Srbsko sa pripojilo k medzinárodnej koalícii proti Islamskému štátu

New York 22. septembra 2014 AKTUALIZOVANÉ (TASR/RT/HSP/Foto:TASR)

 

Premiér Vučič v liste prezidenta USA ubezpečil, že srbská vláda je pripravená podporiť tento boj skromnými prostriedkami, ktoré má k dispozícii

 Srbsko sa dnes oficiálne pripojilo k medzinárodnej aliancii proti extrémistom z Islamského štátu (IS). Premiér balkánskej krajiny Aleksandar Vučič v liste prezidenta  USA Baracka Obamu ubezpečil, že srbská vláda je pripravená podporiť tento boj skromnými prostriedkami, ktoré má k dispozícii.

Na snímke srbský premiér Aleksandar Vučič

Písomnosť prevzal podľa srbských médií v Belehrade americký veľvyslanec Michael Kirby, informovala tlačová agentúra APA. Srbský parlament by mal už v októbri schváliť zmeny trestného zákonníka, ktoré umožnia potrestanie dobrovoľníkov bojujúcich v zahraničí, ako aj všetkých osôb, ktoré sa podieľajú na ich nábore. Títo ľudia musia v budúcnosti rátať s dlhoročnými trestami väzenia.

 

 

Letecké útoky spojencov na militantov v Sýrii smerovali na extrémistov, ktorí predstavujú vážnu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť

Spojené štáty americké zaútočili letecky v Sýrii, aby zmarili plány odnože al-Káidy, skupiny Chorásán, bezprostredne zaútočiť na americké alebo európske ciele. Povedal to dnes médiám vysoký predstaviteľ Bieleho domu Ben Rhodes, ktorý je zástupcom poradkyne prezidenta pre národnú bezpečnosť.

“Sme presvedčení, že plánovali bezprostredný útok a mali v úmysle viesť útoky mimo Sýrie,” povedal Rhodes reportérom, ktorí cestovali s prezidentom USA Barackom Obamom na Valné zhromaždenie OSN v New Yorku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na snímke budova amerického Pentagonu

Podľa vyjadrenia Pentagónu bol Chorásán v “záverečnej fáze plánovania útoku na cieľ v Európe alebo v USA. Podľa generálporučíka Williama Mayvilla USA sledovali Chorásán “istý čas”, kým sa rozhodli pre letecké útoky, ale zatiaľ je priskoro posúdiť úspešnosť náletov, ktoré sa uskutočnili súbežne s útokmi na militantov Islamského štátu v Sýrii, uviedla agentúra DPA.

Hovorca Pentagónu kontradmirál John Kirby informoval, že počas útokov USA a ich arabských spojencov v Sýrii bolo vystrelených vyše 160 takmer výlučne presne navádzaných striel. USA podľa neho nemajú správy, že by pri operácii prišli o život civilisti. “Útoky z minulej noci boli iba začiatok,” zdôraznil a dodal, že podľa prvých hodnotení americkej armády boli “veľmi úspešné”.

Letecké útoky spojencov na militantov v Sýrii smerovali na extrémistov, ktorí predstavujú vážnu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť, povedal dnes generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Na tlačovej konferencii na klimatickom summite OSN v New Yorku priznal, že sa tieto útoky neuskutočnili na priamu žiadosť sýrskej vlády, bola však o nich vopred informovaná. A upozornil, že sa zamerali na oblasti, “ktoré už nie sú pod skutočnou kontrolou (sýrskej) vlády”.

 

Hlavná ozbrojená skupina sýrskych Kurdov dnes uviedla, že militanti IS sa premiestňujú z oblastí zasiahnutých leteckými útokmi spojencov smerom k územiu, ktoré majú v Sýrii pod kontrolou Kurdi

Sýrsky veľvyslanec pri OSN Bašár Džaafarí povedal, že ho americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová informovala o operácii v pondelok dopoludnia, hodiny pred jej začatím.

Hlavná ozbrojená skupina sýrskych Kurdov dnes uviedla, že militanti IS sa premiestňujú z oblastí zasiahnutých leteckými útokmi spojencov smerom k územiu, ktoré majú v Sýrii pod kontrolou Kurdi. To podľa nich zosilní nátlak na kurdských bojovníkov, ktorí bránia pred ofenzívou IS mesto Kobané. Ofenzíva prinútila k úteku do Turecka už vyše 130.000 sýrskych Kurdov.

Britské vládne zdroje dnes informovali, že premiér David Cameron zrejme už v utorok oznámi pripravenosť Británie pripojiť sa k leteckým útokom na militantov v Iraku a plánuje si na to vyžiadať súhlas parlamentu. Tento súhlas by však neznamenal okamžité zapojenie sa do akcie. Cameron vzhľadom na právne záležitosti ešte nerozhodol, či by sa Británia zúčastnila aj na útokoch na ciele IS v Sýrii, citovala agentúra Reuters svoj zdroj.

Aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa dnes nechal počuť, že Turecko poskytne spojeneckej operácii voči IS potrebnú podporu, či už vojenskú alebo logistickú. Povedal to reportérom tureckej televízie NTV v New Yorku.

 

Praha podporila úsilie o stabilizáciu Iraku, no popiera existenciu úvah o prípadnom nasadení svojich stíhačiek

Česká republika nezvažuje účasť na leteckých úderoch voči postaveniam extrémistov z Islamského štátu. Vyplýva to z dnešných vyjadrení českého premiéra Bohuslava Sobotku a ministra obrany Martina Stropnického, o ktorých informovali tamojšie médiá.

Na snímke premiér ČR Bohuslav Sobotka

Praha podľa slov predsedu vlády ČR podporila úsilie o stabilizáciu Iraku, avšak neráta so zapojením sa do zmienených operácií. Šéf rezortu obrany poprel aj existenciu úvah o prípadnom nasadení českých stíhačiek v dohľadnom čase.

Situáciou sa však bude zaoberať na najbližšom zasadaní Bezpečnostná rada štátu, uviedol Sobotka. Platí to napriek tomu, že islamisti podľa českého policajného prezidenta Tomáša Tuhého nepredstavujú pre ČR momentálne bezpečnostné riziko. Hlavné riziko predstavujú podľa českého premiéra bojovníci, ktorí sa vracajú zo Sýrie alebo Iraku do Francúzska či iných európskych krajín. ČR však zatiaľ nemá ani informácie o prípadnej účasti svojich občanov v radoch Islamského štátu.

 

Obama uviedol, že spoločný boj proti Islamskému štátu nejaký čas potrvá, ale je nevyhnutný pre bezpečnosť USA, Blízkeho východu a sveta

Americký prezident Barack Obama dnes povedal, že účasť piatich arabských krajín na leteckých útokoch proti militantom v Sýrii, ktoré sa začali v noci nadnes, “ukázala svetu, že to nie je iba boj Ameriky”. USA sú “pyšné, že stoja po boku” Bahrajnu, Kataru, Saudskej Arábie, Jordánska a Spojených arabských emirátov pri vedení týchto útokov, citovala ho agentúra Associated Press.

Na snímke americký prezident Barack Obama

Prezident zdôraznil, že spoločný boj proti Islamskému štátu nejaký čas potrvá, ale je nevyhnutný pre bezpečnosť USA, Blízkeho východu a sveta.

“Opäť musí byť komukoľvek, kto by chcel intrigovať proti Amerike a škodiť Američanom, jasné, že nebudeme tolerovať úkryty pre teroristov, ktorí ohrozujú našich ľudí,” povedal Obama pred odchodom z Bieleho domu na klimatický summit OSN v New Yorku.

To, že Amerika nevedie boj sama, dokazuje podľa jeho slov sila koalície, ktorú v súčasnosti tvorí 40 krajín, z toho päť arabských. Obama tiež povedal, že sa v OSN stretne s irackým premiérom Hajdarom Abádím a “priateľmi a spojencami”, s ktorými bude pokračovať v získavaní podpory pre ich koalíciu.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov uviedla, že USA a spojenci v prvý deň útokov na bojovníkov Islamského štátu v Sýrii zasiahli 20 cieľov. Dovtedy útočili USA na ciele IS iba na území Iraku.

 

V dôsledku leteckých úderov na teroristov z Frontu an-Nusra spájaného s al-Káidou zomrelo osem civilistov, vrátane troch detí. Informáciu zverejnila RT odvolávajúc sa na monitor krajiny agentúry Reuters.

 

Spojenecké sily vykonali dnes nadránom približne 30 náletov 

Na snímke americký republikánsky senátor John McCain (v strede) pózuje so sýrskymi povstalcami

Desiatky militantov zo skupiny Islamský štát (IS) dnes zahynuli alebo utrpeli zranenia pri náletoch koaličných síl vedených Spojenými štátmi na sýrske mesto Rakka a jeho okolie. Informovala o tom agentúra Reuters.

“Sú tam desiatky mŕtvych a ranených,” uviedol Rámí Abdal Rahmán zo Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR).

Spojené štáty a ich spojenci predtým oznámili, že podniknú nálety na ciele IS v Sýrii, o čom podľa sýrskeho ministerstva zahraničných vecí vopred informovali stáleho veľvyslanca OSN pre Sýriu.

Spojené štáty a ich spojenci podnikli dnes nadránom na severe Sýrie približne 50 leteckých útokov na ciele militantnej skupiny Islamský štát (IS). 

Útoky sa sústredili najmä na severosýrske provincie Rakka a Dajr az-Zaur, pričom zasiahnuté boli aj ciele skupiny front an-Nusra na severozápade Sýrie.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) pri útokoch zahynulo najmenej 20 islamistov. SOHR zároveň potvrdilo, že cieľmi útokov boli aj pozície militantov z Frontu an-Nusra spájaného s al-Káidou. Tie sa nachádzajú najmä v provinciách Idlíb a Aleppo na severozápade Sýrie.

Americký predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, predtým uviedol, že náletov proti cieľom IS v Sýrii sa zúčastnili Spojené arabské emiráty, Jordánsko a Bahrajn, pričom podpornú úlohu zohral aj Katar. Podľa vyjadrenia britského ministerstva obrany svoju účasť na spojeneckej vzdušnej ofenzíve v Sýrii stále zvažuje aj Británia.

Koalícia vedená Spojenými štátmi zaútočila na ciele v IS v Sýrii stíhačkami, bombardérmi, bezpilotnými lietadlami a strelami s plochou dráhou letu Tomahawk odpálenými z dvoch amerických vojenských lodí. Americké ministerstvo obrany podľa BBC dnes potvrdilo, že v ťažení proti IS v Sýrii po prvý raz do ostrej bojovej akcie nasadilo aj neviditeľné viacúčelové stíhacie lietadlá typu F-22 Raptor.

 

Lavrov varuje

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval pred plánmi na letecké útoky západných spojencov na Sýriu bez súhlasu tamojšej vlády.

Podľa Lavrovových slov existuje podozrenie, že terčom vzdušných úderov nebudú len pozície extrémistickej organizácie Islamský štát, ale aj vládne vojská, čím má dôjsť k oslabeniu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Ruský minister preto dôrazne upozornil, že podniknutie náletov v Sýrii bez súhlasu vlády v Damasku môže mať za následok “kolosálnu eskaláciu” napätia v regióne: na Blízkom východe i v severnej Afrike. V tejto súvislosti Lavrov vyzval na dôsledné rešpektovanie medzinárodného práva.

 

06:28 Sýrsky opozičný šéf vyzval na americké nálety proti Islamskému štátu v Sýrii

Hádí Bahra, šéf sýrskej opozičnej skupiny podporovanej západnými krajinami, v pondelok vyzval na okamžité útoky amerického letectva na sýrske ciele skupiny Islamský štát. Informovala o tom agentúra AP.

Bahra, ktorý vedie Sýrsku národnú koalíciu, povedal na tlačovej konferencii v sídle Organizácie Spojených národov, že každý deň, ktorý prebehne v Sýrii bez náletov, umožňuje skupine rásť.

Prezident USA Barack Obama vyhlásil, že nebude váhať s útokom na extrémistickú skupinu v Sýrii, ale zatiaľ nariadil iba nálety v Iraku. Islamský štát ovláda približne tretinu územia v oboch krajinách.

Ofenzíva Islamského štátu proti kurdským oblastiam v blízkosti hranice s Tureckom vyhnala tento týždeň do susednej krajiny približne 130.000 utečencov.

Bahra vyzval na uskutočnenie naliehavejších opatrení na odvrátenie katastrofy.

ru

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Šamoríne švédska radosť, Peder Fredricson zakončil rok splnených snov

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Edmund Örzsik)   Švédsky parkúrový jazdec Peder Fredricson zakončil rok svojich splnených snov celkovým prvenstvom v Global Champions Tour. Svetová jednotka sa zároveň po záverečných pätnástych pretekoch elitného seriálu v Šamoríne radovala s tímom Valkenswaard United z triumfu v Global Champions League Úspech švédskych farieb v…

Turista spadol z brala, pomáhali mu leteckí záchranári

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Leteckí záchranári dnes krátko popoludní zasahovali v oblasti Veľkej Zmrzlej doliny, konkrétne pri Baraňom sedle, kde svedkovia nahlásili pád turistu Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková, turista sa pri zostupe v zľadovatenom a zasneženom teréne pravdepodobne pošmykol a padal dole približne…

V Británii v sobotu podali rekordný počet posilňujúcich dávok vakcíny

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Steve Parsons/Pool Photo via AP)   Vo Veľkej Británii v sobotu podali rekordný počet posilňujúcich dávok vakcíny proti koronavírusu, a to 325 140. Podľa údajov britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) v krajine doteraz celkovo podali už 5,1 milióna tretích dávok očkovacej látky Znamená to, že posilňujúcu…

Český Senát by mohol rokovať o odobratím právomocí Zemanovi 9. novembra

0 icon

Praha 24. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Ralf Hirschberger)   Organizačný výbor českého Senátu bude jednať o 9. novembri ako o možnom termíne na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by poslanci rokovali o prenesení právomocí českého prezidenta Miloša Zemana na iných ústavných činiteľov. V nedeľu to v relácii Otázky Václava Moravce vyhlásil…

Taliban ponúka pšenicu výmenou za prácu

0 icon

Kábul 24. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)   Afganské hnutie Taliban spustilo v nedeľu program na boj proti hladu a nezamestnanosti, ktorý ponúka tisícom ľudí pšenicu výmenou za prácu, informovala agentúra AFP Program bude zavedený vo veľkých mestách - a len v hlavnom meste Kábul poskytne prácu 40.000 osobám, uviedol na…

V Chorvátsku pravicoví euroskeptici požadujú referendum o zavedení euromeny. “Rozhodnutie o takejto dôležitej otázke musia prijať občania a nie premiér alebo vláda”

0 icon

Záhreb 24. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, Pool)   Chorvátska konzervatívna a euroskeptická strana Chorvátski suveréni (HS) spustila v nedeľu dvojtýždňovú kampaň zameranú na vyzbieranie podpisov za vypísanie referenda o prijatí eura ako národnej meny HS, ktorá má v 151-člennom parlamente štyroch zástupcov, potrebuje podľa tlačovej agentúry Reuters spolu s niekoľkými…

Fínska premiérka: Rozhodnutie Erdogana o desiatich veľvyslancoch je “poľutovaniahodné”

0 icon

Helsinki 24. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet, Pool Photo via AP)   Za "poľutovaniahodnú situáciu" označila v nedeľu fínska premiérka Sanna Marinová rozhodnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označiť za nežiaduce osoby desiatich veľvyslancov v Turecku vrátane fínskeho, ktorí vyzvali na prepustenie väzneného tureckého filantropa Osmana Kavalu. Informovala o tom agentúra…

Naď: Je dôležité, aby sme ľudom na Slovensku pripomínali, aký je dôležitý boj s terorizmom. Zdôraznil pritom potrebu”realizácie opatrení zvyšujúcich bezpečnosť ľudí kdekoľvek na svete”

0 icon

New York 24. októbra 2021 (SITA-od vyslaného redaktora Mareka Biróa/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Je dôležité, aby sme ľudom na Slovensku pripomínali, aký je dôležitý boj s terorizmom. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý si dnes v Spojených štátoch amerických pripomenul obete teroristického útoku na Svetové obchodné centrum z roku…

Označenie rasista je horšie ako vrah! Bieli Američania sa majú hanbiť za farbu pleti

0 icon

Moskva 24. októbra 2021 (HSP/RIA Novosti/Foto:Pixabay)   Nový rasový škandál v USA. Univerzitného profesora vyhodili, pretože odmietol znížiť nároky na skúšky pre černošských študentov. Hoci sa zdá, že roky otroctva, apartheidu, lynčovania a diskriminácie sú dávnou minulosťou, rasizmus v krajine stále prekvitá. Len tentoraz sa karta obrátila, obeťami sú belosi.…

Ak za pandémiu je zodpovedná opozícia a za ekonomiku neočkovaní ľudia, tak za čo je vlastne zodpovedná Remišová a vláda?

0 icon

Bratislava 24. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, Facebook)   Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová má zdôvodnenie na všetko. Za zlú ekonomickú situáciu sú zodpovední Slováci a za pandémiu Fico s Pellegrinim. Exposlankyňa a bývalá predsedníčka SNS Anna Belousovová sa preto pýta, či existuje vôbec nejaká oblasť,…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Danko

Život je príliš krátky a zbehne ako voda.

0icon

Najprv som sa mojej fotky zľakol, zrazu som videl seba a svojho starého otca, ktorý už nežije. Je víkend a kamarát mi poslal fotku, kde vyzerám ako starý dedo. Mobilné aplikácie  dnes dokážu čokoľvek. Keď som to zbadal, napadlo mi, kam to celé speje. Pár rokov zbehne ako voda a…

Juraj Tušš

Téma: Jazyk - trochu inak.

0icon

V dnešnej dobe veľmi podceňovaná téma základnej ľudskej formy komunikácie – naša reč, naše písmo, čiže náš jazyk. Skúsim vám problematiku priblížiť možno z trochu iného pohľadu ako je zvykom. . Vo svojom projekte uvažujem nad prepojeným svetom. Svet sa skladá z nekonečného množstva autonómnych jednotiek, ktoré spolu svojou interakciou vytvárajú našu realitu. Ak…

Boris Mesár

,Nebudete nič vlastniť a budete šťastný !" Globalisti sú vo finále vytvorenia ,,Novodobého otrokárskaho systému. Útok proti ľudstvu naberá obrátky!

0icon

Toto sa dozviete z propagandistického videa Svetového ekonomického fóra (SEF) pod vedením Swaba. (1) Pokúsim sa teraz napísať môj pohľad na dnešnú situáciu vo svete. Možno to nebude celkom v časovej osy Je potrebné si uvedomiť ,že globalisti všetko plánujú na desiatky rokov dopredu a majú viacero záložných plánov ak sa niečo pokazí…

Pavel Pakoš

Prečo je to absurdné divadlo okolo nás?

0icon

Po troch desaťročiach znovu prichádza nátlak zo strany štátnej moci. Treba dodať, že na ňu tlačí niekto vplyvný zhora, kto má sám pravdepodobne obsedantno nutkavé neurózy a poruchy správania. Temnými silami sa nechal dookrádať o ľudskú dôstojnosť aj zdravý rozum. Ako kedysi boli vizitkou uvedomelého občana preukaz člena KSČ a…

Slavěna Vorobelová

Ministerstvo prostitúcie a inkvizície

0icon

Už niekoľkokrát sme sa presvedčili o tom, že OĽaNO je v skutku podivná strana a zhluk zvláštnych ľudí. Túto jej povesť parádne „zaklincoval“ alebo skôr “vyšperkoval” ich len 25 ročný poslanec Tomáš Šudík. Ten, kto túto poslaneckú partičku sleduje pozorne, si musí ťukať do čela z toho, ako takýto ideologický…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 dôkazov, že rodičovstvo nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať

0 icon

Blíži sa koniec roka 2017 a pomaly nastáva čas sumarizovať. V tomto článku sa pozrieme na 10 tých najlepších príspevkov na sociálnej sieti Twitter, ktoré dokazujú, že rodičovstvo zďaleka nie je len prechádzak ružovou záhradou.  Množstvo mamičiek obvinených z toho, že sú strašnými rodičmi, pretože nenechajú svoje deti hrať s reťazovou pílou, či…

Bizarné diaľničné križovatky zďaleka nie sú výsadou len Slovenska...

0 icon

Bizarné diaľničné križovatky môžeme nájsť všade vo svete, nielen na Slovensku. Jedna z nich sa nachádza hneď u susedov. Diaľničné križovatky, mosty, či tunely patria medzi najkomplikovanejšie a najdrahšie časti rýchlostnej komunikácie. Pri výstavbe diaľnic je preto logické, že sa začína práve nimi. Okrem časovej a technickej náročnosti je to…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 1. časť

0 icon

Prinášame dvojdielny článok o Noemovej arche, ktorá mala slúžiť záchrane ľudského druhu pred potopou nevídaných rozmerov. Skutočne existovala? Je možné, že ju niekto niekedy reálne zazrel? Existujú o tom zmienky a to už z čias pred našim letopočtom. Poďme však pekne po poriadku. Pohodlne sa usaďte, začíname prvou časťou. Presný…

Používate bezpečnostné pásy? Nemusí ich mať každý!

0 icon

V aute sú bezpečnostné pásy najjednoduchším a najefektívnejším mechanizmom, ktorým možno zabrániť zraneniam pri a po zrážke. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu technológiu a nachádzajú sa vo všetkých vozidlách. Ich úlohou je zvýšenie bezpečnosti pasažierov a prípadne následné zníženie následkov pri nehode. Je potrebné podotknúť, že používanie bezpečnostných pásov je stanovené aj…

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Armádny Magazín

Video: Ruská stíhačka zničila v Sýrii turecký tank M60 priamym zásahom

0 icon

Sýria, 24. október 2021 (AM) – Ruské vojenské lietadlá obnovili útoky na pozície teroristov v sýrskej provincii Idlib. V oblasti nasadenia džihádistov bol zničený turecký tank M60, ktorý predtým militantom presunuli turecké jednotky. Úder bol taký presný, ž

Admiral Nachimov najnebezpečnejší krížnik Ruska

0 icon

Rusko, 24. október 2021 (AM) – Aspoň za taký ho považujú odborníci na Západe. V skutočnosti však prefíkane zakrývajú, že po modernizácii sa tento „admirál“ stane vôbec najsilnejším bojovým plavidlom sveta. Zo vzdialenosti tisíc kilometrov bude schopný rozstrieľať lietadlovú loď protivníka aj s jej doprovodnými plavidlami, na čo minie len pätin

Vyhrážky Číne. Po 15 rokoch USA vracajú strategické bombardéry na základňu Diego Garcia v Indickom oceáne

0 icon

USA, 24. október 2021 (AM) – Americké letectvo prvýkrát od roku 2006 vrátilo svoje nadzvukové strategické bombardéry B-1B Lancer na vzdialenú základňu na ostrove Diego Garcia v Indickom oceáne. Podľa neoficiálnych údajov sa tam nachádzajú najmenej tri tieto lietadlá.   [caption id="att

Vojenský expert Korotčenko: "USA potrebujú vojnu v Európe"

0 icon

Rusko, 24. október 2021 (AM) – Vojenský expert Igor Korotčenko komentoval agresívne vyhlásenia na adresu Ruska na summite NATO v Bruseli. Nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová na stretnutí ministrov NATO uviedla: „Je potrebné dať Moskve jasne najavo, že sme nakoniec pripravení použiť zbrane.“   "Rusko sa nechystá ako prvé

Veľká Británia začala tajnú špeciálnu operáciu proti Rusku a Číne

0 icon

Veľká Británia, 23. október 2021 (AM, Sputnik) – Tajné "bankové" oddelenie britského ministerstva obrany, vytvorené za účelom obmedzenia finančných aktivít teroristickej skupiny Islamský štát, teraz nasmerovalo svoje úsilie na boj

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali