Vo videu, ktoré bolo umiestnené na YouTube, biológ zmienil, že mnohé krajiny s najvyššími číslami úmrtí na koronavírus sú “bohaté krajiny“. To odhaľuje “nesúlad medzi bohatstvom a schopnosťou odpovedať na podobné situácie“.
Raoult vyhlásil, že rozdiel môže byť v prístupe, s akým sa bohaté krajiny rozhodli vírusu čeliť. “Bohaté a rozvinuté krajiny majú slabšie výsledky ako chudobné krajiny, ktoré sa rozhodli liečiť (koronavírus) ako zápal pľúc pomocou bežných liekov, ktoré prakticky nič nestoja,“ povedal.
Raoult je súčasťou centra medzinárodnej diskusie o použití anti–malarik pre liečbu koronavírusu, kde odkazuje na svoju vlastnú vedeckú prácu založenú na pozitívnych skúsenostiach z Číny.
V situácii epidémie sú na stole dve možnosti – liečiť ľudí existujúcimi prostriedkami, alebo začať pracovať na vývoji nových.
“Rozhodli sme sa pre liečbu a dostali sme niekoľko extrémne agresívnych reakcií kvôli tomuto rozhodnutiu,” vyhlásil a mal na mysli reakciu od kolegov lekárov, médií a sociálnych sietí.
Raoult ale svoj postoj obhajoval, hoci doteraz neexistuje žiadny dôkaz o tom, že anti–malarika vedú k liečbe koronavírusu.