Podľa vedúceho švajčiarskeho farmaceutického gigantu Roche však pravdepodobne nebude vakcína proti koronavírusom pripravená najskôr pred koncom roku 2021.
Severin Schwan, generálny riaditeľ spoločnosti Roche, uviedol, že je skeptický, že by sa vakcína mohla v priebehu nasledujúcich 12 až 18 mesiacov plne testovať, vyrábať a distribuovať.
„Obávam sa, že najpravdepodobnejším scenárom je, že vakcínu nebudeme mať do konca budúceho roka,“ povedal tento týždeň Schwan v konferenčnom hovore s novinármi a dodal, že 18-mesačný časový harmonogram je „veľmi ambiciózny“.
Povedal, že testy protilátok, nie vakcíny, budú kľúčom k tomu, aby sa ľudia mohli do roku 2021 vrátiť do normálneho života.
Kvalitné krvné testy, ktoré Roche plánuje začať v máji, môžu určiť, či niekto mal COVID-19, chorobu spôsobenú koronavírusom, a či je pravdepodobne proti vírusu imunitný.
To by mohlo obyvateľstvu umožniť postupný návrat do práce.
Niektorí vedci sú optimistickejší a veria, že vakcína bude vyrobená tento rok.
Profesorka Sarah Gilbertová, ktorá vedie tím vedcov Oxfordskej univerzity, uviedla, že v najlepšom prípade môže mať do septembra vakcínu pripravenú.
Gilbertová začiatkom tohto mesiaca pre noviny The Times of London povedala, že je na „80% presvedčená“, že vakcína, ktorú jej tím vyvíja, bude fungovať.
„Myslím, že existuje veľká šanca, že to bude fungovať, na základe iných vecí, ktoré sme s týmto typom vakcíny urobili,“ uviedla. „Ako každý týždeň plynie, máme viac údajov, na ktoré sa môžeme pozrieť,“ dodala
Testy na vakcíne Gilbertovej tímu sa začali tento týždeň. Zostáva však nejasné, ako by sa mohla vyrábať dostatočne široko, aby uspokojila dopyt, ak bude vakcína úspešná v klinických skúškach.
Švajčiarska firma Roche sa totiž vo svojich prepočtoch neopiera len na vývoj vakcíny ako takej, ale ráta aj čas na jej výrobu a distribúciu a s týmito procesmi vedci Oxfordskej univerzity praktické skúsenosti nemajú.
Andrea Lopatková