Rijád 11. januára (TASR/HSP – Foto:TASR)
Kráľ prvýkrát udelil ženám miesta v najvyššom poradnom orgáne
Saudskoarabský kráľ Abdalláh prvýkrát udelil ženám kreslá v najvyššom poradnom orgáne krajiny. Tento krok, vďaka ktorému sa ženy konečne budú podieľať na politickom systéme Saudskej Arábie, bol v krajine veľmi očakávaný.
Oficiálna tlačová agentúra kráľovstva dnes informovala, že Abdalláh vydal dva kráľovské dekréty, zaručujúce ženám 30 kresiel v rade Šúrá, ktorá má 150 členov a predsedu. Rada posudzuje zákony a odpovedá na otázky ministrov, ale nemá legislatívne právomoci. Všetkých členov vymenováva kráľ a má štvorročné funkčné obdobie, uviedla tlačová agentúra AP.
Od roku 2006 boli ženy menované len za poradkyne, nie členky orgánu. Politický systém v krajine je prevažne v rukách mužov.
Dekréty sú reakciou na požiadavky obhajcov práv, aby ženy dostali hlas a vplyv v Saudskej Arábii. Mnohé už verejne protestujú proti náboženskému zriadeniu v krajine, ktoré sa drží wahhábizmu, jednej z najprísnejších interpretácií islamského práva šaría.
Áno, ale so závojom, na osobitných kreslách, schodoch, modlitebniach
Kráľove dekréty však ukazujú, že postupuje opatrne, aby nerozhneval mocných duchovných. Na základe dekrétov musia členky rady “dodržiavať princípy práva šaría bez akéhokoľvek porušovania” a nosiť závoj. V nariadeniach sa takisto uvádza, že členky rady budú vchádzať do budovy rady osobitnými vchodmi, sedieť v kreslách určených pre ženy a modliť sa na osobitných miestach.
Predstavitelia kráľovstva už skôr uviedli, že zástupcov oboch pohlaví bude oddeľovať zástena a dorozumievanie medi mužmi a ženami bude zabezpečovať interný komunikačný systém.
Kráľovstvo, ktoré je kolískou islamu, uplatňuje prísne oddeľovanie pohlaví, a to na základe spomenutej interpretácie islamu. Napríklad dvojica, ktorá nie je v žiadnom príbuzenskom vzťahu, môže byť zadržaná za to, že je úplne sama v tom istom aute alebo si spolu dáva na verejnosti šálu čaju či kávy. Saudskoarabi dodržiavajú túto segregáciu dokonca aj doma, kde majú oddelené obývačky pre mužských a ženských hostí.