Socha je zároveň chránená pred poškodením a ultrafialovým žiarením, technológie udržujú vnútri haly stabilnú teplotu a vlhkosť. V budove je nainštalované protipožiarne zabezpečenie.
“V depozitári, ktorý je asi pätnásť kilometrov severovýchodne od centra Prahy, má starostlivosť ako akýkoľvek iný exponát,“ uvádza sa v komentári radnice.
“Spoločnosť jej okrem umeleckých diel súkromných zberateľov a štátnych inštitúcií robí aj Slovanská epopej, ktorá tu čaká, až sa pre ňu nájde vhodné miesto na vystavenie,“dodávajú predstavitelia mestskej časti Praha 6.
Socha, ktorú nechala radnica odstrániť 3. apríla, ocenená znalkyňou na 13 miliónov korún, majú následne presunúť do Múzea pamäti 20. storočia, ktorého vybudovanie chystá hlavné mesto. Píše o tom ČTK s tým, že socha bude múzeu zapožičaná zadarmo a ďalej zostane majetkom Prahy 6.
Pripomína sa, že v minulosti pomník maršala, ktorý sa podieľal na oslobodení Prahy od nacistov, bol častým terčom vandalov.
Incident s odstránením sochy Koneva
V septembri minulého roka mestská časť Praha 6 schválila odstránenie pomníka maršala Koneva, ktorý stál na námestí Interbrigády v Prahe 6 – Bubenči. Jedným z iniciátorov bol starosta Ondřej Kolář.
Pomník, ktorého autormi boli sochár Zdeněk Krybus a architekt Vratislav Růžička, bol postavený v roku 1980. Došlo k tomu k 35. výročiu oslobodenia mesta od nacistov jednotkami prvého ukrajinského frontu pod velením Ivana Koneva.
Socha bola odstránená 3. apríla v ranných hodinách v čase karantény.
Proti tomuto rozhodnutiu sa okrem iného vyjadrili prezident Miloš Zeman, rovnako ako jeho predchodca Václav Klaus.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov označil incident za poburujúci a cynický krok. Počínanie dejvickej radnice považuje za porušenie bilaterálnej medzištátnej zmluvy.
Ruská strana kvôli odstráneniu pomníka vyjadrila protest a Vyšetrovací výbor začal trestné konanie podľa časti 3 článku 354.1 Trestného zákonníka Ruskej federácie (znesvätenie symbolov vojenskej slávy Ruska, ktoré bolo spáchané verejne).