Petícia, ktorú môžu podpísať ľudia na celom svete, bola spustená už 31. januára na portáli Change.org po tom, čo 23. januára odmietal globálne nebezpečenstvo vyplývajúce z wuhanského vírusu.
Úvodom petície sa píše: “Sme veľmi silno presvedčení, že Tedros Adhanon Ghebreyesus sa do úlohy generálneho riaditeľa WHO vôbec nehodí. Vyzývame k jeho okamžitej rezignácii.”
V utorok ráno petícia ukazovala už 985 850 podpisov pod touto výzvou a číslo stále rastie.
Kritika toho, ako sa WHO a obzvlášť Ghebreyesus ku koronavírusu postavili, za posledné týždne silnie. Vyústila aj do rázneho kroku amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zastavil financovanie tejto organizácie, ktoré zo strany USA činilo doteraz viac než 20% všetkých príspevkov. Prezident tiež kritizoval WHO za ich útok na Trumpovo rozhodnutie zastaviť lety z a do Číny v počiatočnej fáze šírenia vírusu.
“Útok zo strany WHO na cestovné reštrickie stál na politickej korektnosti, ktorú postavili nad život zachraňujúce opatrenia”, povedal vtedy Trump.
“Míňame 500 miliónov dolárov”, uviedol, pričom poznamenal, že Čína prispieva len 30-40 miliónmi. Trump tiež do celého sveta vykričal, že WHO hrala kľúčovú rolu v dezinformáciách a zakrývaní faktu, že sa vírus rozšíril po celom svete. “WHO pretláčala čínske dezinformácie, tvrdila, že cestovné obmedzenia nie sú potrebné”, povedal.
Teraz, keď sa ukázalo, že najhoršie časy už zrejme sú za nami, a že v niektorých štátoch ku kulminácii mohlo dôjsť ešte pred tým, než by sa na koronavírus testovalo, niektoré ázijské a európske vlády postupne pristupujú k uvoľňovaniu opatrení s cieľom znovu rozbehnúť svoje ekonomiky a pozdvihnúť krajiny. WHO však otočila a kontroverzný Ghebreyesus v pondelok postrašil: “To najhoršie nás ešte čaká, verte mi”.
Následne v utorok WHO oficiálne varovala krajiny pred “unáhleným uvoľňovaním obmedzení”, pretože to podľa nich môže viesť k opätovnému nárastu prípadov nákazy.
Tedros Adhanom Ghebreyesus nešpecifikoval, prečo on osobne verí tomu, že epidémia by mohla byť horšia. Predtým však on aj iní úradníci WHO uviedli, že pandémia sa môže rozšíriť po Afrike, ktorá je menej rozvinutou krajinou. Tedros tiež porovnal koronavírus s pandémiou takzvanej Španielskej chrípky z roku 1918, ktorá zabila desiatky miliónov po celom svete.
V zapätí však dodal, že na rozdiel od Španielskej chrípky má dnes svet technológie na zabránenie „takejto krízy”. „Zabráňte tejto tragédii,” vyzval svet a dodal, že „je to vírus, ktorému mnohí ľudia stále nerozumejú.”
Po tom, čo Ghebreyesusovi Trump vytkol, že WHO zlyhalala v transparentnom a včasnom informovaní, Ghebreyesus uviedol:
“Niet žiadneho tajomstva, ktoré by malo WHO, pretože utajovanie skutočností a tajomstvá sú nebezpečné. Tu ide o zdravie. Vírus je nebezpečný, a ak sú medzi nami nejaké trhliny, vírus to využije!”
Marína Kovačičová