Košice 15. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)
Nerozhodnutých je 36 percent vysokoškolákov
Takmer 24 percent slovenských študentov vysokých škôl zamýšľa opustiť Slovensko na dlhšie obdobie alebo dokonca natrvalo. Ďalších 18 percent plánuje odísť na kratší čas s perspektívou návratu do jedného roka. Vyplýva to z výskumu týkajúceho sa emigračných zámerov slovenských vysokoškolákov. Od minulého roka sa doň zapojilo 18 vysokých škôl a celkovo 489 vysokoškolákov rôznych odborov štúdia.
Slovensko podľa získaných údajov neplánuje opustiť 22 percent študentov. Nerozhodnutých je 36 percent vysokoškolákov a päť percent nad odchodom zo Slovenska doposiaľ neuvažovalo.
Medzinárodné skúmanie emigračných zámerov vysokoškolákov na univerzitách na Slovensku, v ČR, Litve, Belgicku, Bulharsku, Maďarsku a na Ukrajine koordinuje Katedra pedagogickej psychológie a psychológie zdravia Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (FF UPJŠ).
Zistenia ďalej naznačujú, že za emigračnými zámermi slovenských vysokoškolákov je mnoho potenciálne vysvetľujúcich sociálno-psychologických faktorov. “Preukázala sa napríklad vyššia miera emigračných zámerov v spojení s vyššou ochotou riskovať, otvorenosťou voči skúsenosti, potrebou zmeny, emočnou nepohodou či negatívnym vnímaním ekonomickej situácie na Slovensku. Rovnako sa prejavila nižšia miera zámeru odísť v spojení s vyššou spokojnosťou s rodinou, rezilienciou či náboženskou angažovanosťou a súvislostí emigračných zámerov s normatívnymi presvedčeniami vysokoškolákov ohľadom odchodu,” uviedli profesorka Oľga Orosová a doktorandka Marta Kulanová z FF UPJŠ, ktoré majú projekt na starosti. Ďalšie spracovávanie dát je v procese.