Štyri hanby Slovenska

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Situácia na svete, v Európe aj na Slovensku praská vo švíkoch a graduje. Rútime sa ku zlomovému momentu v histórii. Pandémia, ekonomická a finančná kríza, narastanie sociálnych nerovností, migračný tlak a rozvrat tradičnej morálky vytvárajú výbušnú zmes, ktorá začína explodovať. Na Slovensko vplýva medzinárodná situácia, ale aj slovenské osobitosti. V poslednom období možno sledovať nebezpečné tendencie a vývoj v štyroch dôležitých oblastiach.

Británia, Slovensko, riziková krajina
Ilustračné foto

1. Úroveň politických elít upadá. Zvláda premiér svoju funkciu?

Úroveň tzv. politických elít a s tým spojené riadenie štátu upadá. Intelektuálna a kultúrna úroveň mnohých poslancov Slovenskej národnej rady začína pripomínať tretiu a niekedy aj štvrtú cenovú skupinu. K tomu sa pripája očividná nekompetentnosť nášho premiéra v zahraničnej politike, ekonomike, právnych otázkach a jazykovej vybavenosti. Navyše sa prejavuje samoľúbosť, pomstychtivosť, nedostatok racionálneho myslenia, megalomanstvo, ustavičné obviňovanie druhých a viera vo svoju vlastnú neomylnosť.

Veľkou marketingovou silou pred voľbami bola schopnosť hrať na city a presvedčivo sľubovať. Ukázať na schránku poisťovne „Dôvera“ na Cypre a vyvolať dojem že zisky vyvezené do cyperských schránok sú ukradnuté peniaze, ktoré sa po voľbách vrátia na Slovensko, bol geniálnym marketingovým ťahom. Problém je ale v tom, že ak legálne zisky boli uložené podľa pravidiel EU, tak sú legálne. Bolo veľa sľubov, ktoré sú jednoducho nesplniteľné. Po drastickom páde preferencií pomaly zostanú už len „skalní“, ktorí vo svojom ľudskom zúfalstve chceli uveriť, že sa stanú zázraky a na Slovensku mávnutím čarovného prútika nastane poriadok, spravodlivosť, blahobyt a zaslúžené väzenie pre zlodejov.

Áno, je pravda že sa kradne, hlavne eurofondy. Problém ale je, že nie každý, na koho sa ukáže prstom, je aj zlodej. A rozkradnuté sumy sú častokrát ďaleko menšie ako sa hlásalo. Žiadne desiatky miliárd Euro sa na Slovensko nevrátia. Ani nebudeme mať ročne dodatočné miliardy Euro, ktoré že vraj sú k dispozícii, lebo sa zastaví plytvanie a rozkrádanie. Predvolebné marketingové sľuby sú jedna vec a realita je častokrát niečo úplne iné. „Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú“.

Je povinnosťou premiéra sa zúčastňovať zasadnutí Európskej rady, kde sa prijímajú pre dôležité Slovensko rozhodnutia. A rozprávať, že Slovensko má dôveru v európske inštitúcie v oblasti „právneho štátu“ a možností odobratia „európskych fondov“ a preto nechá rozhodnutia na nich, je minimálne nezodpovedné. To nie je len otázka, či je Poľsko alebo Maďarsko právnym štátom.

Môže nastať situácia, že po prenechaní právomoci európskym inštitúciam, Európska komisia alebo Európsky parlament môže vydať rozhodnutie, že Slovensko nie je právny štát, lebo nechce napríklad prijať migrantov a tým nedodržiava ich práva. A zoberú nám eurofondy, hoci sme do ich tvorby tiež prispeli (Eurofondy nepadajú z neba, sú to peniaze vybraté od členských štátov). Je hlúpe, nezodpovedné a ponižujúce povedať mocným tohto sveta nech rozhodujú za nás, lebo my sme hlupáci. Pri absencii jasnej definície interpretácia záleží od toho kto má rozhodovaciu právomoc. Bodka!

Rozhodnutie o celoplošnom testovaní a vyhrážanie sa tým, ktorí sa ho nezúčastnia, pozbavením časti lekárskej starostlivosti, je detinské a prispieva k zvyšujúcemu sa napätiu v spoločnosti. Po vlne kritiky sa zdá, že od tohto protiprávneho vydierania sa upustilo, ale sankcie za neúčasť zostávajú. Je ale príznačný vzrastajúci chaos pri prijímaní rozhodnutí, ktoré sa následne menia. Súčasne správanie sa ako slon v porceláne ku niektorým svojím koaličným partnerom ako SAS a tiež prezidentke vyvoláva nové zbytočné vášne a destabilizuje spoločnosť. Rozhodne neprispievajú aj jazykové prostriedky štvrtej cenovej skupiny, ktoré nie sú hodné premiéra. Pohotové označovanie iných za zodpovedných vinníkov vyvolávalo najprv možno úsmev, ale teraz sa už stáva terčom posmeškov. Netreba zabúdať že premiér má slúžiť ľuďom a nie naopak. Oni ho zvolili a im je zodpovedný. Pán premiér, čo tak sa prestať trápiť a odstúpiť. Bolo by to dobré pre Slovensko, ale aj pre Vás.

 

2. Začína nová totalita? Dodržiavajú sa u nás ľudské práva?

Nastupuje nová totalita? Tak to vyzerá, že áno. Najnovšou etapou je odsúdenie na štyri roky a štyri mesiace poslanca Kotlebu za čísla na darovacích šekoch. Za použitie nejakých čísiel a následnú interpretáciu, čo že vraj nimi myslel (podľa anglickej, nie slovenskej abecedy) nejaký neznámy pomätenec z USA. Keby aj tisíckrát bola pravda to čo sa hovorí v rozsudku, vyjadrenie názoru je trestný čin? To predsa nie je zabitie, terorizmus, banková lúpež alebo vyzývanie na vraždu. Čiže zajtra môžu posadiť do väzenia aj tých, ktorí dnes jasajú nad rozsudkom. Je tu jasný precedens.

Pritom v korporátnych médiach sa stále omieľa, že Slovensko je demokratická krajina. Naozaj? Veď v poslednom čase sa už pomaly stáva „normálnym“ obviňovať a odsudzovať rôznych vydavateľov, politikov ale aj profesorov za tzv. „trestnú činnosť“ hanobenia národa, rasy a presvedčenia alebo podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Kde je ústavou garantované právo na slobodu slova a prejavu? Nie sú už vznesené obvinenia a odsúdenia porušením tohto práva? Tí čo jasajú nad rozsudkom, ako by ste sa cítili stráviť bez rodiny štyri roky a štyri mesiace vo väzení? Pripomeňme si citát čínskeho filozofa Konfucia: „Nerob druhým to, čo nechceš, aby iní robili tebe“. Každý fanatizmus je zlý. Ľavý či pravý, či hociaký.

Hoci sa fanatickí tzv. liberáli (ktorí ale nemajú nič spoločné so zakladateľmi skutočného liberalizmu ako John Locke a John Stuart Mill, ktorí na rozdiel od tých dnešných bojovali za slobodu slova a vyjadrovania) nedostali do parlamentu, fakticky už ovládajú média, politické mimovládky, školstvo a pod heslom „očisty“ začínajú postupne ovládať aj prokuratúru a súdnictvo. To neznamená, že očista od skorumpovaných sudcov a prokurátov nie je potrebná. Je potrebná!! Ale je dôležité, kto ich nahradí a aký bude mechanizmus výberu tých nových. Aby sme sa nedostali z dažďa pod odkvap.

Nie každý v koalícii, ale aj opozícii si uvedomuje aký je konečný cieľ fanatických liberálov. Uzamknúť kruh a dostať pod kontrolu všetky dôležité nástroje na ovládanie štátu nezávisle od toho ktorá koalícia bude práve pri moci. Slovenská vzájomná nevraživosť a nenávisť spôsobuje to, že pomaly nikto sa nepýta, či je to demokratické postihovať iný názor. Mnohí sa tešia, že môj „nepriateľ“ je súdený alebo už odsúdený za názor. A tí druhí dávajú zase trestné oznámenia na svojich „nepriateľov“. Nezamýšlajú sa, že v skutočnej demokracii každý má mať právo na svoj názor, či už je to pán Blaha, Kotleba alebo pani Biháriová, či prokurátor Honz.

Je to vec princípu. Každý!!!! Problém sú „náhubkové zákony“, ktoré treba zrušiť. Sú hanbou každého skutočne demokratického štátu. Navyše sú tak všeobecné, že umožňujú zatvoriť alebo odsúdiť prakticky hocikoho. Závisí to len od interpretácie. A preto je dôležité kto rozhoduje alebo súdi. Veď časť poslancov dnešnej koalície hlasovala pred troma rokmi proti náhubkovým zákonom a iní sa zdržali. Už ste zabudli, čo ste vtedy hovorili? A pritom v našom veľkom vzore USA stále platí sloboda slova. Názor nie je trestný čin. Jedine, že by ste verejne vyzývali na vraždu alebo podnecovali ísť podpáliť napríklad banku a podobne. Viac sme o tom písali TU.

Pripomeňme si tiež slová známeho francúzskeho osvieteneckého filozofa Voltaira: „Je ne suis pas d’accord avec ce que vous dites, mais je me battrai jusqu’à la mort pour que vous ayez le droit de le dire. Nesúhlasím s tým čo hovoríte, ale budem bojovať až do smrti za to, aby ste mali právo to hovoriť“.

Sloboda slova a prejavu je základným právom každej otvorenej demokratickej spoločnosti. Je to práve sloboda slova, ktorá umožňuje slobodu myslenia a pokrok. Všetky ostatné práva pochádzajú od slobody slova. Bez slobody slova nie sme slobodní.

 

3. Politikmi a médiami zabudnutá slovenská menšina na juhu Slovenska

Vo väčšine obcí na juhu Slovenska deťom stále nie je umožnené sa vzdelávať v slovenskom štátnom jazyku. Keďže kompetencie na zriaďovanie základných škôl majú obce, neslovenská väčšina v zastupiteľstve vo veľkej väčšine prípadov bráni otváraniu škôl so slovenským vyučovacím jazykom. A to aj v tom prípade, keď je aj 10-12 záujemcov, hoci na druhej strane existujú školy s maďarským vyučovacím jazykom pre 2-3 deti. Viac sme o tom písali TU

Tabule s označením obcí v jazyku menšiny sa nedávno vymieňali za nové. Častokrát nové tabule s označením obce v jazyku menšiny pôsobia o niečo väčšie ako tabule v štátnom jazyku. A v noci vidíte ďaleko lepšie názov v menšinovom jazyku, lebo táto tabuľa je reflexná. Tieto tabule sa osadili aj v obciach kde počet príslušníkov menšiny je pod 15 percent. Faktom tiež je, že postavenie slovenskej menšiny v Maďarsku je po každej stránke neporovnateľne horšie. Pán premiér a páni poslanci, čo tak sa prestať na chvíľu hádať a namiesto večného ustupovania sa aspoň postarať o to, aby sa deti na južnom Slovensku mohli všade učiť aj v štátnom jazyku? Jeden jednoduchý zákon by to vyriešil. Netreba ani len ústavný zákon. Tu nejde o žiadne nadpráva, žiadne porušovanie práv iných spoluobčanov!!!

Žiadne vyťahovanie maďarskej karty. Nič na úkor menšín!! Tie už dnes majú nadštandardné práva a nikto nenavrhuje zatvárať malotriedne školy s maďarským vyučovacím jazykom. Je to otázka nediskriminácie štátotvorného národa na väčšine územia južného Slovenska.

Taká maličká, ale dôležitá drobnosť pre život mnohých občanov Slovenska.

 

4. Kam sa podeli zásady rímskeho práva a suverenita Slovenska? Stala sa poslušnosť hlavnou zásadou zahraničnej politiky?

Slovensko sa pridalo k sankciám proti Rusku v súvislosti s údajným otrávením blogera Navaľného „Novičkom“. Bez jediného dôkazu a riadneho vyšetrovania. Nekonečná sága „Novičok“ prerástla do frašky. Prečo neodpovedalo Nemecko, Francuzsko a Švédsko na šesť žiadostí ruskej Generálnej prokuratúry? Veď boli urobené v súlade s platným Európskym dohovorom o vzájomnej pomoci v trestných veciach!! Nie, nie. Berlín a Paríž predsa prišli k záveru, že neexistuje iné pravdepodobné vysvetlenie ako to, že Rusko je zodpovedné za zločin otrávenia Navaľného a porušenie medzinárodných noriem. Viac sme o tom písali TU.

Svätý pilier liberálnej demokracie – prezumpcia neviny – už asi neplatí. Prečo by aj mala? Veď je to podľa Nemecka a Francúzska pravdepodobné. Dovolí si nejaký konšpirátor pochybovať o tomto „pravdepodobnom dôkaze“? To by bol nebezpečný “Hoax“, ktorý môže viesť až k pokusu o zvrhnutie nášho demokratického zriadenia. Ako sa už stalo zvykom, Slovensko bez jedinej otázky navrhnuté sankcie poslušne schválilo. Veď predsa národno-štátne záujmy Nemecka a Francúzska sú aj našimi národno-štátnymi záujmami.

Nikoho nezaujímala Rusmi opakovane navrhnutá spolupráca na objasnení incidentu s Navaľným a ani svätá zásada rímskeho práva: Audiatur et altera pars. Nech je vypočutá aj druhá strana. To je asi už tiež „hoax“ vážení konšpirátori. A vôbec treba vrátiť všetky staré diplomy. Veď učili takým zbytočným zásadám, ktoré už dnes evidentne nie sú potrebné. Rusko sa stalo fackovacím panákom a Slovensko zjavne a bezvýhradne schvaľuje toto kopanie si do Ruska.

 

Čo nás učí história?

Ale históriu zatiaľ nikto nezrušil a ani kritické a slobodné myslenie. A história nás učí, že pýcha predchádza pád. Historické obdobia sa vždy končia historickými zlomami. „Le roi est mort, vive le roi“. Kráľ je mŕtvy, nech žije (nový) kráľ. Ako povedal nemecký spisovateľ Stefan Zweig: „Ale takisto, ako zákonite opadne voda po každej záplave… zaniknú všetky ideológie a ich dočasné víťazstvá: jedine idea duchovnej slobody, idea všetkých ideí, a preto nikým neporazená, sa večne vracia, pretože je večná ako duch“.

Dezider Štefunko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

119. časť Neznámych slovenských dejín: Slovenský a český záujem nebol jedno a to isté

0 icon

Bratislava 29. novembra 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Pracoval som na pozíciách, kde som sa pomerne často stretával s Čechmi, či už na úrovni riaditeľov odborov štátneho rozpočtu, námestníkov ministrov financií, necelé tri mesiace v pozícii člena Bankovej rady ŠBČS, v čase delenia ČSFR v rôznych komisiách Došiel som k záveru,…

Za vraždou vedca sú podľa Rúháního USA a ich žoldnier Izrael. Chameneí vyzval na potrestanie vrahov

0 icon

Teherán 28. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Iranian Presidency Office via AP, Office of the Iranian Supreme Leader)   Iránsky prezident Hasan Rúhání obvinil Izrael, že s podporou Spojených štátov zavraždil popredného iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího "Imperializmus a jeho sionistický žoldnier opäť raz stoja za krviprelievaním a smrťou iránskeho vedca," cituje…

Krajniak: Nepretestované deti by mali pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Tomáš oponuje: Deti na prvom stupni do školy chodia a ja nejakú zvýšenú nákazu nebadám

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Deti rodičov, ktorí by nesúhlasili s ich otestovaním na prítomnosť nového koronavírusu, by mohli vo vzdelávaní pokračovať naďalej dištančnou formou. V relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) Systém výučby by sa…

Pred Matovičovým domom sa konala demonštrácia

0 icon

Trnava 28. novembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/SITA/ Foto: Screenshot video)   Pred Matovičovom domom v Trnave sa uskutočnila demonštrácia, na ktorej sa zúčastnilo okolo tisíc ľudí. Najčastejšie pokriky, ktoré zaznievali z davu boli "Matovič do basy!" "Vlastizradca" a "Slovensko si nedáme" Demonštranti kričali aj, že nemajú čaj, lebo Matovič počas rôznych…

V kamióne v Prešove sa ukrývali mladí muži z Afganistanu, o veku klamali

0 icon

Prešov 28. novembra (TASR/HSP/Foto:Facebook Polícia SR)   Mladí muži z Afganistanu sa ukrývali v kamióne na Jurkovičovej ulici v Prešove, polícia to zistila počas štvrtkového (26.11.) preverovania tohto nákladného vozidla, ktoré viedol Bulhar. Ako informuje na sociálnej sieti, keďže uviedli dátumy narodenia maloletých osôb, odviezli ich na lekárske vyšetrenie kostného…

Primár Kulkovský: „Napriek proticovidovej atómovke sa situácia začala opätovne zhoršovať.“ Upozornil na podstatné problémy

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Primár a lekár Interného oddelenia NsP v Považskej Bystrici Milan Kulkovský na sociálnej sieti upozornil, že z vyjadrení ministra zdravotníctva Mareka Krajčího vyplýva, že napriek proticovidovej atómovke sa situácia začala opätovne zhoršovať Lekár Milan Kulkovský pripomína, že testovanie antigénovými rýchlotestami pravdaže má svoje…

Berlín sa obáva eskalácie v Perzskom zálive po atentáte na fyzika. Irán sľubuje, že sa pomstí

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Office of the Iranian Presidency, SITA/AP/Office of the Iranian Supreme Leader)   Nemecko sa obáva novej eskalácie v oblasti Perzského zálivu po atentáte na fyzika Mohsena Fakhrizadehom v Iráne, oznámila tlačová služba nemeckého ministerstva zahraničia agentúre Sputnik "Sme veľmi znepokojení správami z Iránu, že Mohsena Fakhrizadehoma…

Ku koncu roka požiadalo o ukončenie služobného pomeru 962 policajtov

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   O ukončenie služobného pomeru ku koncu roka požiadalo doteraz 962 policajtov. V porovnaní s minulým rokom ide o nárast, na vlastnú žiadosť vtedy skončilo 620 príslušníkov Policajného zboru Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. V služobnom pomere…

Vláda sa snaží obrať Ústavný súd o jeho základnú právomoc a úplne poprieť právny štát. Dostali by sme sa na úroveň Indie 80-tých rokov

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-František Iván)   V súčasnosti sa rozhoduje v skrátenom legislatívnom konaní aj o tom, či sa poprie právomoc Ústavného súdu SR rozhodovať o súlade ústavných zákonov s Ústavou SR K uvedenému najskôr poznamenávam, že takýto zásadný návrh mal byť predložený v rámci riadneho pripomienkového konania a…

V Paríži sa koná rozsiahla protestná akcia

0 icon

Bratislava 28. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   V Paríži sa koná masová demonštrácia na podporu slobody médií, informuje korešpondent Sputnika Akcia organizovaná s podporou najväčších odborových zväzov vo Francúzsku prilákala obrovské množstvo účastníkov. Námestie Republiky, východiskový bod trasy, je úplne zaplnená ľuďmi. Sprievod zaplnil bulvár Temple a začal sa pohybovať…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Matovič sa chce očkovať posledný, ako kapitán (potápajúcej sa?) lode.

0icon

Drahí priatelia, v príručkách pre kapitánov lietadiel je napísané, že v prípade ohrozenia výpadkom kyslíka si musí kapitán nasadiť masku ako prvý, aby bol pripravený zvládnuť kritickú situáciu. Až potom druhý pilot, posádka a tak ďalej. V predletovej príprave ukazujú stevardi a letušky cestujúcim postup v prípade nebezpečenstva. Najprv si…

Viktor Pondělík

Konečně je (ne)jasno

0icon

V České republice se můžeme pochlubit nejednou zajímavostí. A kuriozitou, jaká se jinde ve světě zřejmě jenom těžko hledá, je i česká vláda. Je tomu tak dlouhodobě a ani poslední dny nejsou výjimkou. Již před skoro dvěma týdny se tu například vědělo, že je situace stran Covidu natolik příznivá, že mohou…

Pavel Pakoš

Adventné deviácie made in Slovakia

0icon

Hoci nám Pán Ježiš zdôraznil, aby sme strážili jeho prikázanie o vzájomnej láske s oveľa väčším dôrazom než iné jeho rady, my sme to pochopili úplne svojsky. Miesto nenávidenia hriechu a milovania hriešnika ho čakáme tak, že hriešnikov nenávidíme a svoje hriechy  čušania, neriešenia problému, ignorovania, odpisovania a hádzania sa…

Boris Mesár

Ako to Fuhrer Matovič dáva na ,,Hitlera"!

0icon

Od 2SV sa veľa ľudí zamýšľa  nad tým, ako sa dá vysvetliť fenomén nacistického štátu - hitlerovské Nemecko ? Prečo milióny ľudí po nástupe Hitlera k moci vykonávali hrozné, neľudské a trestné príkazy? Pokiaľ však do roku 2020, bolo možné študovať iba historické materiály a zamyslieť sa nad fenoménom nacistického…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Moskovské metro: Keď je cesta zaujímavejšia ako jej cieľ

0 icon

Uznávame, krása je vo veľkej miere subjektívna. No pri pohľade na tieto fotografie sa minimálne väčšina z nás zhodne, že moskovské metro patrí medzi tie naj architektonické skvosty na svete. Výstavbu moskovského metra ruskí pohlavári prvýkrát oznámili v 30. rokoch 20. storočia. Obyvatelia boli fascinovaní tým, ako by nové moskovské metro mohlo…

Vražda Malcolma X: 1. časť

0 icon

Počuli ste už o Malcolmovi X? Možno áno, možno nie. Určite ste však počuli o Martinovi Lutherovi Kingovi, ktorý bol zavraždený. Malcolm bol vedúcou osobnosťou černošských politických postáv, avšak oproti Lutherovi bol oveľa viac radikálnejší. Zavraždili ho ešte skôr, ako Luthera. V rámci trojdielnej série článkov s názvom Vražda Malcolma X sa pozrieme na…

Ako žuvačka spôsobí, že budeš bacuľatý?

0 icon

Žuvačka existuje vedľa ľudskej rasy už asi 10 000 rokov. Dnes nám pomáha starať o naše zuby a dokonca schudnúť! Neponáhľaj sa však zjesť celé balenie na jedno posedenie. Pri žutí žuvačiek musíš mať na pamäti toto... Nadmerné žuvanie môže zväčšiť svaly čeľuste

Záchrana planéty: Aj ty môžeš priložiť ruku k dielu

0 icon

V posledných desaťročiach sa k nám dostavil ekologický životný štýl, ktorý nie je na škodu. Záchrana planéty teda započala. Každý deň viac a viac ľudí v spoločnosti odmieta používať plastové jednorázové obaly a predmety. Napríklad portugalská spoločnosť Hi Fly Airlines kompletne odmietla používanie jednorazových plastov na palube svojich lietadiel.  Práve…

Je Veľký čínsky múr skutočne viditeľný z vesmíru? Pravda alebo lož?

0 icon

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá napriek severnou Čínou. Mnoho domácich aj svetových nadšencov sa domnievalo, že stavbu takejto veľkosti je určite vidno aj z vesmíru. Je to pravda, alebo je to len turistická kačka? Už v 3. storočí pred naším letopočtom začal prvý cisár prebudovávať existujúce múry…

Vo svete IT

Teória veľkého tresku ukrýva veľa nejasností: Britský astrofyzik si dokonca myslí, že je nesprávna

0 icon

Jeden z teoretických fyzikov inštitútu MIT, Alan Guth, tvrdí, že teória veľkého tresku mnohé veci nevysvetľuje. Nevieme čo explodovalo, prečo to explodovalo, alebo čo sa dialo pred veľkým treskom, píše portál DailyGalaxy. Teória veľkého tresku je tou najpopulárnejšou teóriou od čias Einsteinovej teórie relativity. Aj astronóm Carl Sagan tvrdil, že ak…

Objav života na Marse by bola pre ľudstvo zlá správa, kvôli teórii veľkého filtra

0 icon

Ak nás čítate, určite ste si všimli sériu článkov, ktoré vysvetľujú Fermiho paradox a jeho možné riešenia. V skratke, Fermiho paradox tvrdí, že vo vesmíre existuje veľká pravdepodobnosť existencie života. Paradox je v tom, že doteraz sme nenašli žiadne dôkazy o jeho existencii. Portál IFLScience píše, že ak by sa nám podarilo objaviť život…

Kuriózna aplikácia MeowTalk od ex-vývojárky Amazonu hovorí, že dokáže preložiť mňaukanie mačiek do ľudskej reči

0 icon

Ak v domácnosti máte zviera, tak bezpochyby ste si už mnohokrát povedali: „Kiež by som vedel, čo mi chceš povedať…“. Nuž, mačkám by sme mohli už čoskoro porozumieť, minimálne to sľubuje aplikácia MeowTalk. Na tému upozorňuje spravodajský kanál bbc.com. Preložte mňaukanie do ľudskej reči Bývalá inžinierka spoločnosti Amazon, Juliette Jones,…

Ako môžete skontrolovať, či váš Android smartfón má aktívne RCS správy? A čo to vlastne je?

0 icon

Spoločnosť Google len niekoľko dní dozadu informovala verejnosť, že sprístupňuje nový štandard SMS správ naprieč celý svetom. Ide o takzvané RCS správe, ktoré sú dostupnými prostredníctvom aplikácie Správy. V našom regióne boli mimochodom dostupnými už aj predtým. Čo sú to RCS správy? RCS je skratkou pre „Rich Communication Services“, teda bohatšie…

Samsung ukazuje, ako by mohli v budúcnosti vyzerať skladateľné smartfóny. Páčia sa vám predstavy spoločnosti?

0 icon

Približne 3 až 4 roky dozadu si mnohí z nás nevedeli poriadne predstaviť, ako budú vyzerať skladateľné smartfóny vrátane toho, aké bude ich využitie v praxi. Dnes sú na trhu dostupné už viaceré modely tohto typu. Ide napríklad o smartfóny ako Galaxy  Z Fold, Galaxy Z Flip a ďalšie. Mnohé…

Armádny Magazín

Video: Rostec úspešne testoval nové samohybné delo Lotos

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruská spoločnosť Rostec informovala o úspešných akceptačných testoch Lotosu, samohybného dela pre potreby výsadkových vojsk. Uvádza sa, že stroj potvrdil svoje technické vlastnosti. Počas testu prekonal Lotos 400 kilometrov a strieľal 14-krát. Trasa zahŕňala celkovo 57 testových bodov, kde sa skúš

Ako poľská jazda víťazila nad Hitlerovými tankami

0 icon

Poľsko, 28. november 2020 (AM) - Dejiny poľského jazdectva, ktoré v roku 1939 neohrozene útočilo na nemecké tanky, majú hlboké spomienky. Pravdu o tom bádal nemecký historik. Keď 1. septembra 1939 Nemci prepadli Poľsko, začala sa písať zvláštna história. Poľskí huláni, čiže ľahká jazda, boli rozhodne naladení na boj pr

Ruský minister obrany Šojgu prehovoril o pôžičkách pre armádu, o tisícoch kusoch novej techniky a manželkách vojakov

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - Ruské jednotky dostanú v budúcom roku viac ako 3,4 tisíc kusov nového a 1,3 tisíc opraveného vybavenia, budú na to použité dve tretiny vojenského rozpočtu, uviedol v piatok minister obrany Sergej Šojgu. „Na dosiahnutie týchto ukazovateľov v budúcom roku pôjdu dve tretin

Odstránia USA jadrové zbrane z Európy? Lavrov objasnil podstatu nezhôd medzi USA a Ruskom v zmluve ŠTART

0 icon

Rusko, 28. november 2020 (AM) - USA ak chcú do rokovaní o obmedzení rakiet zahrnúť taktické jadrové zbrane, predtým však musia tieto rakety odniesť z území krajín NATO. USA nasadili taktické jadrové zbrane v piatich európskych krajinách NATO a pravidelne cvičia nejadrové sily na ich použitie. Toto vyhlásenie urobil ruský minister zahraničia Sergej…

Prezident Zeman podporil Česko - Nemeckú zbrojársku kooperáciu

0 icon

Česko, 28. november 2020 (AM) - Spoločnosti Rheinmetall a Czechoslovak Group a.s. podpísali Memorandum o porozumení v oblasti taktický

Svetlo sveta

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

icon FOTO DŇA