Bratislava 25. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)
Súťažiť budú lyžiari a krasokorčuliari
Výprava slovenských športovcov s mentálnym postihnutím odchádza dnes dopoludnia na Svetovú zimnú špeciálnu olympiádu do Kórejskej republiky. Z Prahy letí priamo do Soulu a následne pocestuje do mesta Pchjongčchang, ktoré je dejiskom svetovej súťaže. V 21-člennej slovenskej výprave je 11 lyžiarov a dvaja krasokorčuliari.
“Mnoho našich športovcov s mentálnym postihnutím už získalo na medzinárodnom poli ocenenia, preto pevne verím, že medaily sa nám podarí priniesť na Slovensko aj tento rok,” uviedla prezidentka Slovenského hnutia špeciálnych olympiád Eva Lysičanová.
Podčiarkla, že títo slovenskí športovci sa napriek obrovskému hendikepu nevzdali a spolu s pomocou najbližších i skvelých trénerov dokázali zdolať aj najťažšie prekážky a vybojovali si až postup na svetovú olympiádu.
“Prínosom pre nich zároveň bude, že zažijú pocit rovnocennosti a šťastia, nadviažu kontakty s inými športovcami s rovnakým osudom z iných krajín a ukážu, že aj oni sú plnohodnotnými občanmi svojich krajín a majú právo na život, aj keď sú istým spôsobom svojím hendikepom znevýhodnení,” doplnila Lysičanová.
Posolstvom Hnutia špeciálnych olympiád (Special Olympics) je poskytovať celoročný cyklus tréningov a súťaží vo všetkých druhoch olympijských športov pre deti a dospelých s mentálnym postihnutím. Na Slovensku tento program realizuje Slovenské hnutie špeciálnych olympiád (SHŠO) od roku 1990.
“Hnutie prostredníctvom športu mení osudy ľudí s mentálnym postihnutím. Šíri rovnosť pre všetkých a podporuje komunity porozumenia a vzájomného rešpektu na celom svete,” objasnila prezidentka hnutia.
V dvojročných intervaloch sa tisíce športovcov z celého sveta stretávajú striedavo na zimných a letných svetových hrách, aby ukázali svoje športové zručnosti a pripomenuli idey špeciálnych olympiád. Hnutie má viac ako 500.000 dobrovoľníkov po celom svete.


















