“To, že päť členských krajín Kosovo dodnes neuznalo, podľa nášho názoru neznamená, že sa táto menšina mýli a odmietame označenia päť vzdorujúcich členských štátov Európskej únie,” uviedol Klus. Hovorí, že ideálom európskych integračných procesov je dosahovanie konsenzuálnych rozhodnutí, najmä v zahraničnej politike. “Preto rozhodne nepovažujem za šťastné, že sa v tejto otázke v EÚ nepodarilo nájsť konsenzus,” povedal.
Strana SaS považuje konzistentný názor slovenskej diplomacie neuznať Kosovo, rovnako ako napr. Abcházsko, Južné Osetsko či Podnestersko, za správny a plne ho podporuje. Upozorňuje pri tom, že práve nedávne udalosti na Kryme dávajú jasný dôkaz o tom, že spoločný postoj Európskej únie mohol vyraziť mnohé argumenty z rúk obhajcov ruskej anexie. Podľa Klusa by sa únia i v tejto záležitosti mala do budúcna najmä poučiť.
Európsky parlament prijal 11. marca správu o pokroku Čiernej Hory, Kosova, Macedónska a Srbska za rok 2014. Europoslanci v prijatom uznesení znovu vyzvali päť členských krajín EÚ vrátane Slovenska, aby uznali nezávislosť Kosova. Z 28-člennej únie sa uznaniu nezávislosti bývalej srbskej provincie bránia Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.
“Opäť sme vyzvali päť vzdorujúcich členských štátov EÚ, aby uznali štátnosť Kosova,” povedala rakúska europoslankyňa Ulrike Lunaceková z frakcie Zelených, ktorá bola parlamentnou spravodajkyňou pre túto záležitosť. Poslankyňa spresnila, že prijatie správy o Kosove veľkou väčšinou poslancov poukazuje na silnú podporu pre európsku budúcnosť Kosova. “EÚ by mala urýchliť proces liberalizácie vízového režimu pre Kosovo a vláda v Prištine musí prijať konkrétne kroky na zabezpečenie budúcnosti pre svojich občanov v prosperujúcej krajine,” konštatovala v správe pre médiá.
Podľa dokumentu schváleného v europarlamente musia byť hlavnými prioritami novej kosovskej vlády budovanie právneho štátu, nezávislosti súdnictva a prijímanie účinných opatrení na boj s korupciou. Poslanci sa zhodli na názore, že Rada EÚ by mala čo najskôr prijať rozhodnutie o podpísaní asociačnej a stabilizačnej dohody s Kosovom, ktorá bude silným impulzom pre realizáciu reforiem.
ml























