ŠTADIÓNY: ZŠ Ondreja Nepelu v Bratislave je najstaršou i najmodernejšou halou

Bratislava 17. augusta (TASR) – Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave je paradoxne najstaršou a zároveň i najmodernejšou hokejovou halou na Slovensku. Hoci historicky prvú striekanú ľadovú plochu na dnešnom slovenskom území uviedli do prevádzky už v roku 1871, v rokoch 1948-49 ju olemovali prvé tribúny a v roku 1958 zastrešili pre potreby majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní, so svojím predchodcom má súčasná aréna spoločný len názov, miesto a skelet. Rekonštrukcie v rokoch 1990-1992 a najmä kompletná prestavba v rokoch 2009-2011 totálne zmenili interiér i exteriér zimného štadióna.

Po troch ME a jedných MS v krasokorčuľovaní, po troch svetových šampionátoch v hokeji ako i po ME v basketbale a stolnom tenise sa začalo v máji 2009 s ďalšou prestavbou pre potreby hokejových MS 2011, ktoré Bratislava hostila spolu s Košicami. V rámci prác bolo potrebné vykopať 60-tisíc metrov kubických zeme, zbúrať 800 ton ocele či rozrezať a zničiť niekoľko tisíc metrov kubických betónu. Počas rekonštrukcie sa zbúralo až 80 percent pôvodného štadiónu. Súčasťou prestavby bolo rozšírenie diváckej kapacity z pôvodných 8026 na 9953, rozšírenie prevádzkových priestorov, rekonštrukcia technológie, zmena nosnej konštrukcie vrátane zmeny strešnej konštrukcie a odstránenia stĺpov v hľadisku. Prestavba priniesla nové dispozičné riešenie zázemia haly s hlavnou a dvomi tréningovými plochami.

Prestavba stánku rozprúdila v širokej verejnosti vášnivú diskusiu. Našla si množstvo prívržencov ale i odporcov, ktorí poukazovali na predraženie projektu a nehospodárne nakladanie s peniazmi. Potvrdila to aj kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), podľa ktorého stála rekonštrukcia takmer dvakrát viac oproti pôvodnému plánu.

Každopádne, Bratislava získala modernú multifunkčnú arénu so zasúvateľnými tribúnami, okrem ľadového hokeja vhodnú aj na organizovanie ďalších športových podujatí a kultúrno-spoločenských akcií. Pre tieto účely je objekt vybavený množstvom bufetov, hygienických zariadení, kaviarní, pubov. Súčasťou komplexu je aj tréningové, diagnostické a rekondične centrum Benicky hockey centre, na parkovanie slúži dvojpodlažná garáž s kapacitou 372 parkovacích miest. "Od roku 2011 hala hostila viacero koncertov svetoznámych spevákov či skupín. Čo sa týka produkcie najväčší koncert tu mala nemecká kapela Rammstein, úžasnú šou prinieslo aj vystúpenie americkej speváckej superstar Beyoncé. Medzi pamätné podujatia patria aj Sting či Cirque du Soleil (Slnečný cirkus), ktorý sa predstaví v aréne aj v septembri. V decembri sa tu zasa uskutoční jedinečný koncert svetového tenora Andrea Bocelliho," uviedol v rozhovore pre TASR vedúci zimného štadióna Milan Mičuch.

Štadión je majetkom mesta, prevádzkovateľom haly je Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR (STaRZ), ktorá sa snaží o jej čo najväčšiu vyťaženosť. "V roku 2012 sa tu uskutočnilo približne 25 spoločensko-kultúrnych akcií a 50 hokejových zápasov. V princípe je naším cieľom mať vyrovnaný ročný rozpočet, čo sa nám čiastočne darí, aj s pomocou dotácií mesta," pokračoval Mičuch.

O prevádzku ZŠ sa stará dokopy 44 ľudí. Manažment haly má na starosti šesť ľudí, ďalej tu pracuje desať rolbistov, dvaja ľadári, päť strojníkov, dvaja údržbári, dvaja elektrikári, traja vrátnici, traja operátori podzemného parkoviska, päť zamestnancov na obsluhu bezpečnostných systémov plus ďalší piati zamestnanci externej SBS-služby. Pravda, pri väčších koncertoch typu Beyoncé muselo pracovať dvojnásobné množstvo zamestnancov a počítalo sa so zvýšenými mzdovými nákladmi za nočnú prácu. "Vtedy sme museli za pár hodín prerobiť štadión, keďže do tretej-štvrtej hodiny nočnej produkcia vyprázdňovala halu a ráno o desiatej tu už mali rozkorčuľovanie českí hokejisti. Pri bežnom podujatí v sezóne, keď nás netlačí čas, ako napríklad pri koncertoch kapely Pink Floyd či Daniela Landu, trvala demontáž cca 13 hodín a montáž 14-15 hodín."

Ľadové plochy pravidelne využívajú hokejisti Slovana Bratislava, klub si prenajíma halu na zápasy i tréningový proces. Do kasy Slovana putuje výťažok zo sky-boxov, ktoré plánuje klub v budúcom roku ešte dostavať. Zápasy KHL lákajú do arény masy hokejových priaznivcov nielen z Bratislavy, ale z celého Slovenska. Aréna s maximálnou kapacitou 10.055 divákov býva pravidelne vypredaná nielen v prestížnej nadnárodnej súťaži, ale často i v prípravných stretnutiach. "Podľa môjho osobného názoru mohla byť hala ešte o tisícku väčšia. Netreba mať však veľké oči, v prvej sezóne po prestavbe, keď hral Slovan ešte extraligu, bol štadión vyťažený počas zápasov len zhruba na 50 percent. Čo sa týka nákladov, vedenie Slovana si vypočítalo, že pri polovičnej obsadenosti bude akurát na nule, respektíve v miernej strate. Aby hala žila, bola efektívne riadená a bola pokrytá nákladovosť, musí byť vyplnená tými najväčšími podujatiami a najsvetovejšími stretnutiami," zdôraznil Mičuch.

Slovan čelí aj špeciálnym požiadavkám od vedenia KHL. Pred štartom sezóny príde na štadión inšpekčná skupina, ktorá skontroluje, či aréna spĺňa normy káhael-ky. "Vlani sme zostali nemilo prekvapení, keď po prvej inšpekcii nám spísali zoznam 20-30 vecí, ktoré treba dorobiť či prerobiť. Išlo väčšinou o drobnosti ako rozmedzie medzi plexisklami, museli sme však presúvať aj sitá a dobudovať vysúvacie tunely, ktorým prichádzajú hráči na plochu. Podľa mojich informácií sú striktní len na nových účastníkov KHL, na ruské kluby až tak prísni nie sú. Čo sa týka samotných klubov, ktoré sem prichádzajú odohrať zápasy, nie sú až tak nároční. Väčšinou žiadajú okrem hlavnej šatne ešte jednu, kde si môžu zložiť veci. Oveľa väčšie nároky mali predstavitelia New Yorku Rangers pred prípravným zápasom pred dvoma rokmi, vtedy musel Slovan zabezpečiť pre hráčov zámorského tímu občerstvenie, ovocie, ďalšie pásky, uteráky či dokonca púdre."

Halu využívajú aj hokejové národné tímy, na základe rámcovej zmluvy má Slovenský zväz ľadového hokeja k dispozícii halu pre reprezentačné potreby na 100 hodín ročne zadarmo. Sídlo SZĽH je v administratívnej budove, ktorá sa nachádza v bezprostrednom susedstve ZŠ Ondreja Nepelu. Zväz takisto umiestnil v priestoroch štadióna Sieň slávy slovenského hokeja. Slovenský krasokorčuliarsky zväz organizuje zasa v hale každoročne na jeseň Memoriál Ondreja Nepelu, sídlia tu dva krasokorčuliarske kluby.

Mesto prenajíma plochu aj rôznym ďalším záujemcom o hokej, veľký záujem trochu brzdí nedostatok šatní. V súčasnosti je ich 15 pri hlavnej ploche (šesť menších, ostatné veľké hokejové) a 8 menších pri vedľajšej ploche. Ľad samozrejme slúži i na verejné korčuľovanie. "Tesne po otvorení haly veľa ľudí o tejto možnosti ani nevedelo, v prvom roku sa to len pomaly dostávalo do povedomia verejnosti. Návštevnosť sa však každým rokom zvyšuje. Hoci je verejné korčuľovanie platené, nachádza pozitívnu odozvu, lebo oproti štadiónom v iných mestských častiach je tu k dispozícii hudba, šatne či parkovisko priamo pod arénou," hovorí Mičuch. Podľa neho sú veľkými prednosťami haly kvalitné ozvučenie, komfortnosť a regulovaná klíma. "Vytvoriť ideálnu teplotu počas zápasu nie je jednoduché. Pre kvalitu ľadu a spokojnosť hokejistov je ideálne, aby bolo v hale čo najchladnejšie, návštevníci však chcú zasa príjemné prostredie. My musíme zladiť tieto dve veci dokopy, aby to bolo najefektívnejšie z hľadiska nákladov. V zimných mesiacoch tak nastavujeme teplotu nad hlavnou plochou na 14-15 stupňov, po príchode divákov sa hala oteplí o dva-tri stupne. V lete klímujeme halu o nejaké dva stupne viac, začíname pri 16 a končíme pri 19 stupňoch."

Komplex žije svojím životom a každodenne ním prejdú stovky ľudí. Jedna z vedľajších ľadových plôch funguje počas roka prakticky non-stop, ďalšia spolu s hlavnou sa nechajú v máji roztopiť a bývajú na zhruba dva mesiace v lete odstavené. Chladiarenský systém (s chladiacou plochou väčšou ako je bratislavské Hlavné námestie) funguje na báze amoniaku, pričom zamrazovanie v strede júla trvá dokopy asi šesť dní.

Fakty o ZŠ Ondreja Nepelu:

1871 – otvorenie striekanej ľadovej plochy

28. októbra 1939 – začiatok budovanie klziska s umelým ľadom, do prevádzky ho uviedli pred Vianocami 1940

21. decembra 1940 – prvé oficiálne hokejové stretnutie na klzisku (nekrytom)

1948-1949 – výstavba prvých tribún, zvýšenie kapacity na 11-tisíc divákov

1958 – zastrešenie ľadovej plochy kvôli konaniu ME v krasokorčuľovaní, vytvorenie ďalších vyše 4000 miest na sedenie

1990-1992 – rekonštrukcia štadióna pred MS v ľadovom hokeji 1992, výrazná zmena interiéru haly, nová oceľová strecha

23. apríla 2009 – začiatok kompletnej prestavby štadióna pre hokejové MS 2011

november 2010 – ukončenie hlavných prác na stavbe ZŠ

12. apríla 2011 – podpis kolaudačného rozhodnutia

zastavaná plocha: 9079,87 m2

úžitková plocha: 27944,98 m2

kapacita haly podľa kolaudačného rozhodnutia: 9953 (miesta na sedenie)

kapacita na hokejové zápasy: 10.055 (aj s obslužným personálom)

kapacita na koncerty a ďalšie spoločensko-kultúrne podujatia: 7- až 9-tisíc (v priemere)

počet šatní: 15 pri hl. ploche a 8 pri vedľajších

počet parkovacích miest: 372 (13 imob.)

počet výťahov: 8

počet turniketov: 38

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Korčok: Rusko je bezpečnostnou výzvou pre NATO aj Slovensko

0 icon

Bratislava/Brusel 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok vyjadril v utorok presvedčenie, že silná Severoatlantická aliancia pripravená na výzvy budúceho desaťročia je životným záujmom Slovenska. Ďalej označil Rusko za bezpečnostnú výzvu pre Alianciu aj pre SR ako jednu z jej členských krajín Korčokove vyjadrenia zazneli v…

Koalícia mala večer indikatívne hlasovanie o šéfovi Generálnej prokuratúry. Prihováral sa Matovič a Sulík

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koaliční poslanci mali večer v Národnej rade (NR) SR skúšať hlasovanie o kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorým si mali overiť, ako by dopadli výsledky hlasovania. Indikatívne hlasovanie sa malo začať o 19.00 h. TASR to potvrdili viaceré zdroje z koalície…

Boj proti hnusobe a boj o zrno – politické balenie banality do celofánu bombastickosti. Podobnosť a pôvod fráz moderných ideológií

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Christianitas/Foto:Pixabay)   Keď hora porodí myš… S príchodom modernej doby, ktorú môžeme datovať približne od roku 1789, sa vynoril v rámci politickej komunikácie medzi predstaviteľmi moci, ich propagandistickým aparátom a ľudom, zaujímavý jav: veci banálne, ktoré boli vždy bežnou súčasťou života spoločnosti, dostali odrazu vo frázach používaných sekulárnymi ideológiami…

Je rozhodnuté: Žiaci ostanú doma minimálne do Vianoc

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Školy na Slovensku sa od pondelka 7. decembra neotvoria. Po rokovaní Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Ako ďalej priblížil, zároveň bol poverený vypracovaním tretieho návrhu, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára Plán by chcel…

Marek Krajčí: „Epidemiologická situácia nie je úplne priaznivá, pravidelné testovanie by bolo cestou uvoľnenia opatrení.“ Od Gröhlinga čakal, že nájde zdravotníkov, ktorí pretestujú žiakov a ich rodičov

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku nie je úplne priaznivá. Po rokovaní ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že preto by nebolo dobré uvoľnenie opatrení a otvorenie škôl. Poukázal tiež na to,…

Richard Sulík: Je možné dospieť k tomu, aby sme našli spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry. Podľa Krajniaka by sa dnes mali stretnúť a dohodnúť

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR–Dano Veselský, Pavol Zachar)   Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) si myslí, že "spojený poslanecký klub celej koalície" dospeje k tomu, aby našli spoločného kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. Uviedol to v utorok počas rokovania ústredného krízového štábu. Ako dodal, rokovanie k tejto téme…

Prvé reakcie politikov na zadržanie Haščáka. Veľavravné slová premiéra na sociálnej sieti

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian, TASR/AP-Olivier Matthys)   Gorila, Marian K., obchody so štátom a šedá zóna biznisu a politiky sa podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) spájajú s postavou zadržaného finančníka Jaroslava H. Ako ďalej napísala vo svojom profile na sociálnej sieti, je podľa nej dnes aj…

Čarnogurský ml.: Diskriminácia žiakov na základe kovid-testovania je protiprávna. Žiaci sa môžu na súde domáhať vstupu do školy, aj žalovať o náhradu škody

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc,Facebook)   Podľa informácií od pána ministra školstva Gröhlinga, ak sa „dobrovoľne“ neotestuje viac ako 80% žiakov a ich rodičov z niektorej školy, tak neumožní vstup do tejto školy žiadnym žiakom a budú sa musieť naďalej učiť z domu. Žiaci na iných školách sa vraj…

Richard Sulík zastavil nákup testov, žiada zmeniť zadanie alebo obstarávateľa

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) žiada zmeniť zadanie, resp. realizátora nákupu antigénových testov, ktorým ho pred dvomi týždňami poverila vláda. "Dôvodom je nesúlad medzi žiadosťou predsedu vlády a pôvodným zadaním ministerstva zdravotníctva," vysvetlil novinárom po tom, ako o situácii informoval člen ústredného…

Taliansko chce stále presadiť celoeurópsky zákaz lyžiarskej sezóny, francúzska vláda chce obyvateľom zakázať lyžovačky vo Švajčiarsku

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mauro Scrobogna, John Thys)   Taliansky premiér Giuseppe Conte sa naďalej usiluje o celoeurópsky zákaz zimnej turistickej sezóny. Oznámil to v utorok minister pre regionálne záležitosti Francesco Boccia. Ako dodal, premiér s partnermi v EÚ stále rokuje o plošnom zatvorení lyžiarskych centier počas Vianoc „Ak Taliansko…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

"Sedem krokov od pandémie k totalite" . Vyšlo 29.4. 2020

0icon

autor Valentin katasonov Na pozadí bezprecedentného mediálneho preťaženia správami o šírení vírusovej infekcie COVID-19 je zaujímavé zverejniť informácie na alternatívnych  médiách, ktoré nie sú kontrolované veľkým kapitálom ani jedn

Peter Švec

Dajme stopku vládno-mediálnemu teroru korona-témami

0icon

Ide o najrýdzejšiu formu psychologickej vojny. Zároveň najočividnejšiu a najbezohľadnejšiu. Otvorím noviny, zapnem rádio, na tých pár minút denne zapnem televízor, zalistujem v časopise, spustím internet – všade sa na nás valí jediná téma – COVID19, testovanie, vakcinácia ... Akoby nič iné neexistovalo. Presne ako v čase vojny. Čírou náhodou k nám v strede koronakrízy zavíta…

Roman Bača

Očakávanie Mesiáša.

0icon

Očakávanie Mesiáša. Vstupom do prvého advetného týždňa Vianoc je možno dobré si pripomenúť v čom spočíva oslava Vianoc a čo má, akú udalosť z minulosti pripomínať a sprítomňovať. Boh Izraelitom uz mnoho rokov cez svojich božích prorokov prisľuboval záchranu a záchrancu v osobe kráľa ktory bude kraľovať židovskému národu skrze…

Pavel Jacz

Škoda, že Kollár podpísal iba jeden reverz. Na ďalší v parlamente stále čakáme.

0icon

To, čo vyvádza aj náš druhý najvyšší ústavný činiteľ robí hanbu Slovenskej republike. Keďže všetci veľvyslanci pôsobiaci na Slovensku musia podávať správy domov z krajiny, v ktorej pôsobia, tak informácie o slovenských politikoch určite nie sú bez hanby Slovenska. Veľmi by som sa čudoval, ak by Kollára prijal nejaký jeho…

Robo Bačinský

Domovníkova óda na Matoviča.

0icon

  Stručne : podporujem neprávom atakovanú rodinu Igora Matoviča. Pavlínka, Rebeka, Klárka ...Igor, sme na vašej strane a je nás oveľa viac, než tých , čo vás prišli v predvečer prvej adventnej nedele zatrašovať pred váš dom. Igor Matovič je v zahraničí príkladom víťaza volieb, ktorému sa podaril výsledok (cez…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Tieto fotografie ti prinesú nevídané uspokojenie

0 icon

Ak máš rád dokonalosť a si tak trocha perfekcionista, tak ti s radosťou oznamujeme, že ti tieto fotografie prinesú nevídané uspokojenie. Pre niekoho je dostatočné uspokojenie, ak sa môže počas jesene prejsť po listí. Nájdu sa však aj náročnejší ľudia, ktorí sú dostatočne uspokojení až po odlepení ochrannej fólie z novej…

Čo by sme videli, keby sme mohli cestovať rýchlosťou svetla?

0 icon

Einsteinova teória relativity sa zrodila práve z tejto otázky. Oplatilo by sa vôbec cestovať rýchlosťou svetla kvôli okolitým obrazom? Einstein sa túto otázku pýtal ešte ako školák a to ho priviedlo k jeho slávnej teórii relativity. Jeho rovnice ukazujú, že objekty pri stúpajúcej rýchlosti vyzerajú čoraz skreslenejšie a pohľad dopredu je čoraz jasnejší. Keby…

Upíri a vampirizmus: Hrôza a fascinácia

0 icon

Vampirizmus sa rozmohol v 18. storočí v balkánskom vnútrozemí. S kresťanskou doktrínou má spoločné rysy, pokiaľ ide o vlastníctvo duší a posmrtný život. Hrôza a fascinácia, ktoré od svojho vzniku upíri vzbudzujú, nestrácajú na sile a stali sa východiskom pre množstvom umeleckých diel, či základom filmov. Pozrime sa spoločne na upírov a vampirizmus trochu bližšie. Upír je podľa…

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Vo svete IT

Akým spôsobom budú astronauti na Marse získavať kyslík?

0 icon

Ak sa ľudstvo rozhodne, že vycestuje na Mars, musíme sa najprv uistiť, že budeme mať dostatok zdrojov na to, aby sme mohli na červenej planéte prežiť a úspešne sa vrátiť domov, píše portál Arstechnica. Najnovšie výskumy ukazujú, že na povrchu planéty sa nachádzajú látky, ktoré by nám mohli pomôcť. Najnovšia…

Prieskum južnej hemisféry odhalil za pár dní rekordné množstvo galaxií

0 icon

Astronómom sa podarilo zmapovať milión doteraz neobjavených galaxií. Ide o doteraz najdetailnejší prieskum južnej hemisféry, pomocou rádiových vĺn, píše portál Science Alert. Najnovší prieskum bol vyhotovený rádiovým teleskopom ASKAP (pozn. redakcie: Australian SKA Pathfinder). Čo je však pozoruhodné, zoznam nových galaxií priniesol za menej ako týždeň. Podobným prieskumom trvalo niekoľko rokov,…

Spomalil sa Vám záhadne internet? Pozrite sa, či sa Vám na neho niekto cudzí nenapojil! Ak áno, tak takto ho odpojíte

0 icon

Určite to poznáte, internet sa Vám spomalí keď to najmenej potrebujete. Napríklad počas sledovania filmu a  v „lepšom prípade“ počas sledovania nejakého športového podujatia, na ktoré ste sa tešili aspoň jeden týždeň dopredu. Spomalil sa Vám záhadne internet? Dôvodov prečo sa môže spomaliť internet je viacero. Dnes, štandardne vo väčších…

Môžu webové stránky vidieť vašu reálnu polohu?

0 icon

Môže webové stránky pristupovať k vašej reálnej polohe? Ide o otázku, ktorá bezpochyby zaujíma mnohých z nás. Poďme si ju preto zodpovedať. Téme sa venoval portál howtogeek.com. Čo hovorí vaša IP adresa webstránke? IP adresou označujeme sled čísiel, ktoré sú prideľované zariadeniam, ktoré sa pripájajú k internetu prostredníctvom protokolu IP.…

Pozrite sa, ako môžete na Android smartfóne vytvoriť Wi-Fi Hotspot sieť a zdieľať internet

0 icon

Nefunkčné internetové pripojenie môže v mnohých prípadoch spraviť vcelku veľké problémy obzvlášť keď ho potrebujete za účelom práce. Ako je možné však vyriešiť tento problém, ak vám nefunguje pevný internet? Alternatívnym riešením je využitie mobilného internetu a funkcie Hotspot, ktorá umožňuje zdieľanie internetu zo smartfónu do ďalších zariadení. Čo je to Wi-Fi…

Armádny Magazín

Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane - budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

0 icon

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra

Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

0 icon

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po

Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu - tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

0 icon

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).   [caption id="attachment_28669" align="a

„Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

0 icon

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, ná

Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

0 icon

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.  

Svetlo sveta

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali