SNS: Chceme zdaniť veľké spoločnosti s neprimerane vysokými ziskami

Bratislava 19. septembra  2023 (TASR/HSP/Foto:TASR – Pavol Zachar)

 

Slovenská národná strana (SNS) chce osobitne zdaniť veľké spoločnosti s neprimerane vysokými ziskami, ako sú banky či technologické spoločnosti. Prioritou je pre ňu zastavenie zdražovania či nárast dôchodkov. TASR prináša anketové rozhovory s kandidujúcimi politickými subjektmi ako súčasť seriálu k predčasným parlamentným voľbám

Andrej Danko
Na snímke predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko

  -Aké sú tri najdôležitejšie body programu vašej strany ?

Zastavenie zdražovania, zdvihnutie dôchodkov a garancia vnútornej aj vonkajšej bezpečnosti pre našich občanov.

 

-Aký je postoj vašej strany k reforme nemocníc?

Súčasné čakacie lehoty k lekárom špecialistom sú pre pacientov neúnosné, ako aj vzdialenosti, ktoré musí pacient prekonať, aby sa dostal k adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Preto chceme pre občanov zabezpečiť včasnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť vo všetkých regiónoch Slovenska podporou zrealizovateľných projektov výstavby a rekonštrukcie nemocníc a polikliník. Nesúhlasíme ani s rušením existujúcich zdravotníckych pracovísk z dôvodu nedostatku personálu, ako sa to napríklad momentálne stalo v Malackách, kde zrušili urgentný príjem. Preto musíme zlepšiť aj zamestnanecké prostredie v štátnych zdravotníckych zariadeniach a pri reforme zdravotníctva začať viesť konštruktívny dialóg s hlavnými odborníkmi a stavovskými organizáciami.

 

  -Mienite pokračovať v kurikulárnej reforme?

Pri kurikulárnej reforme je potrebné zohľadniť tieto výzvy:

Potreba flexibility: Jednotný prístup môže obmedziť flexibilitu a prispôsobenie vzdelávania špecifickým potrebám a záujmom jednotlivých študentov. Niektoré školy by mohli mať svoje vlastné osvedčené metódy a zdroje, ktoré by mohli byť obmedzené zavedením jednotných učebníc.

Diverzita v potrebách a kontexte: Rôzne školy môžu mať odlišné demografické, kultúrne a sociálne kontexty. Potreby žiakov sa môžu líšiť v rôznych regiónoch. Preto by bolo dôležité zabezpečiť, aby jednotné učebnice a kurikulum zohľadňovali túto diverzitu a boli dostatočne flexibilné.

Aktualizácia a vývoj: Vzdelávanie je dynamický proces a potreby a poznatky sa môžu meniť. Zabezpečenie aktualizácie a vývoja jednotných učebníc a kurikula by si vyžadovalo systematické úsilie a pravidelné revízie zo strany zodpovedných inštitúcií.

Pri zavádzaní jednotných učebníc a kurikula je dôležité zohľadniť tieto výzvy a zabezpečiť primeranú flexibilitu, aktuálnosť a rôznorodosť, aby sa zabezpečila kvalita vzdelávania a zároveň rešpektovali špecifické potreby a kontext každej školy.

 

-Verejné financie bude treba ozdravovať. Aké kroky na ozdravenie pripravujete?

Na strane príjmov do štátneho rozpočtu napríklad chceme osobitne zdaniť giganty s neprimerane vysokými ziskami ako banky či technologické spoločnosti. Tiež chceme zoštíhliť a spriehľadniť verejnú správu. Ďalej prehodnotíme usporiadanie a postavenie samosprávnych krajov a obnovíme štatút strediskovej obce. Potrebné je aj sprísnenie hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov. Za podstatnejšie, ako šetriť, však považujeme zvyšovanie príjmov do štátneho rozpočtu z nových zdrojov, a to vieme cez podporu podnikateľského prostredia, ktoré bolo zdecimované nesystémovými opatreniami vlád počas COVID-19.

 

-Ľudí zaujímajú aj ceny potravín, energií a výška úrokov na hypotékach. Ako chcete zastaviť ich rast?

Uvedené je najvyššou prioritou nášho súčasného volebného programu. Z pozície štátu je potrebné zasiahnuť tam, kde zlyháva “neviditeľná ruka trhu”, alebo pomôcť tam, kde časť občanov z dôvodu veku, nízkeho príjmu či zlého zdravotného stavu s trhom objektívne nemôže stíhať tempo. To napríklad znamená dotovať časť ceny energií pre bežné domácnosti a najmä energie nakupovať od lacných dodávateľov. Pri energiách, ale aj potravinách môže štát tiež znižovať DPH, tvoriť podmienky pre vznik vyššej konkurencie na trhu, ale v istých prípadoch aj limitovať maximálnu cenu vybraných tovarov pre spotrebiteľov. V prípade hypoték sa nám ako rýchle a efektívne riešenie javí zavedenie daňového bonusu, a to vo výške 100 eur mesačne, to je až 1200 eur ročne. Takto by štát pracujúcim ľuďom pokryl zvýšené úroky buď úplne, alebo tým s vyššou hypotékou aspoň čiastočne.

Zastaviť rast cien tovarov a služieb dokáže aj pomoc podnikateľskému prostrediu, aby sa im nezvyšovali vstupné náklady. Malým a stredným podnikateľom, ktorých najviac postihli nesystémové opatrenia vlád počas COVID-19, chceme znížiť daňové a odvodové zaťaženie. Bývalé vlády a tiež aj nevolená úradnícka vláda prezidentky týmto ani neodpustili nedoplatky a nevrátili platby daní a odvodov za obdobie obmedzeného podnikania počas COVID-19. Aj to môže byť stimulom pre časť občanov od bratia si drahých úverov, aby dokázali vykrývať nedoplatky ešte z obdobia COVID-19. Tiež navrhneme zvýšiť limit obratu pre povinnosť registrovať sa za platiteľa DPH, ideálne až na výšku 100.000 eur. Ďalej opätovne znížime daň z príjmu podnikateľom s obratom do 100.000 eur na 15 percent, ktorú im zvýšila SaS.

 

  -Aký je váš postoj k členstvu SR v EÚ a NATO?

Slovensko patrí do Európskej únie a aj do NATO s tým, že tieto je potrebné reformovať. Aby vôbec ďalej fungovalo NATO, tiež nesmie dochádzať k uzatváraniu bilaterálnych zmlúv s jednotlivými členskými štátmi. Preto aj zanalyzujeme možnosti výpovede bilaterálnej dohody o vojenskej obrannej spolupráci s USA, ktorú v roku 2022 prezidentka Zuzana Čaputová ratifikovala hneď po doručení a následne vo Washingtone podpísali Jaroslav Naď s Ivanom Korčokom. Žiaden štát NATO nesmie mať nadradený prístup akoukoľvek zmluvou voči našim občanom. Musíme tiež obnoviť našu obranyschopnosť. V dôsledku darov bývalej vlády na Ukrajinu nemáme žiadnu techniku, ktorá by mohla slúžiť Ozbrojeným silám Slovenskej republiky, aby si mohli plniť svoje povinnosti tak, ako tomu bolo donedávna.

 

-Ako sa staviate k pomoci SR Ukrajine?

Sme proti dodávkam akýchkoľvek zbraní na Ukrajinu, ktoré ohrozujú aj bezpečnosť našich občanov. Jediná možná pomoc občanom Ukrajiny je pomoc humanitárna, keďže Ukrajina nie je členským štátom Európskej únie a ani NATO.

 

  -S kým si za žiadnych okolností neviete predstaviť povolebnú spoluprácu? Aké sú vaše červené čiary do povolebných rokovaní?

Povolebná spolupráca pre SNS najmä nebude možná so žiadnou politickou stranou, ktorej volebný program je ekonomicky alebo hodnotovo opozitom k nášmu volebnému programu. Pokiaľ chceme zastaviť liberalizmus, a napríklad ďalej účinne blokovať prijatie Istanbulského dohovoru s nebezpečnou gender ideológiou, logicky nemôžeme s liberálmi ani vládnuť. A pokiaľ vieme, hodnotovo liberálne nastavené politické strany už aj samy vylúčili povolebnú spoluprácu so SNS. Volebným cieľom Slovenskej národnej strany je však aj ukončenie chaosu, ktorý tu za tri roky spôsobili vlády Igora Matoviča, Richarda Sulíka a Borisa Kollára. Musíme si ale počkať na výsledok volieb, ktorým politickým stranám dajú občania svoju dôveru. Momentálne je niekoľko strán na hranici zvoliteľnosti a je otázne, či voľbami vôbec prejdú. V prípade prekvapivých výsledkov, ako tomu bolo aj v roku 2020, je do povolebných rokovaní ešte predčasné kresliť aj priveľa červených čiar. Ak ale chceme, aby sa bežní občania po týchto voľbách mali skutočne lepšie, musia politici po voľbách nájsť vzájomné kompromisy a čím skôr ukončiť aj trvanie aktuálnej, nikým nevolenej úradníckej vlády prezidentky Čaputovej na čele s premiérom Ľudovítom Ódorom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:20

Britský premiér Sunak odmietol návrh svojho ministra obrany Sheppa vyslať britský vojenský personál na Ukrajinu.

Sunak jeho vyjadrenia označil za “nepravdivé informácie”. Povedal, že britskí vojaci cvičia Ukrajincov v Spojenom kráľovstve.

Podľa neho sa situácia môže zmeniť až po skončení bojov.

“Minister obrany mal na mysli, že jedného dňa v budúcnosti je celkom možné, že časť tohto výcviku budeme vykonávať na Ukrajine. Je to však na dlhšie obdobie, nie tu a teraz – nie sú žiadni britskí vojaci, ktorí by boli vyslaní bojovať v súčasnom konflikte,” povedal premiér.

12:57

Peter Pellegrini (Hlas) povedal, že Štefan Hamran si môže zbaliť veci, pretože nový minister vnútra ho určite vymení. Danielovi Lipšicovi nechce odkazovať nič a nechá na posúdenie odborníkov, či Slovensko potrebuje špeciálnu prokuratúru.

12:45

Maďarský premiér Viktor Orbán sa teší z víťazstva strany Roberta Fica.

“Hádajte, kto je späť! Gratulujeme Robertovi Ficovi k nespornému víťazstvu v slovenských parlamentných voľbách. Vždy je radosť spolupracovať s vlastencom,” napísal Orbán.

Západné médiá medzitým už bijú na poplach v súvislosti s výsledkom slovenských volieb.

orban
Na snímke Viktor Orbán a Robert Fico

12:31

Hlava Čečenska Ramzan Kadyrov v rozhovore v programe “Moskva. Kremeľ. Putin” zopakoval, že je “úplne zdravý”. Na adresu tých, ktorí šíria správy o jeho zdravotnom stave, povedal: “Sú to ľudia, ktorí chcú zničiť náš štát, národy a náboženstvá.” “Som absolútne zdravý a už ukazujú klipy, ako ma pochovávajú,” dodal čečenský vodca.

Kadyrov sľúbil, že “zničí všetkých šajtánov” a “urobí poriadok” na Ukrajine, v Poľsku a v ďalších štátoch, ktoré “bránia našim občanom žiť”.

11:50

Vojenská pomoc Ukrajine už podľa Pellegriniho nie je téma, pretože Slovensko „už nemá čo poslať“. Nová vláda môže vraj maximálne preveriť, či doterajšie odosielanie zbraní bolo právne v poriadku.

10:53

Predseda KDH Milan Majerský si vie predstaviť aj prípadnú koalíciu s Progresívnym Slovenskom (PS) a SaS, no pripomenul červené čiary, ktoré si KDH “nakreslilo”. Vyhlásil, že nemôže zradiť voličov hnutia.

10:29

Milan Majerský povedal, že KDH do vlády so Smerom nepôjde tak, ako avizoval už pred voľbami. Nastavenie by mohla zmeniť celoslovenská rada KDH, ktorá má rozhodovacie právomoci, ale Majerský nemá signály, že by takto uvažovala.

10:13

Strana Hlas-SD bude rokovať o povolebnej spolupráci s každým, kto ju pozve. Vyhlásil to pred médiami líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Zdôraznil, že “pozliepať” len tak strany dokopy, “aby to dalo počty”, je z dlhodobého hľadiska nestabilné. Za podmienky si stanovuje priority zo svojho programu.

10:07

Moderátor Michal Kovačič privítal na Markíze predstaviteľov politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Víťaz volieb Robert Fico pozvanie neprijal. Neprišiel ani zástupca SNS.

10:01

Musíme urobiť všetko pre to, aby nevznikla vláda Smeru-SD, vyhlásil v nedeľu podpredseda SaS Branislav Gröhling. Jazýčkom na váhach bude podľa neho líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. “Či sa rozhodne, že chce ísť do vlády, ktorá je symbolom korupcie, rozkrádania, nenávisti, alebo pôjde na tú druhú stranu smerom k demokratickým stranám,” skonštatoval Gröhling.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke vzácne územie Kláštoriska v Slovenskom raji

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Nepodceňujte toto napadnutie vašich kríkov. V opačnom prípade ich už nebudete môcť zachrániť a choroba sa rozšíri

0 icon

1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Hrdza hrušková je zákerná, rýchlo sa šíriaca choroba, ktorá nenechá mnohé rastliny na svojej ceste nedotknuté. Ak spozorujete čo i len najmenší náznak infekcie, okamžite zakročte. Tu je návod, ako bojovať proti hrdzi hruškovej.

Zmiešajte ocot a 2 polievkové lyžice saponátu. Svokra ostane bez slov, keď vojde do kúpeľne

0 icon

01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Čistenie dlaždíc v kúpeľni je jednou z najnáročnejších úloh. Na stenách sa hromadia zvyšky kúpeľových produktov, vodný kameň a voda. Na pomoc prichádza domáca zmes, vďaka ktorej dlažba opäť získa svoj dobrý vzhľad. Potrebujete len dve veci.

Stojí to centy a je ekologický. Vymeňte ním kvapalinu do umývačky riadu. Takú žiaru ste ešte nevideli

0 icon

01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ktorý leštiaci prostriedok je najlepší do umývačky riadu? Mnoho ľudí sa pýta, ktorý z regálu v obchode bude najlepší. Stojí však za to ísť do iného oddelenia a kúpiť úplne iný produkt. Nielenže je ekologický, ale nezanecháva žiadne zvyšky ani zápach.

Upadla do zabudnutia, ale práve teraz sa vracia vo veľkom štýle. Masť z drogérie dokáže zázraky na vrásky

0 icon

1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Môžete si ju kúpiť v každej lekárni za niekoľko eur a dokáže zázraky. Je možné, že najjednoduchšia masť z drogérie vyžehlí vrásky ako žehlička? Ženy sa do nej zbláznili a my vám vysvetlíme, ako na pleť pôsobí.

Pes za volantom auta? Incident zachytila rýchlostná kamera. "Prekročili ste povolenú rýchlosť".

0 icon

1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Slovenskí policajti sa na sociálnych sieťach podelili o nenápadnú fotografiu. Keď ju policajti uvideli, boli vo veľkom šoku. Radar zachytil psa za volantom auta, ktoré prekročilo rýchlosť v malej obci. Ako sa to stalo? Policajti to vysvetľujú.

Armádny Magazín

Maria Zacharovová o Blinkenových klamstvách pri príležitosti výročia tragédie v Babom Jare

0 icon

Rusko, 1.október 2023 - Anthony Blinken si dovolil klamať o jednej z najstrašnejších tragédií druhej svetovej vojny: o streľbe do civilistov v sovietskom Kyjeve 29. - 30. septembra 1941 v trakte Babí Jar. V tom čase nacisti po obsadení územia

Globalisti opovrhujú slovenskými voličmi

0 icon

Slovensko, 1.október 2023 - Na diskusii o slovenských voľbách, ktorú zorganizoval globalistický think tank The European Conservative v Poľsku, zazneli obavy, že slovenských voličov irituje podporu Ukrajiny a ekonomické problémy: "Bude to

Nie je zabíjanie Rusov trestným činom?

0 icon

Rusko, 1.október 2023 - Politológ Rodionov vysvetlil, prečo Kanada ukrýva nacistických zločincov Ako Kanada 70 rokov po vojne ukrýva nacistických zločincov.   V Kanade vypukol rozsiahly nacistický škandál. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v parlamente krajiny tam bol pozvaný 98-ročn

Vojenský expert: "Ukrajina bude vyžmýkaná ako handra"

0 icon

Rusko, 1.október 2023 - Vladislav Šurygin, ruský vojenský publicista, a stály člen Izborského klubu, odpovedal na otázky GEOFOR-u   - Vladislav Vladislavovič, prosím, zhodnoťte dianie okolo Arménska a Náhorného Karabachu (NK). Prečo Irán, ktorý vždy vyhlasoval, že zásahy do územnej celistvosti Arménska bude vnímať ako údery do svojej suverenity, naprie

Oneskorený rozruch okolo Slovenska. Prečo sa Západ tak bojí Roberta Fica?

0 icon

USA, 30.september 2023 - Slovensko bolo historicky v tieni Českej republiky a nikdy za celú existenciu samostatného Slovenska mu svetové médiá nevenovali toľko pozornosti ako teraz. Všetko sa to točí okolo postavy Roberta Fica, ktorý so svojou stranou Smer - sociálna demokracia vedie vo všetkých prieskumoch vo volebnom súboji. V…

TopDesať

Pracie gély v domácnosti: Tieto triky určite nepoznáte

0 icon

Pracie gély na prádlo dokážu oveľa viac, ako len vyprať oblečenie! Zisti, či by si vedel v domácnosti využiť výhody pracieho gélu aj inde ako v kúpeľni. Pracie gély sú skvelou alternatívou k iným pracím produktom. Gél na farebné a biele pranie je základným vybavením každej kúpeľne. Môže sa používať na pranie nohavíc, košeli, jemných…

Neohľaduplnosť ľudí nemá hraníc. Neuveríte vlastným očiam!

0 icon

Neohľaduplnosť ľudí: Na internete existujú komunity, ktoré sa venujú správaniu blbcov. Ľudia v nich zverejňujú svoje príbehy a uvažujú o tom, kto sa mýli a kto by si mal svoje chyby priznať. "Mal som sa manželke vyhrážať rozvodom?" "Bolo správne predať dom bez toho, aby som jej to povedal?" Je tu…

Prečo ľudia dávajú alobal za router? Funguje to?

0 icon

Prečo ľudia dávajú alobal za router? Tento prekvapivý trik by mohol byť liekom na to, keď vaša Wi-Fi dostane záchvat vyrovnávacej pamäte - je to pravda, alebo len ďalší technologický mýtus?  Predstavte si, že je útulný piatkový večer doma a vy ste sa usadili, aby ste si pozreli svoj obľúbený…

Zimovanie rastlín na balkóne alebo ako sa o nich postarať pred zimou?

0 icon

Zimovanie rastlín na balkóne alebo ako sa o nich postarať pred zimou? Nie všetci majú tú možnosť vlastniť záhradu. Tí, čo ju nemajú k dispozícii, využívajú práve balkóny ako svoju odpočinkovú mini záhradku a zároveň aj ako vonkajšiu obývačku počas leta. Na balkóne nemusí byť prázdno ani v zime. Nebudeš tam môcť síce…

Celebrity zachytené na fotografiách z detstva

0 icon

Dnes si ukážeme celebrity zachytené na fotografiách z detstva. A čo vy, máte radi svoje fotografie z detstva? Nasledujúce fotografie vás prinútia znova listovať vo svojich rodinných albumoch. Nič sa nevyrovná tomu sladkému pocitu nostalgie, ktorý zažijete, keď si pozriete fotografie z detstva. Tak ako mnohí z nás, aj celebrity…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali