Na letisko sa s ním po prílete Airbusu A319 okolo 10.00 h miestneho času (04.00 h SELČ) prišli rozlúčiť desiatky ľudí, vrátane filipínskeho ministra zahraničných vecí Alana Petra Cayetana.
Oficiálni predstavitelia Filipín ďakovali Slovensku za pomoc, delegácia z Ministerstva vnútra sa Filipíncom ospravedlňovala za spôsobenú bolesť.
“Jeden chlapec dokonca držal transparent s nápisom Ďakujem Slovakia, ktorým ocenil podporu slovenskej verejnosti rodine zosnulého,” uviedla na facebookovej stránke Polícia SR.
Na stránke polície tiež napísali, že “čo sa týka tolerancie a odpúšťania, máme sa ešte mnohí na Slovensku čo učiť.”
O prílete slovenského lietadla s telesnými pozostatkami zosnulého Filipínca do Manily písali aj miestne médiá. Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie zachytávajúce rodinu a príbuzných na letisku v Manile, sprevádzané textom “Henry je doma”.
Podľa spravodajského portálu ABS-CBN News čakali na Henryho rodina a priatelia v bielych tričkách, na ktorých bola vytlačená fotografia zosnulého muža a nápis “Spravodlivosť pre Henryho”.
Spolu s telesnými pozostatkami Henryho sa do vlasti vládnym špeciálom prepravila aj jeho rodina. “Sme vďační za pomoc slovenských úradov, ale aj všetkých Slovákov, ktorí nám pomohli. Verím, že aj keď tu už nebudeme osobne, dočkáme sa spravodlivosti,” povedala pre TV Joj sestra nebohého Henryho, Mina Acorda.
Ministerstvo vnútra zabezpečilo okrem prevozu zosnulého aj vybavenie všetkých potrebných dokumentov. “Vybavenie tých samotných povolení trvalo niekoľko dní, to je hlavným dôvodom prečo letíme až dnes. Potrebovali sme získať povolenia od takých krajín ako je Rusko alebo Čína,” informoval Jaroslav Taldík z tlačového oddelenia ministerstva vnútra.
Incident, po ktorom prišiel o život mladý Filipínec sa odohral v sobotu 26. mája v ranných hodinách na Obchodnej ulici v Bratislave. 36-ročný Henry zostal po údere a kopanci ležať v bezvedomí na zemi. Útočníka, 28-ročného Juraja Hossua policajti na mieste zadržali. Niekoľko dní po útoku Henry v nemocnici zomrel. Sudca Juraja zobral do väzby až na druhýkrát. Útočníkovi teraz hrozí 7 až 12 rokov za mrežami.
Havran a jeho verzia smrti Filipínca
Známy liberálny aktivista Havran v článku pre denník SME napísal, že za útokom Hossua môže byť aj jeho kresťanská viera.
„Sami sme si najväčším nebezpečenstvom. Naše ženy a naše deti ako radi vravia tí, ktorí sa na Orave najviac boja vyšinutých džihádistov, nezabíjajú psychopati radikálneho islamu, ale psychopati zo slovenských rodín, pokrstení, birmovaní, komfirmovaní, čo dávajú na vitráže a na opravu strechy a svadby mávajú v katedrále a chodia po rozbitých cestách medzi Breznom a Telgártom. A máme už desiatky, možno stovky obetí, Sloveniek a Slovákov zavraždených Slovákmi, kamarátmi, susedmi, podnikateľmi, zamestnancami kartelov, ktoré sa svojim pôsobením nelíšia od teroristických organizácií. Pekní bieli heterosexuálni muž,” ponúkol svoju zvrátenú optiku Havran (viac v článku).
Skutok mladíka z Dunajskej Stredy však na kresťansky spôsob života nepoukazuje, skôr naopak, vyzerá to na produkt liberalizmu, teda – ateistu posadnutého konzumom a svojim egom, čo preukázal aj fotením si obete, ako trofeje ktorú zdolal.