Americkí úradníci oznámili, že minister zahraničia to urobí, ak sa Bezpečnostná rada OSN vzdá predĺženia embarga na dodávky zbraní Teheránu.
Rusko, píše denník, bude takmer určite vetovať pokus o obnovenie embarga, rovnako sa môže zachovať aj Čína. USA sa v reakcii na to pokúsia vyhlásiť, že sú ešte formálne účastníkom dohody, povedia, že Irán ju porušuje, pretože vyrába jadrové palivo v rozsahu nad stanovenú dohodou. Predpokladajú, že USA potom obnovia tvrdšie sankcie proti Iránu.
“Nesmieme pripustiť, aby Islamská republika Irán začala o šesť mesiacov nakupovať konvenčné zbrane. Prezident Barack Obama nemal nikdy súhlasiť so zrušením embarga OSN. Použijeme všetky naše diplomatické možnosti, aby sme zaistili zachovanie zbrojného embarga Bezpečnostnej rady OSN,” vyhlásil Pompeo v rozhovore pre NYT.
Návrh americkej rezolúcie o predĺžení embarga na netermínovanú dobu niektorým členom Bezpečnostnej rady predstavil osobitný zástupca USA pre Irán Bryan Hook. Poznamenal, že Teherán nikdy nedostane konvenčné strelné zbrane a tým skôr rakety. Tvrdšie sankcie nebudú zavedené do jesene, kedy má pominúť prvá fáza pandémie koronavírusu. Koncept rezolúcie si mali možnosť prečítať zástupcovia európskych štátov, SAE a Saudskej Arábie. Kópiu dostal tiež denník The New York Times.
“Irán nesmie dodávať, predávať alebo odovzdávať priamo alebo nepriamo z vlastného územia cez svojich občanov alebo s použitím lodí pod vlastnou vlajkou alebo lietadiel akékoľvek zbrane alebo materiály súvisiace s nimi, všetky členské štáty majú zakázať svojim občanom nakupovať tento iránsky tovar s použitím lodí pod svojou vlajkou alebo lietadiel bez ohľadu na to, či sa to koná z územia danej krajiny,” uvádza sa v koncepte rezolúcie.
Irán a šestka medzinárodných vyjednávačov dosiahli v júli 2015 historickú dohodu o urovnaní mnohoročného problému iránskeho atómu. Niekoľkomesačné rokovania boli ukončené schválením spoločného komplexného akčného plánu, ktorého splnenie má zbaviť Irán všetkých ekonomických a finančných sankcií zo strany Bezpečnostnej rady OSN, USA a EÚ.
Dohoda najmä stanovila, že zbrojné embargo voči Iránu musí stiahnuť do piatich rokov, dodávky zbraní sú možné dokonca skôr, ale iba s povolením BR OSN. V pôvodnej podobe nevydržala dohoda ani tri roky, USA v máji 2018 oznámili jednostranné odstúpenie a obnovenie tvrdých sankcií proti Teheránu.
Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia 14. januára oznámili spustenie mechanizmu prekonania sporov v rámci jadrovej dohody s Iránom kvôli odmietnutiu Teheránu splniť časť záväzkov stanovených dohodou. Európania istú dobu prerokovávali toto opatrenie, ale podnikli ho až potom, ako Irán ohlásil zrieknutie sa obmedzení týkajúcich sa počtu centrifúg v rámci etapovitého zmiernenia sankcií.
Rezolúcia BR OSN obsahuje mechanizmus urovnania sporov v prípade, že Irán nebude plniť svoje záväzky. Keď niektorý spor nebude vyriešený, môžu účastníci dohody urobiť vyhlásenie o nesplnení jej bodov na zasadnutí spoločnej komisie a po uplynutí stanoveného termínu oznámiť Bezpečnostnej rade OSN hrubé porušenie spoločného komplexného akčného plánu. Bezpečnostná rada má potom hlasovať o rezolúcii o predĺžení plánu zrušenia sankcií proti Teheránu, a ak nebude schválená do 30 dní, majú byť všetky sankcie BR OSN obnovené.