NAŽIVO

Ruské veľvyslanectvo zaslalo nórskemu ministerstvu zahraničných vecí sťažnosť v prípade generálneho konzulátu v meste Kirkenes na severe krajiny. Ide o protesty proti vojne na Ukrajine s ukrajinskými vlajkami a hymnou z prenosného reproduktoru pred konzulátom.

17:33

Hovorkyne Európskej komisie Paula Pinhová a Anna-Kaisa Itkonenová informovali, že Európska komisia je pripravená brániť zákaz dovozu ruského zemného plynu v rámci nariadenia RePowerEU napriek žalobám SR a Maďarska.

17:31

Ručičky „Hodín súdneho dňa“ posunuli o 4 sekundy k „jadrovej polnoci“ (pravdepodobnosti jadrovej vojny) – teda na najvyššiu úroveň v histórii tohto projektu.

Ručičky posunuli z 89 na 85 sekúnd pred polnocou. (Hodiny súdneho dňa sú symbolom, ktorý predstavuje pravdepodobnosť globálnej katastrofy spôsobenej človekom, pozn. red.)

Medzi dôvodmi tohto rozhodnutia odborníci projektu Bulletin of the Atomic Scientists uviedli vojnu na Ukrajine, ktorá zvyšuje riziko jadrovej eskalácie, uplynutie platnosti zmluvy medzi Ruskom a USA o obmedzení jadrových arzenálov, možné umiestnenie zbraní vo vesmíre, nárast počtu ozbrojených konfliktov vo svete, oslabenie medzinárodných bezpečnostných mechanizmov a diplomacie, či využitie umelej inteligencie vo vojenskej sfére.

17:15

USA, Francúzsko, Británia a Nemecko vyzvali sýrsku vládu a kurdské milície na severovýchode krajiny, aby predišli vzniku bezpečnostného vákua v krajine, z ktorého by mohli profitovať teroristi z Islamského štátu.

16:47

Správy, ktoré Macinka poslal poradcovi českého prezidenta Petra Pavla, neboli vydieranie, ale politické vyjednávanie. Macinka to povedal v utorok na tlačovom brífingu.

16:45

Španielska vláda udelí legálny status stovkám tisícov prisťahovalcov, ktorí v súčasnosti žijú a pracujú v krajine bez povolenia.

16:34

Bývalá Fialova vláda Ukrajine neposkytla lietadlá L-159, lebo informácie armády o tom boli podľa Černochovej neúplné a rozporuplné. Podotkla, že Zůna hovoril pravdu o správe NKÚ a dodala, že vojaci by sa mali prestať správať ako alibisti.

16:33

Poľská vláda schválila dokument o cieľoch a úlohách zahraničnej politiky na rok 2026. Materiál bude zaslaný Nawrockému a poslúži ako základ pre programové vystúpenie šéfa diplomacie v Sejme.

16:32

Francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle vyrazila do severného Atlantiku.„Námorná letecká skupina vyplávala z námornej základne v Toulone, aby sa zúčastnila na rozsiahlom spoločnom a spojeneckom cvičení Orion 26,“ uviedlo francúzske ministerstvo obrany.

16:31

Z predbežných údajov Fínskeho štatistického úradu vyplýva, že počet prisťahovalcov vo Fínsku klesol v minulom roku na 50.060.

16:30

Trump dúfa, že ukončenie vojny na Ukrajine je už „na dosah“.

Pripomíname, že ďalšie kolo rokovaní medzi Ukrajinou, USA a Ruskom sa očakáva tento týždeň.

15:59

UNICEF oznámil rozsiahlu iniciatívu v Pásme Gazy, ktorej cieľom je umožniť stovkám tisíc detí vrátiť sa do škôl.

15:43

Česká polícia od Kancelárie prezidenta republiky dostala podnet na prešetrenie obsahu textových správ, o ktorých informoval Petr Pavel. Domnieva sa, že sa ho pokúsil vydierať Macinka. Polícia uviedla, že vyhodnotí trestno-právnu relevanciu správ.

15:41

Centrom Varšavy premáva prázdna električka označená Dávidovou hviezdou. Symbolický spoj je súčasťou spomienkových podujatí pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

15:29

V Mexiku objavili 1400 rokov starú hrobku patriacu zapotéckej civilizácii. „Ide o najvýznamnejší archeologický objav uplynulého desaťročia v Mexiku,“ vyhlásila mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

15:28

Lídri českých opozičných strán vyzvali na odvolanie Macinku z funkcie ministra zahraničných vecí. Macinku predtým Petr Pavel obvinil z pokusu o vydieranie formou textových správ vo veci vymenovania Filipa Turka na post ministra životného prostredia.

15:01
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

SOŠ masmediálnych a informačných štúdií má viac ako 60-ročnú históriu

Školu v súčasnosti navštevuje 247 študentov z rôznych kútov Slovenska

❚❚
.

SOŠMIŠ založili v roku 1953 ako Osvetovú školu v Bratislave. “Týmto rokom vzniklo stredné knihovnícke školstvo na Slovensku. Hlavným študijným odborom pre kádrové zabezpečenie činnosti knižníc bolo knihovníctvo,” spomína Škovránek. V roku 1962 zmenila škola názov na Strednú knihovnícku školu. Formou denného, nadstavbového i diaľkového štúdia vychovávala knihovníkov, informačných, osvetových pracovníkov či archivárov.

Škola sa v tom čase významne podieľala na podpore rozvoja regionálneho knihovníctva a knižníc. Do roku

.
Na snímke riaditeľ Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií Pavel Škovránek
Na snímke riaditeľ Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií Pavel Škovránek

1992 koexistovala so Strednou priemyselnou školou grafickou v Bratislave, ktorá vychovávala odborníkov pre polygrafický priemysel. “V roku 1992 škola rozšírila študijný profil absolventa a otvorila nový študijný odbor informačné systémy a služby, s odborným zameraním na knihovníctvo, vedecké informácie, archívnictvo a hospodárske informácie,” povedal Škovránek. Škola v roku 1993 zmenila názov na Školu knihovníckych a informačných štúdií.

O 21 rokov neskôr pre obohatenie o nový študijný odbor – masmediálne štúdiá – škola zmenila svoj názov na Strednú odbornú školu masmediálnych a informačných štúdií. Podľa riaditeľa škola tak reagovala na zmeny v mediálnej sfére a najmä potreby praxe. “V tomto roku sme mali prvých maturantov v tomto odbore a myslím si, že budú mať na trhu práce veľké uplatnenie,” podotkol. SOŠMIŠ je jedinou odbornou školou svojho druhu na Slovensku, ktorá poskytuje stredoškolské vzdelanie v oblasti knihovníctva a informačných štúdií, masmediálnych štúdií, marketingu a reklamy. “Sú to jedny z najdynamickejšie vyvíjajúcich sa odborov,” spresnil Škovránek.

Školu v súčasnosti navštevuje 247 študentov z rôznych kútov Slovenska. V odborných predmetoch ich aj vďaka zmluve o spolupráci s Akadémiou médií, odbornou vysokou školou mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave vzdelávajú externí pedagógovia s bohatými skúsenosťami z praxe. Študenti nadobúdajú zručnosti v školských médiách alebo počas povinnej praxe. Škola má v súčasnosti tri odbory – informačné systémy a služby, masmediálne štúdiá a marketingová komunikácia.

Podľa riaditeľa škola napreduje, o čom svedčí aj stúpajúci počet prvákov. V súčasnosti sa dokončuje aj projekt odbornej učebne, ktorá bude slúžiť mladým redaktorom, filmárom či fotografom. “Základnú techniku už máme nakúpenú. Je však potrebné v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom dostať tento projekt do finále, aby sme peniaze, ktoré nám na dobudovanie odbornej učebne chýbajú, získali,” dodal Škovránek.

 

.

SOŠ masmediálnych a informačných štúdií vyučuje aj marketing

Marketingovým pracovníkom, hovorcom, organizátorom spoločenských podujatí či kreatívnym pracovníkom v oblasti propagácie a reklamy sa môžu stať študenti, ktorí sa vzdelávajú v novom štvorročnom študijnom odbore – marketingová komunikácia na Strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií (SOŠMIŠ) v Bratislave.

Podľa riaditeľa školy Pavla Škovránka odbor sa v tomto školskom roku rozhodli otvoriť ako reakciu na aktuálne potreby trhu práce a narastajúci vplyv marketingu a médií na spoločnosť. “Do nového odboru nám nastúpilo 27 študentov. Na začiatok je to vynikajúce číslo, keďže maximálne sa dá prijať 31 žiakov,” povedal pre TASR riaditeľ s tým, že sa otvorením marketingovej komunikácie rozhodli nadviazať na odbor masmediálne štúdiá.

Na snímke zástupkyňa riaditeľa Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií Jana Mašlejová
Na snímke zástupkyňa riaditeľa Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií Jana Mašlejová

Marketingová komunikácia uvádza študentov do marketingovej a reklamnej tvorby. Počas štúdia získajú poznatky o animácii v reklame, reklamnej fotografii, tvorbe webovej stránky či nazrú bližšie do sveta vzťahov s verejnosťou. “Moderný marketing alebo reklama dnes hýbu nielen vo svete podnikateľov, ale aj umelcov a politikov. Vzdelávame teda budúcich marketingových a informačných pracovníkov, hovorcov, organizátorov spoločenských podujatí. Taktiež tvorcov webov, reklamných produktov či kreatívnych pracovníkov v oblasti propagácie,” uviedla TASR zástupkyňa riaditeľa Jana Mašlejová.
Nové poznatky od skúsených ľudí z praxe študenti získavajú na predmetoch ako napríklad teória reklamy, reklamná tvorba, manažment a marketing či psychológia marketingovej komunikácie. “Keď sme rozbiehali odbor masmediálne štúdiá, učili sme sa spolu s prvými študentmi. Tak to je aj pri marketingovej komunikácii. Každý začiatok je ťažký, no my to aj v tomto prípade dotiahneme do úspešného konca,” dodal Škovránek.

 

.

SOŠ masmediálnych a informačných štúdií vzdelala i viacerých športovcov

Známych a úspešných knihovníkov, novinárov, ale aj športovcov vzdelala počas svojej dlhoročnej histórie Stredná odborná škola masmediálnych a informačných štúdií (SOŠMIŠ) na Kadnárovej v Bratislave. Študoval tu napríklad reportér televízie JOJ Adam Zavřel, obranca bratislavského hokejového klubu HC Slovan Patrik Luža či kajakárka, majsterka sveta vo vodnom slalome z roku 2006 a historicky prvá majsterka sveta v kategórii kanoe ženy z roku 2010, Jana Dukátová.

Adam Zavřel na školu, ktorú navštevoval v rokoch 2001 až 2005, spomína len v dobrom. “Dala mi praktické skúsenosti a v porovnaní s inými školami ma pripravila na prax. Naučil som sa tu strojopis, dostal som základy práva, ekonomiky, účtovníctva či všeobecný rozhľad. Dostal som tu z každého niečo,” povedal pre TASR.

Aj keď Jana Dukátová pre šport školu veľa vymeškávala, cítila sa tu ako doma. Navštevovala ju v rokoch 1997 až 2001 a výborné spomienky má na dobrý kolektív i profesorov. “Táto škola určila moje smerovanie aj na ďalších päť rokov, pretože po maturite som pokračovala v rovnakom zameraní aj na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Dnes, ale aj do budúcnosti je užitočné vedieť sa orientovať v záplave informácií, vyhodnotiť ich kredibilitu a nájsť to, čo človek práve potrebuje,” skonštatovala pre TASR. Zatiaľ sa venuje naplno športu, no po skončení kariéry uvažuje profesijne pokračovať práve v tom, čo vyštudovala.

“V tejto škole je všetko priateľsky nastavené, a to pre čo najväčšiu pohodu študentov,” zdôveril sa pre TASR Patrik Luža, ktorý tu maturoval pred dvoma rokmi. Odvtedy školu pravidelne navštevuje. “Študent, ktorý vyštuduje túto školu s chuťou po vzdelaní, môže nastúpiť do zamestnania hneď po jej ukončení alebo pokračovať ďalej na akejkoľvek vysokej škole,” podotkol obranca hokejového Slovana. Zo strednej školy mu utkveli v pamäti spolužiaci, učiteľský zbor, ale napríklad aj bufetár. Každý rok sa podľa neho chodilo na lyžiarske zájazdy a ku koncu školského roka aj na zaujímavé výlety do zahraničia.

Vzhľadom na to, že Luža aktívne športoval už počas štúdia, škola mu navrhla individuálny študijný plán. “Pán riaditeľ je športovo založený človek a k športovcom má veľmi blízko. Aj preto dokázal pochopiť moju náročnú situáciu, keď som polovicu maturitného ročníka strávil v Rusku na cestách,” priblížil hokejista.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Michal Durila

Andrej Sablič

Peter Bielik

Viktor Pondělík

.
.
.

Zmena na poslednú chvíľu. Gašpar predložil v pléne pozmeňujúci návrh k horúcej téme

Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (SMER-SSD)  predložil v pléne parlamentu pozmeňujúci návrh k úprave rokovacieho poriadku. Stoja za ním…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Euro rastie na hodnote. Čo je za tým?

Dôvodom, prečo kurz eura prudko rastie na svetovom trhu, je jednoduchý fakt: s Trumpovou politikou dolár klesá

27. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Aktuálny prieskum: Matovič sa doťahuje na Hlas. Opozícia by mala krehkú väčšinu

Voľby do Národnej rady SR by v januári vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 23,2 percenta hlasov. Druhá by…

27. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vydieranie. Medzi českým ministrom a prezidentom to eskaluje. Zverejnili obsah SMS-iek

Český prezident Petr Pavel v pondelok oznámil, že predseda hnutia Motoristé sobě a minister zahraničných vecí Petr Macinka sa ho…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ďalší konflikt. Maďarsko predvolalo ukrajinského veľvyslanca

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok 26. januára oznámil, že poveril ministra zahraničných vecí Maďarska Pétera Szijjártóa, aby predvolal ukrajinského…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Po plyne aj jadrové palivo? EÚ nám dáva ďalšiu ranu

Európska komisia pripravuje návrh na zákaz nákupu jadrového paliva z Ruska pre krajiny EÚ, informovala hovorkyňa EK Anna-Kaisa Itkonenová. Najviac…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump ustúpil

Americký prezident upravil svoje verejné stanovisko k zabitiu Američana v Minneapolise príslušníkom imigračnej polície ICE, odvoláva zo štátu šéfa pohraničnej…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zľava na všetko! Doživotná licencia MS Office 2021 Pro len za 31,55 €! Väčší výber balíkov Office a WinOS so zľavou 90 % z pôvodnej ceny!!

Nech Vás túto zimu zahreje horúci výpredaj Godeal24! Zľavy až do výšky 62 % platia len do konca tohto týždňa!…

27. 01. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Občania hovoria jasné nie “zelenej” chudobe

Občania hovoria jasné nie “zelenej” chudobe 

27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Spozornite – výrok Zelenského stojí za to!

Spozornite – výrok Zelenského stojí za to! Podľa neho totiž Ukrajina bude pripravená na vstup do EÚ do konca roku…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Musk a Durov sa pustili do Mety

Pavel Durov a Elon Musk kritizovali WhatsApp po správach, že táto aplikácia nechráni súkromie používateľov

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi vybavili drony satelitnými systémami Starlink

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Do poslaneckého klubu KDH vstupuje Rastislav Krátky

Do poslaneckého klubu KDH vstupuje Rastislav Krátky. Na utorkovej tlačovej konferencii v Národnej rade SR to oznámil predseda hnutia Milan…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Mark Rutte sa vzoprel poslancom Európskeho parlamentu a pochválil Donalda Trumpa

Generálny tajomník NATO Mark Rutte pripísal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi zásluhu za to, že tlačí európskych spojencov, aby vynakladali viac…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

VIDEO: Jay Vine ovládol Tour Down Under, na zaplatil za to kurióznym zranením. Spôsobil mu ho klokan

Tridsaťročný austrálsky cyklista Jay Vine z tímu UAE Emirates sa stal víťazom pretekov Tour Down Under, no za tento úspech…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Šimečková podvádzala, potvrdil audit. Ale nielen to je na celej kauze zaujímavé

Audit MF potvrdil, že pani Šimečková cez svoje OZ viaceré aktivity fakturovala dvojmo. Audítori našli závažné nedostatky za 134 tisíc eur.…

27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kniha tajomstiev

Rím 1659. Od skončenia morovej epidémie uplynuli už dlhé mesiace, no v meste naďalej zomiera nezvyčajne veľa mužov. A čo…

27. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Sabalenková nechápe, prečo v Melbourne nemôže nosiť fitness náramok

Bieloruska tenistka Aryna Sabalenková nechápe, prečo nemôže na Australian Open v Melbourne nosiť fitness náramok. Ide o populárny prístroj bez…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Ambície prezidenta Zelenského

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj vyzýva, aby jeho krajina bola v budúcom roku prijatá do Európskej únie

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Anarchista nad kresťanom? U nás je možné všetko

Slovenská kultúrno-kreatívna scéna chystá pre verejnosť neobvyklý druh spoločenského „obohatenia” – že sa ním môžu dotknúť veriacich, alebo že propagujú…

27. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Americký hokejista z KHL získal ruské občianstvo. Prehovoril o kultúrnom šoku i sankciách

\"To, čo mám rád na Rusku, je patriotizmus celej krajiny,\" tvrdí americký hokejista Brennan Menell z tímu SKA Petrohrad v…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Gerasimov navštívil ruské jednotky na východe Ukrajiny, Moskva hlási ďalší postup

Náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov navštívil jednotky bojujúce na východe Ukrajiny, oznámilo v utorok ruské ministerstvo obrany

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tvrdá rana pre Zelenského

Biely dom dal Kyjevu najavo, že bezpečnostné záruky USA pre Ukrajinu závisia od súhlasu s odstúpením ukrajinských ozbrojených síl z…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko by podľa premiéra malo odmietnuť pozvanie do Rady mieru

Slovensko by podľa premiéra Roberta Fica malo odmietnuť pozvanie do Rady mieru. „Nie sme zástancami toho, aby vznikali nejaké paralelné…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Situácia okolo Iránu sa “mení”

Situácia okolo Iránu sa „mení“ kvôli „veľkej armáde“, ktorú USA vyslali do regiónu, povedal Trump v rozhovore pre Axios

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Samotní Američania pripúšťajú, že ich námorníctvo ide do rizika voči iránskym lietadlám

USA, 27. januára 2026 - Vojenská armáda USA v blízkosti Iránu už prekračuje rozsahom tú, ktorú americká armáda vytvorila pri…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Európska komisia schválila ďalších osem investičných plánov v oblasti bezpečnosti

Program SAFE je jednou z najväčších častí balíka opatrení Európskej únie , pod názvom Readiness 2030 (Pripravenosť 2030), ktorého cieľom…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poslanci odštartovali prvú schôdzu v tomto roku

Poslanci Národnej rady SR sa v utorok popoludní vrátili do lavíc, aby sa zišli na prvej schôdzi v tomto roku.…

27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Aktualizované 27. 01. 2026 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia sprísňuje kontrolu nad aplikáciou WhatsApp

Rozhodnutie Európskej komisie z 26. januára označiť aplikáciu WhatsApp za veľmi veľkú online platformu predstavuje ďalší jasný krok v rozširovaní…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ruské veľvyslanectvo zaslalo nórskemu ministerstvu zahraničných vecí sťažnosť v prípade generálneho konzulátu v meste Kirkenes na severe krajiny. Ide o protesty proti vojne na Ukrajine s ukrajinskými vlajkami a hymnou z prenosného reproduktoru pred konzulátom.

17:33

Hovorkyne Európskej komisie Paula Pinhová a Anna-Kaisa Itkonenová informovali, že Európska komisia je pripravená brániť zákaz dovozu ruského zemného plynu v rámci nariadenia RePowerEU napriek žalobám SR a Maďarska.

17:31

Ručičky „Hodín súdneho dňa“ posunuli o 4 sekundy k „jadrovej polnoci“ (pravdepodobnosti jadrovej vojny) – teda na najvyššiu úroveň v histórii tohto projektu.

Ručičky posunuli z 89 na 85 sekúnd pred polnocou. (Hodiny súdneho dňa sú symbolom, ktorý predstavuje pravdepodobnosť globálnej katastrofy spôsobenej človekom, pozn. red.)

Medzi dôvodmi tohto rozhodnutia odborníci projektu Bulletin of the Atomic Scientists uviedli vojnu na Ukrajine, ktorá zvyšuje riziko jadrovej eskalácie, uplynutie platnosti zmluvy medzi Ruskom a USA o obmedzení jadrových arzenálov, možné umiestnenie zbraní vo vesmíre, nárast počtu ozbrojených konfliktov vo svete, oslabenie medzinárodných bezpečnostných mechanizmov a diplomacie, či využitie umelej inteligencie vo vojenskej sfére.

17:15

.

"Nemôžete reagovať na každé kýchnutie": Ruský diplomat vysvetlil detaily dialógu medzi Ruskom a USA

Rusko, 27. januára 2026 - Zástupca ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Rjabkov odpovedal na otázky novinára agentúry TASS Andreja…

27. 01. 2026 | 0 komentárov

Ľudia budú môcť žiť až 150 rokov

Ľudia budú môcť žiť až 150 rokov vďaka prelomovým objavom v oblasti biologických hodín a výskumu omladzovania, píše The New…

27. 01. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zaujímavosti | 1 min. čítania | 0 komentárov

Európa dokonala energetickú samovraždu

Dobrovoľne si odstrihla zdroj energie, na ktorom desaťročia stála jej ekonomická stabilita, priemyselná sila aj sociálny zmier, píše Gyorgy Gyimesi.…

27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európa musí akceptovať, že USA sa nevrátia k starému poriadku, povedal Vučić

Srbský prezident Aleksandar Vučić v pondelok vyhlásil, že Európska únia musí uznať, že Spojené štáty sa vo svojom prístupe k…

27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










“Vrazi z Vólstrýtu…”

O nepokojích v Minesotě jsem už psal v souvislosti s jinými tématy, ale myslím, že je nejvyšší čas, je prokydat…

27. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
27. 01. 2026 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Anton Čapkovič

Michal Durila

Andrej Sablič

Peter Bielik

Viktor Pondělík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov