, preto často prichádzame do práce neskoro. Namiesto míňania peňazí za špeciálne rozmrazovače použite trik s bublinkovou fóliou.

Dcéra Monicy Bellucci má teraz 19 rokov. Po svojej mame zdedila viac než len krásu. "Bože"

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Deva Cassel je dcérou Vincenta Cassela a Monicy Bellucci. Dievča tento rok dovŕšilo 19 rokov a už nejaký čas sa venuje kariére modelky, rovnako ako jej matka v 80. rokoch. Ako vyzerá v súčasnosti? "Rovnako krásna ako mama", "Podobná, ale predsa iná", "Žiadne porovnávanie".

Cesnak vložte na noc do toalety. Účinok vás prekvapí

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Máte doma cesnak? Určite áno. Hodí sa do väčšiny chutných jedál, od pizze až po toasty s maslom. A ako často vám niekedy spadne strúčik cesnaku do toalety? Pritom na dezinfekciu záchodovej misy vôbec nepotrebujete chemikálie. Stačia spôsoby šetrné k životnému prostrediu a jedným…

Tymián považujem za užitočný nielen na mäso. Dobre sa hodí aj mimo kuchyne. Je to môj objav roka

0 icon

30.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Prakticky každá gazdinka má v kuchyni tymián. Na čo sa dá použiť? Ukazuje sa, že tento nenápadný produkt sa nemusí používať len na dochucovanie mäsa. Rovnako účinný je aj na vlasy. Aký účinok bude mať?

Armádny Magazín

Ikona globálnej politiky Henry Kissinger zomrel vo veku 100 rokov

0 icon

USA. 30. novembra 2023 - Bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger zomrel vo veku sto rokov, informovala agentúra Reuters. \"Henry Kissinger zomrel dnes doma v Connecticute vo veku sto rokov,\" uvádza sa v správe. A

NATO: Päť až deväť rokov do veľkej vojny na kontinente

0 icon

USA. 30. novembra 2023 - Zdá sa, že za výzvami viacerých európskych politikov, aby sa urýchlene pripravili na hroziacu ruskú agresiu, stojí jeden bábkoherec V Prahe sa uskutočnilo stretnutie Vyšehradskej skupiny (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Česká republika) na úrovni prezidentov zúčastnených krajín. "Poznáme svoje postoje, vieme, kde máme…

O ukrajinských pomeroch. Novinár uverejnil počty súčasných politických väzňov na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 30. novembra 2023 - Ukrajinský novinár Pavel Volkov uverejnil na kp.ru počty súčasných politických väzňov na Ukrajine. On sám, bývajúc v Záporoží, sa do roku 2022 zaoberal pomocou ukrajinským politickým väzňom, ktorí boli podozriví z proruských názorov. Za to si aj osobne posedel v ukrajinskej base, z ktorej sa mu zázrakom…

Spoločnosť BlackRock preberá kontrolu nad štátmi a centrálnymi bankami. Ovláda Biely dom?

0 icon

USA. 30. novembra 2023 - V súčasnosti sa v ruských a zahraničných médiách občas spomína americká spoločnosť so zaujímavým názvom BlackRock, čo znamená "Čierna skala". Pre väčšinu občanov je oveľa menej známa ako napríklad banky z Wall Street alebo IT korporácie zo Silicon Valley. Pritom BlackRock je najväčšou spoločnosťou na…

Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

0 icon

Rusko, 30. november 2023 - Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia. Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných "kamikadze". Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však stá

TopDesať

Ako nadviazať rozhovor? Už nikdy nenastane trápne ticho

0 icon

Často sa pri rozhovore ocitáme v situácii, kedy nastane to povestné nepríjemné ticho. Alebo len chceme dokázať nadviazať s niekym rozhovor a rozrozprávať ho. To, čo nás v tomto brzdí je strach. Bojíme sa že nenájdeme správne otázky, ktoré by sme sa mohli opýtať, bez toho, aby sme vyzerali zvláštne alebo…

Varenie: Chyby, ktoré majú miesto v internetovej sieni slávy

0 icon

Varenie: Chyby, ktoré majú miesto v internetovej sieni slávy Varenie je ťažké. Počkajte - prepáčte. Je to ľahké. Ak máte po ruke recept, je to takmer ako maľovanie podľa čísiel. Sú však ľudia, ktorým nerobí problém len prepočítavať metrické miery na šálky, ale je pre nich ťažké vedieť, ako funguje…

Prečo by si mal vyskúšať spať na zemi ako v Japonsku?

0 icon

Ak si vyrastal v západnej krajine, pravdepodobne si zvyknutý spať schúlený na mäkkej posteli. Ale keď vojdeš do japonskej spálne, je pravdepodobné, že nenájdeš žiadnu posteľ. Existuje veľa dôvodov, prečo Japonci dávajú prednosť tomu, že spia na podlahe, a nejde len tradíciu alebo úsporu miesta v malých apartmánoch. Ukázalo sa, že spánok na zemi má niekoľko veľmi…

10 príbehov, v ktorých zvieratá predviedli svoju ohromujúcu inteligenciu

0 icon

 Takmer všetci majitelia domácich miláčikov učia svojich chlpatých kamošov rôzne povely, či už sadnúť, ľahnúť, aportovať, alebo dokonca jazdiť na skateboarde. No zvieratá sú v skutočnosti omnoho inteligentnejšie, než si myslíme. Tu je 10 prípadov, kedy zvieratá ukázali svoju neuveriteľnú inteligenciu, a dokázali, že evolúcia nikdy nekončí. Od mačky, ktorá zachránila svojho majiteľa…

10 príkladov, že výhovorky neexistujú, ak niečo naozaj chceš

0 icon

Sú ľudia, ktorí sa nikdy nevzdávajú a pre ktorých výhovorky jednoducho neexistujú. Vo výsledku sa ich sny veľmi často aj skutočne naplnia. Tu je 10 motivujúcich príkladov. Je všeobecne známym tvrdením, že sni si najjednoduchšie splníš vďaka vytrvalosti a odhodlaniu bez ohľadu na to, čoho sa tvoj sen týka. S najväčšou pravdepodobnosťou je to práve vytrvalosť a…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali