K tomuto stavu dopomohla WHO, keď ubezpečovala všetky krajiny, že pandémiu sa podarí zastaviť v Číne. Vlády tak neobmedzovali vývoz zdravotníckeho materiálu, ktorý na pokyn čínskeho vedenia skupovali Číňania po celom svete. Do Číny tak priviezli cez 2 miliardy rúšok a množstvo ďalšieho zdravotníckeho materiálu, ktorý po prepuknutí pandémie v Európe kriticky chýbal. Čína tiež zhabala produkciu zahraničných firiem, ktoré zdravotnícke pomôcky vyrábali v Číne.
Keď do Španielska prišla dodávka ochranných masiek od čínskej firmy Garry Galaxy, lekári aj zdravotné sestry mali radosť. Tá však trvala len do chvíle, než sa ukázalo, že čínske pomôcky sú nefunkčné a svojho nositeľa pred vírusom nechránia. V Španielsku preto skončilo v izolácii vyše tisíc zdravotníkov. Ďalšie tisíce budú musieť podstúpiť test na koronavírus SARS-CoV-2, ktorému boli desať dní vystavení v nefunkčných maskách.
Zdravotnícky personál teraz tvorí až 15 percent zo všetkých infikovaných v Španielsku. Na nedostatok ochranných pomôcok sa lekári aj sestričky sťažovali od polovice februára, keď nákaza v krajine prepukla.
Pred mesiacom sa na dodávke pomôcok z Číny popálili Holanďania. Museli z nemocníc stiahnuť 600.000 nefunkčných čínskych respirátorov. Teraz má rovnaký problém Španielsko a vyše tisíc lekárov musí zostať v izolácii, lebo používali nekvalitné ochranné masky z Číny.
Dodávky zdravotníckeho materiálu z Číny sú označované ako čínska pomoc. Nejedná sa pritom o nijakú charitu, ale predaj za značne vyššiu cenu, než za ktorú boli z európskych krajín zdravotné pomôcky Číňanmi vykúpené.
Jedinú reálnu bezplatnú pomoc so zdravotníckymi potrebami poskytlo Rusko a pred pár dňami Taiwan, ktorý daroval slovenským štátnym hmotným rezervám 200.000 rúšok.
Pavol Novák