KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

„Pohroma pre ekonomiku, voľný trh, či osobné slobody“. Aj takýto je socializmus programu vládnutia PS/Spolu

Bratislava 25. novembra 2019 (HSP/Foto:Facebook)

 

Odborník z libertariánskeho zoskupenia Menej štátu, Filip Vačko, vo svojom poslednom článku zhrnul stručne sekcie programu PS/Spolu. Program s názvom Bod zlomu priniesol veľa nových nápadov, no len málo nových vysvetlení, ako tieto nápady realizovať a celý program pripomína skôr socializmus s ľudskou tvárou, pričom neopomína ani totalitné prvky, ktoré boli vlastné predchádzajúcemu zriadeniu vrátane potláčania slobody slova a ďalších slobôd

Ilustračné foto

„Idealizácia štátu, snívanie o dokonalých úradníkoch, väčšie investície a výdavky na všetky strany, nové úrady a ministerstvá, strašenie neexistujúcimi krízami a hrozbami, totálne odovzdávanie kompetencií do Bruselu a podpora centralizácie Európskej únie, fiškálnej a bankovej únie, podpora vzniku armády EÚ, zavádzanie prezumpcie viny, vyššie zdaňovanie nezdravých jedál, ťažby dreva, bilboardov, hazardu, digitálnych služieb a podpora harmonizácie daní v EÚ.

To je len malá ochutnávka a sumarizácia toho, čo nás čaká, ak by sa PS/SPOLU dostalo k moci. Útok na živnostníkov a dohodárov tam samozrejme tiež nechýba.

Táto strana je zosobnením všetkých najškodlivejších ľavicových riešení, ktoré v poslednej dekáde niekde zazneli, alebo nad ktorými sme doteraz len neveriacky krútili hlavou. V prípade, že by sa dostali k moci a mohli naplno realizovať svoj program, bolo by to doslova pohromou pre slovenskú ekonomiku a hlavne voľný trh a osobné slobody jednotlivcov,“ komentujú volebný program ultraliberálov z PS/Spolu libertariáni na sociálnej sieti.

V časti vzdelávanie: múdre a inovatívne Slovensko môžeme podľa autora článku vidieť 3 princípy, ktoré sa vinú prakticky celým zvyškom programu PS/Spolu.

Po prvé je to množstvo prázdnych a idealistických fráz. Toto môžeme vidieť napríklad v časti, kde píšu, že krízu systému, ktorej čelíme, treba premeniť na príležitosť. „Vzdelávanie, tvorivosť a inovácie dáme do centra našej pozornosti a posunieme Slovensko medzi európsku špičku. Budeme so svetom súťažiť hlavou, nie nízkymi mzdami, “ píše sa v programe.

Ďalším princípom je idealizovanie štátu. Tretím, typickým princípom pre tento program je viac peňazí daňovníkov ako všeliek. PS/Spolu v mnohých prípadoch ako riešenie problémov navrhujú jednoducho viac štátnych výdavkov. „To samozrejme v konkrétnych prípadoch môže pomôcť, no keďže štát nemá žiadne peniaze okrem tých, ktoré vyberie na daniach, zákonite to znamená vyššie dane na iných miestach,“ podotýka Vačko.

 

Zdravé Slovensko

V tejto časti programu podľa Vačka idealizácia štátu dosahuje až absurdnú úroveň.

PS/Spolu napríklad navrhujú: „Riadenie nemocníc je zväčša neefektívne. Štát ich necháva opakovane sa zadlžovať a postupne sa rozpadať. Sme presvedčení, že v mene základnej úlohy štátu zabezpečovať zdravotnú starostlivosť si nemôžeme dovoliť rezignovať na štátne nemocnice, ich manažment a hospodárenie.“

Čiže, podľa tejto vety, by zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti malo byť “základnou úlohou štátu” a štát musí vlastniť nemocnice. V mnohých krajinách však štát nemocnice nevlastní a zdravotná starostlivosť tam funguje skvelo.

Podľa tejto časti programu okrem iného plánujú zlepšiť zdravie ľudí tým, že ich budú poučovať za ich vlastné peniaze, či už propagačnými kampaňami, alebo tým, že zdania nezdravé veci.

 

Životné prostredie, klimatická kríza a energetika 

Vačko píše, že táto celá kapitola je v podstate založená na hystérii a prináša strašenie. Veď len v úvode tvrdia, že spoločnosť čelí globálnym krízam ohrozujúcim život na Zemi – kríze klimatickej a kríze poklesu biologickej rozmanitosti, ktoré sú dôsledkom nárastu populácie, zvýšenej spotreby a ničenia prírodných ekosystémov.

Podľa Vačka ale žiadna katastrofa ľudstvu nehrozí a život na Zemi sa v sumáre dlhodobo zlepšuje. Ale PS/Spolu sú ochotní kvôli klimatickej kríze spraviť všetko, napríklad aj zaviesť totalitnú diktatúru: „Klimatická kríza predstavuje najväčšiu výzvu, ktorú ľudstvo v súčasnosti musí riešiť. Považujeme za nevyhnutné spraviť všetko preto, aby bolo otepľovanie obmedzené na maximálne 1,5 °C,“ píše sa v Bode zlomu.

 

Kultúra, cirkev, národnostné menšiny

Táto časť programu nám ukazuje, že PS/Spolu chcú z peňazí daňových poplatníkov podporovať aj také veci ako budovanie brandingu krajiny a kultúrnej identity.

Chcú napríklad podporovať aj značku Slovak Institute, stratégiu Good Idea Slovakia a rôzne iné veci. O čo viac peňazí však štát míňa na takéto aktivity, o to menej peňazí zostáva daňovníkom na budovanie projektov, o ktoré je v zahraničí reálny záujem.

Ďalej navrhujú aj štátnu podporu nezávislej žurnalistiky. „Nič totiž nemôže byť menej nezávislé ako aktivity, ktoré závisia na štátnej podpore, a teda na momentálnych rozmaroch politikov,“ poznamenáva Vačko.

 

Spravodlivosť 

Táto časť je asi najhoršia svojou prázdnotou a je najmä plná prázdnych, marketingových rečí.

Čo dokazuje napríklad aj táto časť: „Našou víziou pre výrazné zlepšenie stavu justície a zvýšenie dôvery ľudí je kvalitná a dostupná služba spravodlivosti, otvorená a dôsledne kontrolovaná prokuratúra a ochrana dôležitých občianskych a štátnych záujmov.”

Navyše obsahuje aj zlé návrhy ako napríklad povinnosť preukázať pôvod majetku pre osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé zo zapojenia sa do závažnej trestnej činnosti a pre politicky exponované osoby, a to vtedy, keď takáto osoba nedokáže preukázať majetok v hodnote vyššej ako 50 000 eur. Na základe tohto návrhu by už len v prípade samotného dôvodného podozrenia mohli osoby prísť o svoj majetok.

 

Bezpečnosť a obrana 

Aj táto časť je vo väčšine plná iba plná prázdnych fráz.

Progresívci navrhujú napríklad  podporu centralizácie obrany na úrovni EÚ, čo je vzhľadom na členstvo SR v NATO zbytočné, alebo podporu navýšenia rozvojovej pomoci pre chudobnejšie krajiny.

 

Hybridné hrozby a dezinformácie

V tejto časti programu plánujú vybudovať Centrum pre hybridné hrozby a dezinformácie.

Vaško upozorňuje, že aj samotné PS/Spolu prispieva k šíreniu alebo upevňovaniu rôznych dezinformácií, napríklad keď posilňuje hystériu ohľadom klimatických zmien. Takýto úrad tak nie je len zbytočný, ale predstavuje aj reálne riziko pre slobodu jednotlivca.

 

Zahraničné veci

V tejto kapitole podľa Vačka šíria progresívci mýty či dezinformácie o tom, ako by presun právomocí členských štátov na úrovni EÚ pomohol malým štátom.

Zároveň podporujú aj niektoré konkrétne a mimoriadne škodlivé návrhy Európskej únie ako napríklad zv. Sociálny pilier, ktorý by viedol k európskej minimálnej mzde, alebo prísnejšej regulácii pracovného práva.

 

Zamestnanosť, sociálne veci a rodina

V tejto kapitole chcú v PS/Spolu daňovníkom „rozhadzovať“ ich vlastné peniaze na všetky strany. Alebo prichádzajú s návrhmi ako sabatikal.

Plánujú tiež bojovať aj proti práci na dohodu, práci cez agentúry dočasného zamestnávania a proti formálnym živnostníkom, ktorí sú reálne zamestnancami.

 

Rozvoj regiónov a verejná správa

Z tejto časti vyplýva, že by v PS/Spolu chceli viac alebo efektívnejšie dotovať cestovný ruch. Vačko však upozorňuje, že o čo viac štát stimuluje cestovný ruch, o to viac brzdí ostatné odvetvia ekonomiky, ktoré na to musia doplácať vo forme vyšších daní.

PS/Spolu tiež vidia veľkým význam vo vyrovnávaní regionálnych rozdielov.

 

Financie, ekonomika, štát bez oligarchov

„Tu sa ukazuje ekonomické diletantstvo PS/Spolu v plnej miere. PS/Spolu chce zvýšiť rôzne existujúce dane a zaviesť nové. PS/Spolu by chcelo napríklad zdaniť “nezdravé” jedlá a nápoje, ťažbu dreva, bilbordy, hazard, alebo digitálne služby od Googlu, Amazonu a podobne. Prístup PS/Spolu ohľadom zvyšovania daňovej záťaže však je buď nekonečne naivný, alebo vyložene klamlivý,“ myslí si Vačko podľa ktorého, množstvo výdavkov, ktoré chcú zaviesť, nie je možné financovať bez zvýšenia daní.

V programe okrem iného píšu aj o boji proti daňovej konkurencii v EÚ. Čo podľa ich predstáv vlastne znamená, že budú stanovené minimálne sadzby daní a žiaden štát nebude môcť mať nižšiu daňovú sadzbu.

Ekonomický odborník Filip Vačko konštatuje, že PS/Spolu chce podľa tohto programu jednoznačne implementovať a roztočiť na Slovensku tzv. „socializmus s ľudskou tvárou“.

„Táto strana je zosobnením všetkých najškodlivejších ľavicových riešení, ktoré v poslednej dekáde niekde zazneli. V prípade, že by sa dostali k moci a mohli naplno realizovať svoj program, bolo by to doslova pohromou pre slovenskú ekonomiku a hlavne voľný trh a osobné slobody jednotlivcov,“ píše Vačko v závere.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Lukašenko chce do piatich rokov referendum o ústavných zmenách

Minsk 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Nikolai Petrov)   Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko považuje za nevyhnutné, aby v nadchádzajúcich piatich rokoch prebehlo v Bielorusku celoštátne referendum o ústavných zmenách. Tvrdí to vo svojom predvolebnom programe, z ktorého v utorok citovala agentúra TASS "Rovnako ako naše Bielorusko, aj my sme sa zmenili. Pripravenosť…

Štátna komisia pre voľby upozornila hnutie NOVA na nedostatočný počet členov

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán upozorňuje hnutie NOVA na nedostatočný počet členov jej výkonného orgánu. Vyplýva to z uznesenia zo zasadnutia komisie zverejnenom na webe ministerstva vnútra. Podľa zákona musí mať výkonný orgán strany deväť členov. Členom hnutia NOVA…

Jaguar Land Rover za apríl až jún vykázal stratu pred zdanením v sume 413 mil. libier

Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Automobilku Jaguar Land Rover, ktorá je najväčším britským výrobcom áut, v jej účtovnom prvom kvartáli, čiže za tri mesiace do konca júna, výrazne poškodila pandémia ochorenia COVID-19. Tržby firmy oproti rovnakému obdobiu pred rokom oslabili o 42,4 percenta Automobilka vykázala príjmy v objeme…

Vlhová trénuje v Snow Arene v Litve, bude testovať nový materiál z Rossignolu

Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zatiaľ čo v posledných júlových dňoch sa kondične pripravovala v domácich podmienkach v Liptove, začiatkom augusta vycestovala Petra Vlhová aj so svojím tímom na ďalšie sústredenie do zahraničia. Tentoraz však ľadovec v talianskom Stelviu vymenila za špecializovanú halu s umelým snehom v Litve…

Počas júla bolo na západe v porovnaní s východom oveľa viac tropických dní

Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Počas júla bolo na západnom Slovensku oveľa viac tropických dní, než vo východnej časti krajiny. Na sociálnej sieti to uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Kým v niektorých mestách západného Slovenska teplota prekročila hranicu 30 stupňov Celzia počas júla 17-krát, v Trebišove to bolo…

Krajský súd v Bratislave zatiaľ nevytýčil termín procesu v kauze Pečnianskeho lesa

Bratislava 4. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Krajský súd (KS) v Bratislave zatiaľ nevytýčil termín odvolacieho konania - verejného zasadnutia v kauze Pečniansky les, kde Okresný súd (OS) Bratislava II vyniesol v júni 2019 v poradí už druhý neprávoplatný verdikt "Senát KS v Bratislave rozhoduje veci podľa poradia a dátumu…

V pondelok na Slovensku pribudlo 14 nakazených novým koronavírusom

Bratislava 4. augusta 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Na Slovensku v pondelok (3. 8.) pribudlo 14 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 1320 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2368 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti…

VideoHríb si myslí, že vláda Igora Matoviča hucká vlastných voličov proti novinárom. Viacerým údajne chodia nenávistné správy

Bratislava 4. augusta 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Dlhoročný novinár a šéf redakcie časopisu Týždeň Štefan Hríb vo videu na sociálnej sieti okomentoval vzťah premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a jeho vlády s médiami. Podľa Hríba, ktorý sa s Matovičom dostal do konfliktu aj počas predvolebnej kampane, vláda vedome hucká verejnosť proti novinárom.…

Menej ako 600 eur v hrubom vlani zarábalo vyše 7 percent zamestnancov na Slovensku

Bratislava 4. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Na Slovensku v minulom roku zarábalo menej ako 600 eur v hrubom 7,4 % zo všetkých zamestnancov pracujúcich na plný úväzok. Tomu zodpovedalo približne 154-tisíc zamestnancov. Vyplýva to z prepočtov investičnej skupiny Wood & Company na základe údajov Štatistického úradu SR Ako upozornila…

Slávnosť svätého Gorazda v Gorazdove

Gorazdov 4. augusta 2020 (HSP/Foto:Michal Lašut)   27. júla si každoročne pripomíname sviatok svätého Gorazda, prvého nástupcu svätého Metoda v jeho službe, svätca, ktorý pochádzal z nášho rodu, z významnej slovenskej rodiny a narodil sa v Gorazdove, dnešnom Močenku Pontifikálnu svätú omšu 2. augusta pri príležitosti sviatku svätého Gorazda a vyvrcholenia…

Aký hlboký je močiar slovenského „deep state“? Autodopravcovia to chceli zmerať, ale na dno nedosiahli

Bratislava 4. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Dopravcovia mali ťažké srdce na minulé vlády za zle vytendrované a neefektívne prevádzkované mýto, vysoké mýtne poplatky, neuspokojivé prerozdeľovanie prostriedkov získaných z mýta, a tiež na arogantnú a ignorantskú komunikáciu zo strany úradov. Nová vláda však pokračuje presne rovnako Únia autodopravcov Slovenska (UNAS)…

Slovenská asociácia novinárov žiada zmeny v Tlačovom zákone

Bratislava 4. augusta 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Prinášame vám stanovisko Slovenskej asociácie novinárov k návrhom Ministerstva kultúry Keď sme v roku 1989 búrali totalitný režim a zaviedli slobodu slova vôbec sme netušili, že o takmer 31 rokov od zmeny režimu bude mať novinár problém slobodne vyjadriť svoj názor a obhajovať jedinečnosť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Názor na éru socializmu

V našej spoločnosti je neustále prítomná diskusia o socializme. Mnohé bojovné srdcia sú stále pripravené obhajovať bývalý režim. Vraj sa mu krivdí, účelovo sú vyťahované nafúknuté čísla obetí prednovembrového systému, režim je až nespravodlivo diskreditovaný, sú mu upierané nesporné zásluhy atď, atď. Chcel by som preto aj ja vyjadriť svoj…

Cenzúra na denníku PRAVDA .

Je vysoko pravdepodobné , že súdruhovia ,,admini" z Pravdy si ešte nestihli všimnúť ,že už nie sú denník ÚV KSČ. Zrejme ani nepostrehli prevrat v 1989 ! Blog na danom denníku som si založil niekedy v apríli 2020 pod prezývkou -,,staroslovan".  Doteraz som tam mal 30 blogov s priemernou čítanosťou…

Viac argumentov na podporu nepodmieneného základného prjmu

Minulý blog v ktorom som sa venoval NZP (nepodmienenému základnému príjmu) som až príliš zjednodušil čo spôsobilo pomerne veľa nejasností. Preto sa pokúsim viacero vecí lepšie vysvetliť. Zmeny, ktoré sa v ekonomike za posledné desiatky rokov udiali spôsobili, že časť ekonomiky najmä IT sektor, plus všetko čo funguje online/digitálne má príliš veľa…

Požiadavky na akademický a výcvikový personál. Formovanie dôstojníkov 4. časť

Pokračujem v seriáli o reforme vzdelávania a výcviku dôstojníkov. Na úvod tejto časti si prejdeme požiadavky na akademický personál. Akademické kvality istej časti uniformovaného vedecko-pedagogického zboru vojenských akadémií boli nesporné a v určitých prípadoch prinajmenšom porovnateľné s ich partnermi v civilných vysokoškolských inštitúciách. Tento typ ľudí mal všetky predpoklady na poskytovanie vysokoškolského vzdelávania.…

Je Štefan Harabin sudca alebo nie je? Kde je pravda?

Dňa 24.07.2020 sa na fb stránke Harabina objavili nasledujúci príspevok a komentáre k nemu: Odkaz: https://www.facebook.com/harabinstefan/posts/2841188429491317  

Vyzývam Matoviča, aby bez najmenších pochybnosti verejne vylúčil, že minister obrany Naď je agentom CIA.

Kyselica nesporne porušil zákon, keď ako tajný agent Vojenskej spravodajskej služby kandidoval za OĽaNO v parlamentných voľbách. Matovič, Naď či Mikulec prekvapivo tvrdia, že mu veria, čím demonštratívne vyzývajú všetkých občanov, aby porušovali zákony štátu. Kyselicová na profile hrdo zdieľa video manžela z 20. februára tohto roku (vtedy tajného agenta…

TopDesat

Prečo je potrebné, aby si si pravidelne čistil tvár?

0

Tvár sa poškodzuje viac ako ktorákoľvek iná časť tela. Preto je potrebné, aby si sa o ňu staral dodržiavaním dvoch jednoduchých krokov. Ak chceš, aby aj tvoja pleť bola žiarivá a mala všetky prvky dokonalosti, je potrebné ju pravidelne čistiť. Ale pozor! Očista tváre neznamená, že si teraz budeš drhnúť pokožku mydlom…

Ako telo trávi živiny?

0

Prinášame vám ďalší článok o pokrmoch a fungovaní ľudského organizmu vo vzťahu ku živinám. Aby telo mohlo vstrebať živiny, potravu treba najskôr v procese trávenia rozložiť. Väčšina skonzumovanej potravy sa dostane do čriev do niekoľkých hodín, no to, ako dlho sa v nich zdrží, je individuálne. Sacharidy, bielkoviny a tuky sa v rozličných fázach procesu trávenia…

Toto by si mal vedieť skôr, ako si dáš biele tetovanie

0

Biele tetovanie sa stalo novým trendom. Ale táto forma body-art je oveľa jemnejšia v porovnaní s tetovaním čierneho atramentu. Predtým, ako si ho necháš spraviť, je lepšie poznať niektoré fakty a byť si istí, že v budúcnosti bude úplne zodpovedať tvojim očakávaniam.   1. Choď iba k skúseným umelcom

Aké prínosy má na tvoje zdravie špargľa - najzdravšie jedlo sveta?

0

Špargľa by mala byť v našom jedálničku tak často, ako sa len dá, lebo podľa mnohých odborníkov na zdravú výživu je to najzdravšie jedlo sveta. V niektorých krajinách ju ľudia varia, pečú a pripravujú na množstvo spôsobov - u nás však máme pred "kráľovnou zeleniny" stále rešpekt. Špargľa je bohatá…

Bežné chyby, ktoré robíme pri nanášaní suchého šampónu

0

Keď sú naše vlasy naozaj mastné a nemáme čas na ich umývanie, jedinou rýchlou voľbou býva použitie suchého šampónu. Mnoho z nás ho ale používa nesprávne. Mastné a spadnuté vlasy ešte nikomu na kráse nepridali, no niekedy je málo času na ich umytie. Práve šetrenie času je asi najväčšia výhoda suchého šampónu.…

Sloní muž: Znetvorenie ako nočná mora - 1. časť

0

Už od čias staroveku sa v ľudských dejinách objavujú tvory, ktorých výzor akoby popieral ich ľudskú podstatu. Nazývajú ich monštrami, a hoci im v minulosti pripisovali božský pôvod, v súčasnosti sa už vie, že sú len dôsledkom vážnych genetických a chorobných mutácií. V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme na znetvorenie Josepha Merricka, ktorého príbeh…

Vo svete IT

V Amerike prešiel zákon, ktorý umožňuje lietajúcim autám prechádzať po verejných cestách

0

Lietajúce autá sú už desaťročia víziou budúcnosti a objavujú sa v mnohých vedecko-fantastických dielach. Momentálne existuje niekoľko konceptov, no ani jeden sa nechystá v dohľadnej dobe prejsť do produkcie. To však nezabránilo štátu v USA, New Hampshire, aby im dalo dopredu zelenú. V stredu prešiel do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje lietajúcim autám prechádzať po…

Cestovanie v čase: Realita alebo vedecko-fantastický výmysel?

0

Dilatácia času, alebo inak nazývaná aj spomaľovanie času, je overený poznatok špeciálnej teórie relativity. Píše sa v nej, že časová dilatácia je vlastnosťou samého času, preto sa so vzrastajúcou rýchlosťou spomaľujú všetky fyzikálne procesy. Čo presne to však znamená? Téme sa venuje aj YouTube kanál Second Thought. Cesta do budúcnosti…

Elektrická kolobežka KUGOO ES2 – skvelý dopravný prostriedok do mesta s neodolateľnou cenou

0

Elektrické kolobežky sú neustále narastajúcim trendom v oblasti osobnej dopravy a to najmä vo väčších mestách. Kúpa poriadneho modelu však už roky nie je taká finančne náročná, ako si väčšina z nás myslí. Kvalitnú elektrickú kolobežku s dojazdom 25 km a slušnou maximálkou aktuálne zoženieš už za zhruba 300 eur,…

O koľko zlacneli minuloročné vlajkové smartfóny? Niektoré čísla vás určite prekvapia

0

Smartfóny sa pomaly, ale isto stávajú spotrebnou elektronikou, ktorú veľká časť z nás obmieňa raz za dva roky, v niektorých prípadoch dokonca raz za rok. Kúpa najnovšieho modelu, najmä v cenovej relácii vlajkových lodí je však mnohokrát naozaj drahou záležitosťou. Cena vlajkových modelov však klesá doslova každý mesiac, pričom v…

„Modlil som sa za bezpečné pristátie astronautov,“ tvrdí Elon Musk po návrate modulu Crew Dragon

0

Hlava spoločnosti SpaceX, Elon Musk, privítal astronautov, ktorí sa v nedeľu, 2. augusta, vrátili z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Astronautmi bola dvojica Bob Behnken a Doug Hurley, ktorí boli zároveň prvými ľuďmi, ktorí mali možnosť vyskúšať si novú kapsulu spoločnosti SpaceX, Crew Dragon. Po dvojmesačnom pobyte na vesmírnej stanici bezpečne pristáli v zálive…

Microsoft potvrdzuje záujem o sociálnu sieť TikTok. Dohoda by mohla prísť už čoskoro

0

Len nedávno sme vás informovali, že sa americký prezident Donald Trump rozhodol pomerne nečakane zakázať sociálnu sieť TikTok na území USA a to až do momentu, kým spoločnosť neodkúpi americká spoločnosť. V tom čase nebolo známe, či má o kúpu čínskej aplikácie niekto záujem, no povrávalo sa, že prípadným záujemcom…

Svetlo sveta

Laický misionár brat Blažej pešo putuje Európou, obetuje sa za pokoj

0

Laický misionár zo Sicílie známy ako brat Biagio (Blažej) už niekoľko rokov peši putuje po Európe. Púť, ktorú obetuje za pokoj, musel pred pár mesiacmi prerušiť vo Veľkej Británii kvôli pandémii. V piatok 24. júla sa však z Londýna opäť vydal na cestu. „Cítim túžbu stretnúť každého občana každého národa,…

Slávnostná spomienka na 1151. výročie kňazského svätenia svätého Gorazda

0

Obec Močenok, občianske združenie Krediv a Rímskokatolícky farský úrad sv. Klimenta Močenok Vás pozývajú v nedeľu 2. augusta 2020 do Močenku-Gorazdova na slávenie spomienky 1151. výročia kňazského svätenia svätého Gorazda. Slávnostnú svätú omšu bude o 9:30 hod. celebrovať J. E. Mons. František Rábek, vojenský ordinár. GORAZDOV v dnešnom Močenku je rodiskom…

Dnes je ekumenický deň smútku a modlitby za Hagia Sophia

0

Americkí katolíci a pravoslávni spoločne vyhlásili na dnešný deň smútok nad opätovnou premenou baziliky Hagia Sophia na mešitu. Turecký prezident Recep Erdogan rozhodol, že materský chrám východných kresťanov bude od dnes slúžiť na islamské modlitby. Biskupi USA sa pripojili k iniciatíve gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá vyzvala sa dnes modliť, aby…

Dnes si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej

0

Dnes 16. júla si Katolícka cirkev pripomína sviatok Panny Márie Karmelskej. Pomenovanie sviatku sa vzťahuje na pohorie Karmel v Izraeli a na rehoľu karmelitánov. Hebrejské slovo “karmel” znamená záhrada alebo sad. Vrchy Karmelu ho pripomínajú, keď sa na krátky čas v roku pokryjú zeleňou. V Biblii je pohorie symbolom krásy…

Lurdy privítajú dnes 16. júla prvú medzinárodnú „e-púť“

0

Dnes 16. júla sa koná v Mariánskej svätyni v Lurdoch medzinárodná „e-púť“ s názvom „Lourdes United“. Pre tohtoročné sťažené podmienky z dôvodu zdravotnej prevencie bude mať osobitný charakter bez priamej masovej účasti pútnikov, ale v spojení prostredníctvom médií a internetu. Dátum e-púte 16. júl je dňom výročia posledného zo zjavení…

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Armádny Magazín

Podpora pechoty: návrat k ťažkým kalibrom?

0

Slovensko, 4. august 2020 (AM) - Na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia tvorcovia zbraní predpokladali vývoj podporných zbraní ťažších ako tie 20, 25 alebo 30 mm, ktoré väčšinou získali podporu armád. Je pravda, že niekoľko z nich prevzalo kaliber 35 mm, alebo dokonca 40 mm, ale žiad

Najnovšia francúzska jadrová útočná ponoka SUFFREN dorazila do Toulon-u na záverečné testy

0

Francúzsko, 4. august 2020 (AM) - SUFFREN je prvá so šiestich jadrových útočných ponoriek triedy SNA (Sous-marin nucléaire d'attaque) z programu BARRACUDA, ktorá dorazila na námornú základňu v Toulon (južné Francúzsko). Tento príchod do jej domovského prístavu predstavuje

„Záslužní nástupcovia tradícií“: Putin ocenil „okrídlenú pechotu“ za dokonalý výcvik

0

Rusko, 3. august 2020 (AM) - Ruský vodca Vladimir Putin ocenil „okrídlenú pechotu“ za dokonalý výcvik v jeho blahoželaní ruským výsadkárom pri príležitosti osláv Dňa ruských vzdušných výsadkových síl 2. augusta. „Ste hodní nástupcov tradícií,“ poznamenal prezident Ruskej federácie.

Srbsko upevňuje vojenské vzťahy aj s Pekingom - kupuje nový protilietadlový raketový systém - čínsky S-300

0

Srbsko, 3. august 2020 (AM) - Srbská armáda dostane protilietadlový raketový systém FK-3 (RS PVO) vyrobený v Číne. Obstarávanie bolo zazmluvnené a zaplatené podľa výročnej obchodnej správy verejnej spoločnosti Jugoimport-SDPR za posledný rok. Jeden odsek uvádza, že boli uzavreté dovozné zmluvy v hodnote 620,3 milióna ame

Americký M1 Abrams ako hlavný poľský tank? zabráni nezamestnanosti v Amerike?

0

Poľsko, 3. august 2020 (AM) - Poľsko má tankov dosť, ale rovnako potrebuje moderné bojové stroje. Médiá píšu, že dobrým nápadom je nákup amerických M1 Abrams. Nie je to skutočne zlý nápad, ale má niekoľko "ale" ...  

Francúzsky samopal Famas - moja bojová skúsenosť

0

Slovensko, 3. august 2020 (AM) - Pre vysvetlenie, FAMAS som používal počas celej mojej aktívnej služby 8,5 roka v Cudzineckej légii. Skúsenosti s touto zbraňou preto vychádzajú po jej dlhoročnom používaní v tých na