Sklamanie v Európe: Niektorí Iračania sa vracajú domov. “Jedlo je tam odporné”

Sklamanie v Európe: Niektorí Iračania sa vracajú domov. “Jedlo je tam odporné”

3. januára 2016 (HSP/WashingtonPost/Foto: express)

 

Po tom, čo sa sklamaní migranti vrátili domov, priznali, že šli do Európy za vidinou bohatstva a pohodlného života 

Keď si 25-ročný Faisal Uday Faisal balil kufre do Európy, mal veľké očakávania. Skončil prácu v priestoroch ministerstva školstva v Bagdade, v ktorých robil čaj a upratovací servis pre zamestnancov a vybral sa do Turecka, kde sa pridal k viac než miliónu utečencov a migrantov. “Už od detstva som mal sen dostať sa do Európy,” hovorí Faisal. “Predstavoval som si ten nádherný život, plný bezpečia a istôt, s bytom a platom.”

Reklama
Na snímke pravdepodobne ekonomickí migranti, konkrétne "sýrski utečenci", ktorí si robia selfie po úspešnej plavbe po mori
Na snímke pravdepodobne ekonomickí migranti, konkrétne “sýrski utečenci”, ktorí si robia selfie po úspešnej plavbe po mori

Napriek ťažkej a mesiac dlhej ceste do Švédska sa rozhodol vrátiť domov – a je jedným z rapídne rastúceho počtu migrantov, ktorí sa sklamaní vracajú domov. Predstavitelia Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) hovoria, že len v novembri 2015 pomohli 779 Iračanom, ktorí sa dobrovoľne chceli vrátiť domov. Toto číslo je dvojnásobné v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, a dokonca ani nezahŕňa ľudí ako Faisal, ktorý sa vrátil domov na vlastnú päsť – bez pomoci organizácie.

Európa im pripomínala trh v blízkosti Bagdadu

Reklama

Mnohí sa rozhodli vrátiť, pretože boli zmätení z celého azylového procesu, sklamaní z nedostatku možností a príležitostí, ale niektorým aj chýbal domov a niektorým bol azyl zamietnutý.

“Bol tam nudný život. Ich jedlo by nejedla ani mačka”, povedal Faisal o svojich dvoch mesiacoch v azylovom centre v blízkosti švédskeho Malmo. “Vybral som sa do Európy a zistil som, že Európa je len ilúziou. V podstate je to ako náš Bab al-Sharji”, povedal Fasail, pričom mal na mysli veľké trhovisko v blízkosti Bagdadu.

Hoci tí, ktorí sa vrátili domov z vlastnej vôle, neutekali pred voľnou, agentúry momentálne varujú, že legitímni utečenci, sú teraz odrádzaní od vycestovania, pretože Európa sa správa k prišelcom nepriateľsky, a snaží sa sprísniť hranice. Fínsko a Belgicko sú jedny z krajín, ktoré už varovali migrantov z Bagdadu, že už nebudú automaticky získavať azyl.

“Ak by som bol v ohrození, nevrátil by som sa predsa naspäť”, priznáva spätne migrant

Faisal priznáva, že do Európy sa vybral z ekonomických dôvodov, a teda bol jedným z tých, ktorých sa snaží Európa oddeliť od tých, ktorí utekajú pred násilím a sú skutočne v ohrození života. Rozhodol sa pre príbeh o tom, ako ho prenasledujú iracké milície. “Ak by som bol v ohrození, nevrátil by som sa už späť”, povedal. Faisad uprosil otca, ktorý mu najprv zafinancoval cestu do Európy sumou 8 tisíc dolárov, aby mu opäť poslal peniaze na návrat domov. “Chýbali mu tam služby, aké má doma. Doma má všetko, všetko sa zaňho spraví”, povedal Faisalov otec, Uday Faisal Mohee. “Problémom je, že Amerika a Európa sú akoby čarovnými slovíčkami pre mladých ľudí, aj tento tu ešte stále sníva, hoci pozná realitu,” hovorí Uday, pričom prstom ukazuje na mladšieho syna, ktorý sa vrátil do Iraku po tom, ako ho na ceste do Európy zadržali už v Turecku a ešte stále to chce skúsiť s Európou.

Reklama

“Tisíce Iračanov sa vrátili naspäť a ďalšie tisíce už nechcú vycestovať”, povedal Sattar Nowruz, hovorca irackého ministerstva pre migráciu a vysťahovalectvo. Iracké veľvyslanectvá v Európe momentálne zápasia s vybavovaním cestovných dokladov pre tých, ktorí sa chcú vrátiť domov. Podľa OSN 8% z takmer milióna utečencov a migrantov, ktorí sa po mori dostali tohto roku do Európy, boli Iračania – počtom teda takmer 80 000. “Má to priamy efekt na tých, ktorí skutočne potrebujú azyl”, povedal Nowruz.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
06:43

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zopakoval, že administratíva prezidenta Joea Bidena “nemôže podporiť” veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy.

 

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali