Slovenskí hokejisti na Svetovej zimnej univerziáde obsadili 5. miesto

Granada, 15. februára 2015 (/HSP-The Canadian Press, Ryan Remiorz)

Včera sa skončila Svetová zimná univerziáda v Granade. Na hokejovom turnaji mladí Slováci získali 5. miesto. Samozrejme, kvalitatívna úroveň turnaja by sa nedala porovnať s majstrovstvami sveta, avšak obrovské nasadenie mladým hokejistom nechýbalo.

Ľadový hokej sa do programu svetových zimných univerziád dostal na druhej podobnej univerziáde v talianskom Sestrieres v roku 1962. Absentoval iba na štyroch univerziádach – v Chamonix /1960/, Špindlerovom Mlyne /1964 a 1978/ a v talianskom Livigne /1975/. Do roku 2009 sa konali iba turnaje mužov, ale odvtedy o medaile bojujú už aj ženy. V súčasnosti je ľadový hokej jedným z 8 športov, ktorý sú usporiadatelia povinní zaradiť do programu Zimnej univerziády. Počas tohtoročného turnaja diváci videli veľa zaujímavých stretnutí na vysokej úrovni, keď sa bojovalo do posledných minút zápasu.

Počas ženského turnaja diváci zažili viaceré prekvapenia. V skupine A nebola núdza o nečakané výsledky. USA prehrali s Japonskom 1:4 a Čínou 1:2, vďaka čomu sa nedostali do play off. Museli bojovať iba o 5. miesto. Víťazkami skupiny sa stali Japonky, ktoré s futbalovým skóre zdolali Čínu 1:0.

1. Japonsko Univ. Ž 3 3 0 0 0 16:1 9

2. Čína Univ. Ž 3 2 0 0 1 14:2 6

3. USA Univ. Ž 3 1 0 0 2 11:7 3

4. Španielsko Univ. Ž 3 0 0 0 3 1:32 0

V skupine B Rusko a Kanada si ľahko poradili s Kazachstanom a v boji o víťazstvo v skupine Rusky zvíťazili nad Kanadou 3:1.

1. Rusko Univ. Ž 2 2 0 0 0 15:2 6

2. Kanada Univ. Ž 2 1 0 0 1 8:4 3

3. Kazachstan Univ. Ž 2 0 0 0 2 2:19 0

V skupine o 5. – 7. miesto Američanky a Kazašky ľahko porazili tím Španielska a v „malom finále“ o 5. miesto USA zdolali Kazachstan až na samostatné nájazdy 3:2.

1. USA Univ. Ž 2 1 1 0 0 12:2 5

2. Kazachstan Univ. Ž 2 1 0 1 0 12:3 4

3. Španielsko Univ. Ž 2 0 0 0 2 0:19 0

V semifinále Japonky takmer do konca zápasu bojovali, no prehrali s Američankami iba 2:5. Rusky rozstrieľali Číňanky 10:0. V ázijskom boji o bronz Japonky zdolali Čínu 3:1 a vo finále Rusky absolútne dominovali nad Kanadou. Už v polovici 3. tretiny viedli 3:0 a Kanaďanky boli zrelé na uterák. Dve minúty pred koncom Kanaďankám úplne praskli nervy a začali „sekať a rúbať do krvi“… Zostali v oslabení 3 proti 5. Ruský tréner nechcel, aby došlo k zraneniu jednej z jeho hračiek a použil netradičný taktický manéver. Ukázal svojim hokejistkám, že nemusia ísť dopredu, útočiť, snažiť sa dať gól. A Rusky začali pobehovať s pukom v strede ihriska, rýchlo prihrávať ako na tréningu, nešli na polovicu súperiek, kde ich čakali zúfalé a nazlostené Kanaďanky. Tak „dobehali“ zostávajúce 2 minúty, vyhrali 3:0 a stali sa víťazkami univerziádneho hokejového turnaja.

Mužský turnaj bol ešte napínavejší. V skupine A boli Česi a Slováci zjavne silnejší ako Španieli a Číňania. V boji o víťazstvo v skupine vo vzájomnom zápase zvíťazili Česi 6:3.

1. Česko Univ. 3 3 0 0 0 20:5 9

2. Slovensko Univ. 3 2 0 0 1 21:9 6

3. Španielsko Univ. 3 1 0 0 2 12:10 3

4. Čína Univ. 3 0 0 0 3 1:30 0

Takisto v skupine B boli o hlavu silnejší Kanaďania a Rusi ako Švédi a Kórejčania. Úplne sklamali Švédi, ktorí aj Kóreu zdolali až na nájazdy 5:4. V malom skupinovom finále Kanaďania boli lepší ako Rusi a vyhrali 5:3.

1. Kanada Univ. 3 3 0 0 0 23:4 9

2. Rusko Univ. 3 2 0 0 1 21:6 6

3. Švédsko Univ. 3 0 1 0 2 6:16 2

4. Južná Kórea Univ. 3 0 0 1 2 5:29 1

V skupine C bolo všetko. neuveriteľne zamotané. Kazachstan zvíťazil nad Japonskom 3:2, ale na nájazdy prehral Američanom 2:3. Japonci po heroickom výkone zdolali USA 3:2 a darovali tak prvé miesto v skupine Kazachstanu. Všetky mužstvá mali rovnaké skóre 5:5 – aj keď o počte bodov sa to povedať nedalo…

1. Kazachstan Univ. 2 1 0 1 0 5:5 4

2. Japonsko Univ. 2 1 0 0 1 5:5 3

3. USA Univ. 2 0 1 0 1 5:5 2

V skupine, kde sa bojovalo o 9. – 11. miesto, smutní hrdinovia Švédi boli, pochopiteľne, lepší ako súperi.

1. Švédsko Univ. 2 2 0 0 0 9:1 6

2. Španielsko Univ. 2 1 0 0 1 9:7 3

3. Čína Univ. 2 0 0 0 2 2:12 0

V osemfinále boli nasledovné výsledky: USA – Švédsko 4:1, Južná Kórea – Španielsko 4:3 a Japonsko – Čína 12:3. Vo štvrťfinále pomerne ľahko zvíťazili všetci favoriti. Slovensko hladko podľahlo Rusku 0:7. Ďalšie výsledky: Kanada – USA 4:0, Česko – Južná Kórea 12:0 a Kazachstan – Japonsko 4:1. Víťazi potom pokračovali v semifinálových bojoch a porazení – v play off o 5. – 8. miesto.

V play off o 5. – 8. miesto sa vyznamenali mladí Slováci. Najprv na nájazdy zdolali Američanov 5:4 /v druhom semifinále Japonsko zvíťazilo nad Južnou Kóreou 4:1/. Tento zápas mal niekoľko zaujímavých momentov. Po prvej tretine mladí Slováci viedli 4:1 a zdalo sa, že ľahko zdolajú súpera zvučného mena. Opak bol však pravdou. V druhej tretine Američania dali 2 góly a znížili na 3:4 v poslednej chvíli úplne vyrovnali – 5 sekúnd pred koncom tretej tretiny! V predĺžení gól nepadol a rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch. Vyznamenali sa brankári, ktorí iba raz pustili puk za svoj chrbát a víťazný nájazd premenil slovenský útočník Gapa.

V malom finále si Slováci poradili s Japonskom 8:3 a obsadili tak celkom slušné 5. miesto. Napriek vysokému skóre ani tento raz to nebolo ľahké víťazstvo. V polovici 3. tretiny Japonci znížili na 3:4. Slováci však vyrovnanie nedopustili a štyrmi gólmi v záverečných troch minútach definitívne zlomili japonský odpor. Zostava Slovenska: Halo – Lunter, Ketner, Kopecký, Rusina, Palovič, Nociar, Sucharda – Uhnák, Piačka, Mihálik – Trenčan, Gápa, Marušiak – Hús, Bača, Kentoš – Zlocha, Szabó

V zápase o 7. miesto USA s rovnakým skóre 8:3 porazili Južnú Kóreu.

V semifinále Rusi po tuhom boji na nájazdy zdolali Kanadu 3:2 a Kazachstan taktiež po veľkej bitke porazil Čechov 2:1. V boji o 3. miesto Česi odolávali favorizovaným Kanaďanom do polovice 3. tretiny. Za stavu 2:2 však odštartovali „šou otvorenej brány“, dostali 4 góly a prehrali 2:6. Rusi boli vo finále s Kazachstanom rýchlejší, technickejší a bez väčších problémov zvíťazili 3:1 a získali univerziádne zlato. Kazachovia sa však tešia na budúci turnaj: o 2 roky sa univerziáda bude konať práve v Kazachstane.

eu

07:15

Neznámy útočník na motorke zastrelil v piatok irackú influencerku známu pod menom Om Fahad pred jej domom v Bagdade. Informovala o tom agentúra AFP.

06:56

V okrese Chua-lien na Taiwane zaznamenali v noci z piatka na sobotu ďalšie dve zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 6,1. Informoval tamojší meteorologický úrad.

06:45

Čína usporiada rokovania medzi militantným hnutím Hamas a sekulárnym Fatahom zamerané na palestínsku jednotu. V piatok to oznámil nemenovaný diplomat v Pekingu aj predstavitelia hnutia.

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.